(Bv er zie Hf Bestel nu uw Zaaizaad ;-v-'Oglachte ?.r j •cuid r-7 o No. «257. Frankering bij abonnement Terneuzen. ZATERDAG 15 JANUARI 1955. 43e Jaargun*. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen Deze week willen wij eens verschillende delen van onze Provincie bezien. Zullen de problemen, die hier in 1954 een rol speelden ook in 1955 de gemoederen bezig houden? Een bevestigend ant woord op deze vraag geldt zeker voor de herver- kavelingsgebieden. Laten wij eerst onze ogen eens gaan over Schouwen en Duiveland. De gehele bevolking van dit eiland en zeker de landbouwende bevolking heeft een uiterst moeilijke tijd achter de rug. Wij behoeven daar nu niet meer op terug te komen. Herstel en wederopbouw konden pas in 1954 beginnen. De komende jaren zullen nog in hetzelfde beeld moeten staan, wil er weer de mogelijkheid ontstaan voor de vele onder nemen zich een bestaan op te bouwen. Met grote voortvarendheid is door de verschillende instanties deze grote taak aangepakt en er zal ook in het nog grotendeels vóór ons liggende jaar hard gewerkt worden. Landbouwkundig is men aan grote her vormingen bezig, die tot resultaat zullen hebben, dat het over een aantal jaren technisch en econo misch beter boeren zal zijn op Schouwen en Duive land dan het vroeger mogelijk was. De komende generatie zal daar het profijt van kunnen trekken. Vele onzekerheden. Maar hoe staat het met de huidige generatie? Met hen, die thans in deze jaren zelfstandig onder nemer zijn? Het is uit de in Walcheren opgedane ervaringen gebleken, dat deze mensen voor tal van moeilijkheden staan, waar zij nog doorheen zullen moeten. De normale uitoefening van hun beroep, het normaal boeren zoals dat in andere gebieden geschiedt, zal voor hen soms voor kortere of lan gere tijd onmogelijk zijn. De oude en vertrouwde akkers met al hun voor delige en slechte kwaliteiten zullen in vele geval len slechts gedeeltelijk weer door dezelfden als voorheen geploegd, bezaaid en beoogst kunnen worden. Men zal aan de nieuw toegewezen per celen moeten wennen. Men zal de liefde voor de nieuwe grond nog moeten krijgen. Daarnaast zal men nog verschillende jaren in tal van onzeker heden verkeren over pachtverhoudingen, eigen domsrechten, verkavelingsrenten en dergelijke. Soms zal men op een geheel andere plaats zich opnieuw moeten vestigen, dan waar het ouderlijk huis stond. Dit alles grijpt diep in de boerengevoelens, maar het kan nu eenmaal niet anders. Begrip voor deze zaken bij hen, die met de uitvoering van dit enorme OOSTBTTRG: Woensdag 19 Januari in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 20 Januari in Hotel „Huis van Nassau". KORTGENE: Donderdag 20 Januari in Hotel „De Korenbeurs". MIDDELBURG: Donderdag 20 Januari in Café „De Eendracht". verkavelingswerk zijn belast, kan de moeilijke ziel kundige toestand van sommigen slechts verzachten. Wanneer dit gebeurt en wij twijfelen geen ogen blik aan de goede wil van allen, die deze verkave lingen hetzij als bestuurder, hetzij als ambtenaar moeten uitvoeren dan verdienen de uitvoerders daarvoor alleen al veel lof. Hoe-zullen de financiën er uit zien. Maar er zijn nog andere dingen die de aandacht vragen. Wij denken aan de financiële toestand, waarin vele boegen op Schouwen en Duiveland zich thans bevinden en aan de vooruitzichten voor de toekomst. Juist dan slaat ons de schrik wel eens om het hart. Wij vergelijken maar weer met Wal cheren. Daar is gebleken, dat voor velen de finan ciële moeilijkheden pas kwamen in de jaren na de