BELASTINGRECHT Drie ernstige ongevallen bij het binnenduwen van wagens RADIO VOLKSHOGESCHOOL NOORD-BRABANT EN ZEELAND. Uitzendingen over Agrarisch Congres van de P.v.d.A. ZBEÜWSCa LANDBOUWBLAD 3é Dat het opduwen van wagens door middel van een trekker, een uiter mate gevaarlijke bezigheid is, indien niet de nodige voorzorgsmaat regelen in acht worden genomen, bleek helaas weer door drie zeer ernstige ongevallen die zich in 1954 bij dit werk voordeden. I. Een landbouwer zou samen met zijn twee zoons een hoog met graan geladen wagen in de schuur rijden. In de schuur stond echter reeds een geladen wagen. Daarom kon de trekker de wagen niet in de schuur trekken, want dan kwam deze tussen de twee wagens te staan en kon de laatste wagen niet helemaal in de schuur. Men zou dus de wagen vooruit in de schuur rijden. De ene zoon klom op de trekker; de andere hield een losse balk tussen de trekker en de ach terkant van de wagen. Aldus werd de wagen op geduwd. De vader stuurde de wagen aan de korte dissel. Omdat de hoog en breed geladen wagen in de ingang van de schuur weerstand ondervond, werd de handrem half aangetrokken, zodat de wa gen bij het binnenkomen niet zou doorschieten. Op deze manier werd de wagen binnengereden. Toen de wagen in de schuur stond, bracht de ene zoon de trekker naar de garage, terwijl de andere de losse balk wegbracht. Een tijdje later moest één der zoons nog even in de schuur zijn en zag in het schemerdonker iets onder de wagen liggen. Het bleek dat het zijn vader was. Hij was reeds overleden. Vermoedelijk was de man met zijn hoofd be kneld geraakt tussen de korte dissel van de wagen die hij stuurde, en de achterkant van de wagen die reeds in de schuur stond. Dit vreselijke ongeluk toont weer eens aan hoe belangrijk het is, goede verlichting in de schuur te hebben. Vooral de dorsvloeren dienen beter ver licht te worden. Was dit hier het geval geweest, dan zou de landbouwer zeker gezien hebben, dat hij bekneld dreigde te raken. Hij had dan misschien tijdig kunnen waarschuwen. Afgezien daarvan wordt er hier nogmaals met nadruk op gewezen, dat de zoon die de losse ha'k vasthield in een buitengewoon gevaarlijke positie verkeerde. Als zo'n balk ook maar even uitwijkt of wegglijdt, schiet de trekker door en dreigt de man met de balk, tussen trekker en wagen verplet terd te worden. Voor dit werk dient een balk gekoppeld te wor den tussen trekker en wagen, zodat er geen persoon op deze gevaarlijke plaats behoeft te staan. II. Een landbouwer zou samen met een zoon en een knecht, een met graan geladen wagen in de schuur rijden. Ze waren aan het dorsen en h^t begon te regenen, dus alles gebeurde in ijltempo. Ook hier werd de wagen vooruit in de schuur gereden, ter- „cursus verenigingstechniek". Het verheugt het bestuur van de Stichting Volks hogeschool deze winter in de jeugdherberg „De Putven" te Ghaam, op 17, 18 en 19 Februari a.s. een driedaagse bijeenkomst te kunr.en aanbieden, voor plattelandsjongens en meisjes. Als V-H.S.^bestuur hopen wij dat deze aankondi ging met geestdrift zal worden ontvangen, en dat het in 1955 een begin mag zijn van een reeks van cursussen in V.H.S.-verband in Zeeland en Noord- Brabant. Ook de landbouwjongerenorganisaties de L.J.G. en de Noord-Brabantse jongeren hebben hun mede werking toegezegd tot het doen welslagen van deze cursus. Zij verwachten een grote opkomst van hun leden. Tijd en prijs kan hier geen bezwaar zijn. Drie dagen zu len worden gewijd aan: De aantrekkelijkheid van het verenigings leven. Spreken in het openbaar. Het nut van discussiegroepen. Sport, zang en muziek. Leiding geven en leiding ontvangen. Het aantrekkelijke van deze bijeenkomst is, dat al de problemen, waarmede wij in onze jongeren organisaties te kampen hebben, naar voren kunnen worden gebracht en besproken. Zo mogelijk zal ter afwisseling een excursie wor den gehouden naar één der omliggende fabrieken. De kosten van deelneming bedragen slechts ƒ17,50, alles inbegrepen. Laat ieder trachten zich voor deze dagen vrij te maken. Laat Uw bezwaren achterwege, maar geeft U zich op als dee nemer van deze cursus. Niet wachten, doe het vandaag nog. Opgaven vóór 5 Februari a.s. aan de Secretaris van de Volkshogeschool Zeeland en Noord-Brabant Oostkapelseweg 