Paard en paardensport CENTRALE VEULENKEURING TE GRONINGEN Trekpaardennieuws ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. Gezien het feit dat de Groninger trekpaardfokkerij goeddeels is opgebouwd uit materiaal dat uit Zeeland werd ingevoerd en deze invoer, zij 't in beperkte mate, nog geregeld plaats vindt, ligt het voor de hand, dat hechte banden de fokkers in beide provincies verbinden Gekocht werd in vele gevallen het beste dat men kopen kon. Tal van beste merriën in Groningen zijn geparenteerd aan de meest prominente lijnen in Zeeuws-Vlaanderen en wat het hengstenmateriaal betreft zijn het vooral de Herseur-zoon Avenir K 1554 en de Nico-zoon Nico van Groede geweest, die sterk op de voorgrond zijn getreden. Zeeuwen keuren doorgaans op deze veulenkeuring die door de Gronin ger Bond van Trekpaardenfokkers worden georganiseerd; ditmaal de heren A. J. E. Temmerman en Marcel D'hoore. Van mening dat het de trekpaardfokkers onder de lezers zal interesseren, laten we hier een en ander van deze veulenkeuring volgen. Algemene indruk: zeer goed. Diverse voorgebrachte veulens zouden ook in het Zuiden tot de goede behoren. Ellendig weer vóór de pauze, wat natuurlijk af breuk deed aan het geheel; later werd het droog en steeg de temperatuur. Weinig publiek. Bijzondere belangstelling ging uit naar de veu lens van de inmiddels gerepatrieerde Ecu de Romiée, wiens progenituur weinig talrijk is ge weest in Groningen, terwijl ook het gehalte in eer ste instantie niet bepaald werd geroemd. Echter bleek het merendeel zich goed te hebben gemaakt en leek ter keuring dat wat van Ecu in Groningen is overgebleven gemiddeld beslist goed. Hoe deze veulens zich verder zullen ontwikkelen dient van zelfsprekend afgewacht. Met even grote belang stelling ziet men reeds nu uit naar de komende jaargang die in niet onbelangrijke mate zal wor den beïnvloed door de producten van de dit voor jaar ingeVoerde Bombardier de la Vieille Cour als mede naar de veulens van de uit Limburg ge komen Albion van Lo\-emich die het, gezien het aantal merriën dat hem ten deel viel, niet aan po pulariteit heeft ontbroken. De jonge merrieveulens vormden een goede ru briek. 1. Clariëtte v. d. Maaskant, d. Clairon v. d. Klef, van H. M. Knol, Warffum. Soort en lijnen best; beenwerk goed; vóór iets nauw en hol. 2a. Tliirza v. d. Hoogte, d. Nico van Kluko, van A. Kloosterboer, Heiligerlee. Best gemodelleerd, ge stopt veulen, diep. beenwerk goed, gangen best.- Nico van Kluko, zoon van Kluko van Melo, uit een dochter van Brutus van Dragon, qua exterieur lang niet foutloos, maar van uitstekende bloedvoe- rittg, werd aanvankelijk maar matig gewaardeerd Nico van 't Zwartewater, de zeer bekende zoon van Nico van Melo, één der cracks van de Zeeuwse hengstenstapel, was meermalen eerste in Goes en Den Bosch, bovendien vader van de 2%-jarige Nico van Groede en Sabine, die op de Nationale de kop deden in hun categorie, plus enkele an dere dertigmaanders, die aldaar goed werden ge plaatst, is door zijn eigenaren, de heren Marcel d'Hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oostburg en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland verkocht aan de Kindn. Simons te Grubbenvorst (L.) en in middels geleverd. Nico van 't Zwartewater, zon der enige twijfel één der allerbeste zonen van de grote Kampioen en vererver, dekte vier seizoenen in Zeeland; drie in 't Land van Cadzand en het laatste op Noord-Beveland. Nog pas zes jaar, leek ondanks enkele geduchte concurrenten een pro vinciaal kampioenschap, vroeg of laat, voor hem weggelegd. Zijn kansen op de prov. titel voor Limburg zijn reëel. Is zijn vertrek een verlies voor Zeeland, Limburg boekt winst, want het is een uitstekend paard rijker geworden. De nieuwe eigenaren, sedert