Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw Bezoekt de Alg. Vergadering op 26 Januari a.s. ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU ALGEMENE VERGADERING ZITDAGEN ADVIESBUREAU. KRING LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA EN BIESBOSCH AFDELING FIJNAART. RONDOM DE BOERDERIJ. RASSENKEUZE OP ZANDGRONDEN. ZATERDAG 22 JANUARI 1955. 55 Dinteloord Woensdag 26 Januari 11.301 uur, Hotel Rijn. Fijnaart Vrijdag 28 Januari 10.3012.30 uur. Hotel de Graanbeurs. Deze keer is op onze wintervergadering wel een bijzonder actueel onderwerp aan de orde, waarvoor •ngetwijfeld grote belangstelling zal bestaan. Wij verwachten onze leden dan ook in groten getale op: WOENSDAG 26 JANUARI A.S. in de grote zaal van Café-Restaurant „De Graan beurs", Reigerstraat te Breda. Aanvang half twee n.m. AGENDA: 1. Openingsrede van de Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van Juli 1954 te Kaatsheuvel. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Verslag over het jaar 1954. 5. Spreker de Weled. Zeergel. Heer Dr. Ir. F. P. Mesu over: NOORD-BRABANT EN HET DELTA-PLAN. S. Gedachtenwisseling. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Alle leden worden bij deze uitgenodigd tot bij woning van deze belangrijke vergadering, waar een bij uitstek deskundige als Dr. Ir. Mesu voor ons het Delta-plan zal behandelen en de consequenties daarvan voor onze provincie. Voor het adviseren inzake oorlogsschade en wa ters noodschade zal het adviesbureau van de Sticht ting voor de Landbouw in Noord-Brabant zitdagen houden te FIJNAART op Vrijjdag 28 Januari a.s. in Hotel ..Van Baaren" des voormiddags van 10 tot 13 uur. Verder elke Dinsdag-voormiddag op het kantoor der Prov. Stichting voor de Landbouw te Tilburg, Spoorlaan 46 en elke Maandag-voormiddag in Café van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men advies of inlichtingen wenst. Op 10 Januari kwam de kring Land van Heus- den en Altena en Biesbosch in Café Korevaar te Meeuwen in vergadering bijeen. Ondanks het zeer slechte weer waren vrijwel alle bestuursleden der afdelingen in dit gebied aanwezig. De voor zitter, de heer W. G. de Waard, wees in zijn ope ningswoord op de overgang van het werk van de Stichting voor de Landbouw naar het Landbouw schap en prees in het bijzonder de activiteit van de provinciale stichting t.a.v. de stormramp van 23 December j.l. betoond. Door de heer Korteweg werd hierna een uiteen zetting gegeven over de contributieregeling voor het jaar 1955 en de areaalheffing voor het Land bouwschap. De georganiseerden zullen op ver toon van hun lidmaatschapskaart in aanmerking komen voor aftrek van een deel der contributie van de op te leggen heffing. Daar het Landbouw schap na Mei a.s. deze heffing zal gaan opleggen, is het zaak, dat de contributie voortaan voor 1 Mei wordt geïnd. Vervolgens werd de afwikkeling van de watersnoodschade besproken. De laatste bereke ningen voor werktuigenschade en graslandschade zijn reeds ver gevorderd, zodat voor de meeste ge vallen algehele afrekening niet lang meer op zich zal behoeven te laten wachten. Wat betreft de schade, aangericht door de storm van 23 December j.l. in de Biesbosch en de Langstraat, is een commissie gevormd, die o.a. de registratie van de schade ter hand zal nemen. De Watersnoodcommissie van de Tweede Kamer zal zich op 11 Januari ter plaatse van de schade op de hoogte komen stellen. Alles wordt in het werk gesteld om de schade aan dijken spoedig te herstellen en te bevorderen, dat hiervoor eenzelfde vergoedingsregeling wordt ?etroffen als bij de Watersnood van 1 Februari 953. