Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw U fBOet p.r bovenop zitten ZITDAGEN ADVIESBUREAU. ONTWIKKELINGSDAG TE SPRANG-CAPELLE. ONDERLING BOERENVERZEKERINGSFONDS. VEILINGBERICHT. ZEEU WSCH LANDBOÏWBLAD. 815 Voor het adviseren inzake oorlogsschade en watersnoodschade zal het adviesbureau van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant zit dagen houden te: ZEVENBERGEN op Donderdag 23 December a.s. in Hotel „Tholenaar" des voormiddags van 10 tot 13 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag op het kan toor der Prov. Stichting voor de Landbouw te Til burg, Spoorlaan 46 en elke Maandagvoormiddag in Café van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwer king gewenst, dat men op de zitdagen steeds de bescheiden meebrengt over het geval, waarover men advies of inlichtingen wenst. Op 9 December j.ï. hield de Prov. Jongerenorga nisatie in het Bondsgebouw te Sprang een ontwik kelingsdag met een gevarieerd programma. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer A. H. Munters, de buitengewoon ongunstige weersomstandigheden van de laatste helft van het jaar 1954, waardoor o.a. het binnenhalen van de oogst met grote moeilijkheden gepaard ging. Ook andere factoren als loonsverhogingen, het tekort aan arbeidskrachten met als gevolg zwarte lonen en de verlaging van de richtprijs voor de tarwe, werken er aan mee, dat de positie van de landbouw momenteel niet onverdeeld gunstig kan worden ge noemd en ongewenste spanningen hiervan het ge volg zijn. Spanningen constateren we overigens ook van tijd tot tijd in onze regering en in ons maatschappelijk leven, o.a. tengevolge van het mandement van de bisschoppen. Spreker wekte op om zich als jonge ren in een hecht verband aaneen te sluiten. In onze algemene jongerenorganisatie is voor iedereen plaats, die positief wil meewerken aan de opbouw van onze plattelandssamenleving. En al moge de groep dan klein zijn, wanneer het gehalte goed is, kan veel tot stand worden gebracht. Spreker wens te de heer Wim de Lint geluk met zijn prestaties op de nationale ploegwedstrijd, waar hij kampioen werd en de internationale wedstrijd in Ierland, waar 'hij een derde plaats wist te veroveren. Na genodigden en leden een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, verleende de voorzitter het woord aan de heer De Waard met het verzoek te willen overgaan tot: HET ONTHULLEN VAN DE PROV. JONGERENVLAG. De heer De Waard deelde mede als voorzitter der Noord-Brab. Mij van Landbouw gaarne aan dit ver zoek te willen voldoen. De N.B.M.L. heeft een gro te genegenheid voor de jongerenorganisatie en bei der werkterrein heeft vele aanrakingsvlakken. Het is een lange weg geweest voor de boeren stand om de plaats te bereiken waar zij nu is, al blijft er nog veel te wensen over. Moge deze vlag de jongeren steeds achter zich vinden in hun stre ven naar de verdere verheffing van het platteland, zodat velen, die nu nog aan de kant staan, aange spoord worden tot daadwerkelijk meewerken. Spreker ging hierna over tot het onthullen van de vlag, waarna allen staande het Wilhelmus zongen. Deze fraai uitgevoerde vlag vertoont op witte ach tergrond in het midden de provincie Noord-Bra bant, waarin de contouren van een dorp. Daarom heen een gouden keten, die de onderlinge verbon denheid aangeeft, met hierin opgenomen de letters: PJJN.Br. en P.J.G.N. Langs de vlaggestok in een staande rode baan het wapen van de provincie Noord-Brabant. Hierna werd als spreker het woord verleend aan mr Abbing, directeur van Kerk en Wereld, over het onderwerp JONGERENWERK, MAAR HOE Teneinde zich te introduceren gaf spreker aller eerst in het kort een uiteenzetting van het werk van Kerk en Wereld en o.a. ook van de commissie Kerk en Platteland., die door de Ned. Hervormde Kerk werd opgericht. Tijdens de oorlog en daarna is de N. H. Kerk zich meer dan tevoren gaan bezinnen op haar taak als volkskerk. Zij heeft daarbij ge meend zich op verschillend terrein te moeten uit spreken t.a.v. actuele vraagstukken en wil zich hiervoor ook openstellen. Komende op het terrein van de organisaties wees spreker op de vele problemen, die zich ook op dit terrein voordoen. Meningvorming over-deze vraag stukken is nuttig en nodig en een neutrale houding is daarvaar bij voorbaat uitgesloten. Neutraliteit is in dit verband zonder meer onverantwoordelijk. Ook als algemene organisatie zal men niet opzij mogen gaan voor de moeilijkheden, doch met respect voor ieders overtuiging moeten streven naar het behar tigen van de belangen