BETER LAAT DAN NOOIT. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Ontspannings avonden STUDIEDAGEN Uit de Hoofdbestuursvergadering en de vergadering van de P. R. lè ÏEBÜWSOS I. AJf SnOÜWBLAS, Redactie: A. C. Hanse, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe en M. Sanders. Redactie-adres: Secretariaat L. J.G., Landbouwhuis, Goes. VERSLAG VAN DE EXCURSIE IN 1954 NAAR DUITSLAND. in de Jeugdherberg „De Scheldestroom", Oranjestraat 8a te Vlissingen, op 27, 28 en 29 Januari. De eerste dag Cs middags) zal een inleiding worden gehouden (inleider is reeds uitgenodigd, heeft echter nog niet toegezegd) over het „Deltaplan", ter wijl 's avonds een forum zal worden gehouden o. 1. v. I. T. H. J. Lugtmeyer. Dit forum zal bestaan uit vooraan staande personen, die op verschillend gebied deskundig geacht kunnen wor. den. De tweede dag zal er 's morgens door de heer Op den Akker, Beroepskeuze- Adviseur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Middelburg een inleiding worden gehouden over het onderwerp: „Beroepskeuze". Als slot van de morgen zal spreker de films: „Tussen spel en leven" voor ons vertonen. 's Middags zullen er discussiegroepen worden geformeerd, waarna de inleider de gerezen vragen zal beantwoorden. De avond kan worden doorgebracht in het Concertgebouw te Vlissingen, al waar het amateurtoneelgezelschap ,.Het Vlissings Schouwspel" het toneelstuk: „Arsenicum en Oude Kant" zal opvoe ren. De laatste dag zal de heer Will Bar nard een inleiding houden over de boer in de Litteratuur. Hij zal deze inleiding houden aan de hand van het boek „Boerenpsalm" van Felix Timmermans. Ook zal hij nog enkele poppenspelen van Martinus Nyhoff in de poppenkast voor ons spelen. De prijs voor deze drie dagen (Don derdagmiddag tot Zaterdagmiddag) zal 12,50 bedragen, indien men zich vóór 22 Januari a.s. opgeeft. Na die datum wordt 2,50 extra in rekening ge bracht. Men geve zich dus zo spoedig moge lijk op bij het Secretariaat van de L, .T. G., Landbouwhuis te Goes. Degenen, die zich opgeven zullen tij dig een volledig programma toege stuurd krijgen. Hoe zal het „Nieuwe Zeeland" er uit zien en wat za! onze taak zyn in dit nieuwe land? Tot nog toe heb ik vergeefs gezocht naar het verslag van deze excursie. Het is echter beter laat, dan nooit. Hetvertrekpunt was Goes, vanwaar met de bus via de Veerhaven Kruinin- gen naar Bergen op Zoom werd ge reden. Hier werd de rest van de deel nemers (sters) opgepikt. Zo gingen we met een 30-tal personen door het Bra bantse land naar ons eerste doel: het stadje Thorn in Limburg. Dit eeuwen oude plaatsje vierde in 1951 zijn 1000- jarig bestaan. De oude koster van de R.K. kerk, die met veel humor het ontstaan van dit plaatsje en de kerk schetste, toonde het zeer bezienswaardige altaar, het welk van hout is gemaakt en dat een zodanige bewerking heeft ondergaan, dat het op marmer lijkt en ook mar- merkoud aanvoelt. Hij vertelde, dat dit een unicum in de gehele wereld is en ook wel zal blijven, omdat het geheim van de bewerking tegelijk met de ont werper aan de schoot der aarde is toe vertrouwd. Het volgende doel van de eerste dag was het stikstofbindingsbedrijf in Lut- terade. Hier werden we welkom ge heten in een cantine van het bedrijf, alwaar ons een globaal overzicht werd gegeven van het ontstaan van de stik stof en evgntuele bijproducten. Het be zoek aan de enorme gebouwencom plexen viel enigszins in het water-, om dat het inmiddels was gaan regenen. Voor enkele dames had deze rondgang onaangename gevolgen, omdat de nylon-kousen niet opgewassen bleken tegen de gassen, welke op de terreinen rondzweefden. Tientallen ladders spron gen er zo maar in, hetgeen toch ook wel enige hilariteit verwekte. Gelukkig heeft dit bedrijf ook een afdeling, waar in een bijproduct wordt gemaakt dat nylon