KEURINGEN VAN ACHTTIENMAANDERS IN ZEELAND $08 In 't algemeen gesproken en rekening houdend, zowel met de thans heersende malaise in de fokkerij, als met de sterk vertraagde bietencampagne, kan men zeggen dat deze keuringen naar wens zijn verlopen. Goed weer, een ruime deelname en een zeer bevredigende publieke belang stelling vormden even zovele gunstige factoren. Helaas, het ontbreken van noemenswaardige han delsmogelijkheden zette min of meer een domper op het geheel en dit te meer daar op korte termijn nauwelijks uitzicht op aanzienlijke verbetering bestaat. Overigens zijn de moeilijkheden de fokkerij ook in 't verleden niet bespaard gebleven, zijn crises gekomen en gegaan en maakten tijden van weinig afzet en lage prijzen steeds weer plaats voor een opleving die alle zorgen weldra vergeten deed. Wie op hoop van betere dagen was blijven fokken, plukte uiteindelijk daarvan de welverdiende vruchten. Toegegeven moet evenwel worden dat de situatie thans wel wat anders ligt dan voorheen, want een nieuw element deed zijn intrede en daarmede een sterke verschuiving op de arbeidsmarkt. De industrie beleeft een gouden tijd; tienduizenden, oorspronkelijk werkzaam in de land bouw, vinden thans emplooi in fabrieken, voorts bij dijkherstel, ruilverkaveling, landaanwinning en daartoe omgeschoold zelfs in de bouwvakken, alle zonder uitzondering zeer nuttige zaken, maar een steeds nijpender tekort aan arbeidskrachten in de agrarische sector noopt deze tot motorisatie, die op haar beurt het paard ten dele vervangt. Dit nu lijkt ons wel de quintessens van de zaak. Maar, zal dat altijd zo blijven? Wij achten ons ten enenmale incompetent een zo gecompliceerd probleem in z'n geheel te overzien, maar, de hoogconjunctuur in handel en industrie zal, als uit vloeisel van de oorlog, toch zeker niet eeuwig duren en ook voor de grote werkobjecten zal toch wel ééns de tijd komen dat een overschot aan personeel een andere bestemming zal moeten vinden en dus ter beschikking van de landbouw staat. Hierin zit, menen we, wel enig perspectief voor boer en paardenman, al houdt dat niet in dat de tractor ooit zal verdwijnen. Gestabiliseerd is echter de toestand op 't gebied van de landbouwtrekkracht nog allerminst en wat de toekomst voor het paard in haar schoot verborgen houdt, valt met zekerheid niet te zeggen in een wereld waarin men minder dan ooit weet wat de dag van morgen ons brengen zal. Eens zal echter een antwoord gegeven kunnen worden op die vraag, maar dat zal nog wel even duren. Eén ding overigens kan alvast met stelligheid worden aangenomen, n.l. d'at de toekomst er vaak anders uitziet dan men zich die had voorgesteld e i niet zelden beter Terwijl met défaitistische be togen en pessimistische beschouwingen nog nooit iets goeds is bereikt, ook al komt men daartoe wel op grond van 't principe realist te willen zijn en wars van struisvogelpolitiek. Het paard zal niet verdwijnen uit 't agrarisch leven, daarover zijn allen 't wel eens, dat heeft bovendien en ten overvloede deze natte herfst ons weer geleerd. Daarom: blijf trouw aan het paard, èn door er mee te werken èn door er mee te fokken, voor zover althans de omstandigheden op het bedrijf dit ook maar enigszins veroorloven; het zou U later kunnen berouwen zo U dat niet had gedaan. Gelukkig behoeft op een grotere schare Zeeuwse fokkers een beroep als dit niet te worden