van het platteland. De sociale en economische positie van dat platte land is sinds enkele tientallen jaren sterk veran derd.. Vroeger kwamen veel armoedige toestanden voor, waardoor slechts moeilijk aan de eerste 'levensbehoeften kon worden voldaan. Aan de culturele behoeften kon hierdoor vaak te weinig aandacht worden besteed. Vooral de tech niek heeft in de landbouw grote vorderingen ge maakt en bijgedragen tot verhoging van het levens peil. Men kan echter bij techniek alleen niet leven. Bij de vorming van de jonge mens dient hierop reeds te worden gewezen. Ook in ons onderwijs overheerst echter vaak het technische nog te veel. Het gezin heeft bij deze vorming een zeer belang rijke taak. In het buitenland (o.a. Engeland) wordt deze taak dikwijls deels door internaten overgeno men. Deze vorming buiten gezinsverband kan even eens zeer waardevol zijn en leert waardering en be grip krijgen voor andere toestanden. Uitwisseling, nationaal en internationaal, is hiervoor ook zeer nuttig en hiervan wordt nog veel te weinig gebruik gemaakt. Ook het verblijf in militaire dienst kan, hoewel dit noodgedwongen is, vormend werken. Het gedu rende korter of langer tijd samen leven en werken met anderen in een verband is voor de vorming veel belangrijker dan het samen volgen van een cursus. Onze (maatschappij heeft mensen nodig met een eigen gevormde mening, die over de verschillende problemen kunnen meepraten en daarover hun oor deel kunnen geven. De volkshogescholen hebben hier baanbrekend werk gedaan, al is de kring van belangstellenden nog te beperkt en de aanraking daardoor vaak te oppervlakkig. Wat ons allereerst ontbreekt voor het culturele werk op 't platteland, dat zijn de deskundige krach ten. Ook hiervoor zijn specialisten nodig, die voor dit doel een opleiding hebben gevolgd. Daarnaast moeten we vrijwilligers hebben, die bereid zijn een deel van hun tijd hiervoor te geven en gegrepen zijn door een ideaal. Om dit werk aan te pakken is echter geld nodig en maar al te vaak stuiten plannen hierop af. Het moet echter mogelijk zijn om ook voor deze taak van de organisaties de nodige gelden te vinden, ter wijl het aanbeveling zou verdienen aan een commis sie op te dragen na te gaan, op welke wijze dit vor mingswerk kan worden verwezenlijkt. Kerk en Wereld wil als instelling van de N. H. Kerk mede haar bijdrage leveren bij het vormen van leiders, die leiding kunnen geven aan het cul turele leven op het platteland. De rede van mr Abbing werd met grote belang stelling gevolgd en na de pauze volgde dan ook een interessante gedachtenwisseling. Hierna gaf de heer M. van Dis een vlot verslag van zijn: ERVARINGEN IN OOSTENRIJK. Spreker was voor de P.J.G.N. afgevaardigd bij een uitzending van de 3 landelijke plattelandsjonge renorganisaties. Men moest 31 lezingen met 62 dis cussies meemaken, wat soms wel eens wat al te veel van het goede was. Bijna alle Europese landen waren er vertegenwoordigd. De financiering van de bijeenkomst en ook de leiding berustten bij de O.EjG. afd.. plattelandsjongerenwerkdit is een Amerikaanse organisatie, die in Europa de jeugd wil organiseren zoals in de U.S.A., de zgn. 4.H.- clubs. De O.E.C. wil dan geld hiervoor beschikbaar stellen. De Nederlandse afgevaardigden h(ebben zich hiervoor nog niet bereid verklaard. De heer Van Dis gaf verder een overzicht van het jongerenwerk in Oostenrijk, wat theoretisch goed in elkaar zat, maar practisch nog niet overal vlot loopt. Volksdansen en zang stonden op een hoog niveau. Oostenrijk dat (bezet is door vier mo gendheden (U.S.A., Rusland, Engeland en Frank rijk) lijdt onder de bezetting. De zgn. „Heimatsliefde" wordt sterk aange kweekt. Verder viel spreker op dat Oostenrijk ver deeld is in zgn. provinciën, waar de volkstrekken zeer verschillend zijn. Besloten was op de vergade ringen om één grote wereldjeugdorganisatie op te richten met het 4. H.-clu'b-systeem. De Nederland se afgevaardigden waren voor de wereldjeugdorga- nisatie, maar hadden vooralsnog geen zin het 4.-H.