{Bpeningsroóe PIROLINEGERST ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU van de voorzitter Ir M. A. Geuze op de Algemene Vergadering der Z.L.M. D. J. VAN DER HAVE frCOoomiJch-Technologisch Inef voor Zeeland MIDDELBURG No. »54. Frankering bij abonnement: Terneuaen ZATERDAG 18 DECEMBER 1954. 4fe ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen Ons beginwoord van heden zal aanknopen bij datgene, wat wij de laatste Algemene Vergadering tot U zeiden en heeft betrekking op de dienende functie van onze organisatie. Teveel ziet men tegen woordig het verschijnsel, dat men organisaties schijnt te gaan maken tot het doel en niet slechts tot een middel. De organisatie in zijn dienende func tie, hetzij strijdend, hetzij verzorgend, zij en blijve echter een democratisch werktuig van de samen bundeling der leden wil. Het massale uitgroeien van organisaties lot machtsgroeperingen, het moge appelleren aan het zelfbewustzijn van de groepen, men zij op zijn hoede voor hoogmoed en misbruik. Super-organisatie draagt in zich de verleiding tot aanbidding van deze nieuwe Godheid of leidt elders tol het opeisen voor zich van het woord, dat slechts de Kerk mag spreken. Zo kan een organisatie slechts aan haar doel beantwoorden, wanneer zij tevens bezinnings-organisatie is. Eind 1954 en bezinning, internationaal en natio naal. Internationaal spreekt men over ontspan ning, doch de wereld volgt nog steeds met inge houden adem de atoomacrobatiek. De Christelijke beschaving wordt bedreigd en onze organisatie, die de beginselen van dat Christendom in zijn grond stellingen aanvaardt, mag zich wel eens afvragen of die Christelijke beschaving wel zo algemeen ge steld mag worden in een wereld waar grote mas sa's, in tegenstelling tot enige eeuwen geleden, niet meer en niets meer van 't Christelijke geloof blij ken af te weten. De verscheurdheid van de wereld, de strijd tus sen de Wereld en de Kerk, de eeuwige aardse strijd van de twee steden, zoals Augustinus ze noemde, doorschouwt de moderne mens die strijd? De We reld en de Kerk, zij hebben elkaar zo nodig; de de Kerk onmachtig de Wereld te redden, tenzij Werelds gezag de vrede handhaaft, waarbij de Kerk slechts haar reddende taak kan volbrengen. De mens spreekt veel en graag over de vrede, maar hij gordt zich ten oorlog. De wortel van alle kwaad zoeke men niet in het systeem of in de maatschap pij-vorm, maai- in onszelf, want de maatschappij is maar de collectieve uitdrukking van ons zelf. Cassius reeds maande Brutus, dat de fout bij hemzelf lag en niet in de sterren. Tenslotte zal slechts die bezinning, die de verleiding tot werelds macht, anders dan tot goed rentmeesterschap, weet te ontgaan, voldoen aan de hoogste maatstaf. Een mogelijkheid tot verantwoord rentmeester schap op internationaal agrarisch terrein, ligt zeker bij verschillende na 1945 tot stand gekomen orga nen. Wanneer we de conclusies van de October- zitting j.l. van de F. A. O., de Voedsel, en Land bouworganisatie van de Verenigde Naties, lezen, in zake de agrarische wereldoverschotten, dan klin ken deze ons als verstandige taal in de oren. De Raad beveelt aan: i. De oplossing van het probleem der overschot ten moet in de eerste plaats in verhoging van het gebruik gezocht worden en dèn pas in afneming van de voorraden. LET OP SAECK OOSTBURG: Woensdag 22 December 1954 in Café „De Windt". ZIERIKZEEDonderdag 23 December 1954 in Hotel „Huis van Nassau". KORTGENE: Donderdag 23 December 1954 in Hotel ,,De Korenbeurs". MIDDELBURG: Donderdag 23 December 1954 In Café „De Eendracht". 2. Regeringen, welke surplusvoorraden hebben, moeten deze systematisch afzetten, zodanig dat geen scherpe prijsdalingen op de wereld markt ontstaan, speciaal wanneer de agrari sche prijzen reeds laag zijn. 3. Waar overschotten onder speciale condities worden geruimd, mag zulks slechts zodanig geschieden, dat geen schade of belemmering ontstaat terzake van de normale productie en internationale handel. Tenslotte dringt de Raad aan op paralelle maat regelen, teneinde opstapeling van nieuwe overschot ten te voorkomen, omdat anders het probleem van het wegwerken van overschotten onoplosbaar blijft. Dat deze raad niet overbodig is, blijkt uit de ver schuivingen, welke zich bij d.e surplusvorming in de Ver. Staten voordoen. „The Economist" meldt, dat de teelt beperking in 1955 daar voor tarwe, katoen en mais 14 millioen ha zal gaan omvatten, als voorwaarde voor het verkrijgen van officiële prijssteun. De boeren zijn echter, gezien hun grote investeringen, niet bereid om de vrij komende gronden te bestemmen voor hooiwinning en be weiding, zoals de Regering graag zou zien, tmaar zaaiden veel meer gerst, sorghums en soyabonen. Als resultaat daarvan was de gerstoogst dit jaar 52 groter dan in 1953; de sorghumproductie nam toe met 50 de soyabonenopbrengst was 29 groter dan vorig jaar en van recordomvang. Er zijn dientengevolge nieuwe overschotproble men ontstaan; er is b.v. reeds driemaal zoveel gerst beleend als vorig jaar en bijna tweemaal zoveel haver. De moeilijkheden verschuiven zich daarom alleen maar en de raad van de F. A. O. is dan ook zeer ter zake. In dit verband noemen we U nog de