gedaan. Hun per soonlijke liefhebberij overwint alle tijdelijke, soms langdurige moeilijkheden en men brengt graag offers zo die werden gevraagd. Het feit dat men gezamenlijk deze keuringen van achttienmaan- ders heeft gesteund op een wijze die met voldoening op de resultaten doet terugzien, bewijst dat het overgrote deel der fokker de harp niet aan de wilgen heeft gehangen maar voort blijft gaan in 't oude, zij 't misschien hier en daar iets gewijzigde spoor. Was, volgens de algemene opinie in Oostburg gemiddeld goed materiaal aanwezig zowel bij de hengsten als bij de merriën, het terug nemen van een tweetal tot de besten behorende hengsten na een minder gelukkige plaatsing, ver wekte enige deining die men goed zal doen in het vervolg te voorkomen. Wij kunnen reacties als deze volkomen begrijpen omdat ze menselijk zijn èn omdat het fouten zijn als vele andere die uoor werKenüe mensen worden gemaakt. Hulst had weliswaar een goede kampioen, maar bleef voor 't overige over de hele linie wat beneden de verwachtingen. Op de grote keuring in Goes konden weinig uitblinkers werden genoteerd maar diverse goede veulens vormden vaak een verdienste lijk kopeind van bij de merriën zeer sterk bezette klassen. OOSTBURG Merriën, grote maat. Mooie categorie. 1. Karoline d'Ahea, d. David van de Louisa; van A. J. E. Temmer man, Hoofdplaat. Nog geheel veulen, diep, met prach tige schouder, korte rug, rastypische lijnen, expressief beenwerk en beste gangen. Zie voorts verslag Zeven bergen. 2. Udine van Dierkensteen, d. Jaap van 't Pa viljoen; van Gebr. de Milliano, Waterlandkerkje. Brede, gebeende merrie, iets nauw voor in stap. 3. Diena van Draaibrug, d. Nico van 't Zwartewater; Van A. J. Büysse. Aardenburg. Diep en goed van soort, staat correct op behoorlijk goed beenwerk en draaft met opvallende actie. 4. Astrid, d. Burus van Aardenburg; van J. M. Buijze. van Zuidzande. Mooie merrie met fraaie sterke boven- lijn, voldoend forse armen, goed correct beenwerk, uit stekende voeten en iets onregelmatige gangen. 5. Rina, d. Nico van de Heibloem; van P. F. Serrarens, St. Kruis. Soort extra, wat weinig macht onder knie en sprong. 6. Lady van Potjes, d. Moustic van Urbain; van Wed. J. de Feyter, Cadzand. Soort goed, ruim en diep, achter been niet zonder bemerking. 7. Emma van 't Kerkje, d. Moustic van Urbain; van W. de Feyter, Waterland kerkje; 8. Ida van Dijkzicht, d. Eglon van Echt; van R. J. de Milliano. Oostburg. 9. Edith van Rcigershoeve, d. Klaas van Wieringermeer. van G. V. M. Doens, IJzendijke. Merriën, middenmaat. Goede categorie. 1. Sonja van St. Kruis, d. Nico van 't Zwartewater; van G. Bonte en P. E. de Backere, St. Kruis. Zeer mooi, regelmatig en typisch veulen met goede, correcte benen en standen; niet in haar voordeel getoiletteerd. 2. Frida van Sluis, d. Nico van 't Zwartewater; van A. Wemaer, Sluis. Type best, extra in schouder en bovenlijn, goed been werk, goede borstdiepte, wat weinig volume. 3. Tonia, d. Nico van Annie; van Stallen de Dobbelaere, IJzendijke. Chic, iets gerekt, schouder goed, met goede borstdiepte en goed, vóór voldoende machtig beenwerk. 4. Jourica van Moustic, d. Moustic van Urbain; van A. de Hullu. Schoondijke. Dochter van Lady, maar van een ander genre dan men zou verwacjiten bij deze combinatie; is echter vos en dat verklaart een en ander. Best, massief koffer, rug even laag. felle benen. 