Het landbouwschap komt op gang. BESCHERM DE BIETEN TEGEN VORST. GEBRs DE JONGH Enthousiasme en soepelheid. Keuringen van tot dekking bestemde hengsten. RADIO HET VOORKOMEN VAN WATEROVERLAST OP GRASLAND. LAGE LANDEN AAN DE ZEE. Plantenziektenbestrijding en Verneveltechniek ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 791 In de afgelopen weken zijn drie hoofdafdelingen van het Landbouwschap, alsmede de commiaeie Grondgebruik geïnstalleerd door de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes Deze heeft steeds de taak van de betreffende hoofdafdeling in het kort weergegeven en het programma voor de toekomst uitgestippeld. Het leek ons goed de belangrijkste onderdelen van deze redes in het 'kort weer te geven. HOOFDAFDELING AKKERBOUW- Een belangrijke taak wacht de hoofdafdeling Akkerbouw, omdat zij één der hoofdafdelingen is, welke de stof zullen aandragen voor het landbouw beleid. Hoewel het leven zelf zal uitmaken, welke moeilijkheden en welke mogelijkheden zich zullen voordoen, kan men nu toch reeds enige punten noemen, waarmede de hoofdafdeling zich in de toe komst zal moeten bezighouden. Allereerst is daar als voornaam vraagstuk, de be hartiging der kwekersbelangen, waarover in de laatste tijd reeds verschillende besprekingen zijn ge voerd. De hoofdafdeling zal advies moeten geven ten aanzien van verordeningen, welke betrekking heb ben op plantenziekten. Eveneens zal dit het geval zijn ten aanzien van de uitvoering van maatrege len. Ook de afzet der producten zal de aandacht van de hoofdafdeling vragen. Voorts zal zij zich moeten bezighouden met de vraagstukken van de mechanisatie, omdat de taak van Technische Commissie in het Landbouwschap anders zal zijn dan de taak van de gelijknamige commissie in de Stichting voor de Landbouw. Ook het terrein van het onderzoek zal de aan dacht van de hoofdafdeling vragen. Het onderzoek immers verplaatst zich steeds meer van de overheid naar T- N. O. en naar de instituten. De akkerbou wers hebben een groot belang bij de coördinatie van het onderzoek, bij de samenwerking en bij. de overzichtelijkheid der organisaties. Op de weg van de boer naar de onderzoekende instantie en omge keerd zal de hoofdafdeling ook een taak hebben. Zij zal ook moeten meewerken aan het uitstippe len en het verdedigen van het Landbouwbeleid, dat het Landbouwschap zal voeren. Op het gebied van de akkerbouw zal een groot deel van het materiaal, dat hiertoe nodig is, door de hoofdafdeling moeten worden verschaft. HOOFDAFDELING VEEHOUDERIJ. De hoofdafdeling heeft in het verleden nuttig werk Verricht. De veehouderij staat op één van de moeilijkste punten van het landbouwbeleid. De moeilijkheden van het landbouwbeleid zijn daar het grootst, waar de export in het geding komt; en deze is bij de veehouderij zeer belangrijk. Ook zal de hoofdafdeling vaak te maken krijgen met de raakvlakken tussen akkerbouw en veehouderij. De verordenende bevoegdheid van het Landbouw schap zal mede het werk van dehoofdafdeling be palen. Haar zullen ook in ddt opzicht vaak advie zen gevraagd worden. In het begin zal zulks o.a. het geval zijn met betrekking tot de hengstenhouderij, de berenhouderij en de stierenhouderij, alsmede de regeling der dierziektenbestrijding. Het Landbouwschap heeft ook een belangenbe- hartigende taak. Daarom zal de hoofdafdeling te maken krijgen met alle terreinen van de landbouw; niet alleen met het prijsbeleid, maar met de gehele wijze waarop de veehouderij, binnen het raam van het geheel, haar taak vervult. De hoofdafdeling zal te maken krijgen met het vraagstuk van de pro ductiekosten en met de factoren die de kostprijzen beïnvloeden, b.v. de pacht, de arbeidsvoorziening e.d. Ook' de technische voorlichting zal haar aan dacht vragen. Eveneens is dit het geval met het buitenlandse beleid, in verband met de exportbe langen. HOOFDAFDELING TUINBOUW. De hoofdafdeling zal geplaatst worden voor tal van vraagstukken op het niveau van het algemene beleid. De tuinbouw immers heeft export nodig en dit juist maakt een goed beleid zo moeilijk. In de hoofdafdeling kunnen de draden van het tuinbouw- beleid bijeen komen; daardoor