Boer worden. VAN ONZE BIJEENKOMSTEN. Ploeg wed st r ij d ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Eigenaar of pachter. VERKLARING. ZATERDAG 29 JANUARI 1955. SS Redactie: A. C. Hanse, A. C. Breure. L. de Jager, Z. Poppe en M. Kander». Redactie adres: Secretariaat Landbouwhula. Goes. STREEK AVOND WALCHEREN. De Streekavond op Walcheren wordt gehouden op VRIJDAG 4 FEBRUARI a-s. 's avonds te half acht in de Bogardzaal te Middelburg. Spreker: Ir J. Bos over „De Engelse landbouw." Medewerking van het L. J. G.-orkest, opvoering van schets, declamatie enz. Ieder is welkom HET BESTUUR. GRASLANDKEURING WALCHEREN. De deelnemers aan de graslandkeu ring 1954 en nieuwe deelnemers aan de keuring 1955 in Walcheren, worden uit genodigd voor de bespreking van de resultaten en de voorwaarden van de wedstrijd op VRIJDAG 4 FEBRUARI a*. 's avonds half zeven in de „Bogardzaal" te Middelburg. Deze bijeenkomst zal aan de Streek avond voorafgaan. De keuze van een beroep is een ern stige zaak, welke nauwkeurig dient te worden overwogen. Heeft men eenmaal en vaak voor het gehele leven een bepaald beroep gekozen, dan is het moeilijk om op latere leeftijd het roer weer om te gooien en in andere richting verder te gaan. Indien er in een bepaalde bedrijfstak teveel nieuwe vestigingen plaatsvinden, dan bestaat de kans, dat zo 'n bedrijfs tak overvoerd raakt en is er dikwijls een langdurig genezingsprooes nodig, voordat er weer een gezonde basis voor de bedrijfsuitvoering aanwezig is. Het is vrij moeilijk om te voorspellen hoe of de situatie over twintig of dertig jaar zal zijn, maar dit neemt toch niet weg dat de keuze van het beroep zorg vuldig en met overleg moet geschieden. De jongeman, die zijn weg in de land bouw zal proberen te zoeken zul zich af moeten vragen of en wanneer hij een boerderij zal kunnen exploiteren. In Nederland is het aantal jonge boeren, dat zich jaarlijks aanmeldt voor een bedrijf nog steeds belangrijk groter dan het aantal bedrijven dat vrij komt. Daar naast zal hij zich een beeld dienen te vormen over de financiële consequenties welke aan de exploitatie van een land bouwbedrijf zijn verbonden; een gezond bedrijf vraagt ook een gezonde finan ciering. Vervolgens verdient de vraag, of hij in de landbouw een behoorlijk UITVOERING L.J.G. NOORD-BEVELAND. De jaarlijkse uitvoering van de afd. Noord-Beveland der L. J. G., welke Vrij dagavond in hotel „De Korenbeurs" te Kortgene werd gegeven, beantwoordde zeer zeker aan veler verwachtingen. Jammer was, dat door de tegenwer king van de weergoden, de zaal niet ge heel bezet was. Desondanks slaagde de avond zeer zeker. De voorzitter, de heer L. I. van de Linde, sprak een openingswoord, waar in hfj een bijzonder woord van welkom richtte tot burgemeester A. A. Schuit van Kortgene. Spreker hoopte, dat allen een aange name «avond zouden hebben en dat eventuele kleine fouten door de vingers zouden worden gezien, omdat de mede werkenden tenslotte allen nog jongeren zijn en natuurlijk nog niet de ervaring van de ouderen hebben. Na dit openingswoord werd het doek voor de eerste maal gehaald voor het L. J. G.-orkest, dat, onder leiding van de heer P. B. van Sprang, een aantal nummertjes ten gehore bracht. Sedert vorig jaar heeft dit orkest een belangrijke vooruitgang geboekt en het is in dit verband prettig op te merken, dat. er met animo wordt gerepeteerd, terwijl er bovendien in het orkest een prima geest heerst. Juist deze eigen schappen houden goede beloften in voor de toekomst. Bijzonder aardig was het, dat de „musici" in dezelfde kledij gesto ken waren. De dames droegen een zwarte jurk met een witte band en de heren een zwarte broek, wit overhemd met zwart strikje, wat het geheel een attractief cachet gaf. Ook. werd voor de eerste maal gebruik gemaakt van de L. J. G.