Noord-Brabarrtsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU ZITDAGEN ADVIESBUREAU AGENDA DE OVERSTROMINGEN IN DE BIESBOSCH eEN DE LANGSTRAAT MELKMACHINEDAG TE ROOSENDAAL EXCURSIES OPEN LOOPSTALPROEFBEDRIJF TE DIESSEN TUINBOUWTEELTREGELING 1955 DE TUINBOUW IN DE PROVINCIE NOORD-BRABANT (Zie verder pag. 31,); ZATERDAG 8 JANUARI 195 5. 39 Zevenbergen: Donderdag 13 Januari van 11 tot 12.30 uur in Hotel Tholenaar. Voor het adviseren inzake oorlogsschade en watersnoodschade zal het adviesbureau van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant zitdagen houden te: STEENBERGEN op Donderdag 13 Januari a.s. in Hotel „Concordia" des voormiddags van 10.00 tot 13.00 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag op het kan toor der Prov. Stichting voor de Landbouw te Tilburg, Spoorlaan 46 en elke Maandagvoormid dag in Café van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwer king gewenst, dat men op de zitdagen steeds de bescheiden meebrengt over het geval, waarover men advies of inlichtingen wenst. Kring Land van Heusden en Altena en Biesboseh: Kringvergadering met bestuursleden van de afdelingen in dit gebied op Maandag 10 Januari a.s. des avonds 7 uur in Café Korevaar te Meeuwen. Afdeling Fijnaart Jaarvergadering op Donderdag 13 Januari a.s. des n.m. 3 uur in Café van Baaren te Fijnaart. Als spreker zal o.a. optreden dhr. de Jong over beroepskeuzevoorlichting. Ook zullen enkele films worden vertoond. Prov. Jongerenorganisatie Kaderdag op Vrijdag 14 Januari a.s. in Café ,,de Witte Leeuw" te Raamsdonkveer. Algemene Vergadering De algemene vergadering der N.B.M.L. zal worden gehouden op Woepsdag 26 Januari a.s. des n.m. half twee in de grote zaal van Café- resta-urant „de Graanbeurs" te Breda. Spreker Dr. Ir. Mesu over: „Noord-Brabant en het Delta plan". Nadere aankondiging volgt. Zijn de gevolgen van de storm van 23 December j.l. over het algemeen meegevallen, voor wat be treft de Biesboseh en de Langstraat kan dat zeker niet gezegd worden. In verschillende delen van dit gebied is de schade zelfs groter dan die bij de ramp van 1 Februari 1953. In de Brabantse Biesboseh hebben tengevolge van storm, talloze dijkdoorbraken plaats gehad, waardoor een opper vlakte van ongeveer 7.000 ha. werd overstroomd. Waar -de winter pas begint, zal de schade aan dijken en kaden moeilijk te herstellen zijn. Toch zullen spoedig voorzieningen moeten worden ge troffen, daar bij een eventuele volgende storm de schade anders nog veel groter zal worden. De kosten van herstel worden geraamd op 5 millioen gulden. Bovendien ging een oppervlakte van plm. 300 ha. wintertarwe, 140 ha. graszaad en 100 ha. koolzaad verloren. Ook in de Langstraat liepen verschillende pol ders onder en werd grote schade veroorzaakt. In Stichtingsverband is direct contact opge nomen met diverse instanties om registratie en herstel, van de schade te regelen. Door de Stich ting voor dê Landbouw in Noord-Brabant werd hiervoor een speciale commissie ingesteld, terwijl ook in de Prov. rampschadecommissie de te nemen maatregelen zullen worden behandeld. Deze overstromingen wijzen eens te meer op de noodzaak van bijzondere voorzieningen voor de Biesboseh en de Langstraat. Hiermee kan niet gewacht worden tot met de uitvoering van het Deltaplan zal worden begonnen. De risico's voor deze gebieden worden te groot, dan dat alleen met herstel van de schade zou kunnen worden vol staan. Nogmaals een melkmachinedag en nu in het Westen van onze provincie waar de meeste melk machines staan. Zoals ook op andere plaatsen in de provincie het geval is geweest, meent de Reg. Commissie, in samenwerking met het Rijkszuivelconsulentschap, ook in Roosendaal een melkmachinedag te moeten organiseren. Het mag voldoende bekend zijn, dat op deze dag alle mogelijke problemen rondom de melk machine behandeld worden, speciaal voor ge bruikers en toekomstige gebruikers van melk machines. Als volgt werd het programma vastgesteld: Aanvang Woensdag 12 Januari 1955 