JSS.ïssrsz.'ix ;ï?si-=n' Introductie 780 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. (Vervolg van pag. 779.) De noodzaak hiervan blijkt ons wel j wanneer we de voorwaarden bij ver- 1 schillende sollicitaties zien in deze rich ting. De R.L.W.S. blijft met haar rooster meer op het vlak van de technische op leiding. Speciaal in de landbouw zouden we ook graag een opleidingsmogelijkheid zien op het meer algemeen vormend gebied. Juist in de landbouw, omdat bij deze groep in vele gevallen geen middelbaar onderwijs gevolgd wordt. Om tot dit algemeen vormend onder wijs buiten schoolverband te komen, zou een landelijk instituut opgericht moeten worden, waar iemand lessen voorbereidt, uitwerkt, en in de vorm van schriftelijke cursussen doet circu leren. WÜ zullen dit als provinciale orga nisatie schier stimuleren en zouden ook graag zien, dat de Landbouwmaat- schappijen hiervoor geïnteresseerd kon- den worden. Ook de Volkshogeschool zou hierbij ingeschakeld kunnen worden. Alhoe wel het in Zeeland ook nog steeds niet tot een definitieve oprichting is kun- nen komen, zullen wij van onze kant dit zoveel mogelijk in de hand moeten i werken, door te vermijden dat onze l programma's elkaar overlappen, spe- ciaal waar wij gemeenschappelijke be- s langen na streven, zoals het doorbre- ken van de denkbeeldige grenzen tus sen de bewoners van de verschillende streken. Wanneer ik het doorbreken van de j eilandgedachte aanroer, het ziet er naar uit dat binnen afzienbare tijd onze provincie grote geografische ver anderingen zal ondergaan, wanneer het drie-eilandenplan en het Delta plan uitgevoerd worden, met onver brekelijke daaraan verbonden de in grijpende geestelijke veranderingen, welke ons platteland daardoor even eens zal ondergaan. Het jeugdwerk schreeuwt om krach- Dit. noopt ons ertoe, reeds nu door ten, lazen we in het orgaan van de middel van studiedagen met het idee N. J. G. vertrouwd te raken. Kadervorming is ook voor de L.J.G. Wat het Delta-plan voor onze pro- gebiedende eis en daarom hebben zich vincie is, is een Verenigd Europa voor met de aanstelling van een jeugdleider ons land. in onze L. J. G. vele perspectieven ge- Niet alleen uit angst voor agressie opend, welke er toe bij kunnen dra van water of politieke rampen, maar gen dat we de worsteling, welke ook vooral ook, omdat dit de mogelijkheid de plattelands jeugd van Zeeland moet openen, om als mens, als individu, strijdt, ja, moet strijden, om niet de de. rechten op een vrij en vredig be- actualiteit en sensatie te laten regeren, staan in de hand te werken. maar om hiertegen opgewassen te zijn, Uit deze gezichthoek, zou ik ook Uw te boven te komen, aandacht willen vestigen op de actie voor de vluchtelingen. Weer niet alleen HULPACTIE VOOR vanwege het politieke gevaar waar het VLUCHTELINGEN. wel op aangestuurd wordt, maar om Tt j T r u medemens medewerKjng Jan het £euws óorZé Naar aanleiding van deze medewer- V Om nu de jeugd r«p te maken voor kin<? Bl°™ uitgenodigd geweest al deze ideeën is het nodig dat goede en bereid gevonden over dit probleem leiding aanwezig is. Welke jeugdver- op ""r, ™rgadfe,rlng wat te ver'e"t"- eniging we ook zien, de behoefte aan ?s- Bl°m heeft naar voren gebracht troede leidine is eroot dat hot streven van het comité op het ogenblik is 24 jongens in Zeeuws- Vlaanderen een landbouwkundige scho- - ling te geven, zodat ze na deze oplei ding naar Noord-Amerika kunnen emigreren. (Vervolg van pag. 779.) 24van de millioenen vluchtelin gen, welke de wereld thans heeft. Voor de studiedagen op 27, 28 en 29 Reeds 5/6 van het benodigde bedrag Januari wordt de jeugdherberg in Dom- js bijéén; het overige 1/6 kan bijéénge- burg gekozen, terwijl nog enkele sug- bracht worden als de verloting een gesties worden gedaan voor het pro- succes wordt. gramma. Ds. Blom gaf verder een uiteenzet- De plannen voor de filmvoorstelling ting over het werk in het algemeen worden besproken. Besloten wordt met dat voor de vluchtelingen gedaan de Culturele Commissie vin de N. H. wordt, en gaf een beeld van de toe- Kerk in contact te treden over de mo- stand waarin de vluchtelingen ver gelijkheid ook op Tholen een dergelijke keren. bijeenkomst te houden. Tevens zal met De Verenigde Naties pakken dit pro deze commissie overleg gepleegd wor- bleem in zijn geheel van bovenaf aan, den over regiecursussen te houden in terwijl de Wereldraad van Kerken o.a. het volgend jaar, en een kledingcen- voor de mensen individueel hulp biedt, trale. Met