5. Duchesse van 't Kerkje, d. Moustic van Urbain: van W; de Feyter. Waterlandkerkje. Rondom best veulen, typisch en grof. beenwerk vóór en achter goed, voeten vormen 't zwakke punt. 6. Sonja van Groede, d. Nico van 't Zwartewater van A. J. Salomé, Groede. 7. Jeannette d'Ahea. d. David van de Louisa; van A. J. E. Temmerman. Hoofdplaat. 8. Rla, d. Carlo van Hoek: van A. P. Modde, Oostburg. 9. Vera, d. Moustic van Urbain; van J. van Overloop. Aardenburg. Merriën, kleine maat. Kleine, beste rubriek. 1. Julia van de Statendijk, d. Moustic van Urbain; van Wed. Jac. den Hamer. IJzendijke. Klein, met onberispelijk type. rug iets laag, prachtig geblokt en kort, met goed been werk en veel uitdrukking. Suzie van de Rijskeet, d. Nico van 't Zwartewater; van A. Bonte-Bonte, St. Kruis. Laat veulen van mooi type, met korte, gespierde rug en len denen. goed beenwerk en goede gangen. 3. Charmante, d. Patriot*; van Gebr. A. en J. Haverbeke. Biervliet. Best van soort, mat goede schouder en borstdiepte, iets dun, benen goed. 4. Ninette van de Liter, d. Moustic van Urbain; van O. F. Plasschaert, Oostburg. 5. Jenny van de Kleine Roompolder, d. Alban van Veldzicht; van G. van Hal. St. Kruis. 6. Clara van de Statendijk, d. Brillant van Nico; van Wed. Jac. den Hamer, IJzen dijke. 7. Charlotte van 't Balhof, d. Brillant van Nico: van J. Becu-Verplanke, Groede. Hengsten, grote maat. Zeer goede klasse. 1. Tarzan, d. Nico van Annie; van Stallen de Dobbelaere, IJzendijke. Deze Volle broer van de Nat. Res. Kamp. Quarré, robust en fors met goede schouder, lijnen en een zwaar geraamte is niet onberispelijk in 't achterbeen, terwijl ook de stap te wensen laat. 2. Nico I, d. Moustic van Urbain; van C. N. den Hamer, Schoondijke. Minder vroegrijp en geblokt dan de meeste Moustics, maar niettemin een goed gelijnd veulen met goed beenwerk. 3. Graaf van Eden, d. Eglon van Echt; van R. J. de Milliano, Oostburg en Gyr. Buysse, Eecloo. Goedsoortig, kort en diep, met veel natuur, een minder goed gevormd hoofd en goed beenwerk, dat achter niet overmatig gespierd is. 4. Costaud van Erkenhof, d. Costaud de Marcha; van M. D'hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oostburg en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland. Goedsoortig en sympathiek veulen met lijnen, sterke rug, beste voeten en behoorlijke benen. 5. Clavan van de Statendijk, d. Moustic van Urbain; van Wed. Jac. den Hamer. IJzendijke. 6. Luc van St. Kruis, d. Jaap van 't Paviljoen: van P. E. de Backcre te St. Kruis en N. J. v. Reeuwijk te Hoofddorp. 7. Alban van de Zeedijk, d. Alban van Veldzicht; van P. J. de Ridder, Retranchement. 8. Jean van St. Kruis, d. David van de Louisa; van P. E. de Backere, St. Kruis. Gedistancieerd, de tweede geplaatste Certain van de Roskam, d. Moustic van Urbain; van Eug. van Damme en A. J. v. d. Meulen-Becu te IJzendijke; mager, nog iets smallig veulen met voldoende adel, veel macht en diepte en indrukwekkende benen; en de derde geklasseerde Costaud van de Heihof, d. Costaud de Marche; van M. D'hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oostburg en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland; zeer regelmatig, best van type en voldoend mannelijk, lijnen extra, even nei ging tot Franse stand, mooi gevormd en goed gespierd beenwerk, voeten en gangen best; veel kwaliteit en de favoriet van het publiek. Hengsten, kleine maat. Behoorlijk goede categorie. 