NOTULEN 804 ZEEl) WSGH LANDBOUWBLAD. van de Algemene Vergadering der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij gehouden op Maandag 13 December 1954 ie 14 uur in het Schuttershof" te Middelburg PRESENTIELIJST. Aanwezig zijn de heren: Ir M. A. Geuze, Voor zitter; P. Scheelede Putter, Vice-Voorzitter; Mr J. F. G. Schlingemann, Secretaris; Ir J. Bos, Adj.- Secretaris; J. de Lange en W. C. Sinke, Notulisten. Voorts zijn circa 400 leden en belangstellenden aanwezig, onder wie vertegenwoordigers van 47 afdelingen. OPENING. De Algemeen Voorzitter, Ir M. A. Geuze, spreekt er zijn voldoening over uit, dat zo velen naar deze vergadering zijn getogen. Een bijzonder woord van welkom meent hij te moeten richten tot de vertegenwoordiger van het Prov. Bestuur, de heer C. Philipse; de vertegen woordiger van B. en W. te Middelburg, de heer J. W. Kögeler; mevr. L. N. HuysmanGriep en mej. A. v. d. Leeden, resp. Presidente en Secretaresse van de Bond van Plattelandsvrouwen; de Voorzit ter en Leden van het College van Consulenten; de heer C. A. Kammeraad, Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden; de ere-leden der Z. L. M. t.w. Ir J. D. Dorst, D. W. Lindenbergh en Jhr J. van Vreden- burch. Tenslotte een speciaal woord van welkom tot de spreker van deze middag de heer Ir P. W. Bakker Arkema, die ditmaal binnenshuis het onderwerp zal behandelen: „De practijk der landbouwmecha nisatie". Hierna houdt de Voorzitter zijn openingsrede. NOTULEN. De notulen van de Algemene Vergadering van 17 Juni 1954 worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld onder dankzegging aan de samen stellers. MEDEDELINGEN. De Voorzitter deelt mede zo juist vernomen te hebben, dat de heer W. Spinnaay plotseling is over leden. De heer Spinnaay was vooral in Walcheren een bekende figuur op het gebied van landbouwonder wijs. Door de vergadering wordt staande een ogenblik stilte in acht genomen. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat tussen de organisaties in Zeeland overeenstemming is be reikt omtrent de samenwerking van de Provinciale P. B. O.-commissie. Deze commissie zal uit 24 personen bestaan t.w. 12 werkgevers en 12 werknemers. Van de werk geversleden zal de Z. L. M. er 6, de C.RT. B. 3, de N. C. B. 2 en de L. T. B. er 1 aanwijzen. Van de werknemersleden zal de A. N. A. B. er 5, de N. C. L. B. 4 en de N. K. L. B. er 3 aanwijzen. Door bedoelde commissie zal een Dagelijks Bestuur gor den aangewezen, bestaande uit 8 personen n.l. 4 werkgevers en 4 werknemers. In dit D. B. zal de Z. L. M. 2 zetels bezetten. Verder zal het voor zitterschap van de P. B. O.-commissie rouleren evenals dit bij de Provinciale Stichting voor de Landbouw het geval was. Hoe de werkzaamheden van de P. B. O. zullen verlopen, moet op dit mo ment nog afgewacht worden. Te hopen is echter, dat de werkzaamheden niet te omvangrijk zullen worden. Immers dit zou er op kunnen wijzen, dat het in de landbouwsector niet te best gaat en daarom veel ordening noodzakelijk is. Vervolgens wijst spreker er op, dat, in verband met de jongste loonsverhoging, een wijziging zal worden aangebracht in de tarweprijs voor 1955. De correctie komt neer op een verhoging van 50 ct per 100 kg, doch door de georganiseerde landbouw zal er bij de Minister op worden aange drongen de tarweprijs terug te brengen op 26 ct per kg. Tevens zal volgens de berekeningen van het L. E. I. de suikerprijs met enige kwartjes moeten worden verhoogd. Verder deelt spreker mede, dat volgens gegevens de belangstelling voor emigratie in Zeeland zeer pover is. Z.i. blijft het echter een gebiedende eis de mogelijkheden van emigratie