SLACHTVEEVERZEKERINGEN TE UTRECHT VEILINGBERICHT Uit &vn geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek A T BBPAI 8 JANDAfti 1»M. (Vervolg van peg. 29.) van cle tuinbouwproductie kan hier niet worden gegeven, omdat een belangrijk deel van de pro ductie aan de veiling in Gorinchem wordt ge leverd. De twee in het gebied gelegen veilingen hebben slechts een geringe omzet, n.l. Veen met 25.560,en Woudrichem met 16.662,in 1952. De tuinbouw is vooral van betekenis in het oostelijk deel van het gebied, op de rivierklei gronden. Van het tuinland wordt 84 in beslag genomen door hard fruit. Boomgaarden worden dan ook in alle gemeenten aangetroffen, maar de vollegrondsgroenteteelt en klein fruit, speciaal aardbeien, vindt men vooral op de kleine be drijven in de gemeenten langs de afgedamde Maas. De Langstraat Dit gebied met o.a. Waspik, Capelle, Drunen, Vlijmen, en 's-Gravenmoer heeft een belangrijke groenteteelt. De lage, zeer humusrijke zandgrond is daarvoor zeer geschikt. Men vindt er dan ook veel, goede, aaneengesloten tuinbouwbedrijven. Meer dan elders in Noord-Brabant treft men hier teelten onder glas. Een vierde van de oppervlakte groente en fruit onder glas in de provincie is in de Langstraat te vinden. In Capelle treft men verschillende verwarmde warenhuizen aan. Van het glas wordt in het algemeen een rationeel ge bruik gemaakt en er is een gunstige verhouding tussen de vollegronds- en de glasteelt. Naast de tuinbouwbedrijven, vindt men hier uiteraard ook gemengde landbouwbedrijven met tuinbouw. De bedrijven, ook de tuinbouwbedrijven, zijn over wegend gezinsbedrijven. De producten uit dit gebied worden voor namelijk geveild aan de veilingen te Drunen en Vlijmen. De veiling te Drunen heeft een veel grotere aanvoer dan die in Vlijmen. 'In 1952 be droeg de omzet van de Drunensche veiling ƒ2.063.129,terwijl die te Vlijmen ƒ358.094, bedroeg. De samenstelling van de aanvoer op de veiling in Drunen geeft een goed beeld van het karakter van de tuinbouw in dit gebied. Er is een grote verscheidenheid in de aangevoerde producten, terwijl er geen producten zijn met een ver boven dè andere uitstekende omzet. De grootste omzet De Directeur van de Stichting Centraal Bureau Slachtveeverzekeringen te Utrecht, deelt aan be langhebbenden het volgende mede: Uitkering runderlevers Bij de vaststelling van het uitkeringstarief van de geheel of gedeeltelijk afgekeurde runderlevers voor het jaar 1955 is rekening gehouden met de prijsschommelingen gedurende de seizoenen. Het gemiddelde tarief voor het hele jaar is voorlopig vastgesteld op: Geheel afgekeurde runderlever 13,50 p. st. Gedeeltelijk afgekeurde runderlever (opknaplever) 4,p. st. Per seizoen zal echter het volgende tarief wor den aangehouden: Januari t.m. April en September t.m. December '55 Geheel afgekeurde runderlever 14,50 p. st. Gedeeltelijk afgekeurde runderlever (opknaplever) 4,50 p. st. Mei t.m. Augustus 1955 Geheel afgekeurde runderlever 11,50 p. st. Gedeeltelijk afgekeurde runderlever (opknaplever) 3,p. st. De uitkering is in feite ƒ0,50 per stuk hoger dan hierboven is aangegeven. Deze ƒ0,50 wordt gereserveerd voor het z.g.n. leverfonds. De Stichting C.B.S. behoudt zich het recht voor bovengenoemde tarieven, indien dit door onvoorziene omstandigheden nodig mocht blijken, tussentijds te wijzigen. Uitkering