OBS! GRENZEN VALLEN WEG ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEE NSCHAP ZEELAND STUDIEDAGEN BIJEENKOMS f AIJIBDit 8 JAXUAB1 üftè. TT Redactie: A. C. Hanse, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe en M, Sanders. Redactie-adres: Secretariaat L. J.G., Landbouwhuis, Goes. Jeugdherberg te Vlissingen 27, 28 en 29 JANUARI. Door verschillende omstandigheden is het ons nog niet mogelijk een volledig programma te publiceren. De onderwerpen daarentegen zijn echter wel vastgesteld. Deze zullen zijn: DELTAPLAN, BEROEPSKEUZE. Deze onderwerpen staan in geheel Zeeland thans wel bij uitstek in het teken der belangstelling en verschillen de deskundige sprekers, die reeds zijn of spoedig zullen worden uitgenodigd, zul len hen bij U inleiden. Ook de ontspanning is niet vergeten. Daar dit echter nog in voorbereiding is kan hieromtrent nog niets worden medegedeeld. De prijs is zo laag mogelijk gehou den en bedraagt voor de drie dagen (Donderdagmiddag tot Zaterdagmid dag) 12,50, als men zich vóór 22 Jan. opgeeft. Na dien datum wordt 2,50 extra in rekening gebracht. Geeft U dus zo spoedig mogelijk op aan het Secretariaat der L. J. G., Land- bouwhuis, Goes. Degenen, die zich opgeven zullen tij dig een volledig programma toege stuurd krijgen. Hoe zal Zeeland er in de toekomst uitzien en welke mogelijkheden zullen er voor U zijn? ONTSPANNINGSAVOND VAN DE L.J.G. EN Z.P.M. NOORD-BEVELAND. Op Vrijdag 14 Januari, aanvang 19.30 uur (half acht) en Zaterdag 15 Januari, aanvang 19 uur (zeven uur); beide avonden in Hotel „De Korenbeurs" te Kortgene. Opgevoerd wordt het toneelstuk: „Japke", naar het boek „Arjen", van Cor Bruijn. Muziek door het L. J. G.-orkest. STREEKAVOND ZUID-BEVELAND. Op Vrijdag 14 Januari te 19.30 uur, zal in de „Prins van Oranje" te Goes de slotavond van de regiecursus worden gehouden. Het programma bestaat uit een toneelpraatje van de heer Barnard, zang, declamatie-wedstrijd, een toneel stukje en enige dansen. Aan de declamatiewedstrijd zullen naast ae deelnemers van de regiecursus ook afgevaardigden van de afdelingen op Zuid-Beveland meedoen. Alle leden zijn deze avondT welkom. L. J. G. EN Z. P. M. OUDELANDE. Uitvoering in het Verenigingsgebouw te Baarland op 8 Januari a.s. Opgevoerd wordt het blijspel: „HAAR ANDERE MAN". Aanvang 7 «iw. Entre© 1,— Het huidige mensdom staat duidelijk midden in een gigantische ontwikke lingsperiode. Zeer veel nieuws heeft zich in een razend tempo voltrokken. Wan neer we dit eens rustig overdenken, rijst onmiddellijk de vraag of de jonge generatie zich aan dit tempo heeft kunnen aanpassen, en of ze meegegroeid is in deze evolutie. M.i. zijn er maar twee antwoorden mogelijk: ja of nee. Wanneer voor één van ons het laatste antwoord van toepassing is, dan zal deze, wil hij of zij zich in deze huidige maatschappij kunnen handhaven, dienen aan te passen aan de eisen, welke door dit tijdperk aan hem of haar worden gesteld. De heer H. D. Louwes, Voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, schilderde in zijn toespraak op de Landdag der P. J. G. N. in 1952 als één van de belangrijkste eisen voor de hedendaagse boerenjeugd, het reizen naar en het werken in het buitenland. Hij drukte het als volgt uit: „Ga, zo gij immer kunt, naar het bui tenland! Wanneer één ding meer en meer komt vast te staan, dan is het wel dit, dat met name W.