om 10 uur in de Eratozaal, Kade 45, Roosendaal, punt 1. Opening door de voorzitter der Regionale melkmachine Commissie voor Noord-Bra bant en Zeeland, de Weledele Heer H. A. M. Oomen. punt 2. Spreekbeurt door de Weledelgestrenge Heer Ir. F. W. v. d. Vring, Rijkszuivel- consulent voor Noord-Brabant, over de voorlichting t.a.v. machinaal melken, punt 3. Demonstratie met toelichting door de Heer P. J. J. van Helden van het Insti tuut voor Landbouwtechniek en Ratio nalisatie, over de reiniging van de melk- rpachine. punt 4. Enkele practische wenken t.a.v. het ge bruik van melkmachines, door de Heer C. v. d. Ouweland, Ass. A bij de Rijks- zuivelconsulent. Korte pauze, punt 5. Om plm. één uur uitreiking van de diplo ma's en getuigschriften, aan de daarvoor in aanmerking komende aanwezige per sonen, van de cursus machinaal melken 1954. (aan de niet aanwezigen zal het diploma respt. getuigschrift worden toe gezonden). punt 6. De Heer H. A. Bruggink, Secr. van de Centrale melkmachine Commissie van de Stichting voor de Landbouw zal iets ver tellen over het machinaal melken in Ne derland. punt 7. Korte film: Goed machinaal melken. Sluiting om plm. 3 uur, zodat ieder weer tydig thuis kan zijn. Iedereen die belang heeft bij bovenstaande, wordt uitgenodigd op deze dag aanwezig te zijn. Met behulp van M.S.A.-gelden en met mede werking van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen werd in 1954 te Diessen op het bedrijf van de Heer L. de Lepper een open loopstal gebouwd. Begin November 1954 werd deze stal, die zeer modern is ingericht, geopend. De stal bestaat uit een ligruimte, die tevens voor mestbéwaring dient en een voederruimte. Beide ruimten hebben een open zijde en staan door een verharde uitloop in open lucht met elkaar in verbinding. Binnen de bedrijfsgebouwen zelf bevindt zich een melkruimte met afgesloten melkkamer en verder een zieken- en kalverbox. Daarnaast is er voldoende ruimte aanwezig voor de hooi-, stro- en bietenberging. Uiteraard is in dit stadium nog weinig met zekerheid te zeggen over de voor- en nadelen van een open loopstal. Vrije beweging en frisse lucht zullen ontegenzeggelijk een gunstige invloed uit oefenen op de gezondheid van de dieren. Tegen over een hoger stroverbruik staat een hogere mestproductie van doorgaans betere kwaliteit. Hoe de melkproductie en het voederverbruik zul len zijn, zal nog nader moeten worden nagegaan. Eveneens zal nog nagegaan moeten worden of en hoe een goedkope open loopstal gebouwd zal kunnen worden, die een besparing betekent ten opzichte van de traditionele bouw. Wel is uit de toevloed van bezoekers gebleken, dat er in de practijk een zeer grote belangstelling bestaat voor het open loopstalsysteem. Het grote aantal bezoekers op ongeregelde tijden heeft ener- ~ijdS voor de bezoekers het bezwaar, dat soms nie mand aanwezig is om toelichting te geven en anderzijds voor de Heer de Lepper dat hij op on gelegen momenten van zijn werk gehaald wordt, hetgeen veel - onproductieve tijd kost. Teneinde deze bezwaren te ondervangen, is besloten om de loopstal uitsluitend Woensdags van elke week voor bezichtiging open te stellen en excursies hun bezoek aan deze stal te laten aan vragen op het kantoor van de Rijksiandbouwcon- sulent Heuvel 83 te Tilburg. Bezoekers kunnen dan ervan verzekerd zijn op het bedrijf de nodige toelichting te kunnen ontvangen. PERSBERICHT VAN DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-BRABANT De Voedselcommissaris voor Noord-Brabant deelt het volgende mede. De in 1950 of daarna' uitgeréikte blijvende tuinbouwtecltvergunningen met opdruk 1950, zul len ook voor 1955 geldig blijven. Alle bijzondere vergunningen, uitgereikt in 1954, komen per 1 Januari 1955 te vervallen. Voor het teeltjaar 1955 kunnen wederom bij zondere vergunningen worden aangevraagd voor de teelt van aardbeien, spruitkool en vroege aard appelen met en zonder nateelt. Aardbeien Degenen, die in 1954 een bijzondere vergun ning hebben gehad voor aardbeien, zullen