ZITDAGEN IN MEMORIAM ê02 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. niveau; immers welhaast alleen beheerst door de wet var\ vraag en aanbod, in concurrentie met aan nemers van waterstaatswerken enz. De Regering, die dit loonpeil heet te beheersen, en in leder geval gebonden voorschriften incalculeert, controleert dit loonpeil echter niet en wenst geen tweezijdige bepa lingen, teneinde haar voorschriften te doen na leven. Enige militaire hulp, welke inzet het ver loop van de najaarsoogst zeer had kunnen begun stigen en welke het loonpeil mede, althans binnen zekere perken, had kunnen houden, werd niet no dig geacht. De extra-verlofmogelijkheid voor militairen boerenzoons verliep in sommige gevallen, naar we persoonlijk waarnamen, teleurstellend. Terwijl het loonpeil in de landbouw binnen één jaar tijds met 20 steeg en dientengevolge ook vele andere kos ten, verlaagde de Regering de tarweprijs met 4 een psychologisch toch wel heel moeilijk te verwer ken moment. En terwijl men welvaartsspreiding pleegt, worstelt de boer met de kwade kansen van morgen en wordt de Minister van Landbouw be voogd over de melkprijs, mede omdat de productie kosten helaas weer zo sterk gestegen zijn. Hoe kan het anders bij al die loonronden. En als men dan leest, dat de Voorzitter van de K. A. B. al weer over een nieuwe loonronde spreekt, moet iedere zelfstandige, en zeker de kleinere ondernemer, wel kopschuw worden en de vraag stellen hoe lang deze muntontwaarding nog verder zal gaan. Op de Algemene Vergadering van het K.N.L.C. hebben wij de Minister van Landbouw de vraag kunnen stellen of de Nederlandse boer er in verge lijking tot zijn buitenlandse collega's niet bekaaid van af kwam. En dat terwijl die Nederlandse boer toch één van de beste ter wereld heet te zijn. We hebben daarop eigenlijk geen antwoord gekregen. Maar wanneer we zien wat op meerdere plaatsen in het nabije West-Europese buitenland door boe ren wordt geïnvesteerd, dan moeten wij ons wel zorgen maken over onze rol in de toekomst. Wij zeggen dit niet, omdat wij ontevreden moe ten zijn over het algehele verloop van de na-oor - logse landbouwconjunctuur tot nog toe, maar juist vanwege de zorg om onze kwetsbaarheid. De tegenstroom in afzet, en prijsverloop begint zich voor de landbouw thans duidelijker af te tekenen cn de marge tussen vlot verloop en ernstige moei lijkheden blijkt zo weggesmolten. De zelfstandige boerenstand heeft dan ook het grootste belang bij een spoedige tempering van het belastingniveau, zodat, meer geld op de bedrijven kan blijven, om sneller arbeids- en kostenbesparende modernise ringen te kunnen doorvoeren. Nypels heeft er zo juist in de „Nieuwe Veldbode" nog op gewezen, dat Engeland het viervoudige overheeft voor zijn boerenstand t.o.v. Nederland. We nemen gaarne aan, dat de Engelse boeren deze bijdrage meer be hoeven vanwege hun achterstand, maar juist, wan neer men op een hoog niveau produceert als de Nederlandse agrarische productie, is de vooruit gang moeilijker en kostbaarder. Met name maken wij ons ook zorgen over de geïnundeerde gebieden. De noodzakelijke investaties daar, om gelijke tred te kunnen houden met de gewone gebieden, komen veel moeilijker tot stand. De moeite, welke de Stichting van de silo b.v. te Zierikzee gevraagd heeft, is daar een bewijs van. Men is er niet met de huidige Wet op de Watersnoodschade alleen, om te voorkomen dat deze gebieden geen achter stand in technische ontwikkeling zullen oplopen. Dit najaar heeft Dr. Smeding afscheid genomen als Directeur-Landdrost in de Noord-Oost-polder. In de belangwekkende afscheidsrede van deze bij uit stek voor onze landbouw zo waardevolle persoon lijkheid heeft hij onder meer gesteld, dat men bij de kolonisatiepolitiek voor de Zuiderzeepolders niet moet uitgaan van bepaalde belangen van het oude land, maar in de eerste plaats het oog moet richten op de nieuwe gemeenschap, omdat uiteindelijk hier door ook de belangen van het oude land het beste zullen worden gediend. Hoewel wij ons kunnen voorstellen, dat meerdere facetten van de maat schappelijke vormgeving in het nieuwe land pri mair die nieuwe gemeenschap aanbelangen, kun nen wij ons toch moeilijk neerleggen bij een zo rechte zinsnede, dat men niet moet (dus niet of nooit mag) uitgaan van bepaalde belangen van het oude land. Wij zien niet in, dat een gedeelte van ihet nieuwe land niet dienstbaar gemaakt zou kun nen worden aan de oplossing van een kwaal van het oude land, n.l. die der te kleine bedrijven. Im mers de sanering van het oude land