erverkavelingsgebieden HUit de PLANNEN VOOR BEPLANTING. AANLEG VAN DE WEG POORTVLIET—OUD-VOSSEMEER OP DE TWEESPRONG. NIEUWE UITGAVEN. N.V. Zaadhandel en Boomkwekerijen Wed. P. de Jongh - Goes 0 Pootaardappelen 0 Tuinzaden KIEMKASTEN. Weeroverzichi over de maand November 1954. 794 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. In het nummer van 4 December adviseerden we onze leden hun plannen door Staatsbosbeheer op te laten maken i.v.m. het feit, dat daaraan geen kosten verbonden zijn. Het blijkt nu dat de Ned. Heide Mij. en de N.V. Grontmij. de tot dusverre opgemaakte plannen ook gratis uit kunnen voe ren, daar een verrekening met Staatsbosbeheer plaats kan vinden. We willen er daarom gaarne de nadruk op leggen dat o.i. derhalve van het annu leren van opdrachten geen sprake behoeft te zijn, aangezien de deskundigheid van de Ned. Heide Mij. op dit punt niet in twijfel getrokken behoeft te worden. Voor de nog te maken plannen zal men echter wel met de financiële consequenties reke ning hebben te houden. De landbouwweg tussen Poortvliet en Oud-Vos- semeer zal in het voorjaar van 1955 worden aange legd. De piketten (met rode kop) zijn reeds uit gezet. De grondgebruikers in dit gebied wordt er op gewezen, dat zij goed doen niet te zaaien en te mesten in de betreffende strook. Zo karakteriseerde de vice-voorzitter van de Herverkavelingscommissie, de heer C. Philipse, j.l. Donderdag de situatie voor de 30 boeren, die in Goes bijeen waren gekomen, om één van de groot ste beslissingen van hun leven met twee hand tekeningen te bekrachtigen. Met de eerste handtekening werd afstand gedaan, van de oude grond, terwijl met de tweede hand tekening betrokkenen zich pachter van een be drijf in de N.O.P. konden noemen. De namen der boeren zijn als volgt: A. van As, Noordgouwe; C. M. Beije, Ouwerkerk; J. Bom, Nieuwerkerk; A. Breure, Hoedekenskerke J M. van Burg, Zierikzee; P. C. Dalebout, Kerk- werve; M. Franke. Tholen; L. J. Geluk, Zierikzee; J H Goemans. Dreischor; J. Hendrikse, Ooster- landM. A. Heijboer, Tholen; J. C. Janse, Poort vliet; J. de Jonge, Waarde; C. Jonker, Bruinisse; P. W. Kaat, Scherpenisse; J. C. de Kam, Ouwer kerk; C. J. van Langeraad, Dreischor; H. G. M. Nelisse, Scherpenisse; W. van Nieuwenhuijzen, Poortvliet; W. H. van Oeveren, Nieuwerkerk; L. D. Padmos, Zierikzee; H. Z. A. Quaak, Scherpe nisse; P M. Ringelberg, Kerkwerve; J. van der Slikke, Poortvliet; C. Steendijk, Nieuwerkerk; B. van Velde. Duivendijke; J. de Vrieze. Dreischor; A. Waterman. Waarde; L. van der Wekken. Zonne- maire; H. Weststraten, Waarde, en C. Zandijk, Waarde. Deze lijst is dus enigszins afwijkend van degene die wij publiceerden in ons nummer van 20 Nov. j.l. Eén der gegadigden was door familieomstandig heden verhinderd aanwezig te zijn, zodat uit de herverkavelingsgebieden in totaal 31 boeren hun grond achter zullen laten en zoals de heer Philipse het uitdrukte een periode met vreugde en verdriet achter zich laten, om een toekomst van geluk en welvaart tegemoet te gaan. Spreker wees op de grote overgang van zieke naar gezonde grond, doch tevens op de noodzake lijke aanpassing aan de nieuwe streek met andere gewoontes. In verband met de zelfstandigheid is het verder van belang, dat velen van baas op eigen erf nu pachter van de Directie der N.O.P. worden. De heer Philipse deed een dringend beroep op de groep de naam van de Zeeuwse landbouw hoog te houden. In dit verband wees Ir J. D. Dorst terecht nog eens op de eertijds bestaande ongerustheid over de bekwaamheid van de Walcherse boeren die enige jaren geleden in het kader van de herverkaveling vertrokken. Deze ongerustheid is gelukkig misplaatst ge weest. De heer Lindenbergh, die de Directie vertegen woordigde. deelde de data mee waarop eigen wo ningen, schuren en arbeiderswoningen, ijs en weder dienende, klaar zullen komen. Eén van de arbeiderswoningen moet opgetrok ken worden in een dorp dat nog gebouwd moet worden. De toestand is hiermede voldoende ge typeerd, hoewel de meeste woningen en bedrijfs gebouwen op 1 Mei 1955 klaar zullen zijn. De 31 boeren moeten een bijdrage leveren aan de opbouw van een nieuwe levensgemeenschap in een nieuw land. Waar er vele leden van de Z. L. M. onder