Het Delta-plan en de Tuinbouw. Nogmaals: „Plattelandsjongeren waar zijt gij7' ZATERDAG 29 JAJf.lJ.ARI 1Ö56. 79 De uitv§ering van het Delta-plan zal het landver keer in het Zuidwesten van Nederland aanmerke lijk verbeteren en intensiever doen worden. Er dient voor gezorgd te worden, dat de scheepvaart zo weinig mogelijk hinderpalen in de \veg worden gelegd. De landaanwinning heeft slechts een ge ringe omvang. Van veel meer belang voor land- en tuinbouw is de vorming van een zoetwaterbassin, al zal het Zeeuwse meer niet groot zijn. Het Delta plan kan in 16 a 17 jaar zijn uitgevoerd. Dit deelde Prof. h\ J. T. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, mede op de Voorlichtingsdag, die de Nederlandse. Tuin- bouwraad Donderdag 20 Januari 1955 heeft geor ganiseerd in de Dierentuin te Den Haag. Het IJsseimeer en het te vormen Zeeuwse meer zullen echter niet geheel in de behoefte aan zoet water kunnen voorzien. Dit zal pas het geval zijn als ook de Noordelijke zeegaten afgesloten zullen zijn en een waddenmeer is ontstaan. Reeds vroeger heeft men aan afsluiting van deze zeegaten ge dacht,'dóch toén was dé techniek nog niet ver ge noeg. Thans - aldus spreker is het technisch mogelijk en economisch verantwoord. Het'wadden meer zal met zoet water gevuld moeten worden door het water van de Rijn naar het Noorden te stuwen. Dit zal eerst mogelijk zijn, nadat de Waal gekanaliseerd zal zijn. Uit de dan bestaande bassins, t.w. het Zeeuwse meer, IJsseimeer en Waddenmeer zal het zoete water gebracht moeten worden naar plaatsen waar land- en tuinbouw het nodig hebben. De bestaande waterwegen zijn daartoe evenwel onvoldoende, zo dat op dit gebied voorzieningen moeten worden ge troffen. De betekenis van het Delta-plan voor de tuinbouw. Dr. Ir. F. P. Mesu, oud-directeur van de Cultuur technische Dienst besprak vervolgens de mogelijk heden, die de uitvoering van het Delta-plan opent voor de tuinbouw, t.w. het terugdringen van het zout, de voorziening in de behoefte van zoet water van behoorlijke kwaliteit, de verbetering van de verkeersverbindingen, grotere keuze van geschikte tuinbouwgronden, betere waarborging van som mige tuinbouwbenodigdheden, vermindering van het gevaar van aantasting van bestaande geschikte tuinbouwgronden en landaanwinningsmogelijk heden. Het zoutwaterprobleem heeft vooral in het Westen en Zuidwesten van ons land sinds 1900 steeds ern stiger vormen aangenomen. De zoetwatervoorzie ning niet alleen van Rijnland maar Ook van Delf land met zijn uitgestrekte intensieve glascultures in het Westland loopt ernstig gevaar. In het jaar 1949 werd alleen voor tomaten en druiven tenge volge van het te hoge zoutgehalte van het giet- water een schadepost van 2.6 millioen berekend. Door de afsluiting van de zeegaten wordt niet alleen het zoutgevaar bezworen, maar wordt boven dien de zoetwaterv oorziening van onze cultuurge wassen gedurende de zomer beter gewaarborgd. De jaarlijkse bruto-productie-verhoging voor Zuid-West Nederland, samen met West- en Midden-Brabant wordt door de opheffing van de schade door verdro ging en toepassing van intensievere exploitatie ge middeld op rond 40 millioen gulden per jaar ge- Vervolg van pag. 78.) Verdere gevolgen Een vrij aanzienlijke oppervlakte buitengron den zal kunnen worden ingepolderd. Over het al gemeen zal in Noord-Brabant met lage kaden kun nen worden volstaan, de ringdijk om de Biesbosch echter zal aan hogere eisen moeten voldoen om dat hierin dorpen zullen kunnen worden gebouwd. Wat het verkeer te water betreft zal men geen last meer hebben van gevaarlijke dwarsstromen. Van bijzonder grote betekenis voor West-Bra bant kan worden de geprojecteerde noord-zuid hoofdverbinding van 's-Gravenhage ten westen van Delft met een nieuw te maken tunnel tussen Vlaardir.gen en Schiedam, via Pernis over IJssel- monde, Beijerland, Tien Gemeten, Flakkee, Vol- kerakdam, Steenbergen, Bergen op Zoom naar Antwerpen. Door inpoldering van de Biesbosch zal een aan zienlijke oppervlakte griend en riet worden om gezet in bouw- en grasland. Langs de oevers van de afgesloten zeearmen echter zal opnieuw de. cultuur van griend en riet ter hand kunnen wor den genomen, zodat aan de behoefte aan deze pro ducten blijvend