Paard en paardensport De eerste „Elite-merrie Tips van de Hoofdinseminaior OPLEIDING LERARES BIJ HET LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS 24 ZEE UWSCH LANDBOUWBLAD- verzetten en zelfs ziin grote ambitie niet bestand zal blijken te zijn. Dit is een reëel en niet te onder schatten economisch belang-. Een coupeerverbod voor paarden zou toch altijd, dus ook in tijden dat het de fokker goed gaat, ernstig ontraden moeten worden, maar het maakt, wat de gevolgen betreft, nog een aanzienlijk verschil op welk moment de fokkerij er door wordt bedreigd. PSYCHOLOGISCH GEZIEN, KAN MEN ZICH GEEN SLECHTER TIJDSTIP DENKEN DAN JUIST NU Het kan er beslist niet meer bij, dit coupeer - verbod, dat de druppel zou zijn, die de emmer doet overlopen. Temeer, waar de grote concurrent op de Wereldmarkt, de Belgische fokkerij, nooit ofte nimmer zal worden gehandicapt door een coupeer verbod, dat een ernstige belemmering zal vormen bij export naar 't buitenland, dat in hoofdzaak ge coupeerde trekpaarden vraagt. Deze export, waar bij we voornamelijk op Frankrijk, Spanje, Italië en Duitsland zijn aangewezen, zal door een cou peerverbod practisch onmogelijk worden. Deze ex port, die de laatste zes jaren rond 40 millioen aan deviezen heeft opgeleverd niet meegerekend de 20.000 slachtpaarden in de jaren 1947 tot 1949 zou practisch onmogelijk zijn geweest, indien een eoupeerverbod zou hebben bestaan. Men zou niet in 't buitenland hebben willen werken met niet- gecoupeerde paarden, men zou er niet naar hebben willen kijken en volwassen paarden coupeert men niet graag. De omvang der export nam af, zeker, maar t.a.v. de toekomst zegt een ernstige daling van de uitvoer op een gegeven moment nog niets, getuige b.v. het feit, dat"in 1951 nauwelijks van uitvoer kon worden gesproken, terwijl deze in 1952 steeg tot een totaal-omzet van 3 millioen. Een zelfde op en neergang kan als normaal worden beschouwd. Een regelmatige afzet van trekpaard-hengsten naar Frankrijk, waarvan een belangrijk deel hier is afgekeurd, blijft van betekenis voor de fokkers, zoals de uitvoer in haar geheel niet alleen een fokkersbehing, maar zelfs een landsbelang blijft, dat door een coupeerverbod, zo niet geheel vernie tigd, dan toch ernstig zal worden geschaad. Wij noemden Duitsland, dat gecoupeerde trekpaarden afneemt, hoewel het zelf niet meer coupeert sedert een desbetreffend verbod van de grote dierenbe schermer Hitier, en aardig is het misschien en pas sant in herinnering te brengen, dat het ook hier te lande niet de eerste keer is, dat een poging wordt gedaan een coupeerverbod voor paarden in het leven te roepen. Ve'en herinneren zich misschien een tweetal pro cessen, gevoerd voor de Rechtbanken te Rotterdam en Roermond in de jaren 1938 en 1939, waarbij o.m. te Roermond gevallen van couperen zonder ver doving en door niet-deskundigen verricht, werden behandeld. Vrijspraak volgde in beide gevallen. Voorts een proefproces te Middelburg op 20 Januari 1939, waarbij de Rechtbank eveneens tot vrijspraak concludeerde, terwijl deze vrijspraak in hoger be roep voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage op 5 Juni 1939 bevestigd werd. De volgende stap ter be reiking van 't beoogde doel nam de Dierenbescher ming, hoewel ook deze niet tot succes leidde, met assistentie van de Duitsers getuige de in 1941 door zekere T. D. Sigling geschreven brochure, in dat jaar door de Dierenbescherming uitgegeven en ver spreid, welke brochure met het volgende besluit: „Het is, na de belangrijke samenkomst, welke 8 Maart 1941 in Pulchri Studio te 's-Gravenhage is gehouden en waar Oberregierungsrat Dr Pschorr een inleiding heeft gehouden over hetgeen in Duitsland op het gebied van wettelijke dierenbe scherming tot stand is gekomen, wel zeker, dat binnen afzienbare