-Europa naar een veel sterkere samenwerking moet toegroeien. Een betere dienst kan men de toekomst van Europa niet bewijzen dan door de jonge mensen door eigen ervaring opgedane kennis van vreemde landen bij te brengen". In Nederland zijn de grenzen voor een groot deel reeds weggevallen. De enkele grenzen, welke er nog zijn, zul len spoedig volgen. Thans zijn de inter nationale grenzen aan de beurt. Schuchtere passen zijn ook door de boerenjeugd reeds in die richting gezet. Welk aandeel hebben de Zeeuwse land- bouwjongeren hierin gehad? Laten wij ons in deze winter eens be raden op hetgeen we van dit voorjaar en deze zomer zullen gaan doen; thuis blijven en in de oude traditionele sfeer blijven werken, of er op uittrekken en gaan profiteren van de ervaringen, welke men elders heeft opgedaan op allerhande gebied van de moderne ont wikkeling in de landbouw? Let wel, het is de taak van de jonge ren op het platteland om „bij" te blij ven. Verschillende jongens en meisjes van de Nederlandse boerenstand hebben dit reeds begrepen en zijn na een buiten landse stagaire- (volontair) tijd met een vracht nieuwe ervaringen en in drukken naar hun haardsteden terug gekeerd. Grijpt thans Uw kans aan! Ja ook U, en ook U! De wegen, welke U moet bewandelen? Deze zijn zeer eenvoudig. Een briefje naar de Stichting Uitwisseling en Stu diereizen voor het Platteland, Volks hogeschool te Bergen N.-H. of een be zoek aan het Arbeidsbureau van de plaats uwer inwoning, zijn voldoende om U alle gewenste inlichtingen te ver schaffen. Zonder in details te treden zullen deze inlichtingen luidden: dat plattelandsjongeren tussen 18 en 30 jaar, met praktische ervaring in de landbouw, die een goede gezondheid ge nieten en bereid zijn minstens drie maanden in he buitenland te werken, in aanmerking komen; dat eerder genoemde Stichting 15 administratiekosten e.d. in rekening brengt, terwijl het Arbeid^iureau U gratis helpt; dat U in het buitenland een behoor lijk loon verdient; dat U Uw reis heen en weer zelf zult moeten betalen; dat Frankrijk, Duitaland, Denemar ken, Engeland, Zweden, Zwitserland U als stagaire gaarne accepteren; dat tijdens Uw verblijf of daarna U niet verplicht bent een buitenlander in Uw bedrijf op te nemen; het is echter wel wenselijk, dat er in Zeeland wat meer mensen bereid worden gevonden om buitenlandse agrarische jongeren een tijdje in hun bedrijf te werk te stel len; dat in bijzondere omstandigheden naar beneden kan worden afgeweken van de termijnstelling van drie maan den; dat meisjes er rekening mee moeten houden dikwijls meer bij het werk op het bedrijf zelf te worden ingeschakeld dan bij ons de gewoonte is. Indien U hieromtrent nog meer wenst te weten, U schrijve naar het Secreta riaat der L. J. G. Let wel„Stilstand is achteruitgang". G. M. kVIJ AFDELING AXEL. Op Vrijdag 17 December hield de Afd. Axel haar Plattelandsavond in het concertgebouw „Het Centrum". De voorzitter, de heer Jac. de Feijter, verheugde zich in z'n welkomstwoord, dat de toneelavonden der L. J. G. te Axel, steeds meer publiek gaan trekken. Daar er een „overbelast" programma te verwerken was, werd er onmiddel lijk aangevangen met het boogjesspel. Schitterend waren hier de vele kleur schakeringen, die door versierde bogen en vlaggen ten toon werden gespreid. „Trek aan de bel" was het volgende punt van het programma. Dank zij de welwillende medewerking van enkele dames en heren uit de zaal, werd dit een geestig intermezzo. Nadat mej. Hanny de Bruine een ge dicht had voorgedragen, kwam het L. J. G.