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de door de regering afgekondigde melkprijs voor het jaar 1954-1955. Tegen deze beslissing werden ernstige bezwaren naar voren gebracht, zowel tegen de te lage prys van 22 cent per kg., als tegen de practisch onuitvoerbare toeslagregeling, waarbij het ondoenbaar zal zijn om billijke gren zen te trekken. Behandeld werd voorts ook de arbeidsvoor ziening voor het jaar 1955. Een commissie zal worden gevormd, die de mogelijkheid van op richting van een of meer werkgeversverenigingen op korte termijn zal bestuderen. Ook met de andere standsorganisaties zal hier over contact worden opgenomen. Uitgangspunt van dergelijke verenigingen zal echter dienen te blijven een behoorlijke vaste kern voor elk bedrijf. Nadat nog besloten werd om de volgende ver gadering te Dussen te houden, werd deze geani meerde vergadering door de voorzitter met een woord van dank gesloten. Op 13 Januari j.l. hield de aideling Fijnaart der N.B.M.L. in café van Baaren haar jaarvergadering onder leiding van de heer L. Oostdijk als voorzitter Na behandeling van verschillende huishoudelijke punten en de bestuursverkiezing, waarop de heren L. Oostdijk en G. van Nieuwenhuijzen werden her. kozen, gaf de secretaris de heer H. Breure een overzicht van de contributieregeling en de areaal- heffing voor het Landbouwschap. Het onderwerp arbeidsvoorziening voor het jaar 1955 gaf aanleiding tot uitvoerige gedachtenwis seling. De heer G. N. de Lint voorzitter van de com missie werkgeversbelangen gaf een uiteenzetting over de opzet van een werkgeversvereniging. Na uitvoerige gedachtenwisseling werd besloten over een en ander contact op te nemen met de af. delingen van N.C.B. en C.B.T.B. ter plaatse. Ook de landarbeidersbonden zouden in dit over leg dienen te worden betrokken. De middagver gadering werd hierna gesloten, waarna aan een gezamenlijke koffiemaaltijd werd aangezeten. Ook vele dames, leden van de Bond van Plattelands vrouwen, namen hieraan deel. Bij de aanvang van de avondvergadering, waarvoor ook de leden van de Bond van Plattelandsvrouwen en de Jongeren organisatie waren uitgenodigd, was de zaal vrijwel geheel gevuld. Als spreker trad op de heer drs. de Jong, ad viseur van het G.A.B. over het onderwerp Beroepskeuze- voorl ichting. De heer de Jong begon zijn inleiding met een beeld te geven van onze steeds toenemende agrari sche bevolking en het tekort aan cultuurgrond. Door verdergaande mechanisatie enz. vraagt de landbouw bovendien steeds minder arbeidskrach ten. Vele jonge boeren zullen daarom tijdig een an der beroep moeten kiezen. Omscholing op latere leeftijd is immers zeer moeilijk. Emigratie is lang niet voor allen een oplossing. Volgens de volks telling in 1947 komen er in Noord-Brabant jaariijks 3.200 manlijke personen in de agrarische sector bij, terwijl er slechts een toename van 1.000 personen per jaar in de landbouw nodig is. Blijven deze allen toch in de boerderij dan ont staat de z.g. verborgen werkloosheid. Van de 10 boerenzoons zullen 7 een ander beroep moeten kie zen dan de landbouw en wel liefst zo tijdig moge lijk. Een bezwaar is dat de landbouw zo weinig aanrakingspunten heeft met andere beroepen. Men groeit van jongsaf in de boerderij op en wil vaak automatisch het beroep van vader volgen. Een tij dige voorlichting door deskundigen is daarom dringend nodig. Dit kan het best geschieden tegen het eind van de lagere school b-v. op 12-jarige leef tijd. De deskundige voorlichters dienen een goed psychologisch inzicht, maar ook een gedegen ken nis van de beroepsmogelijkheden te hebben. Alleen in ons land zijn 4.500 verschillende beroepen. Bij de voorlichting dient aanleg en milieu, maar vooral ook de levensbeschouwing hierin betrokken te worden, waarbij voorts rekening moet worden gehouden met de sociale en economische mogelijk heden van betrokkene. Bij een goede voorlichting kan tijd en geld wor den bespaard, daar direct in de goede richting kan worden gestudeerd. De jongen of het meisje moet een zodanig be roep kiezen, dat daarin een levensvervulling kan worden gevonden en men liefde voor zijn werk kan hebben. De hoogte van het geldelijk inkomen is daarbij niet het enig belangrijke. Het onderzoek bestaat uit een schriftelijke test en een mondeling onderzoek, waarbij aard en aan leg worden gepeild. Ook wordt op school geinfor- meerd. Meestal wordt een advies gegeven tot een groep van beroepen, waaruit men dan zelf later kan kiezen. Deze lezing werd toegelicht door een interes sante film en gaf aanleiding tot het stedlen