37 te Serooskerke (W.). „Laten de jongeren van Zeeland en Noord-Bra bant elkaar hier ontmoeten". Voor het Bestuur, JS. CEVAAL. A. KORTE WEG. wijl een trekker achter tegen de wagen duwde. De balk tussen trekker en wagen werd door de knecht vastgehouden. De landbouwer stuurde de wagen aan de trekdriehoek. Zijn zoon bestuurde de trek ker. De ingang naar de schuur van deze landbouwer loopt iets op. Het rechter voorwiel van de wagen bleef ergens voor steken, waardoor het schamel naar rechts omsloeg. De landbouwer kreeg ver moedelijk een slag in de lendenen van de trekdrie hoek en struikelde daardoor. Zowel de knecht als de zoon konden door de hoog geladen wagen niet zien wat er aan de voorkant gebeurde. De land bouwer raakte bekneld tussen de wagen en de rech terkant van de schuuringang. Hij werd ernstig ge wond en overleed enkele dagen later in een zieken huis aan de opgelopen inwendige kneuzingen. Bij dergelijke werkzaamheden (ook in het vorige Uit onze vorige schets is reeds gebleken dat niet 'alle vermogensmutaties tot de winst behoren. Dit heeft tot gevolg dat het verschil tussen het ver mogen aan het eind en aan het begin van het jaar niet gelijk is aan de winst over dat jaar en zeker niet aan de fiscale winst. Een vorige maal schonken wij reeds aandacht aan de privé posten. Dit kan zowel privé onttrek kingen als privé stortingen betreffen. Diverse pos ten, die weliswaar uitgaven zijnde, toch niet op de winst in mindering mogen worden gebracht, geven dikwijls aanleiding tot vragen. We willen eens een aantal posten, waarover ons dikwijls vragen worden gesteld, bespreken. AFTREKBARE POSTEN 1. Kosten wegens onderhoud bedryfsmiddelen. Deze posten komen in de allereerste plaats voor aftrek in aanmerking. We noemen als voorbeelden: onderhoud bedrijfsgebouwen en bedrijf sin ventaris. Nu is men niet klaar, met deze posten zonder meer als aftrekposten te bestempelen, want hier kunnen zich wel degelijk vragen en moeilijkheden voordoen. Laten we eens als voorbeeld nemen een land bouwer, eigenaar-boer, die op zijn bedrijf staan heeft een schuur van hout op stenen voet. Beide eind gevels zijn, ondanks regelmatig onderhoud, in zo danige toestand, dat een ingrijpende reparatie nodig is. Hij heeft nu de keuze deze gevels te vervangen door nieuwe, eveneens van hout, ofwel deze in steen op te trekken. Bij reparatie met hout zijn zonder meer de volle kosten aftrekbaar. Bij reparatie van de gevels met steen, zal wel van verbetering sprake zijn. Goed koopmansgebruik brengt o.i. mee om in dit geval de kosten die bij reparatie met hout zouden zijn gemaakt als onderhoud te boeken en dan op de winst in mindering te brengen en de meerdere kosten als verbetering te beschouwen en op de boekwaarde van de schuur bij te boeken. De juris prudentie wijst ook in deze richting. Een arrest van 25 Juni 1930 (B. 4763) zegt nl.: „De kosten die iemand maakt om een rieten dak, dat dringend algeheel herstel behoeft, door een pannendak te vervangen, zijn, zo niet geheel, dan toch voor een deel, kosten van onderhoud van onroerend goed." Een later arrest van 16 Juli 1935 (B. 5916) is nog iets duidelijker. Dit arrest luidt (verkort): „De kos ten van herstelling en vernieuwing van onderdelen van gebouwen, welke versleten zyn, behoren tct de kosten van onderhoud. Gaat men over tot vergro ting of verbetering van versleten onderdelen, in dier voege, dat de bestaande worden vervangen door grotere of van betere hoedanigheid, dan is v n de daarvoor uitgegeven som zodanig bedrag als onderhoudskosten aan te merken als nodig wve geweest tot loutere herstelling cf vernieuwing van hetgeen versleten was." Dit komt er dus op neer, zoals reeds opgemerkt, dat de meerdere kosten van het herstel der gevels in steen boven die bij herstel in hout niet aftrek baar zijn. Een interessante vraag welke we hier eens willen stellen zonder ze te beantwoorden is: hoeveel nu aftrekbaar zou zijn als herstel in hout nu eens even duur of duurder was dan herstel in steen Door een uiteenlopende prijsbeweging van de bouwmaterialen is dit geval zeer wel te denken. Voor de roerende bedrijfsmiddelen kunnen vrij wel dezelfde opmerkingen worden gemaakt als voor de onroerende. Reparaties, ook grote, vormen aftrekbare posten Verbeteringen