-orkest voor het voetlicht. Dit orkest speelde goed, maar er was blijk baar toch iets op te merken, want de secretaris van deze afdeling (D. de V.) schreef o.m. in z'n verslag over deze avond „Over dit orkest niets anders dan „lof. Maar waarom kweelden de „twee dames het overbekende „Heide- „Röslein"? Dit was helaas niet be- „paald zuiver en zeker vervelend, als „dit volgt op een anecdote over „Hit- „ler en zijn trawanten"! Laat deze „schetsen toch achterwege! En zeer „zeker in deze tijd, nu we wagen te „spreken over een Verenigd Europa „Jammer was dit." De volksdansgroep zorgde voor een waardig slot vóór de pauze. Na de pauze volgde de opvoering van het toneelstuk: „Ik wil niet meer lopen". Mej. Suus de Putter sloot deze avond, bedankte de medewerkers en bood ook aan enkelen (w.o. de heer en mevr. Van Es) een kleine surprise aan. AFDELING GROEDE L. J. G. EN Z. P. M. De Afdeling Groede van de L. J. G. en Z. P. M. hield op 17 en 18 December j.l. haar eerste ontspanningsavond. De belangstelling was op beide avonden zeer goed te noemen. Voorzitter De Vlieger opende de bij eenkomsten en verzocht de aanwezigen niet 2U to orjtlseh t® zijn in hun oordeel, daar door familie-omstandigheden twee van de medewerkers afwezig waren, en invallers hun plaatsen hadden moeten innemen. De avonden werden ingezet met mu ziek van de bijzonder goede band, waar over Groede de beschikking heeft. Hierna werd de schets „Het manlijke dienstmeisje" opgevoerd. De aanwezi gen werden hierin aangetoond, dat men ook èl te modern kan zijn. Na deze sketch kwam zang met ban jo-begeleiding, waarna weder 'n sketch werd opgevoerd, n.l. „De grootste nul van lijst elf waarmede de heer T. Hoste een groot succes verwierf. Het laatste nummer vóór de pauze was een piano-solo door het jongste lid van de vereniging, de heer P. Leen- houts. (De L. J. G. van Groede mag dit lid wel in ere houden In de pauze was er een verloting en er waren veel mooie prijzen. Na de pauze kwam het toneelstuk: „Een bewogen weekend". Doordat twee spelers waren uitgevallen, waren hier plaatsvervangers voor. Hoewel deze in het laatste bedrijf wel uit hun boekjes en op de souffleur speelden, viel dit niet erg op, en werd het effect niet bedorven. Het spel handelde over een gezin met twee dochters en een zoon. De vader en één der dochters lijden aan een ernstige oogkwaal, waardoor de vader, die leeraar is met vervroegd pensioen moet gaan, en de docftter, Irma niet kan meedoen aan de partijtjes tennis en uitjes, waarvan de andere dochter Elly met haar verloofde Bob en de zoon Frans volop genieten. Frans studeert, maar door boven zijn stand te leven zit hij in voortdurend geldgebrek. In het nauw gebracht door zijn vele schuld eisers, steelt hij geld uit zijn moeders huidhoudportemonnaie, en later een groot bedrag uit de koffer van een logé, de heer Mulders. Dit komt natuurlijk uit, en na een bewogen onderzoek, waarin Irma een grote rol speelt, bekent hij en belooft zijn leven te beteren. Ook Elly, die wat lichtzinnig is, waardoor Bob de verloving heeft verbroken, keert op het rechte pad terug. Na dit toneelstuk volgde nog zang en muziek, waarna de vice-presidente van de Z. P. M., mej. M. Dekker, de avond sloot en de bezoekers dankte voor hun belang*t®l.llng.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 11