De betekenis van het loonspuitbedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen. DE AFZET VAN ONS FRUIT. T Graszaden - Klaverzaden en Voederbietenzaden N.v.Wed, P. deJongli - Goes Tips van de Hoofdinseminaior TUINBOUW. LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN. ZEEUW SCH LANDBOUWBLAD. (.Advertentie.) Bij de opening van cursussen voor loonspuiters te Schoondijke en Axel, hield Ir P. R. Bonman, Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws-Vlaander en, een inleiding. Wij ontieenden aan het verslag hier van in „Het Loonbedrijf' het volgende: De landbouwers streven er ook voortdurend naaf door goede cultuurmethoden oogstzekere gewassen te telen met hoge opbrengsten van prima kwaliteit. Vooral de oogstzekerheid, die voortdurend be dreigd wordt door plantenziekten van dierlijke en plantkundige aard, is van veel betekenis- Hier ligt voor de loonspuiter een grote taak. Hij kan de landbouwers bijstaan in de strijd tegen de belagers van de cultuurgewassen en hen helpen oogstzekere gewassen te verkrijgen. Hoe groot die taak is, wordt in de volgende tabel begroot, waarin is aangegeven: 1. De belangrijkste teelt in Zeeuwsch-Vlaanderen. 2. De oppervlakten van die teelten in dit gebied in 1953. 3. De factor, die aangeeft hoeveel malen of welk gedeelte van het betreffende gewas gemiddeld voor bespuiting met chemische middelen in aan merking komt. 4. Het product van 2 x 3, dat aangeeft hoeveel ha van elk gewas ongeveer moet worden bespoten of verneveld tegen insecten, schimmels, bacte riën en onkruiden. 1 2 3 4 Tarwe 5000 ha 1/5 1000 ha Gerst 10000 ha 1/10 1000 ha Erwten 4500 ha 2 9000 ha Stambonen 2000 ha 3 6000 ha Vlas 4500 ha 2 9000 ha Aardappelen 3000 ha 5 15000 ha Bieten 9000 ha 1/2 4500 ha Diversen 6000 ha 1/4 1500 ha Grasland 10000 ha 1/10 1000 ha Totaal 48000 ha De totale begroting geeft aldus een te bespuiten vrij intensief bouwplan hebben met veel aard appelen, erwten, vlas, bieten e.d., zodat er vol doende werk is voor een eigen machine. De grens valt moeilijk te trekken bij welke bedrijfsgrootte en bij welk bouwplan een land bouwer economisch verantwoord een grote, voor alle doeleinden geschikte machine kan aan schaffen. Degenen, die dit wel doen, zullen volledig op de hoogte moeten zijn: van de werking van de machine, van het onderhoud van de machine, van de steeds moeilijker wordende spuittechiek, van de vele chemische middelen met hun toe passingsmogelijkheden al naar de omstandigheden, van de plantenziekten en onkruiden enz. terwijl zij, wanneer dit nodig is, tijd moeten kunnen vrijmaken om het werk uit te voeren. Dit alles vereist specialisatie, waarom ook vele landbouwers op de grotere bedrijven het spuit en vernevelwerk met de verschillende, dikwijls giftige, middelen liever aan de goed geoutilleerde loonwerker overlaten. Wij zijn er daarom van overtuigd en achten het zelfs gewenst, dat de loonwerker een taak in onze landbouw blijft vervullen. Maar, dan moet hij ook werkelijk specialist zijn, die met veel kennis van plantenziekten en onkruiden, sproeiwerktuigen, chemische middelen, weersomstandigheden enz. de landbouw met een prima service kan steunen in diens streven naar oogstzekere gewassen met hoge opbrengsten van prima kwaliteit. Vakkennis is daarom een eerste vereiste. KOOPT NU UW Voorraden zijn beperkt tengevolge van de slechte oogstomstandigheden. No. 1 Zorg ervoor dat de funderen op tijd worden gêinsemineerd. Normaal is er 3 maal per dag ge legenheid om de inseminator op te bellen. De avondboodschappen fworden de volgende mor gen vroeg afgewerkt. Bel vooral op tijdens de daarvoor gestelde uren. Wanneer U te laat is, is de inseminator op zijn route. Mogelijk kan hij .daardoor niet meer tijdig bij U zijn Bij de te laat geinsemineerde dieren is de kans op het drachtig worden kleiner! ieg of te vernevelen oppervlakte van 48000 ha. Deze begroting zal van jaar tot jaar wat variëren, daar de oppervlakten der afzonderlijke gewassen voort durend wat veranderen. Bovendien