deze laatste organisatie werkt het Met enkele andere jeugdverenigingen Zeeuws Comité nauw samen, zal worden overgegaan tot samenstel- Als wij over de millioenen vluchte ling van een inleidingenbundel over lingen in pers en via de radio horen, het Deltaplan. rlan lijkt dit dikwijls veel minder erg dan wanneer er in onze nabijheid een Werkzaamheden Commissies. ongeluk is gebeurd. Wij moeten dan Daar verschillende voorzitters niet ook vooral niet van boven af op dit aanwezig zijn, wordt van de Technische probleem neerzien, maar met deze commissie een verslag voorgelezen. mensen proberen mee te voelen. Evenals over het verslag van de Ex- Dat zijn de zelfde mensen als wtf en cursie commissie worden, mede in ver- wij kunnen ook evengoed hetzelfde lot band met de tijd, weinig opmerkingen ondergaan. We hoeven hierbij alleen gemaakt. Teneinde uit de moeilijkhe- maar aan de evacuaties in de oorlog den rondom „De Boerenjeugd" te gera- en aan de ramp te denken. Toen had ken, wordt door de hoofdredacteur den wij nog de mogelijkheid bij andere voorgesteld in bescheiden mate van be- gezinnen opgenomen te worden. Maar taalde medewerkers gebruik te maken. vele van de vluchtelingen van thans geman hier al voor werken. Een meisje mag alleen een Ridder accepteren als levensgezel. Teveel leven verloofden als getrouw den om dan als getrouwden weer als 1 verloofden te leven. Laat een vader liever een „kei" voor zijn zoon zijn dan een bridge-kampioen voor de massa. Ook onze verenigingen hebben een belangrijke taak; teveel komt het op j enkelen aan en is de rest alleen „con- 5 tributie-vee". Ook is het belangrijker dat de voorzitter zijn leden „aankijkt" dan een goede inleiding te houden. Onze organisatie eist ons geheel op, doch niet altijd. 1 Laten wij ook in onze vereniging verdraagzaam zijn tegenover anders denkenden. Wie sterk staat haat niet! zitten meestal onder miserabele om standigheden in kampen, waar zij gees telijk afgestompt worden en ook dik wijls een heel slechte verzorging heb ben. Een doel hebben deze mensen niet meer, om van een toekomst maar niet te spreken. Daarom moet het initiatief slagen om deze 24 jongens weer een doel en een toekomst te geven. Laat dan ook niet vergeefs een be roep op U doen als men U dat vraagt! DE JEUGD VAN HEDEN Als men de inleiding van Ds. Blom zakelijk zou noemen, kan men de rede van de heer Knoop zeker idealistisch of om bij de woorden van de heer Knoop te blijven: emotioneel. De jeugd van heden schraagt de toe komst. Veel valt er na deze toespraak te overdenken. Hoe is het met de jeugd gesteld zult U zich afvragen? De heer Knoop schetste dit als een gouden kern, welke er altijd nog bij de jeugd te vinden is. Maar zij is teveel omgeven door hen die het wel goed vinden, dat die anderen de kastanjes voor hen uit het vuur halen. Ook krij gen de jongeren te weinig ruggesteun van de ouderen of worden zelfs ge remd. Uiterlijk hebben we thans meer com fort dan innerlijk. Door de jacht van het heden komen we elkaar te veel tegen, doch hoe vaak ontmoeten wij iemand. Staan wij nog wel eens stil bij problemen van anderen? Het gezin dient vooral een gesloten geheel te blijven. Wij moeten als jon- Vervolg van pag. 779.) Algemene Verg.: veel topfiguren, afge vaardigden van zusterorganisa ties en een handje vol leden. L. J. G.-avondmet een toneelstuk, slechts 40 leden aanwezig. 't Was alles even topzwaar! Wij hebben die steun van ouderen zo hard nodig en die kunnen jullie alleen geven. Nee je hoeft nu niets te belo ven, paai je zelf ook niet met goede voornemens, maar bewijs in de toe komst dat jullie wat wilt; er komt nog gelegenheid genoeg, de studiedagen op 27, 28 en 29 Jan.; de contactavond op 26 Febr. Zorgen jullie dan eens voor een „op- lukkertje", zodat ik de slechte smaak die ik Zaterdag in mijn mond kreeg kan wegspoelen. S. KLEINEPIER. Met de benoeming van de heer G. Mul der uit Rotterdam, gaat de L. J. G. een nieuw tijdperk binnen. Een tijdperk, waar in het werk van de landbouwjongeren een ontwikkelingsgang tegemoet gaat, die de organisatie zal maken tot de meest veel zijdige jeugdorganisatie van het platteland. Dat dit werk een aparte kracht vraagt, is de laatste jaren steeds meer duidelijk ge worden. Het is een veelzijdige functie, die we aan hebben willen duiden met „jeugd- en vor mingsleider". Jeugdleider voor de nog op te richten groepen van 13 t/m 17-jarigen. Vor mingsleider voor de oudere groep van 18 30-jarigen. Een uittreksel van het rapport Landbouw- jongerenwerk