ZITDAGEN 30EKH0UDBUREAU PIROLINEGERST ^onomisch-Tèéhitologisch tttstifëut vcor Zeeluid M I D D E L B U R GJ ZATERDAG 8 JANUARI 1955. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD TERN^ttzfN: Woensdag 12 Jan. in Hotel „Des Pays-Bas". No. 2256. Frankering bij abonnement: Terneuzen. 46e Jaargang ZEEUWSCH Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen ver Hel Nieuwe Jaar is begonnen en zoals het ge bruikelijk is hebben vele groten der aarde min of meer wijze woorden gesproken. Overal kenmerk ten deze gelegenheidsredevoeringen zich door gematigd optimisme. De Russen zeiden enkele vriendelijke dingen over tie Amerikanen en iedereen was het erover eens, dat ier heus geen oorlog nodig is om de moeilijk heden, die er zo in de wereld liggen, op te lossen. Frankrijk "beterde nog net op tijd haar leven en nu zullen de Duitsers een leger mogen opbouwen, waarvoor hoogstwaarschijnlijk alle voorbereidin gen al getroffen zijn. Ook in ons land zeiden verschillende belangrijke personages hun mening over het nieuwe jaar. Wat opviel was dat ook hier de optimistische geluiden overheersten. De hoogconjunctuur zal nog wel enige tijd voortduren en daarmede de volledige werkgelegenheid. Wat ons ook opviel en wat wij reeds wisten, was dat allerwege de vooruitzichten voor de landbouw niet gunstig werden beoordeeld. Onze Nederlandse landbouw gaat een ongewis jaar tegemoet. Dat staat wel vast. Nu is natuurlijk de toekomst altijd ongewis, maar er zijn toch in het begin van 1955 enkele fac toren op te noemen, die uitgesproken duiden op omstandigheden, die voor diverse onderdelen van de landbouw met een grote L, waaronder dus ak kerbouw, veehouderij en tuinbouw wordt verstaan, minder gunstige vooruitzichten bieden. Wij zullen »er enige onder de loupe nemen. In de eerste plaats dan is er geen sprake meer van een schaarste aan levensmiddelen. Hoewel er nog grote delen van de wereld zijn, waar de mensen niet genoeg te eten hebben, is men »er op internationaal niveau nog steeds niet in ge slaagd het verbruik van deze mensen op te voeren. Men is hierin in de crisisjaren niet geslaagd en ook thans is dit probleem er weer. In het ene deel van de wereld een overschot van bepaalde produc ten en in het andere deel van deze zelfde aarde honger. Maar juist daar heeft men de middelen niet om de overschotten af te nemen. En een weg schenken op grote schaal werkt economisch sterk verstorend, waardoor het het vraagstuk hoe een crisis te voorkomen niet oplost. Wij zitten in de wereld van vandaag opnieuw met overschotten van verschillende landbouwproduc ten, die opgestapeld liggen in de Verenigde Staten van Amerika en in Canada. Ofschoon deze landen deze voorraden gelukkig niet tegen afbraakprijzen op de markt werpen, hebben zij toch een sterk prijsdrukkende werking. Er is heel wat meer overleg tussen de verschil lende regeringen en zeker niet onvermeld mag blij ven het goede werk dat de F.A.O., de voedselorga- nisatie van de Verenigde Naties verricht. ZIERIKZEF: Donderdag 13'Jan. in Hotel „Huis van Nassau". ST. MA AT?TENSr,T TK: r>onderdag 13 Jan. in Hotel „Hof van Holland". MIDDELBURG: Donderdag 13 Jan. in Café „De Eendracht". ST, FHILIPSLAND: Zaterdag 15 Jan in Ho lel „De Druiventros". Maar een,en ander heeft tot gevolg gehad, dat de wereldgraanprijzen op een zodanig peil liggen, dat onze Nederlandse graanverbouwer weinig of geen winst meer kan behalen, tenzij onze eigen Regering ingrijpt. Voor een product als suiker ligt het het zelfde, ja zelfs nog slechter. Dit alles maakt, dat c.e