ernstig onder ogen te zien. Vooral nu voor personen uit de he r ver - kavelingsgebieden de mogelijkheid bestaat zijn geld mee te nemen, dient men zich in deze gebieden ernstig te beraden over al of niet emigreren. In dit verband wijst spreker er op, dat in 1955 zeer waarschijnlijk voor de laatste maal domein gronden zullen worden uitgegeven aan personen uit de herverkavelingsgebieden. Tenslotte kan spreker mededelen, dat het leden tal der Z. L. M. de 6000 is gepasseerd; op dit mo ment heeft de Z. L. M. n.l. 6051 leden. BEGROTING EN CONTRIBUTIE VASTSTELLING 1965. De Voorzitter stelt de begroting, welke aan de afdelingen werd toegezonden, aan de orde. In zijn toelichting roept de Voorzitter zijn mededelingen in herinnering bij de aanvaarding van de begro ting van een 3-tal jaren geleden, toen eveneens een verhoging der contributie werd voorgesteld, waarmede het werk der Z. L. M. voor een aantal jaren kon worden voortgezet. De Voorzitter zegt, dat niet alleen de boer in zijn bedrijf met steeds stijgende kosten heeft te maken, doch dat ook de organisatie zich voor dit feit ziet geplaatst, waardoor een verhoging der contributie thans weer noodzakelijk is geworden. De verho ging staat ook in verband met de in 1955 door de landbouwer op te brengen heffing voor het Land bouwschap van ƒ3,per ha akkerbouwgrond en grasland. Met de thans voorgestelde verhoging komt het er voor de georganiseerde landbouwer op neer, dat 1,25 op de heffing in mindering zal kun nen worden gebracht. Voor de fruitteelt wordt de contributie ƒ4,25 per ha met een aftrekmogelijk heid tot 3,75. Het lid dient hiertoe een duplicaat van zijn contributiekaart over te leggen. Daar geen der afdelingsvertegenwoordigers op- of aanmerkingen heeft wordt de begroting en con tributie voor 1955 onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. De contributie is voor 1955 bepaald op: 5,vaste contributie voor grondgebruikers, be nevens, 1.50 per ha grond in gebruik, voorzover het akkerbouwgrond of grasland betreft. ƒ.5,vaste contributie voor fruittelers, benevens ƒ4,25 per ha fruitteelt. 7,50 vaste contributie voor leden zonder grond in gebruik. ƒ0,10 per ha grond in bezit. De Voorzitter dankt de vergadering voor de goedkeuring en voor het hiermede betoonde ver trouwen in het beleid der Z. L. M. RONDVRAAG. De Secretaris deelt mede, dat de Algemene Ver gadering van de Kring Walcheren der Z. L. M. ge houden zal worden op Maandag 20 December 1954 te 1.45 uur in „De Eendracht" te Middelburg. De Secretaris doet voorts mededeling van een ingekomen stuk van de heer W. van Liere te Baar land, waarin de medewerking van de Z. L. M. wordt gevraagd om voor de door hagel en storm schade gedupeerde landbouwers dispensatie te ver krijgen van de heffingen op het vlasareaal en de consumptie-aardappelen. Spreker deelt mede, dat de mogelijkheid hiertoe aanwezig is en dat men zich hiervoor moet wen den tot de Prov. Voedselcommissaris. De heer Philipse, vertegenwoordiger van de Commissaris, der Koningin, dankt de Voorzitter hartelijk voor de uitnodiging voor deze vergade ring. Spr. acht het vooral in deze tijd van het grootste belang, dat de samenwerking tussen de Z. L. M. en het Provinciaal Bestuur, welke altijd van de meest aangename aard is geweest, zeer nauw. blijft. Spr. wijst op de grote agrarische belangen, welke in tal van. problemen, waarmede de provincie en het Provinciaal Bestuur hebben te maken, een rol spelen. In dit verband moge genoemd worden de reconstructie van Schouwen-Duiveland, de inpolde ring van het Dijkwater, de opheffing en verbete ring van havens op dit eiland, de herverkaveling enz. De heer