hoeft de op bouw van het nieuwe land niet te schaden, zeker niet bij een systeem zoals dat thans plaats vindt. Prof. Horring heeft er kort geleden nog op ge wezen, dat er geen reden is waarom het maat schappelijk patroon in de nieuwe polders anders zou moeten zijn dan op het oude land, dit in ver band met de door de Stichting voor de Landbouw betoogde wenselijkheid ook nieuwe poldergrond in erfpacht en eigendom uit te geven. We hopen veel- INZENDING KOPIJ. Kopij voor het Kerstnummer dient uiterlijk i Maandagmorgen 20 Dec. met de eerste post in het bezit van de Redactie te zijn. S Voor het nummer van 1 Januari dient de kopij op Maandagmorgen 27 Deo. binnen te zijn met de eerste post. Voor de opname kan, in verband met de beperkte plaatsruimte, niet worden ingestaan. i - - - i^frrr,! w<l>w eer dat de Staatscommissie Hofstee welke thans dit vraagstuk in onderzoek heeft, met het oog op de toekomstige inpolderingen, ontwikkeling van een programma voor de eerste 20 of 25 jaren zal aanbevelen, teneinde voor de meest urgente stre ken sanering van te kleine bedrijven te kunnen be werkstelligen, waarbij dan tegelijkertijd andere splitsingswerende maatregelen betrokken zullen moeten worden. Wij werden verder nog opmerkzaam gemaakt op een kwestie, welke in Walcheren speelt en die in de toekomst ook in de andere herverkavelingsgebieden van belang kan worden. De polder Walcheren heft polderlasten volgens haar reglement van de bij haar bekendstaande eigenaren en ook naar de bij haar bekende kadastrale maten. Deze maten klop pen echter niet meer met de in werkelijkheid, vol gens de inmiddels reeds langere tijd plaats gevon den hebbende voorlopige toewijzigingen van de Herverkaveling, in gebruik zijnde gronden. Waar de polderlasten in Walcheren vanaf 1 Januari 60,per ha bedragen en de optredende ver schillen nu reeds meerdere jaren lopen, heeft dit met name bij verschillende kleinere grondeigenaren, al of niet-gebruikers, begrijpelijkerwijs ontevreden heid gewekt. Het lijkt ons billijk, dat men voor deze onjuiste lastenoplegging een oplossing zoekt, mogelijk in een interne verrekening via de Herver kaveling of anderszins. Het is ons bekend, dat hier bezwaren van administratieve aard tegen worden aangevoerd, doch deze mogen toch geen doorslag geven als het hier een onbillijkheid betreft. Een spreuk van Vader Cats zegt: „Staat op 't begin niet al te sterk Het eind alleen, dat kroont het werk". Dit zouden wij willen toepassen op het Land bouwschap, dat thans in de plaats van de Stich ting voor de Landbouw gekomen is. Het Land bouwschap dat net als een waterschap door be langhebbende boeren bestuurd zal worden en aan het toezicht van hogere organen is onderworpen. Alleen is het dan een geheel Nederland omvattend „schap", sterk gecentraliseerd, in tegenstelling juist tot ons waterschapswezen. Dit blijft een zwak punt. De boerenstand heeft kennelijk nog moeite zich in deze nieuwe situatie te verplaatsen en dat is geen wonder. In vele andere bedrijfstak ken is men voor dit publiekrechtelijke werk niet rijp. Zou de landbouw dit dan voldoende zijn. We zullen het moeten ervaren en de landbouw zal zijn best doen. Die heeft welhaast voor heter vuren gestaan. Men hoeft zich niet te verhelen, dat de hoge heffing, ƒ3,per ha en in de tuin bouw veelvouden van dit bedrag, vooral in de sec tor der tot nog toe ongeorganiseerden deining zal veroorzaken, ook al vallen daardoor thans de in directe heffingen op melk, suikerbieten, pootgoed enz. weg. De leden onzer organisatie krijgen af trek van 90 van hun aan de Z. L. M. betaalde contributie; aftrek dus van deze Landbouwschaps heffing. Wij verwachten als standsorganisatie met een goede staat van werken en met meer dan 2/3 van de Zeeuwse georganiseerde boerenstand als lid, daardoor mede een nieuwe toeloop van leden, ook al poogt men thans door actie en huisbezoek onder onze leden zieltjes te winnen. Wij zullen daaraan niet meedoen. Wij willen er alleen nog op wijzen, dat men de zo moeizaam na 1945 opgebouwde agrarische samenwerking op deze wijze geweld aandoet in onze provincie en wij kunnen dan ook voor de gevolgen niet instaan. Tenslotte nog een enkel woord over het komen de jaar 1955. Het is wel zeker, dat er een niet on belangrijke inkrimping van het hakvruchten- areaal gaat plaatsvinden. Dit lijkt èn uit een oog punt van arbeidsvoorziening en -verdeling èn uit een oogpunt van afzet ook noodzakelijk. De boe ren kunnen door het opstellen van een verstandig bouwplan zelf veel moeilijkheden voorkomen, maar niet alle. Het landarbeidersvraagstuk begint zich ook in Zeeland in ongunstiger zin af te tekenen. Een rijp beraad of en hoe maatregelen in gunsti ger zin te treffen zijn, is reeds jaren urgent. De aanvankelijk zware oorlogsschade en daarna weer de ramp van 1953 hebben het probleem versluierd in onze provincie. Het is er thans niet minder om gebleken te zijn en speciaal overleg met de vakbonden achten wij noodzakelijk. Een betere voorziening van ons platteland met waterleiding en electriciteit is in dit verband van grote betekenis en de hierom trent ontstane activiteit is tenminste zeer verheu gend en kome hopelijk niet te laat. ADVIESBUREAU VOOR OORLOGS- EN RAMPSCHADE. ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 11 December van 1113 uur in Café „De Druiventros." ZIERIKZEE: Donderdag 23 December van 1113 uur in Hotel „Huis van Nassau." CONTRACTTEELT. Brengt of zendt uw teeltcontracten vóór het af sluiten ter beoordeling aan het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. Dit geldt óók voor de afrekeningen. ALGEMENE EMIGRATIE CENTRALE (A.E.C.) AFDELING GOES. Iedere Maandag van 20—21 uur op het Lend- kKrawhuls te Goes. W. SPINNAAY. t Op 11 December j.l. overleed te Amsterdam, waar hij een vergadering van de Nederlandse On derwijzersvereniging bijwoonde, op 56-jarige leef tijd de heer W. Spinnaay te Middelburg. Wijlen de heer Spinnaay was een geachte en ge ziene persoonlijkheid, die op onderwijsgebied grote bekendheid genoot en veel werk heeft verricht ter bevordering van het landbouwonderwijs op Wal cheren. Gedurende meer dan 25 jaar heeft hij vrijwel on onderbroken algemene landbouwcursussen ge geven aan de jonge boeren op verscheidene plaat sen in Walcheren. Het kostte hem weinig moeite om elk jaar weer ondanks het teruglopen van het aantal land- bouwcurssen in den lande een flink aantal jon geren voor een cursus te interesseren. De cursussen door hem gegeven ondervonden grote belangstelling en zijn sprankelende vitaliteit droeg er zorg voor dat hij met grote aandacht werd gevolgd. Zijn lessen muntten uit door duidelijkheid en eenvoud en de leerlingen van dit cursusjaar en zijn zeer vele oud-leerlingen zullen met droefheid van zijn verscheiden hebben kennis genomen. In de kringen van Z. L. M. en L. J. G., voor welke organisaties hij vele cursussen heeft gegeven, zal zijn nagedachtenis in dankbare herinnering worden bewaard. Onze gevoelens van deelneming gaan uit naar zijn echtgenote, die hem het meest van allen zal missen. Dat hij ruste in vrede. L. BOONMAN. Op Dinsdag 14 Dec. '54 overleed geheel onver wacht, in de leeftijd van 43 jaar de heer L. Boon man te Rilland-Bath. Zijn plotseling heengaan heeft allen, die hem hebben gekend, zéér diep getroffen. Onze gevoelens van oprechte deelneming, van medeleven met zijn vrouw en kinderen mogen haar enige steun geven. Wij beseffen dat woorden van troost alléén hier niet kunnen baten en hopen dat haar de moed en de kracht wordt geschonken om te leren berusten en aanvaarden. De heer Boonman was vice-voorzitter van de Landbouwvereniging „Reigersberg" - afd. Rilland- Bath van de Z. L. M.lid van de Plaatselijke Advies commissie voor Landbouwherstel; lid van het Districtsbestuur van de Stichting voor de Land bouw; Voorzitter van de Sociale Districtscommis sie van de Stichting voor de Landbouw; lid van de Plaatselijke Sociale Commissie van de Stichting voor de Landbouw; lid van de Sociale Verzeke ringscommissie van de Stichting voor de Land bouw. In al deze functies heeft hij de Landbouwvereni ging „Reigersberg", de Z. L. M. en de gehele Zeeuwse landbouw op voorbeeldige wijze en met grote toewijding gediend. Van ganser harte heeft hij zijn beste gaven ten dienste van de gemeenschap gesteld. Wij verliezen in hem een algemeen geacht col lega, een nobel mens, een trouwe vriend. Zijn nagedachtenis zal door ons in hoge ere wor den gehouden. W. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED. (Z.V.V.) OOSTBURG: Woensdag 22 December in Hotel „De Vuijst" van 24 uur (de heer Cevaal). WISSEKERKE: Woensdag 22 December a.s. in Hotel „De Beurs" van 1113 uur (de heer Wegner). MIDDELBURG: Donderdag 23 Decemher a.s. in Café „De Eendracht" van 1316 uur (de heer Cevaal). Laat Uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afslui ten van nieuwe posteh. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z. V. B.) ZIERIKZEE: Donderdag 23 December a.s. in Hotel „Huis van Nassau" van 1113 uur (de heer Van Burg). OOSTBURG: Iedere Woensdag op de beurs. GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 2