zal het Landbouw schap in staat zijn om overall waar dit nodig is, op slagvaardige wijze het standpunt van de tuinbouw- producenten te verdedigen. Dit kan tevens een goe de ruggesteun zijn voor de telersvertegenwoordi gers in het productschap. De hoofdafdeling zal zich ook bezig moeten hou den met technische vraagstukken. Het is niet uit gesloten dat de werkzaamheden zich nog verder zullen uitstrekken, daar toch altijd nog de wens bestaat dat het gehele beleid van vestiging en erkenning aan het Landbouwschap zal worden toevertrouwd. De hoofdafdeling zal moeten werken onder erkenning van de plaats en de betekenis van de vrije organisaties op tuinbouwgebied. Zij zal het vertrouwen van de tuinders moeten winnen. Het bestuur van het Landbouwschap hoopt dat het werk van de hoofdafdeling Tunbouw zich in toe nemende mate zal ontwikkelen. Dit is, aldus de voorzitter van het Landbouw schap, de heer H. D. Louwes, een eerste vereiste voor het goed behartigen van de belangen door het Landbouwschap. Hij sprak deze woorden ter gelegenheid van de installatie van de uit 9 ondernemers, 6 arbeiders en 3 adviseurs (grondeigenaren) bestaande commissie Grondgebruik van het Landbouwschap. Deze com missie krijgt, evenals de oude commissie Grondge bruik van de Stichting voor de Landbouw, een ruime taak op het gebied van aangelegenheden die verband houden met de eigendom en het gebruik van landbouwgronden. Ook de openbare nutsvoor ziening op het platteland valt onder de bemoei ingen van deze commissie. In zijn rede heeft de heer Louwes een aantal van de belangrijkste vraag stukken die om een oplossing vragen, behandeld. We nemen daarom het betreffende gedeelte van zijn rede in het geheel over. „De taak, welke aan de Commissie Grondgebruik wordt opgedragen is zeer belangrijk. Bij de be schouwing van de vraagstukken, welke met het grondgebruik sdmenhangen, komt bij mij de ge dachte op aan een groot gezin, waar men meer rege len van orde moet stellen en zich meer moet aan passen dan in een klein gezin. Het Nederlandse volk is een groot gezin in een kleine ruimte. De bevol king breidt zich uit en er komen tal van vraagstuk ken van woningbouw, industrie, verkeer, etc. De grond voor landbouwdoeleinden neemt daarom steeds af. Door landaanwinning en ontginning .wordt niet voldoende grond gewonnen om in de vraag naar grond te voorzien. Afgezien van het feit, dat zo zuinig mogelijk met de grond moet worden omgegaan, zijn er nog allerlei andere vraagstukken, die liggen in de directe sfeer van het landbouwbeleid. Ik noem hier bijvoorbeeld de hoogte van de pachtprijzen, het verschil in de productiekosten van de lichtere en de zwaardere gronden in Nederland. Getracht zal moeten worden om tot andere pachtprijzen te komen. Dit is van eminent belang voor de landbouw en in directe zin voor de pachter. Ten aanzien van het landbouw- prijsbeleid zitten wij nog met vraagstukken, waar voor wij geen oplossing hebben kunnen vinden. Voor de melkprijs wil de georganiseerde landbouw zich voor een jaar aan een bepaalde oplossing bin den. Wij weten niet of de regering deze wil over nemen. Deze oplossing draagt het kenmerk van een compromis. Er was echter geen beter middel te vinden. Verder is er de kwestie van de grondverbetering, van de ruilverkaveling, het vraagstuk van de Veen koloniën, het saneren van gebieden met een te grote bevolkingsdruk. Hoe zal men kunnen bereiken, dat de gesaneerde gebieden, gesaneerd blijven, en niet door de bevolkingsdruk weer in een slechte toestand geraken. Uw aller aandacht is hiervoor nodig." Nu de bietenoogst door de slechte weersomstan digheden sterk is vertraagd en er nog veel bieten gerooid, bewaard en vervoerd moeten worden is de kans op vorstschade groter dan normaal. Wij willen onze lezers er daarom nogmaals aan herinneren dat 1. de opbrengst van een hectare bieten een waar de van f 1800 vertegenwoordigt, 2. de temperatuur aan het uitstralingsoppervlak, zoals grond, bietenhoopjes en bietenhopen bij nachtvorst 5 6° C lager kan zijn dan die op 2 meter hoogte! 