Philipse zegt met genoegen kennis te hebben genomen dat in het Zeeuwsch Landbouw blad. stelling wordt genomen tegen de mogelijke afroming van de pacht op de betere gronden. Hier. op moet nauwlettend worden toegezien, daar vol gens spr. een behoorlijke en verantwoorde sprei ding in Zeeland aanwezig is. De heer Philipse deelt voorts mede, dat ook het Prov. Bestuur ten aanzien van de aanleg van water leiding en electriciteit op het platteland diligent is en ten nauwste met de Z. L. M. zal samenwerken. De Voorzitter dankt de heer Philipse voor diens mededelingen en vriendelijke woorden. De heer Kögeler, vertegenwoordiger van het ge meentebestuur van Middelburg dankt de Voorzit ter eveneens voor de vriendelijke uitnodiging, en zegt de acties der Z. L. M. op velerlei terrein met grote belangstelling te volgen. Wij mogen dank baar zijn voor de grote activiteit welke door de Z. L. M. aan de dag wordt gelegd, een activiteit, welke niet uitsluitend gericht is op de belangen van de eigen leden, doch van veel verder gaande strekking is. De heer Kögeler ziet ook in de toekomst, o.a. ten aanzien van het Drie-eilandenplan en het Delta-plan, het grote belang van een organisatie als de Z. L. M. en spreekt de hoop uit, dat het de Z. L. M. goed moge gaan tot zegen van de gehele provincie; De Voorzitter dankt de heer Kögeler voor diens woorden en voor de prettige samenwerking met de gemeente Middelburg. De Voorzitter complimen teert de heer Kögeler met de thans beëindigde wederopbouw van de stad, welke op zeer verant woorde en geslaagde wijze het vroegere karakter der binnenstad heeft weten te bewaren. Mevr. HuismanGriep, Presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland wenst de Voorzitter hartelijk geluk met het overschrijden van de 6000 leden en ziet hierin een bewijs van de uitstekende leiding, waarover de organisatie be schikt. Ten aanzien van de electriciteitsvoorzie- ning en de waterleiding is ook de Bond van Plat telandsvrouwen actief, waarmede de samenwer king met de Z. L. M. wordt bevestigd. Mevr. Huijs- manGriep hoopt spoedig de gelukwensen van de Voorzitter in ontvangst te kunnen nemen, omdat de Bond van Plattelandsvrouwen de 2000 leden dicht is genaderd. Na de pauze houdt Ir P. W. Bakker Arkema zijn lezing over: „De praktijk der landbouwmechanisa tie". Na afloop van deze lezing stelt de Voorzitter de gelegenheid open vragen te stellen. De heer Ir J. Minderhoud wijst er op, dat in de Wilhelminapolder de paarden achterom kijken, teneinde te zien of de rupstrekker er nog niet aankomt. In deze gevallen komt de trekker het paard te hulp. Overigens meent hij, dat de door spreker ge noemde kosten niet de juiste verhoudingen weer geven, daar de kleine trekker z.i. duurder is. De spreker antwoordt hem, dat vroeger de bie- tenoogst zonder luchtbanden vaak ook al een moeizaam verloop had, zoals hij zich herinnert uit de periode dat hijzelf boer was in Groningen. Ook met de luchtbanden-is de oplossing nog niet ge vonden. Wat de kosten betreft meent hij, dat de genoem de trekker niet voor alle bedrijven geschikt is. Het genoemde percentage voor de reparaties staat niet in verband met de huidige aankoopprijzen, terwijl in het eigen reparatiebedrijf van de Wilhel- mina-polder regelmatig controle en onderhoud plaats vindt. Op vele landbouwbedrijven gaat men echter hier pas toe over als men wat hoort. De heer K. van Langer,aad meent dat het niet juist is de trekker bij het bietenrijden op de ach tergrond te plaatsen, daar met een tweewielige wagen grotere vrachten van het land gehaald kun nen worden. De spreker antwoordt hem, dat dit inderdaad het geval is, omdat