levers van grasKaiveren, soppers en vette kalveren Per 1 Januari 1955 is het tarief als volgt vast gesteld: Graskalveren en soppers Geheel afgekeurde lever 6,p. st. Gedeeltelijk afgekeurde lever (opknaplever) 2,p. st. Vette kalveren Geheel afgekeurde lever 7,50 p. st. Gedeeltelijk afgekeurde lever (opknaplever) 2,p. st. De uitkering voor de lever en opknaplever zijn in feite resp. 1,50 en 0,50 per stuk hoger dan hierboven is aangegeven. Deze bedragen worden gereserveerd voor het z.g.n. leverfonds. Hierbij wordt opgemerkt, dat de inhouding ten behoeve van het leverfonds voor deze rubriek belangrijk is verhoogd, omdat de uit dit fonds betaalde scha den en kosten tonogtoe niet werden gedekt door de inhouding. Uitkering varkenslevers Voor het eerste kwartaal 1955 is het tarief als volgt vastgesteld: Levers van varkens tot en met 90 kg geslacht gewicht 4,p. st. Levers van varkens boven 90 kg geslacht gewicht 5,50 p. st. Lever® van teugen «n beren 8p st De uitkering is in feite ƒ0,50 per stuk hoger dan hierboven is aangegeven. Deze 0,50 wordt gereserveerd voor het z.g.n. leverfonds, heeft het hard fruit met 13 van de totale omzet. De samenstelling van de aanvoer wijkt af van die van de andere Brabantse veilingen, waar meestal enige producten de andere in belangrijkheid ver overtreffen. De voornaamste producten zijn, naast hard fruit: spruitkool, tomaten, bessen, prin- cessebonen, snijbonen, peen, sla en bloemkool. Verder kunnen nog vermeld worden: prei, spi nazie, witlof, andijvie en savoyekool. De veiling te Vlijmen biedt meer het beeld van de meeste Brabantse veilingen. De aanvoer is minder gevarieerd. D# voornaamste gewassen zijn hier: bessen, snijbonen, spruitkool, aardbeien, asperges en frambozen. Midden en Oost-Brabant In het grote gebied van Midden en Oost-Bra bant heeft de tuinbouw lang niet die betekenis als in het Westen en Noorden der provincie. De omzet van de veilingen in dit gebied bedraagt on geveer 16 van de totale omzet in de provincie. De oorzaken hiervan zijn voor een deel van historische aard. Daarnaast speelt ook de grond een belangrijke rol. De grond in het Westen van de provincie is in het algemeen beter dan in het Midden en Oosten, waar de grond veelal te schraal is en- niet voldoende vochthoudend is, hetgeen vooral voor een waterrijk gewas als groente een nadelige factor is. Van invloed is ook de grotere kans op het op treden van nachtvorst in het Oosten van de pro vincie, waardoor het verbouwen van vroege volle- grondsteelten riskant wordt. Deze factoren kun nen het grote verschil met het Westen echter niet geheel verklaren. Men dient naast met de grote uitgestrektheid van het gebied, waardoor de aan voer naar de veiling bemoeilijkt wordt, ook reke ning te houden met de instelling van de bevol king, die in het algemeen minder belangstelling heeft voor de tuinbouw. Het grootste deel van het tuinland in dit ge bied bestaat uit boomgaarden op de gemengde landbouwbedrijven. In veel gevallen zijn deze boomgaarden van weinig belang voor de bedrijfs- inkomsten. Men treft er echter ook moderne, jonge en goed verzorgde boomgaarden aan. Uden en Mierlo zijn bekend om hun kersenteelt. In de omgeving van 's-Hertogenbosch hebben Berlicum en Den Dungen een niet onbelangrijke groente teelt. In Helenaveen in de gemeente Deurne leg gen een aantal tuinders