zal het aantal malen spuiten afhangen van het optreden van in secten e.d. Ongetwijfeld zullen er in de toekomst nog meer mogelijkheden komen. Misschien zal de bestrijding van de vergelingsziekte met systemische middelen toenemen. Misschien ligt er ook een mogelijkheid van roestbestrijding in granen. We kunnen ons zelfs voorstellen, dat er een chemisch middel wordt ge vonden, dat verspoten op de bieten de schieter vorming tegen gaat; heel fantastisch misschien, doch niet onmogelijk. De gestelde taak is echter niet alleen voor de loonspuiters weggelegd. Op het ogenblik zijn er in Zeeuwsch-Vlaanderen ongeveer 40 loonspuitbedrijven en ongeveer 40 landbouwers, die zelf een goed spuitgarnituur be zitten, terwijl vrij veel landbouwers een rugver- nevelaar bezitten. Stel dat de landbouwers zelf 10.000 ha be handelen, dan blijft er bij de stand van heden 38.000 ha voor de 40 loonbedrijven over. Gemid deld dus 950 ha per jaar, een oppervlakte, die slechts door weinigen zal worden bereikt. Voor lopig ziet het er aldus voor de loonspuitbedrijven niet ongunstig uit. De vraag rijst in hoeverre de landbouwers in de toekomst er toe over zullen gaan zelf een spuit en vernevelmachine aan te schaffen. Om een ant woord op deze vraag te kunnen geven, dienen we eerst de landbouwbedrijven te bezien naar hun greotte, hetgeen in de volgende tabel is aange geven: Bedrijven: 5-10 ha 10-20 ha 20-30 ha 30-50 ha 50*ha Aantal: 762 710 442 462 156 De bedrijven beneden 5 ha, die werkelijk land bouwbedrijven zijn, werden weggelaten, daar hier over geen betrouwbare gegevens ter beschikking staan. We schatten de bedrijven tussen 35 ha op ongeveer 700. Hun totale oppervlakte is van geringe betekenis. Een groot aantal bedrijven, speciaal in de groepen van 5110, 1020, 2030 en ook nog een aanzienlijk deel van de groep van 3050 ha, zal uit economische overwegingen geen der heden daagse vrij dure, complete spuit- en vernevelma- chines dienen aan te schaffen. De oppervlakte, welke met rugvernevelaars behandeld wordt, zal in de toekomst vermoedeijk niet meer uitbreiden, omdat verschillende be- strijdingen meer en meer met giftiger middelen uitgevoerd worden, waarvoor de rugvernevelaars minder geschikt zijn. Ook voor de grotere percelen is de 'rugvernevelaar minder geschikt, omdat het werken met de rugvernevelaar een zwaar karwei is, wat door verschillende arbeiders minder gaarne gedaan wordt. Voor de 156 bedrijven boven 50 ha, samen met een oppervlakte cultuurgrond van ongeveer 10.000 ha, zal de aanschaf van een goed spuitgarni tuur wel mogelijk zijn, mits deze bedrijven een In zijn Decembervergadering heeft het hoofdbe stuur van de Stichting voor de Landbouw zich bezig gehouden met de bestaande afzetmethoden voor ons fruit. Op voorstel van de hoofdafdeling Tuinbouw en de Commissie Fruitteelt heeft het hoofdbestuur daarbij de volgende conclusies aanvaard: Ter stimulering van de export dient het instellen van marktonderzoek en het maken van markt analyses te worden bevorderd. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat dit uiteraard vooral de taak van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen is; 2. een regelmatige aanvoer van fruit aan de veilin gen dient zoveel mogelijk bevorderd te worden, opdat een regelmatige bevoorrading van handel en export kan worden verkregen; 3. de veilingen dienen over grotere bevoegdheden te beschikken, teneinde te kunnen komen tot grotere uniformiteit in de beschikbare partijen en tot meer gelijkmatige afzet; 4. ook aan de binnenlandse markt, zijnde de groot ste afnemer van het Nederlandse fruit, dient bij zondere aandacht besteed te worden. Het slechte fruit dient van de binnenlandse markt te ver dwijnen. Voor zover dit fruit niet voor indus triële verwerking in aanmerking komt, zou het vernietigd moeten worden. De hier weergegeven conclusies zijn het resultaat van uitvoerige besprekingen in de Commissie Fruit teelt. Aan deze bespreking heeft de vraag ten grondslag gelegen of de huidige