de trekker van ach teren belast wordt. Men komt nog verder als de wielen ook nog aangedreven kunnen worden. Het is hem verder bekend, dat een wagenfabrikant met de fabricage wil gaan beginnen. De wagen is echter vrij onhandelbaar als deze alleen staat. Daar staat tegenover dat er goed mee gemanoeu vreerd kan worden. De achteras dient zo ver mo gelijk naar achteren te worden geplaatst om de trekker te belasten. Tenslotte meent hij dat ook kipbare wagens de nodige belangstelling zullen krijgen. De heer J. A. Stols wil het paard naast de trek ker houden op het landbouwbedrijf. Hij ziet mecha nisatie en motorisatie in het vlak van de perso neelsvoorziening en meent dat het gevolg onher roepelijk extensivering zal zijn, omdat de arbeids tekorten na de ramp in deze richting stuwen. Door ver te motoriseren wordt men afhankelijk van het buitenland met. het oog op de brandstof. Zo lang er nog soldaten in de wereld zijn moet men daarom paarden houden. De spreker wijst er in zijn antwoord op, dat hij de keuze tussen paard en trekker alleen naar voren gebracht heeft voor de kleinere bedrijven. Verder hoopt hij, dat het door de ontwikkeling van de landbouwwerktuigen mogelijk zal zijn de intensi vering toch te volvoeren. We hebben in Nederland de productie per man uur te veel uit het oog verloren. Overigens hangt de voorziening in oorlogstijd ook veel af van de politieke situatie. De brandstof voor de landbouw is een druppel op de gloeiende plaat i.v.m. de totale behoefte. Daar de voedselvoorziening in oorlogstijd belang rijk is, meent hij dat er altijd een zekere hoeveel heid toegewezen zal worden. De heer W. C. v. d. Werff wijst er op, dat in Zeeland het aantal beschikbare arbeidskrachten het criterium geworden is. Gezien de bietenoogst van dit jaar zou hij willen vragen of op den duur volledige mechanisatie van de oogst mogelijk is. Anders zal het areaal ingekrompen moeten wor den. De spreker wijst er op, dat goede vorderingen gemaakt worden, zodat ieder jaar beter gerooid wordt, ook onder betrekkelijk moeilijke omstandig heden. Er zijn momenteel ook eenvoudige lichters, die niet veel tarra veroorzaken. Van mechanisatie der bietenoogst mag meer verwacht worden dan die van de aardappeloogst. De heer J. W. Scheele vindt dat de voorlichtings dienst zich vaak te veel op de vlakte houdt. De boeren zouden concreter voorgelicht dienen te worden. De spreker meent, dat de boeren doorgaans zelf voldoende practische kennis hebben om te kunnen oordelen. Overigens is de mechanisatie nog maar van jonge datum, terwijl ook in een onderling ge sprek nog vaak meer concrete gegevens verstrekt worden. De Voorzitter meent, dat de tijd die nodig is voor het omkoppelen van werktuigen, vaak groter is dan wordt opgegeven. Men gaat daardoor vaak noodgedwongen wat anders doen. De spreker is het hier geheel mee eens en meent: dat de verwarring alleen door normalisatie goed te bestrijden is. Dit moet door de boer aan de fa brikant duidelijk worden gemaakt. Overigens is op dit gebied reeds het één en ander gebeurd. Tenslotte meent Ir Bakker Arkema, dat er nog veel werk te doen is, gezien het feit, dat jaarlijks voor 100 millioen gulden aan landbouwwerktuigen wordt aangeschaft. Een besparing van 1 be tekent een bespaard bedrag van een millioen gul den per jaar. Aan het slot van de vergadering brengt de Voorzitter de voorlichtingsdienst, belichaamd door Ir Bakker Arkema een compliment voor het werk dat gedaan wordt en sluit de vergadering waarbij hij de hoop uitspreekt de leden de volgende zomer weer in Kloosterzande te mogen ontmoeten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 4