zal kunnen worden voorzien. Wanneer West-Brabant betere verbindingen krijgt en de beschikking krijgt ovér zoet water, is uitbreiding van de industrialisatie te verwachten. Uit een oogput van recreatie zullen de afgesloten zee-armen voorts een ruime gelegenheid bieden voor de watersport (perspectieven voor Willem stad De visserij echter, vooral die in Bergen op Zoom, zal een veer móeten laten (kreeftenparken,, visconservenindustrie) Hiervoor zal een regeling dienen te worden getroffen. Al bij al mag echter geconstateerd wor den, dat ook Noord-Brabant grote belangen heeft bij de tot stand koming van de afsluiting der zee- darmen. schat waarvan rond 4 millioen gulden ten bate van de tuinbouw. Bij deze berekening is geen rekening gehouden met de mogelijkheid van uitbreiding van tuinbouw of ooftteeit, welke bij een voldoende watervoorziening zeer goed mogelijk zou zijn. De betere watervoorziening zal echter niet alleen mogelijk worden in het Z.W. gedeelte van ons land, doch ook in vele overige delen. Door afsluiting van de zeegaten worden op het gebied van de verkeersverbindingen grote mogelijk heden geopend. Over de afsluitdammen kunnen wegen worden aangelegd, die de eilanden met el kaar verbinden en de transporten per as in hoge mate zullen versnellen en vergemakkelijken. Van zeer grote betekenis voor de ontsluiting van de eilanden zal de geprojecteerde hoofdverbinding van Den Haag over IJsselmonde, Beyerland en Tien Gemeten naar Overflakkee en vandaar via de Vol- kerakdam, Steenbergen en Bergen op Zoom Mar Antwerpen zijn. In Beneluxverband hebben de Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden een centrale ligging tussen de dichte bevolkingsconglomeratie van Hol land en België. De ontwikkelingsmogelijkheden van de land- en tuinbouw in dit gebied met; zijn grote uitgestrektheden goede grond zijn buitengewoon gunstig mits dit gebied kan beschikken over goede verbindingswegen en de zoetwatervoorziening abso luut is gewaarborgd. De Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden bestaan over het algemeen uit zeer goede lieh'tere en zwaardere gronden, welke voor diverse tuinbouwcultures en ooftteelten uitstekend ge- 19 t.-m. 21 FEBRUARI. Zojuist hebben wij een bijeenkomst onder dit thema achter de rug. Het was een goede bijeen komst, welke perspectieven biedt. Wij bleken elkaar iets te zeggen te hebben en wat nog belangrijker was, wij brachten het op naar elkaar te luisteren. Ruim 30 personen, afkomstig uit Zeeland tot Groningen, een uitgelezen schare, nam aan de bespreking deel. Wij zijn er echter van overtuigd dat deze bespreking voor ineer van de 17000 ledenvan de P.J.G.N. van belang is. Daarom hebben wij besloten de conferentie met andere personen in grote lijnen te herhalen. Mis schien dat ook deze groep de mogelijkheid tot voortzetting biedt zoals met de eerste het geval was en dat er dan lijn in komt. Voor deze her haling is des te meer reden omdat een aantal van hen die zich aanmeldden, moesten worden teleur gesteld en anderen door toevallige omstandig heden verhinderd waren. Voor Christus is er noch Jood noch Griek, of in de taal van onze dagen: noch stedeling noch platte lander, noch K.N.L.C.-er noch C.B.T.B.-er. Toch heeft het zin zich tot één groep te richten, al hopen wij ook anderen niet te vergeten en al stellen wij de ontmoeting ten doel, want het Woord gaat tot allen. Wij nemen ons voor ook in de toekomst op zijn minst éénmaal per jaar ons tot U te wenden. Hopelijk komen wij dan tot drie bijeenkomsten. Eén voor Uw kring, één voor de kring der Chris telijke organisaties en één waar wij elkander vinden en dan zo, dat wij elkaar iets te zeggen hebben. Dit is ons program. Wij weten dat het doel niet gemakkelijk te bereiken is, want er is zoveel en. wij zijn zo lauw. Bewijst dat dit niet waar is In de maatschappij verandert veel en ook in de kerk voltrekken zich veranderingen. Daarom is het goed dat wij. elkaar in het vizier houden. Om dit te bereiken is nu een conferentie ont worpen op „Kerk en Wereld", het Instituut van de Ned. Herv. Kerk, welke kerk zovelen ónder U als leden telt. De conferentie wordt gehouden van- 19 t.m. 21 Februari a.s. Deze bijeenkomst is in het bijzonder bedoeld voor hen die in