georganiseerde landbouw het steeds moeilijker heeft om bij de Overheid winstgevende prijzen te bedingen. Er moet dan immers hier en daar geld uit de schatkist bij en hiermede is Minister Van der Kïeft ©yen weinig scheutig als zijn beroemde voor. ganger. Het speelt hier juist om de basisproducten, waar op het beleid van de Minister van Landbouwl is ge grondvest. Het gevolg hiervan is, dat er prijzjen uit de bus komen, die de winst met mondjesmaat toe meten. Hetgeen weer meebrengt, dat een tegenval lende oogst of door omstandigheden optredende hogere kosten betekenen, dat er geen winst ge maakt wordt. Het risico van slecht weer is immers voor Ó2 boer en Indien hij hogere lonen betaalt, dan de contractlonen, zijn oo}< deze uitsluitend voor zijn rekening. Speculatief Bouwplan? Het gevolg van een en ander is, dat de akker- bouwboer de neiging krijgt van de basisproducten weinig te telen en zijn heil meer gaat zoeken in die gewassen, waarvoor geen prijzen worden vast gesteld. Nog extra aangemoedigd door de achter ons liggende jaren, waarin sommige dezer produc ten zeer gunstig uit de bus kwamen. Hier is dus, naast de Amerikaanse overschotten, de tweede ongewisse factor. Hoe zal het prijsverloop zijn voor producten als erwten, bonen, vlas en uien? Er is niemand, die het zeggen kan. Er zijn hoog stens in de loop van het komende jaar aanwijzin gen te geven. Van te voren kunnen wij slechts wijzen op het alom bekende euvel van achter de markt aanzaaien. En als wij deze regel nu zouden volgen, zouden wij natuurlijk moeten voorspellen, dat er in ons land veel erwten zullen gezaaid wor den. Voor de andere genoemde speculatieve gewas sen valt niet veel te voorspellen. Normale opper vlakten? Het lijkt wel waarschijnlijk. Een derde zeer ongewisse factor, die eveneens van invloed is op Bouwplan en resultaten, is de arbeidsvoorziening en het loonpeil. De volledige werkgelegenheid en de vele grote herstel- en herverkavelingswerken, die worden uit gevoerd, maken dat arbeidskrachten schaars zullen blijven. Loopt het met het weer de eeuwige on gewisse factor mee, dan zullen in vele delen van onze provincie de moeilijke topperioden wel te overbruggen zijn. Maar zelfs dan is het loonpeil in de landbouw niet laag meer. En wij hebben sterke vermoedens, dat het eerder hoger zal wor den, dan hetzelfde blijven. Nog afgezien van de officiële loonsverhogingen, die over de gehele linie zullen worden doorgevoerd, is het bekend, dat spe ciaal voor de landarbeid looneisen gesteld worden. Hoe dit alles zal uitlopen, is niet bekend, doch wie even nagaat hoe het sinds het einde van de oorlog is gegaan, die weet, dat de stijgende lijn nog steeds voortduurt. De laatste 6 loonsverhoging was niet voor de hogere kosten van levensonderhoud, maar ter meerdere welvaartsspreiding. Wat ver wacht werd, geschiedde echter. Het ieven werd vanzelfsprekend duurder en zo blijven wij in de bekende spiraal zitten. Wanneer wij nu de steeds stijgende loonkosten bezien en daarbij voegen de slechte ervaringen en resultaten, die in 1954 met de arbeidsintensieve hakvruchten werden behaald, dan kan het bijna niet anders of er zal een neiging zijn naar een meer extensief bouwplan. Dat zou dus betekenen minder aardappelen 'en, minder bieten. Daarnaast, zoals Wij zagen, granen met weinig aanlokkelijke prijzen. Ziehier het ongewisse beeld voltooid, waar over wij hierboven spraken. Wij kunnen slechts'adviseren een normaal bouw plan op te stellen. Zowel voor het risico als Voor de arbeidsvoorziening, de enig juiste oplossing. Voor onze