KORT VERSLAG Bestel nu uw Zaaizaad D. J. VAN DER HAVE •16 LANBBOÜWBL^ kw«*kproducfceR niet steeds over rozen gaat. Jaar- Ifjkg worden grote hoeveelheden materiaal geselec teerd, waarvan uiteindelijk weinig of niets overbluft. Wanneer hiermee aan de onontbeerlijke vakkennis en feeling niet te kort werd gedaan, zou men van de kweker bijna kunnen zeggen, dat hij meespeelt ln een loterij met weinig prijzen en veel nieten. Door dit alles is het kweken van nieuwe rassen een kostbare zaak. En dit zal in de toekomst in nog sterkere mate het geval zijn. Naarmate men immers met het rassensortiment een hoger peil bereikt, zal het moeilijker worden iets beters te creëren. Boven dien vindt er, mede door de intensieve landbouwvoor lichting, een versnelde roulering plaats in het sorti ment en moet de kweker zijn rassen, waaruit hij in komsten put, in een versneld tempo „afschrijven". Wij noemden hier de inkomsten van de kweker. Het woord „inkomsten" komt nog niet zo erg lang voor in het woordenboek van de kweker. Eerst in 1941 werd bij het Kwekersbesluit een behoorlijke basis gelegd voor de beloning van de kwekersarbeid. Deze was gebaseerd op een heffing op het goedge keurde zaaizaad en pootgoed. Zo is de regeling van daag nog. Maar in feite is het een hoogst onbevredi gende toestand. Immers niet alleen de teler van zaaizaad en pootgoed profiteert van de betere eigen schappen van het nieuwe ras, maar ook de consump tie- en industrie-teler. Het is dan ook niet meer dan billijk, dat deze categorie gaat bijdragen tot de be loning van de kwekersarbeid. In een land als Duitsland heeft de kweker in feite het monopolie over zijn rassen. Vrije nateelt is daar geheel niet of slechts op beperkte schaal mogelijk. Wij menen, dat een dergelijke situatie minder ge wenst is en dat daardoor de belangen van de land bouw wel eens in het gedrang konden kómen. Het is beter, dat de kweker afstand doet van zijn principiële recht op monopolie en vrije nateelt toestaat. Daar zal dan echter een behoorlijke vergoeding tegenover moeten staan. Waar dit niet meer is te realiseren door een verhoogde heffing op het goedgekeurde pro duct, zal de o.i. ook veel billijker weg van een heffing op het areaal moeten worden ingeslagen. Berekeningen hebben aangetoond, dat de bodem productie in Nederland ten gevolge van het gebruik van betere rassen (dus exclusief ruilverkaveling, betere ontwatering, etc.) gemiddeld jaarlijks met 0.5 stijgt. De geldelijke waarde van deze op brengstverhoging is vele malen hoger dan het bedrag dat nodig is voor een verantwoorde beloning van de gezamenlijke kweekbedrijven. Op dit punt is de laat ste jaren reeds enkele malen de noodklok geluid en terecht Verschillende goed functionnerende kweek bedrijven kunnen al niet meer tot een sluitende be groting komen, wanneer inkomsten en kosten van het kweekwerk naast elkaar worden gezet. Vooral ook-met het oog op onze export is het van groot belang, dat er bij voortduring op financieel ge zonde en goed geoutilleerde kweekbedrijven wordt gewerkt aan het verbeteren van ons rassensorti ment. Resistentie tegen ziekten geeft hogere op brengsten van betere kwaliteit, terwijl de onkosten de neiging zullen hebben tot dalen door het uitvallen van de bestrijdingsmiddelen. Er is nog nooit goed koper bèstrijdingsmiddel ontdekt dan „resistentie". Dit kan tot gevolg hebben, dat wij ook buiten onze grenzen beter kunnen concurreren. Het grote belang van het ras blijkt ook uit het verschijnsel dat pootaardappelen van ras X, klasse E, 'soms de halve prijs opbrengen van ras Y, klasse B. Vooral ook bij de export van pootaardappelen, zaai granen en zaailijnzaad ziet men, dat niet in de eerste plaats wordt gevraagd naar de klasse, maar veel meer naar het ras. Men zou kunnen zeggen, dat onze export geen klassen-export, maar een rassen-export is. Het ligt voor de hand, dat de kwekers hier steeds meer rekening mee gaan houden en zich vooral pro beren toe te leggen op het kweken van rassen, welke in het buitenland aan de daar te stellen eisen vol doen. Hiermee wordt een export-belang van de eer ste orde gediend! Wij zullen op dat punt niet stil mogen zitten, want ook in het buitenland (o.a. Duits land) wordt hard gewerkt. En het is nog steeds zo, dat vele landen hun materiaal bij voorkeur betrekken uit dat land, vanwaar het ras het eerst werd ge ïmporteerd en waar het is gekweekt. Slechts door een goede rassenkeuze uit een mede op het buitenland ingesteld sortiment zullen wij onze vooraanstaande plaats bij de zaaizaad- en pootgoed- export kunnen behouden. En voor het verkrijgen van dat sortiment is nodig... een krachtige kwekersstand, die tegen een verant woorde beloning zijn kweekproducten in dienst stelt van de Nederlandse landbouw. Advertentie. 