-muziekschilden, welke dezelfde kleuren hadden als de kledij der orkestleden. De heer Piet Tazelaar besloot het eerste optreden van het orkest met een accordeon-solo. Hierna was het de beurt aan de toneel spelers (sters), die onder leiding van mevr. A. M. SchefferBijleveld het toneelstuk „Japke," naar het boek „Ar jen" van Oor Bruijn, opvoerden. Er was veel moeite besteed aan de inrichting van het toneel en de kleding en juist daardoor werden enkele zwak ke momenten uitstekend gecamou fleerd. Over het algemeen kan worden ge zegd, dat de spelers hun rol „aankon den," maar toch hadden enkele scènes beslist met meer overtuiging kunnen worden gespeeld. Hierdoor kwam het effect van be paalde scènes soms niet volkomen tot hun recht. Overigens was men behoor lijk op elkaar ingespeeld en al met al werd een alleszins redelijke prestatie geleverd. Allen acteerden spontaan en enthousiast en juist dit enthousiasme verdrong de enkele tekortkomingen naar het tweede plan, zodat het stuk, als geheel, slaagde. Zonder de andere spelers tekort te willen doen, moet hier toch de vertolker van de rol van Arjen worden genoemd. Deze rol was bij dé heer Piet de Regt in goede handen en als in aanmerking wordt genomen, dat deze speler voor de eerste maal op de planken stond, mag beslist worden gesproken van een geslaagde start. De heer Leen Wisse, die Hille Roos uitbeeldde, had meer vuur in zijn spel kunnen brengen, terwijl Japke (mej. Annie van Doorn) een goede opvatting van haar rol had en haar tekst beheer ste, waardoor zij niet voor een gering deel bijdroeg aan het slagen van het stuk. De overigen leverden behoorlijk werk, zonder op te vallen. Voorts was er aan deze avond nog een verloting verbonden met attrac tieve prijzen. Na afloop volgde nog een gezellig samenzijn. De heer G. Mulder, sinds 1 December 1954 in dienst bij de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland, heeft gemeend te moeten bedanken voor deze functie. Dit ontslag gaat 1 Februari 3955 in. Wat de redenen, die hem tot dit besluit dwongen, betreft is het mis schien beter kort te zijn, daar de meeste van de door hem aangevoerde privé omstandigheden zich aan de beoordeling onttrekken. Waar de heer Mulder kort nadat hij in Zeeland benoemd werd, een benoeming bij een Rijksdienst verkreeg, heeft hij gemeend deze te moeten verkiezen boven een aanblijven als jeugd- en vormingsleider bij de L. J. G. Het is de bedoeling van de Commissie van Overleg haar arbeid voort te zetten ter wille van het jeugdwerk in onze kringen en pro vincie, daar de commissie er van overtuigd is, dat de in het Z. L. M.- rapport gedane suggesties hun waarde hebben behouden en het land bouw jongerenwerk nog vele perspectieven heeft. De Commissie van Overleg inzake het Landbouwjongerenwerk A. J. KLAASSEN, Zierikzee, Voorzitter. Mej. S. KLEINEITER, Kortgene W. DE FEIJTER, Axel l, Leden. JAC. P. LLNDENBERGH, 's Heer Arendskerke M. C. RISSEEUW, IJzendijke bestaan kan verwerven in vergelijking met de mogelijkheden welke door an dere beroepen worden geboden, ook de nodige aandacht Zal het toekomstige bedrijf zodanig zijn, dat hij daarin de capaciteiten, waarover hij beschikt vol ledig kan ontplooien, of zal hij daarin misschien worden geremd, doordat het bedrijf te klein is en er derhalve krach ten ongebruikt blijven, welke dienten gevolge ook geen beloning ontvangen. Hoe staat het met de beloning van de boer in het algemeen, to.v. andere beroepen? Zeker, men mag hierbij niet alleen naar de beloning in geld kijken, immers het leven op het platteland en op de boerderij betekent naast de an dere voordelen, zoals bijv. de kosten van het levensonderhoud welke op het plat teland meestal lager zijn dan in de steden, voor velen reeds een beloning op zichzelf. Hiernaast zijn er ook wel nadelen op te noemen o.a. vaak nog slechte watervoorziening e.d. Tenslotte dient te worden afgevraagd waarvan het afhankelijk is of men al of niet als boer zal slagen. Hangt dit af van het geluk of is dit een kwestie van