eigen provincie Zeeland blijven er ook in 1955 vele wensen te vervullen. Wij werden getroffen door een artikeltje in de „Provinciale Zeeuwse Courant" op de plaats, waar vóór de ziekte van de hoofdredacteur de „kantlij nen" plachten te verschijnen. Het ging over het leegzuigen van de buitenprovincies, zoals Fries land en Zeeland, ten koste van de randstad Holland. En ofschoon wij niet gaarne tot diegenen gerekend zouden willen-worden, die zich steeds achtergesteld gevoelen, hebben wij ditmaal loch met instemming de strekking van het artikel gevolgd. Deze was, dat do buitengewesten zich zeer moeilijk konden ontwikkelen, doordat de bevolking veelal wegtrekt naar de grote steden in Holland. Dit wegtrekken geschiedt, omdat tal van voorzieningen in deze bui tengewesten minder goed zijn, dan in het reeds dichtbevolkte en veel verder ontwikkelde gebied. Bouwvolume wordt met mondjesmaat toegemeten. Daardoor kan men weer niets beginnen. Wanneer men in vogelvlucht zijn gedachten laat gaan over de problemen, die hier door de P. Z. C. worden aangeroerd, dan komt men tot de onver mijdelijke conclusie, dat er in provincies als Zee land een aantal vicieuse cirkels zijn, waar rnen niet uit kan komen, zonder dat deze van buitenaf door broken worden. Al pratende over enkele proble men, draait men steeds weer in een kringetje rond. Er trekken veel mensen uit Zeeland weg jaarlijks. Hierdoor stijgt het zielenaantal veel minder dan in andere gebieden. 'Daarom krijgt men een zeer laag bouwvolume. Dit heeft weer tot gevolg, dat er geen animo is om zich in Zeeland te vestigen of er te blijven. En dan kan men weer van voren afaan beginnen. Een tweede cirkel: Er is weinig industrie, dus op dit gebied weinig werkgelegenheid. Men trekt dus weg. Er is geen arbeidsoverschot. Nieuwe in dustrieën vestigen zich niet gaarne in streken, waar eerder een tekort dan een teveel aan arbeidskrach ten bestaat. En wij zijn weer op het uitgangspunt terug. Een derde cirkel: de voorzieningen van het dun bevolkte platteland met de gewone moderne hulp middelen als electriciteit en waterleiding is hoogst onvoldoende. Door de dunne bevolking zijn de af standen groot en daardoor de kosten van aanleg hoog. De afname is bij een te treffen voorziening betrekkelijk laag. Door de hoge kosten van aanleg kunnen velen deze niet betalen. Daardoor is de afname-mogelijkheid nog geringer en de kosten nog weer hoger. Door de slechte voorzieningen is de animo, zich op het platteland te vestigen, ge ring. De bevolkingsdichtheid blijft dus constant of neemt nog verder af. Weer kan men van voren afaan redeneren. En zo kunnen wij doorgaan. Indien men in ons land niet bereid is het beleid ten aanzien van de buitengewesten en van het plat teland totaal te herzien, indien er geen andere wind gaat waaien, dan blijven de cirkels cirkels. Dan zal het leegzuigerf voortgaan. Als men nietvvanuit het veel beter geoutilleerde Holland deze gebieden gaat volpompen, dan zal de vooruitgang achterblijven bij die van elders. Het zou goed zijn als de daartoe bevoegde autoriteiten in de betreffende provincies gingen samenwerken om het leegzuigen te doen plaats maken voor vol pompen. Men zou eens kunnen beginnen met een gezamenlijk overleg. Want met te wachten op het Deltaplan, zoals vanuit Den Haag wordt gesugge reerd, gaan teveel kostbare jaren verloren. S. (Advertentie.) KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL O. JVAN DER HAVE KAPELLE-BIEZELINGE goede me e 1 dauwr esistentie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1