eerste, die volgden op de ramp. De regelingen van landbouwherstel, die steunen op de Wet op de Watersnoodschade en die op zich zelve zeker niet onbillijk zijn, veroorzaken in de eerste jaren, mede door een ruime voorschotregeling, een behoorlijke geldstroom naar het rampgebied. Maar deze geld stroom houdt het gevaar in, dat de gedupeerde een gevoel van veiligheid krijgt en verzuimt het kapi taalsgedeelte van de uitkeringen volledig af te zon deren. Dit kapitaalsgedeelte heeft hij hamers straks pas hard nodig, ais hij weer moet gaan in vesteren. In de eerste jaren maakt hij totaal geen winst en de noodzaak en de verleiding doen zich dan dus voor om van de kapitaalsuitkeringen een groter of kleiner deel te gaan gebruiken om de dagelijkse kosten van levensonderhoud te betalen. Indien dit zich op grotere schaal zou voordoen, dan zullen wij straks ervaren, wanneer Schouwen en Duiveland landbouwkundig en cultuurtechnisch in prima staat verkeert, dat er onvoldoende middelen aanwezig zijn om de noodzakelijke investeringen te doen. Inmiddels is de vooruitgang in de overige delen van onze provincie en elders voortgeschreden, hebben zich nieuwe methoden ontwikkeld, die in vesteringen vergen, en hoe staat het dan met het her vei kavelde gebied? Dit vraagstuk verdient zeker de voortdurende aandacht van de bevoegde instanties. Wij denken hierbij aan een voortdurend onderzoek door het Landbouw Economisch Instituut. Men doet er goed aan, deze ontwikkeling nauwlettend in de gaten te houden. Slechts dan is de Schouwse en Duiveland- se boerenstand werkelijk geholpen en zullen de ge volgen van de ramp ook inderdaad overwonnen kunnen worden. Bij dit alles is er nog een factor, die de ontwik keling op Schouwen en Duiveland ongunstiger doet lijken dan de gang van zaken, zoals d e op Walcheren heeft plaats gevonden. De totale eco nomische vooruitzichten in de landbouw en dus de financiële resultaten zien er niet al te best uit. Wij wezen hierop in ons vorig „Overzicht" en gaan daar nu niet verder op in. Maar de Walcherse boe ren beleefden voor een deel de moeilijke jaren in een tijd van goede prijzen en konden daardoor het hoofd boven water houden. Een vergelijking gaat wel op met het jaar 1948, toen opbrengsten in Walcheren minimaal waren en ook vele boeren het uiterst moeilijk hadden. Een reden temeer om in te zien, dat men er vermoedelijk op Schouwen niet is met herverkaveling alleen. In dit verband zij men eveneens voorzichtig met een te hoge last te leggen op de schouders van degenen, die hun bedrijven weer moeten herbou wen. Dit geldt zowel voor verkavelingsrente als voor het eigen deel van de wederopbouwkosten en voor de kosten van de aanleg van de waterleiding als electriciteit. Laat de gemeenschap hierin ge rust mede betalen, anders moet deze dat toch later op een veel minder aangename wijze doen. Andere Schouwse problemen. Naast dit punt zullen ook andere belangrijke punten in de toekomst beslist moeten worden. Wij denken aan de dijk door Schouwen en aan het pro bleem van de havens. Wij kunnen slechts de hoop uitspreken, dat men deze problemen op een wijze oplost, waarbij aan de belangen van de inwoners zo groot mogelijke aandacht wordt geschonken. Men zij van Rijkswege hierbij niet te karig met geld en men bestede de nodige aandacht aan de argumenten van de bewoners van het eiland zelve. In dit opzicht zijn wij in de landbouw door de land- bouwdiensten van de Overheid misschien wat ver wend, maar het zou goed zijn, als overige Rijks diensten hier