het kader van dé plattelandsjongerengemeenschap betrokken zijn bij het werk onder de jongeren. Neemt U eens een keer een blauwe Maandag, per slot een oud vaderlands gebruik, en breek er eens een weekend uit. Mij dunkt U behoeft er geen spijt van te hebben. PROGRAMMA Zaterdagmiddag 16 uur: Ontvangst en kennis making. „Wapenschouw", Ds. P. E. van Arkel te Ruurlo, velen van U bekend als spreker over onderwerpen betreffende de platte- landssamenleving, geeft een samenvatting van antwoorden op een vragenlijst die te voren aan de deelnemers wordt toegezonden. Zaterdagavond: Ds. Keja (gevraagd) zal pogen aan te geven welke de plaats van het platte landsjongerenwerk is ten opzichte van an dere vormen van jeugdwerk. Zondagmorgen: Huisdienst in de kapel. De heer Rijks, leider recreatiecentrum te Drie bergen. Zondagmiddag: Drs. J. A. Bakker (Administra teur bij het Min. van Maatschappelijk Werk) bespreekt de vraag: Wat ontbreekt aan de schikt zijn. Deze zijn echter niet tot behoorlijke ont wikkeling kunnen komen door gebrek aan zoet water en door het ontbreken van behoorlijke ver bindingen. Hier komen dus toekomstmogelijkheden, maar ook „uitwijkmogelijkheden" voor tuinders die om de een of andere reden hun bedrijf elders heb ben moeten verlaten. Tengevolge van het op uitgebreide schaal droog maken en. ontginnen van een groot aantal uitge- veende plassen dreigt de voorziening van de tuin bouw met rietmatten en bladriet in het ongerede te geraken. Daarbij kómt, dat de mogelijkheid wordt geopend over te gaan tot inpoldering van de Bies bos. De afsluiting van de zeegaten en de volledige verzoeting van het Zuid-Hollandse en Zeeuwse meer zal echter ruimschoots kunnen voorzien in dë behoefte aan riet én griend door het aanleggen van rietvelden en grienden op daartoe ter beschik king komende gronden binnen de afsluitdammen. Liet zandprobleem in het kader van de stadsuit breiding wordt in het westen van ons land hoe lan ger hoe dringender. Duinen worden afgegraven, waardoor de watervoorziening van de in de nabij heid liggende tuinbouwgronden in gevaar komt. Binnen de afsluitdammen zal er volop gelegenheid zijn tot het baggeren of zuigen van grote hoeveel heden zand. Tenslotte biedt het Deltaplan de mogelijkheid tot landaanwinning, naar schatting 10 k 20.000 ha. De in te polderen grond bestaat voor het overgrote deel uit zand of zeer lichte grond. Bij een volledige zoetwaterbeheersing kunnen ook zand of zeer lichte gronden van bijzondere waarde zijn voor ver schillende tuinbouwteelten, b.v. bloembollenteelt. vorming van onze plattelands;ongeren en wat moet worden gedaan Zondagavond: Culturele avond, ontspanning. Maandagmorgen: Wika Gesink uit Middelharnis. De heer Gesink is vormingsleider te Mid delharnis, en zal spreken over de vraag: „Hoe de jongeren te bereiken En wat moet hen meegegeven worden Maandagmiddag: Mr. C. Ph. Abbing: „Wat heb ben wij nodig aan mensen en geldmiddelen om de plannen te verwezenlijken Commissieleiding: Mr. C. Ph. Abbing (Directeur „Kerk en Wereld" en Secr. van de Commis sie „Kerk en Platteland"). Mej. G. v. d. Akker (Staflid-conferentie leidster „Kerk en Wereld"). De heer Ir. F. Hidding te Assen. Ds. P. E. van Arkel te Ruurlo. De heer Rijks, te Driebergen. Kosten: 10,per persoon. Toelichting: De kosten zijn laag gehouden. Wij stellen ons voor de deelnemers zoveel mogelijk bij het werk te betrekken; daarom zullen wij ons met een vragenlijst tot U richten. Hierin zal worden geïnformeerd naar de niet technische activiteiten, wat het meest in d£ smaak valt, enz. Aan de deelnemers uit een bepaalde streek zal worden gevraagd contact met elkaar op te nemen en een kort verslagje uit te brengen. Iii verband hiermede ontvingen wij gaarne vóór 7 Februari a.s. Uw aanmelding. Wij kunnen reeds op verschillende deel nemers rekenen en het ligt in de bedoeling de groep niet te groot te doen ztfn, opdat er ruimte is voor goede besprekingen, Weest er düs vlug bij Aanmeldingen met vermelding van leeftijd, be roep en geslacht te richten aan het Secretariaat van „Kerk en Wereld", Hoofdstraat 211, te Drie bergen, t.n.v. Mr. C. Ph. Abbing. (Advertentie.) EEN ECHTE AMERIKAANSE KLASSE-TREKKER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 11