van verschillende vragen. Deze eerste gecombineerde vergadering van de drie plattelandsorganisaties bleek zeer in de smaak te zijn gevallen en zal in de toekomst zeker door meerdere worden gevolgd. De afd. Fijnaart mag terugzien op een goed geslaagde en leerzame jaarvergadering. Do Oosthoek. De meeste boeren zullen hun zaaiplan wel reeds klaargemaakt hebben. Het z.g.n. „ijzeren bouw. plan" vindt hier in West-Brabant practisch nog geen ingang. Zaaigranen en kunstmest worden of zijn reeds besteld. Vooral de zaaigranen zijn goed aan de prijs. Speciaal erwten zijn peperduur en men stopt al gauw voor een f 250,per ha in de grond. Nietemin laten velen zich niet afschrikken en zijn van plan een behoorlijke oppervlakte erw ten te zaaien. Enige voorzichtigheid lijkt mij met dit product toch wel gewenst. Het schijnt dat en kelen erwten oogst '55 in voorkoop verkocht hebben voor f 52,50 per 100 kg, opbrengst van een bepaalde oppervlakte, uit de dorsmachine geleverd. In voor koop is dit geen slechte prijs. Te verwachten is ook wel dat de fijne zadenteelt zich zal uitbreiden gezien de prijzen die dit seizoen gemaakt zijn. De markt achterna lopen speciaal voor deze producten is altijd verkeerd. Het secuurste, gezien ook de arbeidsproblemen, lijkt me om de graanverbouw uit te breiden. De gerstprijzen zijn de laatste tijd vrij stabiel en het onkostencijfer van dit product is toch ook vast niet het hoogste. West-Brabant is altijd bij uitstek de bietenstreek van Nederland geweest, hoe komt dat? Natuurlijk zijn hier meerdere verklaringen voor, maar een er van is toch wel deze dat wij altijd volop de beschik king over arbeidskrachten hadden, die uit de om geving van Etten üaar de klei kwamen om hier de bicten en de aardappelen te verplegen en te rooien. Dit z.g.n. noodgebied begint echter hoe langer hoe minder werklozen te krijgen door tewerkstelling elders op betere voorwaarden dan we in de land bouw kunnen geven en ook door de massale indu strievestiging ter plaatse. Wellicht biedt het machinaal bietenrooien ons hier de helpende hand, maar we moeten terdege met deze factor rekening houden, ook in ons ko mende zaaiplan. Gelukkig is de storm van Kerst mis goed afgelopen voor West-Brabant. Alleen de Ruigenhilse polder, de Klundertse polder en de Carolinapolder .liepen schade van' betekenis op Gebleken zijn ook de fouten die er nog kleefden aan het apparaat dat opgezet was bij eventuele hoge vloedstanden. Men zij niet te nonchalant ook fn de toekomst met onze dijken en ook met onze binnendijken. Laten we hopen dat het een gene rale repetitie geweest is en dat het stuk zelf niet meer ten tonele zal komen, want dan zouden we toch nog voor verrassingen kunnen komen te staan. Gebleken is ook weer dat de polderbesturen hun taak prima verstaan en ook opgewassen waren te gen de moeilijkheden die hier en daar rezen. Jam mer is het dat soms! de Provinciale Waterstaat zelf werken uitvoert en deze niet goed afwerkt. Zo liggen op het ogenblik tussen Oude Stoof en Zwin gelspaan onder Fijnaart nog steeds opengegraven fundamenten van een dijkhuis dat onteigend is door de Provincie juist op een plaats waar de vori ge keer vlakbij een gat in de dijk sloeg. Laat men toch attent en op zijn qui'vive zijn. Een goede leiddraad voor de rassenkeuze is de ieder jaar uitkomende beschrijvende rassenlijst van landbouwgewassen. Dit boekje vormt een on misbaar hulpmiddel voor de boer en hoort dan ook op geen enkel bedrijf te ontbreken. Een belangrijk punt om op te letten is voor de boer een juiste rassenkeuze omdat de opbrengst vermeerdering die hierdoor verkregen wordt het eenvoudigst verdiend is. Zonder dat doorgaans extra kostengemaakt moeten worden kan, door het goede ras te kiezen, vaak een belangrijke op- brengstvenhogïng verkregen worden. Het zijn juist de laatste kilo's die we van een gewas oog sten, welke de hoogte van de winst bepalen. Wanneer nu in een aantal artikelen nader inge gaan wordt op de rassenkeuze van enkele veel ver sie verder pag. 67 le kolom onderaan.).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 21