deze groep zijn, sluiten wij ons gaarne aan bij de wens van de vice-voorzitter, toen deze de groep toe wenste, dat God hun verdere weg zou zegenen en dat ze bespaard zouden blijven voor ramp en ver der onheil. B. STUDIERAPPORTEN OVER AMERIKA. Deze uitgaven van de Commissie Opvoering Pro ductiviteit, Raamweg 43, Den Haag, zijn verkrijg baar door storting van het bedrag op giro 2586. Landbouwpolitiek in de Verenigde Staten. Prijs 2,60. De samenstellers is opgevallen, dat er een zeer actieve samenwerking bestaat tussen de Overheid en het bedrijfsleven. Er wordt veel aan dacht besteed aan inlichtingen over de markt situatie. Er zijn zeer geschikte credietmogelijk- heden. De positie van de Landbouwhogeschool is heel goed door de grote belangstelling van boeren- zijde. De belangstelling van het publiek voor land bouwproblemen is' groter dan in Nederland. Voorlichting en Voorlichtingsmiddelen in de Amerikaanse Landbouw. §rijs ƒ4,30. Hoewel de Nederlandse studiegroep hoofdzakelijk de land bouwvoorlichting in ons land vertegenwoordigde, worden in het rapport vele opmerkingen gemaakt, die betrekking hebben op de voorlichting in het algemeen, zoals ook uit de inhoudsopgave blijkt. Daarin komen o.m. voor: Publicaties, leesbaarheid en leesbaarheidstests, de uitvoering van drukwer ken, pers en voorlichting, radio en televisie, opinie onderzoek en enquêtes. Sporenelementen en andere biochemische onder werpen bij planten en dieren. Prijs 3,85. Vrij uit voerig wordt ingegaan op onderwerpen, die direct samenhangen met sporenelementen (de methodes voor de bepaling van de gehalten aan sporen elementen, de betekenis van sporenelementen voor planten en dieren, de opname van deze elementen door de plant, deficiëntie en overmaat aan sporen elementen bij planten en dieren). Ook is een hoofdstuk gewijd aan de minerale samenstelling van voedergewassen. In een afzonderlijk hoofdstuk wordt een zeven tal verschillende dierziekten besproken, die ook in Nederland bekend zijn, of waarvan het optreden hier te lande kan worden verwacht. Voorts wor den enige methoden behandeld, die bij het dier- physiologisch onderzoek worden toegepast. Landbouwmeteorologisch onderzoek in de V. S. Het doel van de reis was .kennis te nemen van de huidige ontwikkeling van de landbouwmeteoro- logie. Tijdens deze tocht, die door de belangrijkste landbouwstaten van de U. S. A. voerde, werd een goede indruk verkregen van de betekenis van de meteorologie en de klimatologie voor de Ameri kaanse land- en tuinbouw. De Amerikaanse boer en tuinder toondén zich zo mogelijk nog meer ge ïnteresseerd in weersverwachtingen op langere en lange termijn dan hun Nederlandse collega's. Dit ongetwijfeld ten I onrechte, omdat de bedrijven vaak veel groter zijn en een goede en uitgebalan ceerde .planning" daardoor van zeer grote beteke nis is. Bij deze planning speelt het weer een be langrijke rol, bij de teelt van erwten (voor de diep vriesindustrie) bijvoorbeeld voornamelijk de tem peratuur, voor de verbouw van tarwe in droge ge bieden (Texas bijv.) voornamelijk de neerslag en in het bijzonder de hoeveelheid vocht, die op het November was een vrij zachte maand, terwijl de neerslag op de meeste plaatsen onder de normale hoeveelheid «bleef. De gemiddelde temperatuur bedroeg te De Bilt 6,7° tegen 5,4° normaal. Van de 30 dagen waren er 22 warmer dan normaal. Voor veel plaatsen was de warmste dag de 6e November toen het kwik in het Zuidoosten tot 17° opliep! De nachtelijke minimum-tem peraturen waren gemiddeld vrij hoog. Te Eelde bijv. gemiddeld bijna 4° tegen 2° normaal. Te Vlissingen was het gemiddeld mi. nimum ruim 6°. De eerste nachtvorst van betekenis, de in Engels sprekende landen als „killing frost" bekend staande nachtvorst die o.a. een einde aan de bloei van de Dahlia's maakt, trad dit jaar zeer laat op nJL eerst in de nacht van 20 op 21 November. De weerssitua- tie gaf toen aanleiding enige vorst te verwachten, maar na 2 dagen liep de temperatuur reeds weer belangrijk op. De invloed van het warme zeewater was oorzaak dat te Vlissingen en Den Helder op gèen enkele dag de temperatuur onder het vries punt kwam. November was dus wat de temperatuur betreft, zeer gunstig. Bij de bietenoogst die dit