Is een betere weersverwachting voor Zeeland mogelijk? EEN GELUK BIJ EEN ONGELUK. ZATERDAG, 1 JANUARI 1955. 5 „Zwaar bewolkt met in de loop van de middag enkele buien". Wanneer deze verwachting 's mor gens uit le luidspreker klinkt, weet de boer in Zeeland hoe hij z'n programma voor die dag naar de weersverwachting moet richten. Maar als hij naar buiten ziende de regen al tegen de ruiten ziet kletteren, glimlacht hij begrijpend om de weerprofeet die dit bericht uit deed zenden. Wat voor de Bilt verwachting is, betekent voor hem soms als tastbare werkelijkheid. De Voorzitter van de Z. L. M.. Ir M. A. Geuze, heeft in zijn openingsrede ter gelegenheid van de zamervergadering in Goes er op gewezen, dat ook in de verst van de Bilt verwijderde delen des lands gevraagd mag worden naar een betrouwbaar weerbericht, dat niet soms achter de feiten aanloopt. Mede naar aanleiding van deze uitspraak hebben we contact opgenomen met >,de Bilt" en Dr K. R. Postma, de directeur der afdeling Weerdienst en Luchtvaartmetereologie was zo vriendelijk ons op een mistige Decemberdag te ontvangen en met enige van zijn medewerkers in te lichten over de achtergronden van deze tekortkomingen. We geven hieronder een samenvatting van het be sprokene. NIET VAN VANDAAG OF GISTEREN De klachten over de weersverwachting zijn niet van vandaag of gisteren. Vooral de „uiteinden" van ons land hebben steeds op de onvolkomen heid van de weersverwachting gewezen. Daarbij wordt dan doorgaans gewezen op de betere kwali teit der weerberichten van de dichtsbijzijnde buitenlandse zenders, te weten Hamburg of Brus sel. Ook in Zeeland wordt „Brussel" nogal eens aangehaald als zijnde betrouwbaarder dan „de Bilt". Het is daarom interessant te weten dat in Limburg dezelfde klachten onderzocht zijn door net Rijkslandbouwconsulentschap Roermond, dat een assistent met de vergelijking der verwachtin gen belast heeft. „Daarbij bleek, dat het verschil in kwaliteit niet merkbaar was", zo verzekerde ons Dr. Postma. Dat de mensen desondanks naar Brussel blijven luisteren, zal ook ten dele verklaard moeten worden door aan te nemen dat deze zender ook voor andere programma's wel wordt inge schakeld en dat de ontvangst in verband met de afstand vaak ook zeker zo goed is als die van de Nederlandse zenders. Daarom is het buitenge woon moeilijk een positieve uitspraak te doen. DE ACHTERGRONDEN VAN DE VERWACHTING Ondanks dat heeft het zeker zin eens wat nader op de achtergronden van de weersverwachting in te gaan. Het aantal weerstations over de gehele wereld is ongelofelijk groot. Alleen ons kleine land heeft al een respectabel aantal, waarbij ook in Zeeland één gelegen is, n.l. dat te Vlissingen. Deze stations geven ieder uur ook 's nachts een bericht door aan de Bilt met de voornaamste gegevens. Alleen 's^Zondags is het aantal waar nemingen wat geringer. Het voornaamste, vooral voor de weersver wachting op wat langere termijn, is echter wel dat men tijdig op de hoogte is van kernen van hoge en lage drukken en bewegingen van fronten op grotere afstand van ons land. Het komt im mers vaak genoeg voor dat deze systemen zich met een snelheid van ongeveer 60 km per uur verplaatsen, zodat men lang van tevoren door stations op grote afstand gewaarschuwd moet zijn. In 30 uur, de tijd welke met enkele weersver wachtingen overbrugd moet worden, leggen deze systemen dus bijna 2000 km af. Dit is bijv. gelijk aan de afstand van Nederland naar Moskou, of, wat belangrijker is, van Nederland naar de Oceaan ongeveer halfweg tussen Ierland en New-Found- land. Bedacht moet hierbij worden, dat de ver schillende systemen daarbij voortdurend aan ver andering onderhevig zijn. Daarom moeten vele gegevens van buitenlandse stations verwerkt worden, terwijl daarnaast het weerschip „Noordhinder" ook regelmatig waar nemingen doorgeeft naar de vaste wal. We mochten een kijkje nemen in de weer- en telexkamer van het K.N.M.I. en konden daar vast stellen dat de talrijke telex-toestellen in driftige regelmaat hun cijfers op het papier gooiden. Deze kosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. i Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis Goes Tel. K 100—2345. j cijfers worden dan „vertaald" en op de weer kaarten ingetekent. Zo kan men, daar om de drie uur de berichten van alle Europese stations binnen komen, via de centrale stations Londen, Parijs en Frankfort steeds weer nieuwe kaarten van de situatie tekenen. We konden constateren dat de weerrapporten van een Engels station een kwartier na weerneming in de Bilt bekend was. De ge gevens van de meeste Amerikaanse stations krijgt men 4 keer per etmaal binnen. Tenslotte worden er dan nog waarnemingen verricht in dé hogere luchtlagen, tot 20 km toe, o.a. met radiosondes. Men kan dus zeker niet zeggen, dat de meteoro loog, die over al deze feiten beschikt, niet vol doende gegevens voor z'n verwachting heeft. Een uitzondering maakte Dr. Postma uitdrukkelijk voor alles wat uit het N.W. komt, omdat vanuit ons land gezien de waarnemingsstations in deze richting geheel ontbreken. Daar we in Nederland echter te maken hebben met een overwegend Z.W. wind, kan dit bezwaar niet van doorslag gevende aard zijn. In principe heeft „Brussel" de beschikking over dezelfde gegevens. Wanneer het resultaat van de verwachting desondanks anders uitvalt, zal men hierbij verschillende oor zaken in ogenschouw moeten nemen. VERSCHILLEN MET BRUSSEL Het weer in België en de verwachting voor de naaste toekomst zijn gemakkelijker te beschrijven door de korte kust en het ontbreken van veel water. Dit komt de regelmaat van het weer over het gehele land ten goede. In Nederland hebben we te maken met de storende invloeden van IJsselmeer, Zeeuwse en Zuid-Hollandse wateren en de Waddenzee. De meteoroloog stelt zich bij het opmaken van de weersverwachting in op het midden van het land. Daardoor kan het inderdaad in Vlissingen al rege nen, zonder dat men, gezien vanuit het centrum van het land, direct van een foutieve voorspelling behoeft te spreken. Deze kwestie hangt ook in hoge mate af van het aantal malen dat het weerbericht „ververst" wordt. Wanneer we de dagelijkse gang van zaken even volgen, wordt het ons duidelijk dat de mete oroloog, die 's morgens om kwart over vijf het radiobericht voor de dag zelf opmaakt, deze ver wachting driemaal hoort uitzenden. Wanneer de laatste uitzending om acht uur 's morgens plaatsvindt, heeft hij de verwachting al drie uur geleden opgemaakt, 's Zondags wordt datzelfde bericht, behoudens bijzondere omstandig heden, zelfs nog om half tien de wereld inge zonden. In die drie uur kan er echter veel ge beuren, vooral als men in een uithoek van het land woont, terwijl de verwachting meestal voor het geheel is opgemaakt. Daarna wordt voor de verdere uitzendingen steeds een nieuw bericht ge maakt. Naast de verwachting voor de dag zelf kennen we de verwachting voor de volgende dag een verwachting op langere termijn die voor Enkele weken geleden belde een veehouder ons op, met de mededeling, dat één van zijn koeien bij een drachtigheidsduur van 7 maanden had ver worpen. Hij was bang dat het besmettelijk ver werpen zou zijn. Wij adviseerden hem om het kalf direct naar het laboratorium te brengen ter nader onderzoek. Bij zijn komst gaven wij de raad het betreffende dier onmiddellijk apart te zetten en de plaats van het dier goed te ontsmetten. Dit was echter onmogelijk. Het betrof hier een kleine veehouder, die zijn gehele stalruimte bezet had. Een goede isolatiemogelijkheid bestond niet. Wij hebben toen geadviseerd het dier tussen de drachtige dieren weg te halen en het voorlopig tegen de muur te zetten, met een niet drachtig dier er naast. Gelukkig viel het voor de rest nogal mee, het melkonderzoek op abortus Bang bij de fabriek was steeds negatief geweest, de koe was kunstmatig ge- insemineerd. zodat andere oorzaken van verwerpen welhaast waren uit te sluiten. Het directe onderzoek uit de lebmaaginhoud, leverde een negateif resultaat op. De kweekproef het eerst omstreeks het middaguur de aether in gaat. Daar de verwachtingstermijn steeds korter wordt, moet deze verwachting, die steeds wordt bijgewerkt, dus ook steeds beter worden. De grootste moeilijkheid zit dus wel in de morgenperiode, wanneer drie uitzendingen achter een met dezelfde verwachting wordt gewerkt. Men kan daarom deze verwachtingen niet zonder meer onjuist noemen, doch achter op de