dit voorjaar in 't bezit van de Nationale kampioen Nico van Kapelhof, beschik ken thans over een tweetal hengsten, zoals men op een andere stal in Nederland moeilijk tesamen zal vinden. Alle respectHet geluk zij met de stoutmoedigen Eglon van Erva, driejarige zoon van Eglon van Echt, van de heren Marcel d'Hoore te Sluis, L. J. M. Blondeel te Aardenburg en R. J. de Mil liano te Oostburg ging over in handen van de Ass. „Hardenberg e. O." te Bergentheim (Ov.). Deze zeer kleine, maar uitstekende Eglon, twee maal eerste in Goes en twee maal eerste in Den Bosch, waar hij door zijn volmaakt type en mar kante allures in 't brandpunt der belangstelling stond, zal ongetwijfeld in de smaak vallen en veel bekijks hebben zodra hij zijn entree maakt in Overijssel, in zekere delen van welke provincie men een klein paard sterk propageert. In de vroege ochtend, voorafgaand aan de be kende veulenkeuring in Horst, stierf dezer dagen de laatste aanwinst van de associatie „Vooruit gang" te Horst (L.) Albion de Klokhof, achter kleinzoon van de Belgische kampioen Successeur d'Herse en dit voorjaar geïmporteerd. Albion de Klokhof, kampioen in Ostende en eerste op de Brusselse tentoonstelling, was een groot paard, niet te breed ook, maar hij was uitstekend ge bouwd, stond correct op vier prachtige benen en voeten en zijn allures dwongen bewondering af. Hij stond gedurende zijn kort verblijf in Neder land bloot aan scherpe critiek, een critiek, deels gefundeerd, deels de billijkheidsgrenzen soms ver overschrijdend. Ons heeft hij altijd geïmponeerd, Albion, hoewel ook wij hem liever een beetje kleiner hadden gezien en wat breder. Ons heeft hij altijd geïmponeerd vanwege zijn krachtig, mannelijk silhouet, zijn brillante benen, gewrich ten, voeten en gangen en omdat ons voor ogen stond dat hij veel goeds zou kunnen doen voor de fokkerij, bij passende merries dan. Ons spijt het dat hij gestorven is, te vroeg en te jong, zonder een redelijke kans te tonen wat hij kon presteren, zonder te zijn gerehabiliteerd. COLENBR ANDER, in Groningen, maar men gaat hem steeds meer appreciëren. 2b. Hermine van Kinkhorn, d. Nico van Kluko, van R. Coolman, 't Zandt. Goed van soort, bovenlijn stoort iets, behoorlijk beenwerk. Beter nog waren de oude merrieveulens. Aan de kop Julma v. 't Voorwerk, d. Ecu de Romiée, van L. H. Huizenga, Zijldijk. Vroeg veulen, zwaar, diep en breed, best van soort, regelmatig ge bouwd; benen goed; gangen extra. lb. Leontine van de Wiel, d. Ecu de Romiée, van W. Hartman Smit, 't Zandt. Klein, iets beknopt, best gesloten, soort best, grof, gespierd en expressief met mooie voorbenen vooral en indien eerste zou daarop nie mand aanmerking hebben mogen maken. 2a. Ta mara v. d. Hoogte, d. Nico van Kluko, van A. Kloosterboer, Heiligerlee. Diep, goedsoortig en vlot, stand achter kan sterker, croupe iets a la Kluko, goede benen en gangen. 2b. Asfcrid v. Oud- Wadwerd, d. Quibus (Nico van Annie-zoon, gefokt door De Dobbelaere), van T. B. Bierema, Usquert. Groot, fors, best in bovenlijn, voldoende breed, e,ren nauw vóór, met lange spronggewrichten en zter behoorlijke benen. 2c. Tecula v. d. Hoogte, d. Ecu de Romiée, van A. Kloosterboer, Heiliger lee. Typisch, met snit en aardig beenwerk dat niet te machtig is. Hengstveulens. Goede klasse. 1Mousfcic van Stedum, d. Ecu de Romiée, van D. J. Jensema, Stedum. Kort, goedsoortig, zwaar en grof, nage noeg correct in de standen, goede uitdrukking. 2a. Lion, d. Nico van Kluko, uit Gerda van de Belt, van T. K. Glas, Leermens. Klein, diep, gehamerd en van een extra genre, wat ruimer voet gewenst, rug en benen best, grof en gespierd, stapt iets bodemwijd, extra veulen dat een zeer ernstige be dreiging vormde voor de voorgaande en o.i. in ieder géval een eerste premie had verdiend. 