ervaring, inspanning, doorzettingsver mogen en ontwikkeling? Het stellen van deze vraag is haar beantwoorden. Een boer moei wil hij goed slagen ijverig zijn. doorzetten ook als ongun stige lijden slechte bedrijfsuilkomsien tot gevolg hebben. Hij moet oog hebben voor zijn tijd en daarmee meegaan, ter wijl hij zowel theoretisch als praclisch sen grondige kennis zal moeien hebben van de techniek van de landbouw. Daar naast moet hij de tijd nemen om be paalde problemen betreffende zijn be drijf te bespreken mot o.a. de assistenten van de RX.V.D. Bovendien moet hij gevoel hebben voor de zakelijke kant van zijn bedrijf (in- en verkoop van zijn producten). Ervaring. Inspanning, doorzettingsvermogen en ontwikkeling zijn de boste fundamenten waarop een jonge boer zijn bestaan kan bouwen. Staan wij thans een moment stil bij de vraag eigenaar of pachter. Voor vele jonge boeren bestaat er geen keus, of zij erven de ouderlijke boerderij en zijn dan automatisch eigenaar, of de boer derij welke zij op het oog hebben kan alleen worden gepacht, waardoor zij al leen pachter kunnen worden. Het zal daarom goed zijn een en ander uit een andere gezichtshoek te bezien n.L het tegen elkaar afwegen van de voor- en nadelen, welke aan de ene kant aan het eigenaar zijn en aan de andere kant aan het pachterschap zijn verbonden. De eigenaar-gebruiker van een boer derij kan, door zijn onafhankelijkheid, aan zijn gebouwen veranderen wat en wanneer hij wil. Tevens zal hij er eerder toe komen om kosten te besteden aan ontwatering, extra bemesting e.d., aan gezien de vruchten hiervan eerst in de toekomst zullen kunnen worden binnen gehaald, waarvoor hij als eigenaar de zekerheid heeft, dat ze hem zullen toe vallen, Als nadelen kunnen worden aan gemerkt, dat het kapitaal dat de eige naar in zijn boerderij heeft gestoken in de regel geen hoge rente oplevert, ter wijl bij aankoop van een boerderij met hypotheek (hetgeen vaak geschiedt) hij Ln slechte jaren wel eens voor moei lijkheden komt te staan, omdat bij da lende prijzen, de rentelast dezelfde blijft •De pachter hiertegenover behoeft geen kapitaal te investeren in grond en gebouwen, zodat hij zijn gehele kapi taalbezit kan gebruiken als bedrijfskapi taal (werktuigen, vee e.d.). Bij dalende prijzen is het voordeliger om pachter te zijn, omdat een aanpassing van de pachtprijzen aan de omstandigheden veelal vrij snel tot stand komt. Doch ook het pachterschap kent nadelen. Zo is een pachter voor veranderingen aan gebouwen, verbetering van de grond als drainage e.d. volkomen af hankelijk van de eigenaar, terwijl het vaak helemaal niet zeker is, dat hij in de toekomst de vruchten van deze ver anderingen en verbeteringen zal kun nen plukken, omdat in sommige geval len het helemaal niet zeker is, dat na afloop van de pachttermijn hij een en ander weer zal kunnen pachten. Door allerlei maatregelen wordt de pachter echter wel beschermd, maar het is toch nog steeds eigendom. Zo zien we dus, dat er vele mogelijk heden zijn bij het boerenbedrijf, maai ook vele moeilijkheden, zodat een ieder zich wel terdege mag bezinnen voordat een stap in deze richting wordt gedaan. Een L.J.G.-er. De L. J. G. afd. Serooskerke e. o. or ganiseerde het afgelopen seizoen een ploegwedstrijd waaraan 10 leden deel namen. Deze deelnemers werden ge splitst in twee groepen, n.l. een groep van 15 tot 18 jaar en een groep van 18 jaar en ouder. Het hoogste aantal te behalen punten bedroeg 30. De uitslag was als volgt: 18 jaar en ouder: l Wisse W. C. Allaart M. Kole C. Abrahamse C. Marinusse 27% punten 27 27 26% 26 16 tot 18 jaar: S. Meiers 22 punten J. Allaart 21% M. L. Louwerse 20% J. Duvekot 19% J. de Visser 19% Aan degenen die in de resp. catego rieën het hoogste aantal punten hadden behaald, werd de medaille Z. L. M. uiU gereikt, welke beschikbaar was gesteld door de heer P. de Buck.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 15