DE BOERENJEUGD Het zingen als vormingselement Studiedagen? ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Van onze bijeenkomsten Hebt U zich al opgegeven voor de ZATERDAG 22 JANUARI 1955. 68 Redactie: A. C. Hanse, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe en M. Sanders. Redactie-adres: Secretariaat L.J.G., Landbouwhuis, Goes. Z.P.M. L.J.G. AFDELING ZUIDZANDE Ontspanningsavond op Vrijdag 28 Jan. voor donateurs en leden en Zater dag 29 Jan. om 7 uur in zaal P. de Witte te Zuidzande. Opgevoerd wordt de klucht ..Bus kruit". Teneinde scherp te omlijnen wat het zingen als vormingselement voor betekenis heeft, kunnen m.i. het best twee uitersten tegenover elkaar worden gesteld nml.: de concertzaal en het dagelijks leven. In de concertzaal worden op geregelde tijden uitvoeringen gegeven door groepen personen, welke hiervoor vaak maandenlang hebben gerepeteerd, terwijl ook soms nog beroepskrachten als solisten e.d. in hun midden worden opgenomen. Deze vocale opvoeringen worden ten tonele en gehore gebracht voor een groep toehoorders, welke alleen maar komt luisteren. Bij een dergelijk gebeuren springen direct twee belangrijke facetten naar voren. Aan de éne kant zien we de luisteraars, die t.o.v. de uitvoerenden vele malen minder actief zijn, aan de andere kant de zangers, die in vergelijking met de „ge wone" mens, zangtechnisch in bijzondere mate zijn ontwikkeld, terwijl de zang prestatie zowel individueel als collectief een zeer belangrijke rol speelt. Staan we nu even stil bij het zingen van de mens als onderdeel van het dagelijks leven, dan zal het opvalTen, dat er practisch geen mens is die nooit zingt. De boerenzoon op de trekker of achter de ploeg, het boerenmeisje in de keuken, de moeder bij het wiegje van haar kindje, de bakkersknecht op de fiets, de kinderen op het schoolplein, aan het begin, tijdens, of bij het einde van bijeenkomsten e.d., een ieder zingt en overal wordt gezongen naar geaardheid en omstandigheden. De omstandigheden vormen een zeer belangrijke rol bij de soort liederen, die zullen worden gezongen. Immers of je 's morgens in de bittere kou aan je dag taak begint of dat je op een mooie zomeravond een eind aan het fietsen bent. Maar ook de geaardheid van de persoon zal de zang in een bepaalde richting sturen. Een optimistisch of op gewekt mens zal ook onder nare om standigheden een vrolijk lied kunnen zingen of neuriën. De pessimist of de droefgeestige daarentegen zal, zelfs al zijn alle factoren aanwezig om blijmoe dig te zijn, vaak een somber lied plegen. Al dit zingen in het dagelijks leven heeft in feite echter niet tot doel om een prestatie te leveren, of om luisteraars te boeien, terwijl van een technische zang ontwikkeling veelal ook geen sprake is. Toch vormen zowel het zingen in de concertzaal als het zingen in het dage lijks leven een waardevol onderdeel van een gezonde en levende maatschappij en is het niet aan ons het één t.o.v. het andere goed- of af te keuren. Thans rijst wel de vraag, welk systeem wil het vormende waarde hebben voor de L.J.G. als de meest passende moet worden aangemerkt? Het wil mij voorkomen, dat dan de laatste vorm dient te worden gekozen en niet een veelal tot mislukking gedoemd af treksel van de eerste vorm. U vraagt onmiddellijk waarom? Wil men zich tot een harmonisch mens ontwikkelen, dan is muziek één van de vele mogelijkheden. Immers mu ziek kan vorm geven aan onze eigen gedachtenwereld. Muziek is één van de vormen van onze samenleving. Indien we van plan zijn m.i. is het zelfs een noodzaak om van deze mogelijkheid gebruik te maken, dan zullen wij onze muzikaliteit dienen te ontwikkelen. Dan zullen we intensief moeten gaan mee beleven wat muziek en zang in zich houden, nml. rhythme, dynamiek in melodie, (door beklemtoning en klank vorming) vormgeving aan gedachten enz. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat men alleen met luisteren er niet komt. Daarom ben ik van mening, dat degene, die naar een concert gaat luisteren, ter wijl hij of zij op geen enkele wijze muzi kaal is ontwikkeld beter niet kan gaan. Er ontstaat dan geen wisselwerking. Het tegenovergestelde verdient echter alle aanbeveling, mits men bereid en van plan is zichzelf volledig in te spannen om het voor hen persoonlijk belangrijke er uit te halen. Heel vaak heb ik al mensen horen zeggen, ik ben niet muzi kaal, ik snap er niets van enz. Ik vraag (Voor programma zie het blad van de afgelopen week.) mij dan in alle gemoede af hoe of het kan gebeuren, dat dergelijke mensen wel (en vaak rhythmisch volkomen goed) een schlager van de radio kunnen zingen. Het al of niet muzikaal zijn heeft er niets mee te maken. Ieder mens is muzikaal! Maar men meet zich te vaak naar de prestaties van de „vakmens" en wat veelal het allerbe langrijkste is, men voelt er niets voor om zich muzikaal te ontwikkelen, dit kost immers moeite! Er wordt dan ech ter vergeten, welk een groot genoegen men zichzelf ontzegt om met eenvoudige middelen een daarom niet minder gave en zuivere schepping te leveren. Hier gaat het nu voor ons als L.J.G. ook om. Niet het zingen uitsluitend voor een „uitvoering" alleen, maar ook het zingen als uiting van het eigen wezen, het zingen ter ondersteuning en veraan genaming van het dagelijks werk, het geen juist als groep jonge mensen bij elkaar zo goed kan worden beoefend. Het zou daarom zo prettig zijn als we dit weer eens met nieuwe moed aan pakten en alle schroom lieten varen. Het gaat er niet alleen om op een uitvoering met een goed zanggroepje voor de dag te komen, maar het is de bedoeling, dat iedereen muziek en zang leert waar deren en begrijpen, zodat het voor zijn of haar persoonlijkheid van nut kan zijn en mag leiden tot een harmonische ont wikkeling van geest. G. M. AFDELING GOES L. J. G. OP EXCURSIE In December ging deze afdeling met 23 leden op excursie naar het Instituut van Landbouwtechniek en Rationalisatie en het Instituut voor Aardappelbewa- ring te Wageningen. Er werd goed op tijd vertrokken, maar er hing een dikke mist, zodat we een vertraging hadden van één uur. Hierdoor was er te weinig tijd om alles te bezichtigen en werd alleen dat be handeld, wat voor ons gewest van be lang is. De algemene opinie over het beziens waardige op het eerstgenoemde Insti tuut was, dat men het voor een groot gedeelte al weet, als men geregeld de landbouwtijdschriften leest. Na de middagpauze bezocht deze groep het Instituut voor Aardappelbe- waring, waar de directeur van dit In stituut het doel uiteenzette en tevens vertelde wat er al bereikt was en wat ze nog hoopten te bereiken. Hierna wer den er verschillende systemen van aard- appelbewaring in miniatuurbouw be zichtigd, waarbij men kennis opdeed over het bewaren, de voordelen en de kosten van de verschillende methoden. De meesten vonden het tweede ge deelte van deze discussie interessanter dan het eerste deel. De reiskosten werden voor een groot deel gedekt door een gedeelte van de geldelijke opbrengst van het erwten proefveld. Zo had deze afdeling voor haar werk aan het proefveld een gezellige en leer zame reis. L.J.G. AFDELING OOSTKAPELLE EN OMSTREKEN Op 29 December vergaderde deze af deling en was tevens de „gastheer" van de Z.P.M. en L.J.G.