1. Moustic, d. Moustic van Urbain; van C. N. den Hamer te Schoondijke en A. M. Dhont te St. Kruis. Klein, vier kant gebouwd, onverbeterlijk type, het achterbeen kon iets beter, stapt en draaft best. 2. de aanvankelijk eerst geplaatste Renc, d. Brillant van Nico; van A. J. van der Meulen-Becu, IJzendijke. Mager, bestsoortig, enorm diep, iets nauw voor, benen goed. 3. Costaud van Bergerhof, d. Costaud de Marche; van M. D'hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oostburg en J. C. J. v. d. Velde te Kam perland. Regelmatig en best van soort, iets schraal van broek, maar breed over het kruis, met goed. vóór vol doende machtig beenwerk. 4. Max van Blokshoeve, d. David van de Louisa; van G. Dusarduyn, Groede. Diep, vrij goed van soort, iets week gekoot, beenwerk goed. 5. Nico van de Pyramide, d. Nico van de Hei- bïoam; van A. J. v. d. Meulen-Becu, IJzendijke. Aardig. typisch veulen, iets nauw vóór. 6. Nico van de Roompot, d. Nico van Kasteelshof; van M. D'hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oostburg en J. C. J. v. d. Velde te Kam perland. Goed beenwerk, beste voeten, het middenstuk wijkt af. 7. Don Juan van dc Belt, d. Eglon van Echt; van R. J. de Milliano te Oostburg. 8. Brillant van Hersa, d. Brillant van Nico; van A. J. van der Meulen-Becu te IJzendijke en Gebr. Haverbeke te IJzendijke en Bier vliet. 9. Costaud van Hermine, d. Costaud de Marche; van M. D'hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oostburg en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland. Moustk van Urbain, d. Urbain van Certain; van C. N. den Hamer te Schoondijke en G. van Hal te St. Kruis, uitkomend met een zeer mooie collectie af stammelingen, zelf in mooie conditie aanwezig, kon een eerste premie niet ontgaan. Loten van drie. Beste rubriek. 1A. J. van der Meulen-Becu te IJzendijke met drie goede, jonge hengsten, zonen van Brillant, Moustic en Nico van de Heibloem; individueel goed, maar aanzienlijk minder uniform dan 2. M. D'hoore te Sluis e.a., met een individueel goed en zeer uniform trio door Costaud, welk lot we als groep dan ook liever zagen. 3. Wed. Jac. den Hamer? IJzen dijke. 4. P. de Backere te St. Kruis. Kampioen der hengsten: Moustic (Den Hamer-Dhont) reserve: Tarzan (De Dobbelaere). Kampioene der merriën: Karoliene d'Ahea (Temmer man); reserve: Julia v. d. Statendijk (Wed. den Hamer). HULST Hengsten, grote maat. Behoorlijke categorie. 1Egbert vanNico, d. Nico van de Klef, uit de kampioene van Hulst, Addie van Annie; van Jac. de Putter te Axel en Osw. Kerckhaert te Wcstdorpe. Zwaar, diep, massief met veel type en natuur, goed geplaatst op mooie zware benen. 2. Cupidon van Hoek, d. Herseur van Alstein; van J. Dieleman, Hoek. Goed gelijnd, moet nog wat breder en dieper worden, met behoorlijk voorbeen en een stel achterbenen zo men zelden ziet. 3. Costaud van Horn, d. Costaud de Marche; van A. Haak, Zaamslag. Groot en wat weinig geblokt, met goede, gave benen. 4. Wilfried van de Neuzenpolder, d. Nico van de Klef: van Jac. Dieleman, Terneuzen. Rug niet te sterk, soort goed, aardig beenwerk. 5. Nico van Zuiddorpe, d. Nico van Annie; van A. Haak te Zaamslag en M. L. M. IJsebacrt-v. d. Linden, Axel. 6. Karei van Pauluspolder, d. Wilfried; van A. Hendriks, Vogelwaarde. 7. Sjaak van Molenhoek, d. Herseur van Alstein; van F. P. Brooijmans, Kuitaart. 