:£L"'i fan boerderij en organisati De cultuurtechniek en haar toekomst 20 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. THOLEN EN ST. PHUJPSLAND. 3 Januari. Koning Winter heeft zijn heerschap pij naar onze streken uitgebreid. Hoe wel hjj ons in het afgelopen najaar ze ker niet onwelwillend gezind geweest is, kwam h\j toch nog voor velen on gelegen binnenvallen. Het ploegwerk is nog niet aan de kant; buiten de di recte herverkavelingsgebieden liggen er hier en daar toch nogal flinke stuk ken ongeploegd. Ook voor de herverkavelingswerk zaamheden betekent de komst van Ko ning Winter een vertraging en wellicht spoedig een stilleggen van het werk. Zeker, een beetje winter kan de boer niet missen, maar laten we hopen, dat het nu begonnen weertype niet al te lang voortduurt De meeste aardappel- en bietenkuilen waren reeds tegen de komende vorst periode verzekerd. Zo ook diverse uien- rennen en -hopen. Met papier en met zeilen tracht men zijn producten uit de vorst te houden. Het meeste werk op de bedrijven ligt nu vrijwel stil. Het weinige vaste per soneel dat men nog heeft, scharrelt nu een beetje in de schuren of is bezig om de kavelsloten schoon te maken van het nog aanwezige riet. Overigens be tekent zo'n vaste kern de laatste jaren tijdens vorst geen groot probleem meer. Het aantal vaste arbeidskrachten neemt zienderogen af. Voor de weinige men sen, die men nog heeft, is allicht nog wel het een en ander te doen, ook tij dens vorst. Overigens gaat deze vaste-kern-in- krimping wel een groot probleem, in het leven roepen. Allerwege wordt ge propageerd: zorg voor een goede vaste arbeiderskern. Ja, ja, volkomen met deze propaganda eens, maar hoe kun nen wij daar voor zorgen als de arbei ders het zelf niet willen? Trouwens de algehele arbeidsbezet- ting gaat een probleem uitmaken van de eerste rang. Leest U maar het des betreffende artikel in het Zeeuwsch Landbouwblad van 14 dagen geleden. De Kerst- en Nieuwjaarsdagen zijn rustig verlopen. Het zag er aanvanke lijk voor de Kerstdagen nog niet zo mooi uit. Onze grote vijand van achter de buitendijken, deed weer een inten sieve aanval op onze vruchtbare lande rijen. In spanning hebben velen in de buitenpolders afgewacht hoe de be schermende zeeweringen deze nietiwe stormloop van het water zouden weer staan. Gelukkig bleef het water een kleine meter lager dan op 1 Febr. 1953 en sloe gen de nieuw aangelegde zeedijken vrij wel overal de aanval resoluut af. Al leen in de zeedijk van de Nieuwe An nex Stavenissepolder werden nogal wat gaten en gaatjes geslagen. Met man en macht werden deze met zandzakken provisorisch hersteld. Verder is ons geen schade «van meer dan normale norm bekend. Toch heeft deze stormvloed ons weer eens aange toond, dat men zich nimmer blind mag staren op het feit, dat, normaal gespro ken, een dergelijke vloed maar één keer in dé twee a drie eeuwen voorkomt. Een spoedige afsluiting van de zee armen, dat vormt hier het gesprek van de dag. Moge het Deltaplan spoedig zijn be slag krijgen. ZITD-BEVELAND. 3 Januari. Tot kort voor het einde van 1954 heeft de ene depressie de andere opge volgd. Maar nauwelijks heeft het nieuv/e jaar intrede gedaan of de de pressie-activiteit heeft plaats gemaakt voor een Scandinavisch hogedruk ge bied. Dat betekent in het hartje van de winter veelal vorst. Zo ook nu, al zijn de temperaturen thans nog niet ver onder het vriespunt geweest. Ongetwijfeld zal een vorstperiode de structuur van het bouwland gunstig beïnvloeden, en zo zullen we dan ook de onaangename temperatuur die dit met zich mee brengt maar op de koop toe nemen. Aan de juiste verzorging van het vee heeft het de laatste weken wel eens wat ontbroken, maar dat kan nu ver anderen. Ook aan de werktuigeninven taris is nog wel het een en ander op te knappen. Met zo'n drukke tijd ach ter de rug, is het niet moeilijk de eerste dagen werk te vinden. Nu is het ook voor de boer de tijd om zijn bouwboek ter hand te nemen. Met schuchter neergeschreven cijfers en woorden heb ik het bouwplan voor 1955 onder het vorige geplaatst. Bij het opstellen van het bemestingsplan werd ik wat moedi ger, en toen dat voor elkaar was is de knoop doorgehakt. Het bouwplan zou geen grote wijzigingen meer ondergaan. De man uit de Bilt vertelde vorige week, dat 1955 weinig moeite zal moe ten doen om ons beter weer te bezor gen dan haar voorgangster, en daar heb ik eerlijk gezegd dan ook wel reke ning mee gehouden. De juiste vrucht wisseling heeft wel het zwaarst ge wogen. Zoals gewoonlijk zullen de per celen die bestemd zijn voor bieten, eerst nog onderzocht moeten worden op het voorkomen van bietenaaltjes. Men noemt deze rubriek „Van boer derij en organisatie". Is het U wel eens opgevallen, dat de „de boerderij" dik wijls alleen aan bod komt? Laat ik dan nu eindigen met onze organisatie. Nu de winter is aangebroken en daar mede vergadertijd, mag een aanmoedi ging voor het bezoeken hiervan niet ontbreken. En wanneer het te druk met vergaderen mocht worden, laten we dan dit afspreken, dat wanneer onze afdeling of kring bijeenkomt, we beslist dan aanwezig zullen zijn. WALCHEREN. 