eens een voorbeeld namen aan het door het Ministerie van Landbouw reeds jarenlang gevolgde systeem. Het wierp steeds rijke vruchten af voor de betrokkenén. En dat moet toch het doel zijn van elke Rijksinstantie! Zo gaat Schouwen en Duiveland opnieuw een jaar tegemoet, waarin voor de toekomst belang rijke beslissingen zullen worden genomen en werk zaamheden verricht. Velen zullen weer zaaien en hopenlijk oogsten. Moge vooral dit laatste mee vallen. De overige herverkavelingsgebieden. Voor Tholen, Waarde en de Zak van Zuid-Beve land gelden de bovenomschreven kwesties even eens, zij het in veel mindere mate. Ook daar zul len de herverkavelingswerkzaamheden verschillen de jaren een normaie bedrijfsvoering doorkruisen. De bijkomende verschijnselen zijn daar echter min der ernstig. Wat opbrengstmogelijkheden betreft is men enige jaren voor. Voor de drooggebleven gebieden op Tholen en Zuid-Beveiand zal het ar beidsvraagstuk moeilijkheden blijven opleveren. Dit punt speelt al jaren een rol in West Zeeuws- Vlaanderen. Voor het eerst zal in 1955 het Bureau Oogstvoorziening niet meer bestaan. Wel zijn nog subsidie-mogelijkheden voor vervoer van arbeids krachten mogelijk en zal er een regeling komen, die in zekere mate oogsthulp mogelijk maakt. Af gewacht zal moeten worden, hoe een en ander in de praktijk zal werken. Natuurlijk moeten wij hopen, dat de weersomstandigheden zodanig zullen zijn, dat men zich zelve met eigen arbeidskrachten kan helpen. Men stemme in ieder geval zijn bouw plan hierop af. Lucht Uw hart openlijk. Voor alle herverkavelingsgebieden geldt, dat men ook zelve zoveel mogelijk meewerkt. Het is ge makkelijk om critiek te hebben op het gebied van de leden van de herverkavelingscommissie, maar beter is het de kwestie, die men anders zou willen zien, met hen te bespreken. Voor opbouwende cri tiek staat ieder verstandig mens open. Afbrekende heeft nog nooit veel tot stand gebracht. Er is voorlichting nodig van de kant van de her verkavelingsinstanties. Wij wezen daar reeds eer der op. Maar ook is nodig, dat de belanghebbenden uit zichzelve zorgen zo goed mogelijk op de hoogte te zijn. Vandaar dat wij hen toen ernstig aanraden de vergaderingen in hun streek te bezoeken en daar hun vragen of opmerkingen naar voren te brengen. Men zij in dit opzicht niet te bevreesd. Voor uitvoerder en belanghebbende kan dit alleen zijn nut maar hebben. Heeft men bezwaren in het algemeen, laat men er dan mee naar voren komen. Met enkele buren er wat over kankeren helpt na tuurlijk niets. Heeft men persoonlijke kwesties, dan kan men steeds persoonlijk inlichtingenvra gen bij ieder, die door functie of betrekking meer weet. Walcheren. Wanneer wij tenslotte nog enkele punten be spreken uit andere delen onzer provincie, dan den ken wij eerst aan Walcheren. Daar wacht mén in spanning op de tweede schatting. Er wordt daar nog aan gedokterd. Pas als de normen definitief zijn vastgesteld, weet een ieder waar hij aan toe is. Hopenlijk valt het straks mee. Inmiddels is de be roepstermijn voor de toewijzingen begonnen. Men (Advertentie.) KONINKLIJK KWEEKBEDK1JE EN ZAADHANDEL D. J. VAN Ötï< HMVfc KAPELLE-BIEZELINGE Een goede raad Op de 3e pagina van dit blad beginnen we deze week een artikelenreeks over het Land bouwschap. We raden onze lezers aan deze artikelen nauwkeurig te lezen i.v.m. de ge volgen die de instelling van het Landbouw schap zal hebben op de toekomstige positie van de Nederlandse landbouw. RED.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1