mededeling van de Minister van Landbouw der Ver. Staten, welke eind October mededeelde, dat zijn departe ment een sterke uitbreiding had gegeven aan de ruiltransacties en de verwachting koesterde in de volgende paar maanden overtollige landbouwpro ducten ter waarde van niet minder dan 105 mil lioen dollar (400 millioen gulden) om te ruilen tegen strategische grondstoffen uit het 'buitenland. In de N. R. C. lazen we, dat de Amerikaanse on derstaatssecretaris van landbouw, Earl L. Butz, verklaarde dat de Amerikaanse plannen om voed sel uit de overschotten weg te schenken aan de lan den, waar honger wordt geleden, in het buitenland onpopulair zijn, waardoor zij niet kunnen worden uitgevoerd. De Amerikanen mogen de plannen be schouwen als eenvoudig, logisch en menselijk. Som mige van Amerika's buitenlandse vrienden hebben er een tminder liefdadige naam voor. Zij noemen het dumping, zo zeide hij. En, voegde hij er aan toe, wanneer men ons aanmaant de wereldmarkt niet te verstoren en te zorgen, dat de prijzen op de wereldmarkt niet ineenstorten, zodat buitenlandse boeren te gronde gaan, dan is dit in vele gevallen de vrees van eerlijke mensen. Bij de G. A. T. T.-besprekingen in Genève kwam dit sterk tot uiting. Een aantal sprekers verklaar de, dat deze Amerikaanse politiek is te beschouwen als een onbehoorlijke handelsmethode, die Amerika meer geeft dan het aandeel, dat dit land in de wereldmarkt toekomt. De Zuid-Afrikaanse Minister van Economische Zaken, Louw, zou te kennen heb ben gegeven, dat hij de waarde in twijfel trekt van de verklaringen der Amerikaanse autoriteiten, dat de verkoop van de enorme agrarische overschotten der Ver. Staten op zodanige wijze zal geschieden, dat de wereldmarkt niet wordt verstoord. Een ver tegenwoordiger van de Amerikaanse regering heeft toegegeven dat de verkoop der overschotten en de betaling van export-subsidies ten doel heb ben een gedeelte van d.e wereldmarkt te veroveren voor de Amerikaanse producten, zo deelde Minister Louw de vergadering mede. Deze woordvoerder heeft echter verklaard, dat d,e markten zullen wor den veroverd langs de weg der concurrentie en niet dooi1 het dumpen met de overschotten. Wij zouden hierbij willen opmerken, dat het nog altijd beter is de wereldmarkt te willen veroveren, dan de gehele wereld te willen veroveren. Al met al verstandige woorden, voor ieder be grijpelijk, en getuigende van begrip en wil om de alles mee- en omlaaghalende lawine van het be gin der dertiger jaren te voorkomen. Zo slechts de omstandigheden de organisatie niet boven het hoofd groeien. Nationaal gezien spreekt men over meer wel vaart. En inderdaad wonderlijk snel de Rotter damse tentoonstelling E 55 zal daar volgend jaar een beeld van trachten te geven is Nederland de rampspoed van de oorlogs. en bezettingsjaren te boven gegroeid. Misschien is het ook wel een wonder. Maar en hier citeren wij thans H. D. Louwes „de boerenstand heeft een gezonde kijk op de samenleving. Hij weet, dat de mens eerst iets moet ontvangen vóór hij wat verteren kan. De mens is geen meester van zijn welvaart, maar hij kan natuurkrachten leiden om zo iets te verkrijgen. Maar de natuur geeft nu eens veel, dan weinig en vernielt door storm, hagel, regen of koude, wat zij eerst gaf. De oeroude wijsheid leert de boer zuinig zijn, leert hem rekenen met de kwade kan sen van moigeh, leert hem een duidelijk besef van het beperkte kunnen der menshèid, leert hem be grip van maat en bescheidenheid. De stedeling meent, dat, als men maar fabrieken en schepen bouwt, men alles kan en dat men naar hartelust kan verteren; de boer weet, dat alle mensenmacht nog geen korrel graan kan maken of een uur zon neschijn geven." Kan iets beter bevestigd worden dan door dit boeren jaar 1954? De ouderen gaan meer dan 50 jaar terug om zich zulk slecht weer te herinneren. In November zagen we hier in het Zuiden nog graan maaidorsen. De aardappelslag was toen nog in volle gang, zoals thans de bietenslag. En dan zien wij, dat in een jaar als dit de statistiek faalt. De statistiek doet het volk kond van het feit, dat, ondanks de uitzonderlijke weersgesteldheid gedu rende het afgelopen oogstjaar, de opbrengsten van de akkerbouwgewassen boven gemiddeld gunstig zijn geweest. Cijfermatig klopt dit voor Zeeland voor de gra nen en gedeeltelijk voor enkele andere producten, want zelfs op korte afstand zijn de opbrengstver- schiilen soms nog zeer groot. Maar de algemeen gewekte indruk van een, ondanks alles, goed boe- renjaar is er naast. Want deze quantitatieve cijfers in hun eentje geven een volmaakt eenzijdig beeld van een zaak, die in feite veel ingewikkelder is, omdat met de kwaliteit in het prijspeil geen reke ning wordt gehouden en zodoende het geldelijk opbrengst peil wordt verwaarloosd. Doch ook dat cijfer kan slechts waarde hebben, gezien in ver band tot de kosten, welke eveneens dit jaar ten gevolge van het slechte weer zeer hoog zijn ge weest. De arbeidsvoorziening was totaal uit het lood geslagen; het loonpeil gestegen tot een ongekend (Advertentie.) KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Prima korrelkwaliteit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 1