3 Januari. Koning Winter heeft het land plot seling in zijn kille greep. Degenen, die extra laat waren met het ploegwerk, kunnen dit niet meer afmaken; wat voor hen een tegenvaller betékent. Ove rigens was de grond vlak vóór het in vallen van de vorst prima droog. De matige structuur van deze natte herfst kan nog wel een flinke vorst gebruiken. Met Vele collega's stonden we ver bluft, toen we de demonstratie met de plastic drainreiniger bezochten. Deze methode is wel zeer eenvoudig en goed koop. Ook is het aantrekkelijk om in de winter dit werk te kunnen uitvoeren, omdat er dan meestal weinig te doen is op de bedrijven. Het luttel bedrag kan voor niemand een bezwaar zijn en dit is werkelijk een pracht-methode om de drainage goed in orde te houden. Het is te hopen, dat dit waardevolle apparaat door vele collega's of loon werkers zal worden aangeschaft. Op de zware kleigronden bleken som mige buizen na 5 jaren reeds ongeveer 1 cm slib te bevatten. Opgraven is met de huidige lonen bijna onbetaalbaar. Januari is wel bij uitstek de maand van de vergaderingen. Ook de Z, L. M.- afdelingen houden dan hun winterver gaderingen. Het is een mooie gelegen heid om dan eens wat nieuws te horen over onze Organisatie of over een on derwerp, dat het meest onze belang stelling vraagt.. We kunnen zo onze kennis eens verrijken en onze ervarin gen met collega's uitwisselen. Naast het goed lezen van onze vak bladen zijn deze vergaderingen een on misbare schakel voor een juiste be drijfsvoering. Naast de technische kant van onze bedrijven zou het wel eens nuttig zijn om meer aandacht te gaan besteden aan de economische zijde van ons bedrijf. Indien de economische opzet minder juist is, zal het hoogste rendement niet worden verkregen, ook al wordt er tech nisch wel goed gehandeld. De vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting „Walcheren" houdt ook deze win ter weer haar praatavonden. Vooral het onderwerp „De chemische onkruid- beatrijding" is wel bijzonder urgent. De hoge lonen en het geringe aanbod van arbeidskrachten dwingen elke boer om de geboden mogelijkheden ten volle te benutten. NOORD-BEVEL AND. 4 Januari. De maand Januari wordt vaak de wintermaand genoemd, maar het had evengoed jaarvergaderingmaand mogen zijn. En dat had men misschien even vanzelfsprekend gevonden als dat wfl het nu vinden, dat Januari de winter maand is. Want straks staan van achter de be stuurstafel weer de secretarissen op als kloeke helden, welke een jaarverslag wrochten, een jaarverslag, etalerend aan de leden de diverse activiteiten en vorderingen, ontplooid en behaald in het jaar, dat was. Zulk een jaarverslag is in feite niets anders dan een foto en daarom is een jaarverslag over 1954 niets anders dan een foto van het wel en wee van de vereniging in het voor bijgegane jaar. En daarom is het sta peltje jaarverslagen van een vereniging het foto-album der verenigingswerk zaamheid. Zo kreeg ik één dezer dagen zulk een jaarverslag ter inzage en wel dat van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Noord-Beveland", z\j het nog in een embryonale gedaante. ,,'k Zal het aan critische blik onder werpen en het helemaal lezen" beloof de ik. En 'k hield woord, al moest ik dan onder de stambonenproefvelden ook erg gapen, 'k Verbouw nooit stambonen en dan gaap je vanzelfspre kend als je daarover iets leest. Wat me wèl interesseerde, was het aardappelproefveld bij Jansen en De Lange. Waar bestrijdingsmiddelen tegen phytophtora in doelmatigheid met elkaar werden vergeleken. En waar het modernere zinkcarbamaat het traditionele koperoxychloride vërsloëg met 10 meeropbrengst. Nu was dit maar één proef, al lag hij dan ook in viervoud. En daarbij maar een proef in één jaar. Volgend jaar zou een dergelijk proefveld wel geheel andere uitkomsten te zien kunnen geven. Maar men heeft reeds een aantal jaren geëxperimenteerd met zinkcarba maat. En bijkans overal bleek, dat men de hoogste opbrengsten verkreeg, wanneer men vóór half Juli bespoot met zinkcarbamaat en daarna met koperoxychloride. Eerst met zink, om dat dit de groei minder sterk remt dan koper. Daarna met koper, want gaat men door met gebruiken van zink, dan kan men een hoger percentage met kwaad aangetaste knollen verwachten. En dat moet koper dus zien te verhel pen. En nu de uitkomsten van het proef veld op Noord-Beveland. Objecten: 1. Onbehandeld. 