8. Jedo van Duboishoeve, d. Kluko van Melo; van W. 'L. den Hamer, Axel. Hengsten, kleine maat. Vrij goede rubriek met be trekkelijk weinig dat voor de toekomst belooft. 1. Jan van Passluis, d. Nico van de Klef; van Jac. de Putter, Axel. Goedsoortig en diep, met iets flauwe rug en goed. behoorlijk gespierd beenwerk en goede standen. 2. Nico van Krukkenshof, d. Nico van Melo; van M. L. M. IJsebaert-v. d. Linden te Axel, A. Haak te Zaamslag en J. Koster te Boschkapelle. Iets rijp, maar ideaal van type; bemerkingen in standen en stap. 3. Elegant van 't Hoogland, d. Dirk van Aldengoor; van A. Serrarens, Ossenisse. Zeer laat, klein veulen uit een dochter van Bianca; iets Frans, maar zeer typisch en vierkant ge bouwd, met expressief beenwerk en met meer toekomst dan de meeste, hoewel we geen paard van formaat van hem verwachten. 4. Nico van Eijck, d. Nico van Beek; van A. Serrarens te Ossenisse en Jac. de Putter te Axel. Wat rijp, breed en typisch, met iets vrouwelijk hoofd en voldoende correct beenwerk. 5. Nico II van Melo, d. Nero van Oudenpolder, uit een dochter van de kam pioene Honda; van Em. Verstraaten, Graauw. Zeer mas sief, goed van soort, kort en diep met voldoende macht in armen en schenkels, niet te ruime voeten en overigens goed beenwerk; gehandicapt door kreupelheid. 6. Claus van Westdorpe, d. Nico van de Klef; van M. L. M. IJsebaert-v. d. Linden te Axel, A. Haak te Zaamslag en J. Koster te Boschkapelle. 7. Albert van Eversdam, d. Herseur van Alstein; van C. van Overloop. Zuid dorpe. 8. Leon van Oudenpolder, d. Klaas van Wierin germeer; van Adh. G. J. van Waes, Zuiddorpe. Merriën, grote maat. Goede rubriek. 1. Tilly van Veerwijk, d. Herseur van Alstein; van Alph. Mangnus, Boschkapelle. Veulen met veel Avenir-bloed, geboren uit een goede merrie van de voormalige stal Gebr. Dael- man; sterk, regelmatig koffer met goede, lange lijnen, diepte, mooie schouder, goed beenwerk en gemakkelijke gangen. 2. Elsa, d. Nico van de Klef; van Osw. Kerck haert en Zn., Westdorpe. Achterkleindochter van Annie van Nico. Diep, met soort, expressief beenwerk en iets wijde knie. 3. Monna van Herseur, d. Herseur van Al stein; van P. Tollenaar-de Feyter, Axel. Goedsoortig en mooi, voldoende correct in onderdelen. 4. Dora van Bella, d. Nico van Eversdam; van R. Baecke, West dorpe. Diep. met bestsoortig koffer en even weinig macht vóór. 5. Loes van Alstein, d. Dirk van Aldengoor; van P. J. C. Serrarens, Kloosterzande. Diep, massief en grof, met type, niet te sterke rug en iets incorrecte voorbenen. 6. Clara van Koewacht, d. Nico van Evers dam; van A. d'Hert, Koewacht. 7. Flora van Axel, d. Kluko van Melo; van A. L. Scheele, Axel. 8. Violette van de Melo, d. Azur II de Knokke; van C. Steyaert, Graauw. 9. Stella van Zuiddorpe, d. Nico van Annie: van A. G. Cerpentier, Zuiddorpe. 10. Kitty van Hoek, d. Dirk van Aldengoor; van D. Haak-Tollenaar, Hoek. 11. Ria van Alstein, d. Dirk van Aldengoor, van P. J. C. Serrarens, Kloosterzande. 12. Jenny van Alstein, d. Dirk van Aldengoor, van C. A. Serrarens, Graauw. 13. Rozet van Pauluspolder, d. Dirk van Aldengoor. van P. J. C. Serrarens, Kloosterzande. 14. Carta van Annie, d. Nico van Annie; van R. Baecke-Michielsen, Westdorpe. 15. Ben van Zeegat, d. Antoon van Strijen; van J. Sêgers, Clinge. 16. Aatride van Gloedlne, d. Nico

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 8