-systeem zonder meer over te nemen. Spreker vertelde ook nog, wat voor een Nederlander zo in een grote stad als Wenen is te zien. De voorzitter bedankte de heer Van Dis hartelijk voor zijn geestige uiteenzetting en sloot hierna de middagbijeenkomst. Het gezelschap Pierre Tuxor gaf in het avond programma scherts, zang en goochelen weg, wat de verbazing soms hoorbaar deed worden. Het ge heel viel buitengewoon in de smaak. De voorzitter sloot hierna deze geslaagde bijeen komst met allen nogmaals dank te zeggen voor hun aanwezigheid en dankte de afd. Sprang-Capel- le voor de ontvangst en in het bijzonder zonder an deren te kort te doen, de heer De Bie. Provinciale Vergadering voor Noord-Brabant en Limburg Op Woensdag 8 December j.l. hield het Onder ling Boerenverzekeringsfonds zijn provinciale ver gadering voor Noordbrabant en Limburg in Café- Restaurant „De Beurs" te Breda. Afgevaardigden van de afdelingen uit deze provincies kwamen hier bijeen ter bespreking van hun gemeenschap pelijke belangen op dit terrein van het coöperatief bedrijfsleven en voor het voorzien in de vacatures in het bestuur en het college van commissarissen. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer L. Th. Zwart van Warga, er op, dat de ge dachte van de oudedagsvoorziening en de gezins verzorging bij de boer steeds meer ingang vindt, hetgeen uit de zeer snelle stijging van het aantal leden en de verzekerde kapitalen blijkt. De nauwe band met en de steun van plaatselijke coöperaties is voor het benaderen van de boer van zeer grote betekenis. De voorzitter sprak de hoop uit, dat deze gezonde ontwikkeling zich in de toekomst zal mogen voortzetten. Aan de mededelingen van de directeur, de heer Drs. A. de Boer, ontlenen wij het volgende. Opgericht in 1922, ontwikkelde het Boeren- fonds zich tot 1940 zeer geleidelijk. Na de tweede Wereldoorlog is het ledental echter gestegen tot bijna 20.000, terwijl het verzekerde kapitaal steeg van ƒ22 millioen in 1945 tot ruim ƒ110 millioen in 1954. Het O.B.F. is dan ook snel gestegen op de ranglijst der verzekeringsmaatschappijen en behoort thans met haar zuster-organisatie voor dc personeelsverzekering meegerekend, bij de 20 grootste maatschappijen van levensverzekering in Nederland. De gunstige voorwaarden bij het O.B.F. naast de intensivering van de voorlichting heeft dit resultaat mogelijk gemaakt. De medewerkers van het O.B.F. komen als vertrouwensmensen bij de boer, daar zij bij vorm en hoogte der afgesloten verzekering geen eigen financiële belangen heb ben. Dit leidt ertoe, dat de productie een zeer gezonde basis heeft en dat het abnormaal verval bij het O.B.F. uiterst gering is. Komende tot een bespreking van de financiële positie, wees de heer De Boer erop, dat de ge accumuleerde gelden in steeds sterkere mate dienstbaar kunnen worden gemaakt aan de finan ciering van het agrarisch bedrijfsleven. Deze fi nanciering geschiedt in de vorm van leningen op schuldbekentenis aan landbouwcoöperaties en organisaties en hypotheken op agrarische eigen dommen. Ter illustratie deelde de heer De Boer mede, dat in 1945 de verhouding tussen hypo theken en effecten 1 op 10 bedroeg; in 1954 was dit echter 1 op 4. O.B.F. en Coöperatief Verzeke ringsfonds hebben tezamen thans voor meer dan ƒ15 millioen aan coöperaties en landbouworgani saties ter beschikking gesteld. De exploitatie-uitkomsten waren als gevolg van zeer gunstige sterftecijfers en rentewinst in de afgelopen jaren uitermate gunstig. In verband hiermede kan de winstuitkering geleidelijk worden opgevoerd en voor 1954 worden vastgesteld op 5,7 van het verzekerde kapitaal. Dit geschiedde bij een uiterst veilige berekening van de premie- reserve en na vorming van een waarborgfonds. De heer De Boer besloot zijn mededelingen met erop te wijzen, dat van welke kant men het O.B.F. ook benadert, het beeld zeer gunstig is. De voorgestelde statutenwijziging, waarbij o.m. de nog niet in het bestuur vertegenwoordigde provincies Groningen, Zuid-Holland en Utrecht, Noordbrabant en Limburg en Zeeland het recht krijgen een bestuurslid aan te wijzen, kan de al gemene goedkeuring van de vergadering ver werven. Als bestuurslid voor de combinatie der pro vincies Noordbrabant en Limburg werd gekozen de heer A. B. Snoek te Almkerk. Bij de rondvraag werd nog nader op enkele punten ingegaan. Veiling Drunen 13 December 1954. Appelen 3—18 ct.; peren 4—26 ct.; witlof 45—81 ct.spruiten sch. 31—81 ct.; spruiten n-sch. 26—£1 ct.; andijvie 20-48 ct.; savoyekool 12—22 ct.; rode kool 1328 ct.witte kool 1012 ct.; boerenkool 16—20 ct.; prei 17—30 ct.; nero 15—27 ct.; breek- peen 22—35 ct.; wortelen B. C. 5—14 ct.; koolrapen 5—10ct.; uien 6—15 ct.; kroten 17—26 ct.; alles per kg; bospeen 16—30 ct. per bos; selderij 2,80-— 3,80 per 100 bos; knolselderij 4—18 ct.; bloemkool 1431 ct.; sla 27 ct. per stuk. om d« HELA-VOLDIESEL TREKKER ,r>ed it kunnen beoordelen. Vraagt d?i» dojnö »tf. aan vert., agenten of kantoren van V. ORIEL 8. V. OORSTEN - HOOFDDORP

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 15