2. Colloïdaal koper. 3. Koperoxychloride.^ 4. Tot half Juli zinkcarba maat (Dithane Z 78) daarna met koperoxy chloride. 5. Enkel zinkcarbamaat (Dithane Z 78). Opbrengsten Object mud kwade kg p/ha p/gemet knollen 1. 37.670 224 3,8 2. 38.640 230 0.8 3. 39.810 237 0.3 4. 43.880 261 0.8 5. 44.250 263 1.4 Bij zijn afscheid als voorzitter van de Centrale Cultuurtechnische Commissie heelt ir Alph L. H. Roebroek een voordracht gehouden over het onder werp ,,De cultuurtechniek en haar toekomst". In de moderne cultuurtechniek tracht men het gehele sociaal-economische en technische klimaat, waarin de cultuurgronden zijn gelegen, in gunstige zin te beïnvloeden. De cultuurtechnische werken zijn in menig geval de basis, waarop tal van andere verbeteringen ook op maatschappelijk gebied kun nen worden aangebracht. Geleidelijk, aan is de ruil verkaveling uitgegroeid tot een cultuurtechnisch ingrijpen niet alleen op het gebied van verkaveling, waterbeheersing, ontsluiting, maar ook op het ge bied van boerderijenbouw en aansluiting bij de nutsbedrijven der boerderijen. Bij deze ontwikkeling komt de cultuurtechnicus in contact met talrijke instanties, diensten eh ver houdingen. De toekomst van de cultuurtechniek hangt van het slagen van dit contact af. De heer Roebroek behandelde achtereenvolgens de samenwerking van de cultuurtechnicus met ,de waterbouwkundige, met de planoloog, met de maatschappelijk werker, met de onderzoeker en voorlichter, om tenslotte de invloed van het landbouwbeleid van de Overheid op de ontwikkeling van oe cultuurtechniek aan een beschouwing te onderwerpen. De waterbouwkundige voert grote werken uit, vele met een agrarische inslag, zoals indijkingen, afwateringsprojecten, enz. Daarna vangt de cul tuurtechnicus zijn arbeid aan. De toekomst zal af hangen van de juiste samenwerking .van water bouwkundige en cultuurtechnicus en zeker geldt dit bij de gróte werken, die thans aan de orde zijn. De samenwerking groeide met de waterbouw kundige en werd steeds vaster, naarmate het ver trouwen groter werd. Daarbij hebben verschillen de Provinciale Waterstaten een cultuurtechnisch ingenieur aangesteld, /terwijl in de laatste tijd ook aandacht wordt geschonken aan de cultuurtechni sche ervaring der aan te stellen technische ambte naren. Komende op het contact met de planoloog wees spreker op het feit, dat grote oppervlakten culuur- grond nodig zijn voor woningbouw en recreatieter reinen in verschillende vorm. Het groeiend Neder land heeft niet alleen woonruimte nodig, maar ook voedsel. Daarbij is uitbreiding van de bodemproduc tie noodzakelijk, ook om een behoorlijke export te behouden in het belang van onze handelsbalans» Aan de hand van vale studies op het gebied dei sociografie met betrekking tot het platteland wordt aangetoond, dat in menig landbouwgebied het cultuurtechnisch werk de basis is, waarop de nodige arbeid op maatschapjielijk terrein een aan vang kan nemen. De cultuurtechnicus heeft geen rechtstreekse bemoeiing op dit terrein, doch zijn arbeid zal eerst dan rijke vruchten dragen, wan neer ook deze maatschappelijke arbeid zal zijn ver richt. De millioenen, die worden besteed aan cultuur technische arbeid, maken het noodzakelijk, dat de arbeid zo juist mogelijk wordt verricht en dat van de nieuw verkregen gronden een zo efficient mo gelijk gebruik wordt gemaakt. Daartoe is nodig de gelijk wetenschappelijk onderzoek en een grondige voorlichting in die streken, waar de cultuurtechni sche arbeid is verricht. Met bijzonder genoegen maakte spreker in dit verband -gewag van het op te richten Instituut voor Bodemkunde en Cultuurtech niek. De voorlichting op bedrijfseconomisch en maatschappelijk gebied dient uitsluitend uit te gaan van de vrije maatschappelijke organisaties, die daartoe door de Overheid financieel in staat moeten worden gesteld. OVERHEIDSBELEID. Wat het overheidsbeleid op het gebied, van de cultuurtechniek bestreft, deelde de heer Roebroek als zijn zienswijze mede. dat hij de cultuurtechni (Zie verder pag. 21.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 4