zich toe op de specifieke Limburgse teelten, zoals asperges, augurken en pronkbonen. De producten worden geleverd aan de veilingen'te Venlo. Verder komt de tuinbouw verspreid in het gebied voor. In de ene streek uiteraard meer en in de andere minder. Gemeen ten- met tuinbouw van enige betekenis zijn o.a. Haps, Oeffeit, Zeeland, Asten, Someren, Leende en Oirschot. De kwaliteit van het tuinbouwproduct van het gemengde landbouwbedrijf laat wel eens te wen sen over. Veelal is dit een gevolg van de te ge ringe oppervlakte per bedrijf, waardoor de tuin bouw te zeer als bijzaak wordt beschouwd. Wan neer de boeren het dan ook met andere dingen te druk hebben, wordt het hoekje tuinbouw licht vergeten en verwaarloosd. De producten uit dit gebied worden voor het grootste deel geveild op de veilingen van de Coöp. Veilingvereniging van de N.C.B. „De Meyerij", n.l. te Eindhoven, 's-Hertogenbosch, Tilburg en Uden. Het hoofdkantoor is in Eindhoven gevestigd. Er is geen afgebakend aanvoergebied, maar men streeft naar concentratie in de aanvoer van bepaalde pro ducten. Zo is b.v. de veiling te Uden enkel een kersenveiling. De kersen uit het gehele gebied worden, na eventueel op de andere veilingen ver zameld te zijn, naar Uden gestuurd om daar ge veild te worden. Andere producten worden te Uden wel verzameld en gesorteerd, maar niet geveild. Dit geschiedt op een der andere veilingen. Op dezelfde wijze worden asperges (voor de export) aardbeien, frambozen, zwarte bessen en hard fruit voor het merendeel op de veiling te 's-Hertogenbosch geconcentreerd. De andere vei^. lingen dienen slechts voor sortering. De veiling te Eindhoven is enkel een consumptieveiling. Til burg heeft naast de consumptieveiling ook een bloemenveiling. De bedoeling is op een veiling een zo groot mogelijk quantum product bijeen te krijgen. Anderzijds kan men ook, wanneer men meent, dat de hoeveelheid van een bepaald pro duct op een veiling te groot is om een redelijke prijs te verkrijgen, een deel er van naar een andere veiling zenden. De aanvoer naar de veiling wordt in de meeste plaatsen door de plaatselijke afdelingen geregeld. Er is een „vrachtenfonds" gefinancierd uit een heffing en waarin alle aanvoerders bijdragen. In de drukke perioden levert het vervoer naar de veiling in het algemeen geen moeilijkheden op. In de andere maanden is het vervoer echter kost baarder, omdat er dan minder aanvoerders zijn. De moeilijkheden mét de aanvoer zijn een rem voor de uitbreiding.; Verreweg het belangrijkste product op de veilingen in dit gebied is het hard fruit met 39 van de totale omzet. Daarnaast zijn van beteke nis de asperges, aardbeien, bessen en bonen. (Wordt vervolgd). Velling Drunen 3 Januari 1955 Appelen 620 ct. per kg; peren 617 ct. per kg; witlof 4069 ct. per kg; spruiten schoon 3974 ct. per kg; spruiten niet schoon 2059 ct. per kg; prei 2146 ct. per kg; savoye kool 1234 ct. per kg; rode kool 2036 ct. per kg; witte kool 1020 ct. per kg; boerenkool 2235 ct. per kg; koolr rapen 910 ct. per kg; juin 723 ct. per kg; nero 10—46 ct. per kg; kroten 2535 ct. per kg; an dijvie 5084 ct. per kg; bloemkool 1725 ct. per stuk; knolselderij 425 ct. per stuk; selderij 4-—5 ct. per bos; wortelen B.C. 5—16 ct. per kg. De hoogtijdagen van het einde des jaars en het begin van het nieuwe zijn weer voorbij en we zijn weer