1 van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M., gehouden op Maandag 17 Januari 1955 te Goes. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Een goede raad De Voorzitter, Ir M. A. Geuze, opent de vergade ring met een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen. Spreker wil op deze eerste vergade ring in het nieuwe jaar een leder het beste wensen. Hopelijk zullen ook de weersomstandigheden in 1955 beter zijn dan in het voorafgaande jaar. MELKPRIJS. De Voorzitter deelt mede een kort artikel voor het Zeeiiwsch Landbouwblad geschreven te heb ben, waarin hij zijn visie op het rumoer om de melkprijs heeft neergelegd. Er doen zich naar aan leiding van dit rumoer verschillende vragen voor, vragen die ook betrekking hebben op verschenen artikelen in enkele grote bladen zoals Eiseviers Weekblad, die er op wijzen dat de stemming van bepaalde groepen van onze bevolking ten opzichte van de landbouw in minder goede banen wordt ge leid. De vergadering is van mening, dat hier een grote taak ligt voor de persafdeling van het Landbouw schap, die zich hier in de toekomst op zal dienen te concentreren. SUIKERBLETENPRIJS. In de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Land bouwschap is uitvoerig gesproken over de houding, die de georganiseerde landbouw dient aan te nemen ten aanzien van de door de Minister voor het jaar 1955 vast te stellen suikerprijs, waaruit dan weer de prijs voor de bieten zal kunnen worden afgeleid. Eén en ander mede in verband met een uitlating van de Minister over een eventuele beperking van de teelt. De vergadering is echter unaniem van mening, dat er in het komende jaar op natuurlijke wijze een mindere uitzaai tot stand zal komen en er dus geen enkele beperking nodig is. Ten aanzien van de kostprijzen meent het Dage lijks Bestuur er ten sterkste op te moeten aandrin gen, dat het L. E. I. in zijn berekeningen de werke lijk betaalde lonen, zoals die door plaatselijke socia le commissies worden goedgekeurd, waartoe deze commissies in de Collectieve Arbeidsovereenkomst zijn gemachtigd, zal gaan door-berekenen. HERZIENING GARANTIEPRIJZEN. In verband met de in "October j.l. plaatsgehad hebbende loonsverhoging van 6 en de daaruit voortvloeiende kostenstijgingen voor de telers van suikerbieten, heeft de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening de garantieprijs voor de suiker voor de oogst 1954 verhoogd van 47,85 op 48,20 per 100 kg. Deze verhoging van de suikerprijs schept voor de bietenverwerkende industrie de mogelijkheid de kostenstijgingen, voortvloeiende uit deze loonsver hoging, in de vorm van een hogere bietenprijs, aan de telers ten goede te doen komen. Teleurstellend acht het Dag. Bestuur het, dat bij deze bijbetaling niet de verplichting voor de fabrie ken is vastgesteld van doorbetaling aan de telers, zoals in een vorig jaar. Als gevolg van eerdergenoemde loonsverhoging is eveneens de garantieprijs van de tarwe voor de oogst 1955 verhoogd van 25,op 25,60 per 100 kg franco pakhuis handelaar. TARWEREGELING 1955. Er zijn verschillende voorstellen in bespreking aangaande nieuwe tarweregeling voor de oogst van 1955. Hierbij wordt gedacht aan het teruggeven van de import aan de particuliere handel. Dit zou in houden een afschaffen van de dorsbriefjes, doch wel blijft registratie, o.a. in de vorm van geleide- biljetten, nodig, gezien het prijsverschil tussen de buitenlandse en de inlandse tarwe. De goedkope voedertarwe, die ingevoerd wordt, zou onmiddellijk in de havens gedenatureerd moeten worden en er zou een monopolieheffing op gesteld moeten wor den tot aan de gegarandeerde gerstprijs. De tarwe, ede Nederland importeert als gevolg van de inter nationale tarwe-overeenkomst, ligt thans nog hoger in prijs dan de binnenlandse. Het ligt wèl in de bedoeling het A. V. A. in stand te houden. KOOLZAAD. Met de Regering wordt gesproken over een ver hoging van de koolzaadprijs in verband met de loonsverhogingen. WERKGEVERS AANGELEGENHEDEN. In de afdeling Werkgeversbelangen van het K. N. L. C. is aan de orde gekomen het