tijd de reeds zolang door de Ne- derlandsche Vereniging tot Bescherming van Die ren verbeide Dierenwet tot stand zal komen en daarmede ook een coupeerverbod." Wij menen, dat de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, die bedoelde brochure ook nu nog ver spreid, weinig scrupuleus is in de keuze harer hulp middelen. Tenslotte hebben de in het Centrum Paardenbe- langen gedelegeerde afgevaardigden van alle in Ne derland gevestigde stamboekverenigingen zich unaniem legen een coupeerverbod voor paarden verkiaard. Zich daarbij op het standpunt stellend, dat hier van dierenmishandeling niet kan worden gesproken en dat tenslotte elke fokrichting zelf dient uit te maken wat gewenst is. Dit standpunt, ongetwijfeld het enig juiste, verdient temeer waar dering, omdat het ingenomen wordt door mensen, die eigen paarden, liehorende tot een ander ras, niet couperen. Dat, waar het hier om gaat, betekent voor onze internationaal beroemde, cultureel en economisch waardevolle, trekpaardfokkerij weinig anders dan een kwestie van leven en dood. Wie desondanks, op welke wijze dan ook, de tot stand koming van een coupeerverbod voor paarden helpt bevorderen, bezondigt zich in ernstige mate aan die fokkerij in een tijd, dat daarvan meer dan ooit ruïneuze ge volgen kunnen worden verwacht. Wij hopen en vertrouwen dat onze Volksverte genwoordiging zich zal confoimeren aan het oordeel van alle Nederlandse paardenstamboeken, het cou- peien van paarden zal blijven toestaan zij het met wettelijke bepalingen inzake de wijze waarop en door wie het geschiedt en geen steun zal ver lenen aan een verbod, dat de vernietiging 'inhoudt van wat na moeizame fokker sar be ld van meer dan een halve eeuw zich wist te ontwikkelen tot een stuk Nederlandse cultuur van de eerste rang. COLENBRANDER. Na een voorbereidend onderzoek door de rappor teur vond op 29 Dec. j.l. de eerste keuring plaats voor het preadicaat „Elite-merrie". Het betrof hier de in 1941 geboren Yvonne van de Schaapshoeve, K. 33919, d. Clairon K. 1862, Clairon de la Lys, K 1488, gefokt door A. Bax Gzn te Zevenbergschen Hoek en eigendom van A. Bax Azn, aldaar. Medegedeeld werd dat het resultaat van het ge- blruikswaarde-onderzoek bijzonder gunstig is ge weest en dat t.z.t. door de jury een rapport zal war den uitgebracht, waarin aan het Dag. Bestuur van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard" zal worden voorgesteld aan Yvonne van de Schaaps hoeve, K. 33919 het praedicaat „Elite-merrie" toe te kennen. Yvonne, product van een uitstekende merriestam, gefundeerd indertijd door de ingevoerde Muguette Martin, K 290 die de stammoeder werd van „De Schaapshoeve", werd niet alleen hoog bekroond waar ze verscheen, maar bleek tevens een uiterma te economische, want goed werkende, vruchtbare en goed fokkende merrie. Tien veu'ens gaf ze tot op heden w.o. diverse goede premie-merriën en twee goedgekeurde heng. sten t.w. de bekende „Churchill van de Schaaps hoeve" en diens volle broer „Herder van de Schaapshoeve", beide door Guido van Melo. Voor deze keuring, waarop we waarschijnlijk t.g.t. nog wel eens terugkomen, bestond veel belang stelling. Aanwezig waren o.m. de heren J. A. Stols. algem. voorz. van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard"; Dr Groeneveld, paardenconsu^nt; G. J. Toonen, voorz. K. V. N. T., afd. Noord-Brabant; Ir W. L. Harmsen en ffr W. G. Blauwhof, resp. rijks- veeteeltconsulent voor Zeeland en Noord-Brabant. C. No. 2 Gedurende de staltijd is de tochtigheid, vooral bij pinken, soms moeilijk te constateren. Doe de pinken in de tijd waarin u ze tochtig verwacht, iedere voormiddag een poosje op de mest put. De tochtigheid is dan meestal gemakkelijker te constateren. Waarschuw de inseminator op de middag, het dier wordt dan nog tijdig geïnsemineerd. De