wijze van veilen, welke de aangewezen methode is voor de verkoop van snel bederfelijke producten, ook de juiste me thode is voor de verkoop van bewaarproducten. Bij bewaarproducten kan men als producent geneigd zijn het product zo lang vast te houden tot men de gelegenheid heeft het tegen de gewenste prijs te verkopen, anderzijds kan de koper er behoefte aan hebben om met de producent tot een afspraak te komen betreffende een regelmatige levering van een zekere hoeveelheid van een bepaald product. Er gaan ten aanzien van deze langer houdbare producten dan ook steeds stemmen op, of het tot nu toe gevolgde systeem voor de afzet in binnen- en buitenland wel de meest juiste manier is. Vooral in verband met de ieder jaar toenemende fruitoogsten, verdiende het aanbeveling dit vraag stuk nader te bespreken. Wanneer men ziet naar de ervaringen, welke in andere fruit-exporterende landen ten aanzien van de afzet zijn opgedaan, dan kan men het volgende constateren: 1. bij de export van kwaliteitsfruit dient men een goed gesorteerd, uniform verpakt, product uit te voeren, waarbij men aan het merk de kwali teit van het product dient te kennen. Hoe zijn b.v. niet de namen „Fyffes" en „Sunkist" over de gehele wereld bekend geworden; 2. er dient bij de export van kwaliteitsfruit voor een regelmatige marktvoorziening te worden zorggedragen. Van een bepaald ras dienen grote uniforme partijen van gelijke kwaliteit beschik baar te zijn, waarbij van te voren afspraken over tijdstip van levering moeten kunnen worden ge maakt of waarbij voortdurend een bepaalde hoe veelheid naar de afzetgebieden kan worden ver zonden. Gelukkig kan worden geconstateerd dat men vooral ook in veilingskringen reeds enige jaren aan het zoeken is naar methoden om in de bestaande situatie wijzigingen te brengen. Het „poolen" van fruit, waardoor grote uniforme partijen worden ver kregen, welke door de directeur van de veiling met een kleine commissie van de betrokken fruittelers regelmatig worden verkocht is reeds een stap in de goede richting. Dit „poolen" immers verhindert de aanvoer van onrijpe producten. Het betekent ook, dat de telers niet meer wachten met het veilen, tot zij naar gelang van de houdbaarheid van het product, de hoogste prijs krijgen. Het hierboven genoemde systeem opent tevens de mogelijkheid voor de exporteur, zich op een be paald moment te voorzien van fruit, dat hij kan verkopen, terwijl de levering kan plaats vinden op het moment, dat de koper dat wil. Onder die om standigheden is de importeur verzekerd van een re gelmatige toevoer van het product tegen vaste prijs en behoeft hij zich niet meer te richten tot andere landen, zoals Denemarken en Italië, omdat Neder land het niet kan leveren. Gezien de onmiskenbare voordelen, welke voor een goede afzet van ,ons fruit voor telers en handel aan het „poolen" verbonden zijn, verdient het aan beveling dat de telers zich op deze en soortgelijke methoden nader bezinnen. In het bijzonder ter stimulering van hetgeen thans reeds op dit terrein geschiedt, wil de Stichting voor de Landbouw op grond van deze overwegingen de gestelde conclusies ter kennis brengen van de betrokken fruittelers, DE BETEKENIS VAN HET BODEMKUNDIG ONDERZOEK IN DE FRUITTEELT. In de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening op Maandag 3 Januari 1955 des avonds van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum I zal de heer Dr Ir F, W. G. Pijls, Rijkstuinbouwconsulent voor Bodemaange legenheden, spreken over de betekenis van het bo- demkundig onderzoek in de fruitteelt, daarbij uit gaande van de resultaten van de onderzoekingen naar de invloed van de verschillende grondsoorten op de ontwikkeling van diverse fruitsoorten, -ras sen en -onderstammen, welke in de afgelopen jaren in de fruitteeltgebieden van ons land zijn verricht. HULST. Voorbereid wordt een plan tot herziening van het bestaande partiële uitbreidingsplan Noord-Oost ip onderdelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 6