niet. Natuurlijk ziin hier grensge vallen, waarin naar redelijkheid en billijkheid dient te worden beslist geval) zou een vierde persoon aan de zijkant van de wagen moeten staan. Deze persoon ziet wat er gebeurt en kan dus de trekkerbestuurder waar schuwen als er iets mis gaat. Ook hier had een boom gekoppeld moeten ziin tussen trekker en wagen. iii. Een geladen wagen zou binnengeduwd worden in een uiensorteerderij. Hier duwde een trekker direct tegen de achterkant van de wagen. Aan de voorkant stuurden enkele personen de trekdriehoek van de wagen. Ook hier kon de trekkerbestuurder niet zien wat er aan de voorkant van de wagen gebeurde. Bij het binnenrijden bleef het linker voorwiel steken, waardoor het schamel naar links omsloeg. Eén der arbeiders kreeg een klap van de trekkerdriehoek en werd tegen de linker deurstijl gesmakt. De trekker reed nog even door. De ar beider kwam in het ziekenhuis terecht met een bekkenfractuur. Ook hier was geen persoon aanwezig om de trekkerbestuurder te waarschuwen als er iets ver keerds zou gaan. Mogen deze drie ernstige ongevallen belang hebbenden bewegen, steeds de nodige voorzorgs maatregelen te treffen. C. A. DE JONGE. 2. Schade door buitengewone gebeurtenissen. Als voorbeeld willen we hier enkele opmerkin gen maken in verband met brandschade aan be drijfsmiddelen. Nu zijn er twee mogelijkheden, nl. dat het be drijfsmiddel teniet gaat, ofwel dat het min of meer zwaar wordt beschadigd en in alle geval herstel baar is. Beginnen we met het laatste geval, dan kunnen de herstelkosten als onderhoudskosten worden be schouwd en ten laste van de winst worden gebracht. Wordt nu van de verzekeringsmaatschappij een schadevergoeding ontvangen, dan zal deze bij de winst moeten worden opgeteld, immers de bedrijfs uitoefening heeft tot het verwerven van dit voordeel in staat gesteld (zie B. 4742). Ook reeds B. 2032 luidt in gelijke geest. In beide arresten wordt weliswaar gesproken over voordelen welke ontstaan als de verzekeringsuitkering meer bedraagt dan de boek waarde der verbrande objecten, maar hieruit valt o.i. bovenstaande conclusie te trekken. Bij het totaal teniet gaan van het bedrijfsmiddel, bijv. het geheel verbranden van een landbouw- schuur, liggen de zaken weer anders. Daar de hier mede verband houdende vragen in nauw verband staan met het vraagstuk der afschrijvingen, willen we in een volgende schets hierop nader terug komen. 3. Rente. Deze komt voor aftrek op de bedrijfswinst in aanmerking als het betreft rente van bedrijfsschul den. Betreft het particuliere schulden dan k">mt dï rente daarover niet ten laste van de bedrijfswinst. Men moet hieruit niet de conclusie trekken, dat dc rente over particuliere schulden niet ten laste van het inkomen komen zou, want dit is wel het geval. Bij de bespreking van volgende artikelen van het Besluit Ink. Belasting 1941, komen we hierop wel terug, speciaal bij art. 16. Heeft dus een boer- eigenaar zijn boerderij met een hypotheek belast om de nodige gelden te verkrijgen voor dc stud'e van zijn kinderen, dan vormt deze rente geen af trekpost op de bedrijfswinst, maar valt onder art. 16. Is omgekeerd een hypotheek gesloten op een privé woning van een boer (bjjv. een woning in dorp of stad, in alle geval buiten bedrijf), om daarmee de aanschaffingskosten van de bedrijf sin ventaris te financieren, dan is de rente bedrijfsmatig en komt in mindering' op de bedrijfswinst. Hieruit vloeit voort dat, ook al zijn de kosten van verbetering gebouwen zelve niet aftrekbaar, de rente over de schulden welke zijn aangegaan om deze verbetering te financieren, wel aftrekbaar is, daar deze een bedrijfslast is. Geen aftrek is toegelaten van rente over in de zaak gestoken eigen kapitaal. M. Op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Januari houdt de Partij van de Arbeid een agrarisch congres Daaraan zal de V.A.R.A. op Zaterdagmiddag 15 Januari enige aandacht schenken in haar week- iournaal, uit te zenden tussen vijf uur en half zes. Bovendien zal zij Maandagmiddag, 17 Januari van twaalf uur tot kwart over twaalf een samenvat ting goven van de grote rede, welke Ir. S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, op dit congres zal houden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 10