door middel van een aan hen gericht schrijven in ken nis worden gesteld, hoe zy moeten handelen. Degenen, die gedurende het laatste teeltsei zoen, een dergelijke vergunning niet hebben gehad en in '55 aardbeien op bijzondere vergunning wil len telen, kunnen hun aanvrage daartoe indienen bij hun bureauhouder. De teelt van aardbeien onder glas is alleen toegestaan op een blijvende A-vergunning met teeltrecht onder groep IV. Spruitkool Voor spruitkool kunnen wederom bijzondere vergunningen worden aangevraagd bij de bureau- houder. Later zal worden medegedeeld of en tot welke oppervlakte spruiten kunnen worden toe gewezen. Vroege aardappelen. Evenals voorgaande jaren kunnen ook voor 1955 weer bijzondere vergunningen voor vroege aardappelen worden aangevraagd. Voor een bij zondere vergunning voor vroege aardappelen met nateelt kunnen uitsluitend in aanmerking komen aangeslotenen A, wier totale bedrijfsgrootte maxi maal 5 ha bedraagt. Als nacultuur mogen uitsluitend worden ge teeld: spruiten, bonen en bloemkool. Bedrijfs- genoten A met een totale bedrijfsgrootte van meer dan 5 ha en verder alle landbouwers, komen alleen in aanmerking voor de teelt van vroege aardappelen zonder nateelt. Aanvragen voor bij zondere vergunningen voor vroege aardappelen moeten voor 15 Februari 1955 bij de bureauhouder zijn ingediend. Omwisseling vroege aardappelen in verband met de wet ..Bestrijding Aardappelmoeheid" Telers van vroege aardappelen op een blijvende vergunning, die als gevolg van deze wet in moeilijkheden komen, kunnen een verzoek in dienen Bij de bureauhouder om de op hun blijvende teeltvergunning aangegeven oppervlakte vroege aardappelen geheel of gedeeltelijk om te wisselen in de teelt van groenten. Overdracht boomgaarden Denk er om, dat ook voor de overname van een bestaande boomgaard toestemming van het Bedrijfschap nodig is. Aanvragen hiertoe indienen bij de bureau houder. Tijdelijke tuinbouwteeltvergunningen voor fruit telers, die een perceel verouderde boomgaard hebben gerooid Fruittelers, die door het rooien van een opper vlakte oude boomgaard land vrij krijgen en deze oppervlakte niet direct kunnen inplanten, kunnen onder bepaalde voorwaarden in aanmerking komen voor een tijdelijke vergunning voor de teelt van vroege aardappelen, al of niet met nateelt. Aanvragen vóór l April indienen bij de bureau- houder. Sluitingsdata indienen van aanvragen Betreffende de sluitingsdata voor de verschil lende aanvragen zij medegedeeld, dat deze behoudens uitzonderingen zijn vastgesteld als volgt: aanvragen erkenning bedrijfsgenoot A: 1 Jan. 1955 aanvragen erkenning bedrijf sgenoot B: 1 Mrt. 1955 en nieuwe aanplant boomgaarden: 1 Mrt. 1955 aanvragen overschrijving teeltrecht: 15 Mrt. 1955 aanvragen overschr. boomgaarden: 15 Mrt. 1955 Alle aanvragen moeten worden ingediend bij de bureauhouder, waar tevens de nodige inlich tingen zijn te verkrijgen. De Voedselcommissaris voor Noord-Brabant, L. F. A. VAN AGTMAAL. Het Noord-Westelijk Zeekleigebied Ook in het zeekleigebied komt enige tuinbouw voor, zij het uiteraard niet in die mate als in het zuidelijker gelegen zandgebied. Uit de omzet cijfers van de veilingen te Fijnaart en Steenbergen blijkt het andere karakter van de tuinbouw in dit gebied. In 1952 bedroeg de totale omzet van deze beide veilingen bijna 1.000.000,In Fijnaart is 58 van de omzet hard fruit, hetgeen wijst op de belangrijke plaats, die de teelt van hard fruit in de streek rond Fijnaart inneemt. In Steenbergen nemen de uien met 31 van de omzet de eerste plaats in. Verder zijn in dit ge bied van belang de vroege aardappelen, die in Fijnaart 28 en in Steenbergen 15 van de omzet uitmaken. Tenslotte moet nog opgemerkt worden, dat in Steenbergen de aardbeien 20 van de omzet innemen. Het land van Heusden en Altena In het land van Heusden en Altena komt in niet onbelangrijke mate tuinbouw voor, speciaal de teelt van hard fruit. Een indruk van de waarde

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 13