heet, maar dat we tengevolge van fabrieksgeheimen niet mochten be zichtigen, zodat de dames werd beloofd, dat alles weer in het reine zou komen. In een stortbui bracht de bus ons hierna naar Valkenburg, alwaar werd overnacht, 's Avonds werden on eigen gelegenheid de bezienswaardigheden van Valkenburg bezichtigd. Alweer in de regen werd de volgende morgen de Duitse grens gepasseerd om v'a Aken Z.O. Duitsland in te rijden. Hierbij werd ook de Siegfriedlinie ge passeerd. Als stille getuigen van deze linie ziet men nog bunkers en vervallen loopgra ven, terwijl ook de natuur haar won den nog vertoont. Hele stukken bos, welke zijn gekaot om schootsvelden te ]<~Rfrnr» zbn rn^t he~E>pLrrt m overal tiert hier welig het onkruid. Het weer was tijdelijk iets beter, zodat er af en Op de Zaterdag 8 Januari gehouden vergaderingen werden slechts enkele punten behandeld die verband houden met het winterprogramma voor zover dat nog niët uitgevoerd is. Het programma voor de studiedagen werd nader vastgesteld, waarvoor ver wezen kan worden naar het in dit num mer opgenomen programma. Verder werd besloten de viering van het 2e lustrum te laten samenvallen met de grote contactavond op 26 Febr. Van enige streekbesturen was reeds een opgave van programmapunten ontvan gen. Besloten werd de opgavetermjjn voor deze avond te stellen tot 1 Febr. Als hoofdpunt van déze avond zal een tableau worden opgevoerd, waarvan de tekst wordt geschreven door de heren Barnard en Mulder. De eerste zal tevens de regie van dit stuk verzorgen. Tenslotte besloot de vergadering een gedeelte van het batig saldo van de ten toonstelling, dat door de Kring West Zuid-Beveland is afgestaan, te bestem men voor een gezellige avond voor allen die aan de Jeugddag hebban medegewerkt. toe gelegenheid was het steeds heuve- liger v/ordende landschap te bewon deren. Het doel van die dag was om in Badenheimersdorf een landbouwbedrijf te bezichtigen. Daar weer in de regen aangekomen werden we ver welkomd door de boer en zijn zoon en enige ambtenaren van de regionale voorlichtingsdienst, die ons iets vertel den over de omgeving, de grondsoort, de gewassenkeuze en de welvaart van de bevolking. Hieruit kregen we wel de indruk, dat het natuurschoon prach tig is, maar dat het om er te wonen en je brood te verdienen minder aange naam is. Immers de bodem is rotsachtig met een klein laagje onvruchtoare teeltaarde, welke praktisch alleen ge schikt is voor weiland. Slechts een klein deel kan voor bouwland worden gebruikt, waarop aardappelen, rogge en haver en ook enige groenvoer ge wassen worden verbouwd. De bedrijfs gebouwen gaven een armoedige indruk en waren, zoals practisch overal in Duitsland uit natuursteen opgetrokken. Hoe deze, eigenlijk Oost-Duitse, boer aan deze boerderij was gekomen is een bewogen geschiedenis. Romonofsky be zat in Oost-Duitsland een groot land bouwbedrijf met een grote paardenfok kerij van 120 paarden. (In de twin tiger jaren had hij nog in Axel een hengst gekocht.) Na de oorlog kwa men echter de Russen, die hem van zijn bedrijf verjoegen. Een langdurige zwerftocht van kamp naar kamp brak aan. Het gezin raakte nog enige tijd uit elkaar. Toen het echter weer was herenigd kon hij deze boerderij, welke was bewoond geweest door een weduwe van een Duitse boer, die bij Stalingrad was gesneuveld en nu naar elders was vertrokken, gaan bewonen. Door hard werken met zijn gezin (arbeidskrachten zijn enorm duur) heeft hij voor zich en de zijnen weer een bestaan kunnen ver werven. Hij bebouwt nu weer een 60 gemet, welke wijd en zijd in de om geving in kleine percelen zijn gelegen. Per jaar heeft men voor één koe ca 4 gemeten nodig. Dat deze boer niet tot de vrolijksten behoorde, was vooral voor ons, Zeeuwse jongeren, die in de laatste tijden ook nogal eens van huis en