-afdeling van Seroos- kerke (W.). Eveneens was de heer Haandrikman uitgenodigd, die een boekbespreking verzorgde. Het was een boeiende bespreking over het eveneens boeiende boek van Herman de Man getiteld: „Het wassende water". De avond werd verder gevuld met spel. Het was een mooie avond. AFDELING IJZENDIJKE Z.P.M. en L.J.G. Ontspanningsavond van de L.J.G. Z.P.M. afdeling IJzendijke op Zaterdag 8 Januari 1955 te Schoondijke. Hoewel op Donderdag 6 Januari al een uitvoering was gegeven te Biervliet, was de zaal te Schoondijke stampvol. De voorzitter Joop v. d. Wege opende de bijeenkomst en heette allen hartelijk welkom, gaf een korte verhandeling over het Deltaplan, dat hij noemde de grootste gebeurtenis van het jaar, dat vóór ons ligt. Hierna werd een begin gemaakt met de afwerking van het programma. De dames Magda Dhondt en Rina Schaap speelden enkele vlotte wijsjes op de piano en de accordeon. Hierna volgde een gavotte, welke op de ouderwets galante manier werd uit gevoerd. Een origineel idee was dit zeker. Vervolgens zong een klein koor en kele moderne liedjes. Voor dit koortje had de heer J. Verkruijsse een speciaal decor ontworpen, dat erg in de smaak viel. De klucht „Klaas Konijn", welke hier na volgde, oogstte veel succes. Vooral als vader Konijn weer eens een einde aan het gesprek maakte door zijn reso lute „Klets, boem uit", ging er een lachsalvo op. In de pauze was er een verloting. Na de pauze werd het toneelstuk „Onder valse vlag" ten tonele gebracht. De familie Bernadau, vader, met zijn dochters Yvonne en Eefje, en de tante Suzanna, zitten steeds in kibbelpartijen verwikkeld, daar Eefje zich, naar de mening van tante Suzanna en Yvonne, niet volgens haar stand gedraagt. Vader Bernadau heeft moderner opvattingen en vindt dit zo erg niet. Er zal een graaf op bezoek komen, maar door een misverstand wordt de loodgieter, die De Graaf heet, voor de graaf George de Blancourt aangezien en de werkelijke graaf, die wel eens wil weten wat dat te betekenen heeft, gaat voor loodgieter door. De pseudo graaf blijkt Jean Villet, de verloofde van Yvonne te kennen, die zich ontpopt als een gewetenloos oplichter. Eefje wordt verliefd op de „lood gieter" en verlooft zich in het geheim met hem. Papa Blancourt, die bankier is, komt in grote financiële moeilijk heden te zitten. Er wordt schriftelijk met de echte graaf overeengekomen, dat deze hen uit de moeilijkheden zal brengen en er zal een onderhoud plaats hebben. Hij spreekt in zijn kwaliteit als lood gieter met Eefje af, op dezelfde dag om haar vader toestemming te komen vra gen en zo komt de ontknoping. De graaf ontmaskert de verloofdev van Yvonne en zo komt alles weer op zijn pootjes terecht. Een mooie rol was de butler Johan, die de familie ook in de moeilijke tijd trouw blijft en die met zijn geestige opmerkingen de zaal tel kens weer in lachen deed uitbarsten. Hierna werd door de hele zaal het L.J.G.-lied gezongen en mej. Toos de Jonge, de voorzitster der Z.P.M., dankte alle aanwezigen voor hun belangstelling. Al met al was het een geslaagde avond, hoewel het jammer was, dat er tussen de verschillende nummers zulke grote pauzes waren. Z.P.M. AFDELING ZUIDZANDE Deze afdeling kwam op 12 Januari bijeen. De voorzitster opende de ver gadering met een hartelijk welkom aan allen en deelde mede, dat zij, in ver band met haar aanstaand huwelijk, af stand doet van haar functie. Een van de eerste punten van de agenda werd dus een verkiezing. Bij de tweede stemming werd Magda Sanders hiervoor gekozen, maar daar zij secre taresse was, moest er ook een nieuwe secretaresse komen. Daarvoor werd Magda Provoost aangewezen, die haar benoeming aannam. In de pauze bood de scheidende pre sidente een consumptie aan, die onder gezellig gebabbel werd genoten. Na de pauze werd het zangkoor en nog enige punten van de op handen zijnde ontspanningsavond besproken. Hierna sloot de nieuwe presidente de vergadering. Met'Suus van Cruijningen zien wij een presidente vertrekken, waar men niet gemakkelijk een waardig opvolgster van zijn kan. Wij hopen dan ook allen, dat zij een gelukkig huwelijk mag hebben en wensen haar alle goeds toe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 19