feiten. Daarnaast blijven er vanzelfsprekend ook een aantal gevallen waarin de plank wordt misge slagen. Maar daarvoor is het dan ook een ver wachting. VOOR LANGE TERMIJN ERG MOEILIJK De weersverwachtingen voor langere termijn worden wel steedsi beter, doch naarmate men voor langere tijd gaat voorspellen, moeten de termen voorzichtiger en vager worden gehouden. In Brus sel is men in dit opzicht nog enigszins in het voordeel, omdat de termijn voor de verwachting steeds iets korter is. Daarnaast zou voor het Zuid Westen van ons land de weersverwachting beter aan het doel kunnen beantwoorden, wanneer de verwachting via een eigen regionale zender plaats kon vinden. Dit gebeurt reeds in Limburg en Groningen, al legde Dr. Postma er sterk de nadruk op dat deze verwachting ook niet geheel aan z'n doel beant woord, omdat de uitzending i.v.m. de zendtijd 's avonds plaats vindt. En in de nacht kan er ook met de weersverwachting nog heel wat gebeuren. BERICHT MET REGIONALE SPECIALITEITEN Op onze vraag of het dan niet mogelijk is een algemeen weerbericht met meer regionale speci ficaties de wereld in te sturen, antwoordde men ons, dat in de praktijk gebleken is, dat het teveel ingaan op de details verwarrend gaat werken. „Men kan het aldus Dr. Postma bijna nooit zo dui delijk zeggen dat iedereen het begTijpt". Het is daarbij inderdaad een feit, dat men in België een wat vlottere terminologie gebruikt, zodat het luisteren prettiger is en de termen ook gemakke lijker blijven hangen. Bij dit alles dient de persoon van de meteoro loog niet, uitgeschakeld te worden. Voor een ge deelte berust zijn voorspelling op persoonlijk in zicht en naarmate hij voor z'n voorspelling nauwere- grenzen durft te trekken, loopt hij ook grotere risico's. Zowel een te ver gaan naar de ene als naar de andere kant is niet goed. In het ene geval is de weersvoorspelling niet goed, in het andere voldoet dit niet aan de hoge eisen die we daar tegenwoordig aan stellen, omdat er nog van alles kan gebeuren. Daarom krijgt de voorspeller -f punten als hij goed heeft voor speld, doch punten als hij niet goed of te ruim heeft voorspeld. Zo controleert hij zichzelf steeds door het critieksysteem dat de voorspelling naast de feiten zet. Voor critiek is men overigens in de Bilt niet bang, omdat men er steeds weer van leert en op bouwende critiek een aansporing is om steeds weer verbeteringen aan te brengen. In de toekomst zal dit met de weerberichten voor de uiteinden des lands, voor zover de personeelsbezetting dit toelaat, ook zeker het geval zijn, zo werd ons uit drukkelijk verzekerd. Met deze verzekering zijn we huiswaarts getogen. De weersvoorspellingen zijn voor de boer wel dermate belangrijk, dat iedere verbetering hierin reeds de moeite waard is. Met de laatste storm hebben we de waarde van deze voorspellingen nog eens uitdrukkelijk vast kunnen stellen. B. was na drie dagen ook negatief. De conclusie was dus gerechtvaardigd om te besluiten dat het ver werpen geen besmettelijke oorzaak had. Dit was dan ook het geluk bij het ongeluk. Met nadruk wijzen wij erop, dat de ellende in een dergelijk bedrijf niet te overzien zou zijn ge weest, als het geval besmettelijk verwerpen zou zijn geweest. Juist op het kleine melkveehoudersbedrijf is de behoefte naar een isolatie-mogelijkheid het grootst, In de grote stallen is altijd wel een hoekje te vinden, waar een dier geïsoleerd gestald kan worden. Vooral diegenen, die thans nog een boerderij moeten bouwen en die melkvee gaan houden, geven wij een dringend advies om een isolatiemogelijkheid in de stal te maken. Een werkelijk goede architect zal dit probleem wel Kunnen oplossen, zonder dat de bouwkosten te hoog worden. Wacht niet met het maken van een isolatie mogelijkheid tot het te laat is, want dan zijn de kosten niet te overzien. W. Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Over name van artikelen is slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvan gen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-leden, niet- grondgebruikers, bedraagt ƒ10,per jaar bij vooruitbetaling. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,25. Incasso-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 5