in dit nummer geeft deze be doelingen duidelijker weer. We hopen dat de heer Mulder er in zal slagen wat van deze nieuwe functie te maken. We menen, dat hij er de capaciteiten voor heeft door het werk in diverse jeugdgroepen, waaronder ook het lidmaatschap van een landbouwjongeren- groep en voorzitter van een jeugdgroep van het Kralingse Volkshuis. De heer Mulder is niet uit de landbouw afkomstig en kwam door de oorlog voor het eerst in contact met het landbouwbedrijf. Het beviel hem zo goed, dat hij na een praktijktijd op een gemengd zandbedrijf in de Achterhoek en een akkerbouwbedrijf in de Wieringermeer het diploma van de Middel bare Landbouwschool in Dordrecht veroverde. Daarna werd hij aangesteld als plaatsvervangend chef van het bureau Landbcuw van het Rijksarbeidsbureau in Den Haag. In zijn vrije tijd doet hij aan sport, tekenen, schilderen en muziek. Hoewel hij graag op de Algemene Vergadering tegenwoordig geweest zou zijn, was dit helaas niet mogelijk. In plaats daarvan was hij op Zater dag 27 November te vinden op de Liinenberger heide in de functie van officier bij de Nederlandse landmacht. Zodra hU het militaire uniform weer uittrekt, zullen de leden hem wel eens cp een bijeenkomst zien verschijnen. We hopen, dat die eerste kennis making direct een goede zal zijn, die wederzijds tot regelmatige contacten zal leiden, die ons werk ten goede zullen komen. B. haat gaat ten gronde! De aankle ding van de zaak is belangrijk voor een goede sfeer. Ook in onze werkkring hebben we een grote taak; ook daar moet men elkaar niet „tegenkomen" maar „ont moeten". Teveel wordt de arbeid alleen verkocht en aan het eind van de week betaald. Teveel gaan we hier ook over tot massificatie. Waarom dulden wij de dikwijls slechte radio-programma's of artikelen in de pers en films? Waarom afbetalingssystemen, waar door er een schijnwelvaart ontstaat? Laten wij ons proberen te verdiepen in wat we op school hebben verworven. Te kort is het 8-jarige leerplan waar boven 65 van onze jongeren niet uitkomt en dan nog een te weinig vormend onderwijs. Veel is er waaraan de jeugd mank gaat. Veel kan er door ons zelf gedaan worden, om hier verbetering in aan te brengen. Daarom is het goed dat wij dit op onze algemene vergadering ter overdenking hebben meegekregen. A. D. Graslandkeuringen L. J. G. 1954 Het is verheugend dat deze keurin gen in een groeiende belangstelling staan. Het vaak veel gesmade Zeeuw se grasland blijkt de zorg van de ge bruiker toch ook waard te zijn. En in welke mate het dankbaar op die zorg reageert, dat zouden ons enkele deel nemers beter kunnen vertellen dan ik. Want het verschil met verleden jaar was soms aanzienlijk. En dat is met een het aantrekkelijke van een keu ring over enige jaren: men ziet de vor deringen. De keuring bestond dit jaar voor de streken Walcheren en W. en O. Zeeuws-Vlaanderen uit twee rubrie ken. En wel voor de keuring van het jaar, dus wie dit jaar naar het oordeel der jury de beste weide had en de beste behandeling toepaste. In deze rubriek deed de streek Tholen dit jaar ook voor het eerst mee. De andere rubriek omvatte de verandering ten opzichte van verleden jaar. In de meeste gevallen betekende dit een ver betering. En wie de grootste punten- vermeerdering boekte werd in deze rubriek overwinnaar. De hoofdprijzen zijn in Zeeuws-Vlaanderen gevallen. Beide klinkende overwinningen. Maai de nieuwelingen uit Tholen lieten zich ook niet onbetuigd, en pikten al een paar prijsjes mee, waaronder een zeer eervolle derde. Op Walcheren deed men niet veel voor elkaar onder en het verschil tussen de vijf prijswinnaars van het jaar bedroeg slechts ander halve punt. Trouwens, Walcheren mag- in dit verband wel een pluim op de hoed gestoken worden, want alle deel nemers hadden keurig het wedstrijd boekje ingevuld. Van de andere stre ken kan dat helaas niet in alle geval len gezegd worden. Dit is jammer, want de deelnemers ontgaat zodoende de kans op een prijs en alle moeite van de jury was eveneens tevergeefs. Het volgend jaar zal nog strenger de hand aan het invullen van dit boekje gehou den worden. Het kan ons een onmis bare bron van gegevens zijn. Dit zal vooral uitkomen bij de bespreking van de resultaten van de wedstrijd, die we deze winter streeksgewijs hopen te hou den en waar we alle deelnemers ver wachten om hen te vertellen in welke onderdelen ze uitblonken en waar de klappen zijn gevallen. Voor de Jury, M. SANDERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 8