in ons gewone doen geraakt. Het waren pret tige dagen die we gehad hebben en vele oude ken nissen hebben we weer gezien, de hand gedrukt en al wat goed is toegewenst. Ondertussen heeft koning Winter intrede ge daan, het vriest wel niet hard, maar de sterke wind blaast door alle kleren heen en je voelt hem ook door de kleinste kiertjes van ons huis. We hebben alle voorzorgsmaatregelen met onze producten ge nomen en kunnen gerust zijn, we hebben moeite genoeg gehad om onze aard-appelen en mangels bij elkaar te krijgen, dus ook geen moeite gespaard om ze goed te bewaren. Het werk buitenshuis is al gauw klaar door de vorst en daarom moeten we binnen ons werk vin den. Het is wel de tijd voor wat vorst, liever dan die late vorst, dan zijn de dagen zo lang en ver veelt het al gauw. De lange avonden geven ons nu ruimschoots de tijd om wat door drukte is blijven liggen klaar te doen. We kunnen ons zaaiplan klaarmaken en de be mesting hiervoor uitkienen en daarnaar onze in kopen richten. We zien de proefveldverslagen op ons gemak eens door en kunnen hiernaar conclude, ren we7ke rassen we in '55 zullen zaaien. We kun nen aangaande deze proeven en de gegeven voor lichting zien wat ons het beste past. We zullen er rekening mee dienen te houden dat veel zaaigraan een geringere kiemkracht heeft dan we gewoon waren en vooral het zaaigraan van boven de rivieren, alsmede het gekweekte bieten zaad moet veel geleden hebben door het slechte weer tijdens de oogst. Al deze problemen dienen zich aan ons op en vragen oplossing voor het voorjaarsprogramma zich weer aanmeldt en dat dit jaar nu '54 erg laat was, kort zal duren. Gisteren waren Willem en Plone nog bij ons om Nieuwjaar te wensen. Och, zei Willem, we open dat vuuf en vuuftig plezieriger mag wezen voor ons as '54, het was gin slecht jaer, dat kon 'k nie zèn, maer soms vee beroerd. We èn regen èhad op tién dat 't eel moeilijk viel en weinig zunne a't nodig was, het is een jaer ewist dat eel vee van mens en beêst gevergd ei, wat jie, buurman? Ja, zei Plone, maer we én, eerlek ezeid, toch te vee geklaêgd en der is nog een oop terecht èkornme. Das waêr, zei Willem, maêr 't leek soms wel is of olies tegenliep en werkelijk is 't nog a mee evollen, maer we zun wee ons best doen om het zo goed meugelijk voe mekaeren te kriegen. HOOGWATERGETIJDEN IN ZEELAND. Westerschei de, Terneuzen: Zondag 9 Januari Maandag 10 Januari Dinsdag 11 Januari Woensdag 12 Januari Donderdag 13 Januari Vrijdag 14 Januari Zaterdag 15 Januari Vergelijkingsplaatsen Westkapelle 1 uur vroeger; Breskens 35 minuten vroeger; Vlissingen 30 minuten vroeger; Hoofd plaat 20 minuten vroeger; Borssele 20 minuten vroeger; Hoedekenskerke 20 minuten later; Hans- weert 40 minuten later; Walsoorden 50 min. later. Oosterschelde. v.m. n.m. 2.31 2.59 3.19 3.46 4.05 4.30 4.46 5.12 5.29 5.56 6.14 6.38 6.53 7.19 Wemeldinge: v.m. n.m. Zondag 9 Januari 3.46 4.14 Maandag 10 Januari 4.34 5.01 Dinsdag 11 Januari 5.20 5.45 Woensdag 12 Januari 6.01 6.27 Donderdag 13 Januari 6.44 7.11 Vrijdag 14 Januari 7.29 7.53 Zaterdag 15 Januari 8.08 8.34 Vergelijkingsplaatsen Veere 1.25 uur vroeger; Colijnsplaat 1 uur vroe ger; Brouwershaven 45 minuten vroeger; Zierik- zee 20 minuten vroeger; Goese Sas 5 minuten vroe ger; Tholen 20 minuten later.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 15