haard zijn verdreven geweest, be grijpelijk. Na dit bezoek zijn we in de richting van het Eiffelgebergte gereden. In deze gebieden, wordt ook de os nog als trekdier gebruikt en men ziet er zeer sober geklede vrouwen, die koeien wei den tegen de berghellingen. Via de Neurenbergerring, d.i. een kilometers-' lange autorenbaan met talloze bochten en hellingen, leidde de weg ons langs kleine dorpjes en eenzame boerderij- jes in de richting van Altenahr. De dorpjes met hotels werden groter en veelvuldiger en de boerderijen 9teeds minder, daar we nu in een streek kwa men, welke geheel gespecialiseerd is op het toerisme. Opvallend was het grote aantal kerkjes, welke als het ware aan de berghellingen kleefden. Intussen hadden we een kabelbaan be reikt, die in verbinding stond met een. berg, van waaraf men een prachtig ge- zicht op het stadje Altenahr had. Het waren echter geen vergezichten, in het als van een gordel van bergen en heu vels met een blauwe wazige gloed om geven Ahrdal. Dit was het einddoel van de tweede dag. 's Avonds werd nog een oude bergruïne beklommen vanwaar men een schoon uitzicht had over een deel van het stadje, dat reeds in de schemering lag met zijn vele pinkelen de lichtjes en waar het rumoer van be neden maar nauwelijks doordrong. Hier werd men even stil va,n de groot heid van de natuur. De derde en laatste dag was het stra lend weer. Na het ontbijt was het in stappen geblazen om de grote trip naar huis te beginnen. De reis voerde ons eerst langs de wijnbergen. Wat een prachtig gezicht geven die kleine ranke lichtgroene druivenstruikjes tegen de donkere hellingen. Na door machtige rotspartijen, nauwe passen en langs diepe ravijnen gereden te zijn, bereik ten we. de Rijnoever met zijn prachtige kastelen in de buurt van Remagen, een plaats die bekendheid verwierf in ver band met acties uit de laatste wereld oorlog. Na per boot de P4jn te zijn overge stoken, ging het verder in de richting van Bonn. Onderweg in Köningswin- ter werd de reis even onderbroken om met de tandradbaan de Drachenfel9 te kunnen bestijgen. Dit leverde een schit terend uitzicht over de Rijn op. Vanuit Bonn verder noordwaarts. Keulen zou onze volgende stopplaats zijn. Na enige tijd in deze plaats te hebben vertoefd werd via München Gladbach naar de grens gereden. De landbouw rond Keulen is wel varend te noemen. De grond is hier goed en er komen flinke bedrijven voor, welke goed zijn gemechaniseerd, wat wel opviel was, dat men er het onkruid niet goed baas kon. Nadat de grens was gepasseerd, was het einde van de excursie nabij. Toen ik met de fiets bij huis kwam zakte juist de zon, die ik in Altenahr van ach ter de bergen had zien opkomen, ach ter de duinen van het Walcherse land schap weg, dat was het einde van de dag en tevens van deze excursie. Ondanks de regen van de eerste en tweede dag was deze excursie, mede dank zij de goede organisatie, goed ge slaagd. A. D. te Z. VAN DE Z. P. 31. EN L. J. OOSTKAPELLE—SEROOSKERKK. OostkapelleZaterdag 15 Januari, 7.15 uur in het Verenigingsgebouw. Grypskerke: Zaterdag 29 Januari, 7.15 uur in het Dorpshuis. SerooskerkeZaterdag 5 Februari, 7.15 uur in het vergaderlokaal. Programma: Orkest, Schetsje en op voering van het toneelstuk: „Het Wentelend rad". Toneelspel in 4 bedrijven door K. Bergsma. L. J. G. EN Z. P. M. Afd. HOEK EN TERNEUZEN. Te houden op Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Januari a.s. op de Gem. Gehoorzaal te Hoek, Aanvang 7 uur (stipt). Opgevoerd wordt de klucht: „Drie is te veel" van Joh. Blaaser Sr. en Jr. Muzikale omlijsting door het L. J. G.- orkest met de jodelzanger G. Dees. L.J.G. - Afd. NOORD-BEVELAND. Hedenavond opvoering van het toneel stuk „JAPKE", in Hotel „De Korenbeurs" te Kortgene. Aanvang: 7 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 8