punt van een eventuele loonsverhoging in de landbouw per 1 Mei a.s. Besloten werd hierop van werkgeverszijde niet in te gaan alvorens meer klaarheid is gekomen in de plannen van de Regering inzake huurverho ging, belastingverlaging en loonronde. Bovendien zijn de economische resultaten in de landbouwsector niet van dien aard, dat hogere lonen gemakkelijk betaald kunnen worden. Er zou in ieder geval een doorberekening in de prijzen dienen plaats te vinden. Doch het blijkt, dat het steeds moeilijker wordt van de Overheid een vast omlijnd landbouwbeleid ten aanzien van dit punt toegezegd te krijgen. Tevens zullen de vertegenwoordigers van het K. N. L. C. in de Hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap opnieuw trachten enkele ver eenvoudigingen in de loonadministratie doorge voerd te krijgen, zoals het verwerken van de com pensatie-toeslag werkloosheidswet en het opnemen van de lonen in de C. A. O.'s, exclusief het werk nemersaandeel in de pensioenpremie. SCHADE EN HERSTEL. Nog steeds wordt getracht voor de zogenaamde dubbel-getroffenen regelingen te treffen, waardoor hun schade wordt beperkt. Het is minder eenvou dig hiervoor geschikte uitgangspunten te vinden. Over de herstelbewerkingskosten 1954 zijn de be sprekingen in volle gang. Ten aanzien van de gips- verstrekking wegens slechte structuur, zullen ver moedelijk vóór 1 Maart door de Directie van Land- bouwherstel nadere stappen worden ondernomen. De vergadering sprak tevens nog over de voor zieningen, die noodzakelijk aan verschillende dijken getroffen dienen te worden, zulks mede in verband met de zeer hoge polderlasten. BELGISCHE AARDAPFELEN. Naar vernomen werd is vanaf 2 Januari een hef fing van 1,25 op Belgische import-aardappelen gelegd. Vóór die datum is er officieel ongeveer 4000 ton ingevoerd, waarvan een gedeelte weer werd uitgevoerd. PROVINCIAAL ONDERZOEKCENTRUM. De Voorzitter heet de heer J. Kakebeeke, Voor zitter van de Raad voor de Voorlichting in Zeeland, welkom. Deze licht het verzoek om medewerking aan het stichten van een provinciaal onderzoekcentrum mondeling toe. Een dergelijk centrum zal in de eer ste plaats moeten dienen als coördinatiemiddel van de verschillende onderzoekingen, die er in Zeeland in de land- en tuinbouwsector plaats vinden. Tevens is het de bedoeling hierbij het georganiseerde be drijfsleven in te schakelen. De vergadering gaat, na uitvoerige discussie, voorlopig accoord met de bestaande plannen en be sluit tevens een bedrag van 500 te voteren, dat, voorzover nodig, ter beschikking van genoemd cen trum kan worden gesteld. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN EN DE P.B.O. Eveneens zijn ter vergadering de Voorzitter van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, de heer J. P. Lindenbergh, en de Directeur, de heer Dr G. Wagenacür. Uitvoerig wordt van gedachten gewisseld over de toekomstige "Verhouding tussen de Gezondheids dienst en het Landbouwschap. Hierbij spreekt! de vergadering als haar mening uit, dat de Provinciale Gezondheidsdiensten hun werk zoveel mogelijk aan de toestanden, zoals die in elke provincie liggen, moeten kunnen blijven aanpassen. Tevens zal de uitvoering van het werk niet door formalisme gestagneerd dienen te wor den. Tenslotte stelt men hoge prijs op een nauwe band tussen Gezondheidsdienst en georganiseerd landbouwbedrijfèleven. or N P. B. O.-COMMISSIE IN ZEELAND. Het Dagelijks Bestuur besluit in de Zeeuwse Provinciale P. B. O.-Commissie de volgende perso nen als lid en plv.-lid voor te dragen: 1. Ir M. A. Geuze Poortvliet lid J. A. Stols St. Philipsland plv. lid 2. A. M. Geluk Schuddebeurs lid C. J. van Westen Zierikzee plv. lid 3. P. J. J. Dekker Wemeldinge lid J. M. Klompe Wolfaartsdijk plv. lid 4. W. de Buck Meliskerke lid G. E. de Jonge Wissekerke plv. lid 5. J. B. BecuRisseeuw Groede lid Iz. de BruijneRisseeuw Cadzand plv. lid 6. A. Haak Zaamslag lid B. de Bruyckere Ossenisse plv. lid Besloten werd om straks, bij een eventuele vor ming van een D. B„ als leden voor te dragen de heren Ir M. A. Geuze en J. B. Becu, en als hun plaatsvervangers P. J. J. Dekker en W. de Buck. Als Gewestelijk Secretaris werd benoemd de heer Mr J. F. G. Schlingemann. in het Bestuur van de Stichting Proefboerderijen Zeeland werden door het Dagelijks Bestuur de vol gende "heren benoemd: A W. Cevaal en J. van der 'Zande

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 2