3. de staarten van de bieten bevriezen bij een temperatuur van 5° C, 4. bij lagere temperaturen dan —5° C de hele biet bevriest, 5. de geheel of gedeeltelijk bevroren bieten rol- tingshaarden vormen in de hopen wanneer de bieten weer ontdooien, 6. er na het ontdooien zeer belangrijke hoeveel heden suiker verloren gaan, 7. het daarom noodzakelijk is de 'op het veld lig gende hoopjes bieten geheel met loof af te dekken, 8. de grote hopen bij lichte nachtvorst eerst aan de voet, bij lagere temperaturen aan de wind kant en bij vorst geheel met riet, bietenkoppen of stro afgedekt moeten worden, 9. vooraf gekopte en na het lichten verspreid over het veld liggende bieten groot gevaar lopen geheel te bevriezen in het bijzonder wan neer zij met behulp van een eg van de aanhan gende grond zijn ontdaan, 10. het daarom gewenst is deze methode met om zichtigheid toe te passen en niet meer bieten op voorraad te lichten dan gemakkelijk afge voerd kurmen worden, vooral niet wanneer het lichten vlak voor een weekeinde geschiedt. (Overgenomen uit „De Suikerbiet.") VOOR IN HET STAMBOEK INGESCHREVEN HENGSTEN. De Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" houdt op de navolgende dagen en plaatsen keuringen van tot dekking bestemde hengsten, die in het stamboek van de betrokken Vereniging zijn ingeschreven. Gelderland: te Hummelo Maandag 10 Jan. 11 u. Overijssel: te Raalte Dinsdag 11 Jan. 11 u. Drenthe: te Assen Woensdag 12 Jan. 11 u. Friesland: te Leeuwarden Donderdag 13 Jan. 11 u. Groningen: te Groningen Donderdag 13 Jan. 14 u. Groningen: te Emmeloord Vrijdag 14 Jan. 11 u. Nrd.-Hollandte Sloötdorp Dinsdag 18 Jan. 11 u. Zuid-Holland: te Rotterdam Woensdag 19 Jan. 11 u. Noord-Brabant: te 's-Hertogenbosch Donderdag 20 Jan. llu. Limburg: te Roermond Vrijdag 21 Jan. 11 u. Zeeland: te Goes Woensdag 26 Jan. 11 u. Zeeland: te Oostburg Donderdag 27 Jan. II u. Zeeland: te Axel Vrijdag 28 Jan. 10 u. VOOR HENGSTEN DIE NIET ZIJN INGESCHREVEN. De keuringen in 1955 van tot dekking bestemde hengsten van het type trekpaard, die niet zijn in geschreven in een stamboek van een Stamboek vereniging, zullen worden gehouden op de navol gende dagen en plaatsen: Raalte, Dinsdag 11 Januari 1955. Rotterdam, Woensdag 19 Januari 1955. 's-Hertogenbosch, Donderdag 20 Januari 1955. Goes, Woensdag 26 Januari 1955. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat van het voornemen een hengst van het type trekpaard, die niet is ingesclireven in een stamboek van een stamboekvereniging, op één van voornoemde dagen en plaatsen te doen keuren, ten minste drie weken vóór de datum der keuring kennis moet worden gegeven aan de Directeur van het Veeteeltwezen (Afdeling V der Directie van de Landbouw), Bezuidenhoutseweg 30, 's-Gra- venhage. De heer Ir J. W. Minderhoud, Wetenschappelijk Ambtenaar bij het Centraal Instituut voor Land bouwkundig Onderzoek te Wageningen, zal in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij' en Voedselvoorziening op Maandag 13 De cember a.s„ des avonds van 19.45 20.00 uur over de zender Hilversum II, de maatregelen bespreken, die in verband met de wateroverlast, welke dit jaar op veel graslandpercelen wordt ondervonden, kun nen worden genomen. De voorzitter der Z. L. M., Ir M. A. Geuze, czal op Dinsdag 14 December a.s., van 12.3312.40 uur, een radiopraatje houden over bovengenoemd onderwerp. (Advertentie.) WOENSDAGMIDDAG 15 DEC. 1954 i.d. „Prins van Oranje", Nieuwstr. 14 te Goes U komt toch ook naar deze belangrijke en leerzame vergadering, waar 2 ingenieurs bo vengenoemde onderwerpen zullen toelichten? Ter afwisseling 2 films: 1. „HET ZWARTE ZAND", documentaire over het herstel van Goeree en Overflakkee van de watersnood, van C. Hugenot van der Linde. 2. „HET SCHOT IS TE BOORD", ducumentaire over de haringvangst der Ned. Zeevisserij, van Herman van der Horst. De nieuwste „Urgent" vernevelapparatuur, w.o. de ultra-moderne „Urgent" boomgaard- vernevelaar wordt op deze middag ter be zichtiging opgesteld en daarmede direct na de vergadering buiten de zaal gedemon streerd. Heeft U nog geen uitnodigingskaart met uitvoerig programma ontvangen? Zo niet, vraagt deze dan direct aan bij Postbus 35 GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 3