maand eer hengstenkeuring is weer aange broken. Vorst en sneeuw hebben hun intrede weer gedaan. Dit weertype hoort bij dit paardengebeu- ren. De hengsten komen dan schitterend voor de dag. Maar we moeten nog evén geduld hebben vóór de jury naar Zeeland afzakt. Deze maand is ook de vergadermaand. En Zo heeft de Gewestelijke Bond van Landelijke Rijver- enigiiigeii op 4 Januari haar jaarlijkse vergadering alweer gehouden. We weten nu weer, wat er dit jaar zoal gaat gebeuren. Begin Mei weer de Bloe- sémrit, 69 Juli Ruiterkamp in Renesse, 27 Augustus Kampioenschappen in Vrouwenpolder. Tijdens deze kampioenschappen zal elke rijvereni- ging een attractienummer verzorgen. Noord-Beve- land zal het pyramide- en misschien ook een volti genummer voor zijn rekening nemen; de Oranje- ruiters de Hongaarse Post. Door enkele rijvereni gen zal getracht worden om met een jeugdnummer- tje voor de dag te komen: een eenvoudige carrousel in stap en eraf. De Gewestelijke Bond zal voor de instructeur (instructricej, die het aardigste programma, en voor de groep jongeren, die de beste rijkunstige prestatie levert, een herinneringsprijsje geven. Daarnaast komen er vóór de voorjaarswerkzaam heden op Schouwen, Walcheren en waarschijnlijk in Willemstad, rijcursussen. De heer Voorsluis drong er erg op aan, dat deze cursussen in een over dekte ruimte zullen plaats vinden, maar dat zal nog wel wat voeten in de aarde hebben. De Gewestelijke Bond zal het voorstel om men wedstrijden te verbinden aan de nationale kam pioenschappen steunen. Hiermede wordt een onder deel ingelast dat behoort tot de opleiding van de landelijke ruiter en zijn paard en essentieel behoort tot het wezen van de landelijke ruitersport. Op Walcheren is men bezig met de grote Veel. zijdigheidsproef. Echt een werk voor <cLe winter. Er moesten meer rijverenigingen hiermee beginnen. Naast vele wetenswaardigheden kregen we het 'ZtL.M.-journaal te zien met de Bloesemrit en de tentoonstelling in Goes. Vele prettige herinnerin gen werden weer eens opgehaald. Op deze vergadering hoorde ik ook nog dat de Oranjeruiters op 30 December in de Wouwise Plan tage een terreinrit en een cross-country verreden hebben. De winnaar van de cross wlerd Bom op Mo- na. Tweede de gast van de Oranjeruiters, n.l. Van der Slikke op Etcetera, en derde Munters op Ban ner. Er worden nog plannen gekoesterd om in het voorjaar een samengestelde wedstrijd in de omge ving van Vrouwenpolder te organiseren. We hopen dat hiervoor voldoende belangstelling zal bestaan. Dit is dus weer een blik in de toekomst geweest. Men zit vol goede plannen en de ruit/ars zullen nog wel eens van zich doen spreken. Tot een volgende keer. TOONTREDER. Wanneer onze leden een mooi en passend be roep overwegen voor hun dochter, dan mag zeker ook gedacht worden aan de mogelijkheid van op leiding tot lerares bij het landbouwhuishoud- onderwijs. Het groot tekort aan bevoegde leerkrachten maakt bovendien het vooruitzicht op een goede betrekking des te gunstiger. Nog veel te weinig wordt ook in onze kring aandacht geschonken aan de mogelijkheden van dit voor boerendochters zo mooie beroep. Nadere inlichtingen kan men o.a. inwinnen bij de Directrice's van de opleidingsscholen „de Rol- lecate" te Deventer en de Christine Hermine- school te Zetten. Voor hen die daar prijs op stellen, wordt op aanvraag een renteloos studievoorschot ten be hoeve van het volgen van de opleiding beschik baar gesteld. Aanvragen hiervoor moeten voor 1 Februari a.s. worden ingediend bij het Bureau voor Rijksstudietoelagen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra venhage. «"AAA *>e T)L0ElPNp£ bCCHGAARD ipyUlSCN&OüDE BOOMGAARDEN öésVEN WINST AAM Rei3&U*SAUX, NlfiT AAN Ui OUDE BOOMGAARDEN ROVEN UW WIN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 8