jaar zeer laat was en bovendien zeer vertraagd verliep, kon men ook nog geen vorst gebruiken. Der kans op een vorstperiode is in November nog niet groot, doch wel aanwezig, zoals de jaren 1915, 1921, 1947 heb ben bewezen. Het normale aantal vorstdagen be draagt 7te De Bilt kwamen er dit jaar slechts 4 voor. Wat de zonneschijn betreft gaf November meer dan gebruikelijk. In De Bilt bedroeg het aantal uren zonneschijn 66 tegen 55 normaal. De hoeveelheid neerslag bleef in deze maand op de meeste plaatsen beneden normaal. Slechts in het (Advertentie.) Tel. K. 1100-2420 en 3030 0 Lamlbouwzaden 0 Gras- en Klaverzaden Zaaigranen Kwamen Belgische onderzoekers reeds tot de zeer duidelijke conclusie dat de z.g. kiemkasten (hierin laat men in pl.m. 7 dagen een hoeveelheid granen kunstmatig snel ontkiemen) voor het be reiden van ruiidveevoer ten sterkste moesten wor den ontraden, in West-Duitsland is men wat be treft de varkensvoeding tot dezelfde conclusie ge komen. Men vond daar bij gerst een verlies van verteerbaar ruweiwit van ruim 13 de zetmeel- waarde nam met 28 af; hiertegenover stonden geen voordelen. Onlangs is uit Zwitserse proeven tenslotte ge bleken, dat het laten kiemen van granen voor de voeding van het pluimvee gepaard gaat met grote verliezen die echter eveneens op geen enkele wijze werden vergoed. Tenslotte kan er op worden gewezen, dat de door de fabrikanten, importeurs en agenten aangevoer de gunstige diëtische werking ook en véél goed koper kan worden bereikt door vers groenvoer, kuilvoer en/of kunstmatig gedroogde producten te verstrekken. De slotconclusie van de Zwitserse onderzoekers, die ook de Belgische en Duitse ervaringen aanha len, luidt woordelijk vertaald: ..Het produceren van gekiemde granen betekent niet alleen voor de boer geen voordelen (slechts in het gunstigste geval een diëtische verbetering van het voer, die door andere voedermiddelen veel eenvoudiger valt te bereiken), maar door de aan. zienlijke verliezen aan voederwaarde en de kosten is het voor hem een uitgesproken nadelige zaak!" Met de meeste klem willen we bovenstaande woorden in Uw aandacht aanbevelen. Voor onze Nederlandse boeren moet deze slotconclusie dui delijk zijn. S. IWEMA. moment van uitzaai in de bovenste lagen van de bodem aanwezig is. Hoewel de landbouwmeteorologie in de V. S. nog in een beginstadium van ontwikkeling verkeert, zijn reeds interessante onderzoekingen verricht met voor de practijk waardevolle resultaten. Noorden van Noord-Holland, Friesland en Gronin gen viel meer dan gewoonlijk. Leeuwarden tapte 87 mm af, Den Helder 84 en De Bilt slechts 57 min. welk bedrag 13 mm onder de gemiddelde hoeveel heid ligt. Ook Zeeland en Brabant bleven met 60 70 mm beneden het veeljarig gemiddelde. De groot ste hoeveelheid viel op 7 November; op veel plaat sen zelfs ïmeer dan 20 mm. Het verschil tussen de herfsten van 1953 en 1954 vindt men voor al in de neerslag. In het vorige jaar viel in de maanden Septem ber, October en November ge middeld over het gehele land slechts 80 mm neerslag; het meeest nog in Sep tember. Dit jaar was het land-gemiddelde over de ze drie maanden circa 225 mm In één onzer 'bekende zakagenda's vinden wij' elk jaar opnieuw een «blaadje waarop een weervoor spelling voor het hele jaar is afgedrukt. Ook in sommige tijdschriften vindt men maandvoorspel- lingen. In d.e bedoelde agenda laat de schrijver zich niet uit over de neerslag maar wel over de temperatuur. November 1954 zou in de eerste de cade zeer koud zijh. In werkelijkheid was het zeer zacht. De 6e November was als zeer koude dag afzonderlijk vermeld. Het was op veel plaatsen juist de warmste dag. Op 23, 24, 29 en 30 zou de temperatuur 'beneden normaal zijn. In werkelijk heid was het op 29 en 30 te warm. Over December lezen wij, dat deze maand zeer koud zal worden als inleiding tot een waarschijn lijk zeer koude winter. Om te beginnen zal van 3—5 December matige voorst voorkomen. Nu wij dit schrijven is het 3 December. Het regent en het is zacht. Als de voorspelling verder op dezelfde wijze in vervulling gaat behoeven wij ons over de komende winter, althans wat de vorst betreft, geen zorgen te maken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 6