2b. Ecu van Grevingaheerd, d. Ecu de Romiée, van S. Arkema, Leermens. Veulen met goede, typische lijnen, 't achterbeen zagen we gaarne iets anders, voorbenen goed en zwaar, gestopt lichaam, achter hand niet overtypisch en met de iets korte herten hals die enkele der Ecu-veulens kenmerkte. Jaarlingmerriën, kleine maat. Goede categorie, la. Dragona v. Bottemaheerd, d. Nico van Kluko, van D. J. Tonckens, Westerembden. Klein en soor- tig, diep, gebeend en gespierd, breed, met goede benen en gewrichten, beste voeten, iets gesloten croupe en flauwe bovenlijn. Kleindochter van de reserve-kampioene Dragona v. Dorpszicht; lb. Urbainie v. Dierkensteen, d. Jaap van 't Paviljoen, van S. G. Wiersema, Oosterwijtwerd. Soort goed, diep en breed, hoofd detoneert iets, met goed ge spierde schenkel en niet te veel macht vóór, maar forse kogels, koten en voeten, m.a.w. wél funda ment. 2a. Tessa v. d. Hoogte, d. Brutus v. Dragon, van A. Kloosterboer, Heiligerlee. Diep en gelijnd, met fel achterbeen en een goed spronggewricht, iets sabel, voorbeen niet onberispelijk. 2b. Irene v. 't Voorwerk, d. Nico van Kluko, van L. H. Hui zenga, Zijldijk. Zeer soortig en massaal, vóór matig, achterbeen goed. 2c. Fortuna v. d. Dijk, d. Wilfried, van J. H. Bakker, Schildwolde. Uitge sproken breed, maar met iets gesloten kruis, iets korte hals en behoorlijk beenwerk. Jaarlingmerriën, grote maat. Mooie klasse, la. Irma v. 't Voorwerk, d. Nico van Kluko, van HOOGWATERGETIJDEN IN ZEELAND. Westerschelde. Terneuzen: v.m. njm. Zondag 5 December 9.20 10.07 Maandag 6 December 10.35 11.16 Dinsdag 7 December 11.40 Woensdag 8 December 0.11 12.32 Donderdag 9 December 1.00 1.21 Vrijdag 10 December 1.54 2.13 Zaterdag 11 December 2.44 3-04 V ergelijkingsplaatsen Westkapelle 1 uur vroeger; Breskens 35 minuten vroeger; Vlissingen 30 minuten vroeger; Hoofd plaat 20 minuten vroeger; Borssele 20 minuten vroeger; Hoedekenskerke 20 minuten later; Hans- weert 40 minuten later; Walsoorden 50 min. later. Oosterschelde. Wemeldinge: v.m. n.m. Zondag 5 December 10.35 11.22 Maandag 6 December 11.50 12.31 Dinsdag 7 December 0.55 1.15 Woensdag 8 December 1.26 1.47 Donderdag 9 December 2.15 2.36 Vrijdag 10 December 3.09 3.28 Zaterdag 11 December 3.59 4.19 V ergelijkingsplaatsen Veere 1.25 uur vroeger; Colijnsplaat 1 uur vroe ger; Brouwershaven 45 minuten vroeger; Zierik- zee 20 minuten vroeger; Goese Sas 5 minuten vroe ger; Tholen 20 minuten later. L. H. Huizenga, 't Zandt. Best, geblokt genre, beenwerk en gangen goed, iets onderstandig. lb. Marjan, d. Nico v. 't Zwartewater, van A. Pentinga, Overschild. Zeer zwaar, massief en best van soort, met zware goede voorbenen, iets Frans, achter been matig sterk. 2a. Frida van Udine, d. Nico v. Luntershoek, uit Udine d'Amice, van A. Pentinga, Overschild. Opvallend zwaar van benen, met beste maar iets verwaarloosde voeten, wat weinig ras en uitstekende gangen. 2b. Sera v,an Zuidpool, d. Clairon v. d. Kooi, van S. E. HuizingaBruins, Usquert. Breed, goed gelijnd, aardig beenwerk, voldoende correct in details. 2c. Corrie v. Slapers- haven, d. Jaap v. 't Paviljoen, van T. K. Glas, Leer mens. Wat groot, soort goed, grof, vrij aardig beenwerk, iets scheef, zeer vlot. Tweejarige merriën, grote ma,at. Goede rubriek. 1. Alia v. d. Jozinahoeve, d. Elfridus van Melo, van T. B. Bierema, Usquert. Mooie, forse merrie, goed van type, met zware, gespierde, vrijwel correcte benen en gemakkelijke gangen. 2a. Frida, d. Bru tus van Dragon, van H. D. Hassing, Kropswolde. Type best, zeer massief en gesloten, met diepte, een felle schenkel, wat weinig hak en een iets holle knie; robust en ruig paard. 2b. Duchesse van Kinkhorn, d. Nico van Kluko, van R. Coolman, 't Zandt. Soortig en gebeend, diep en gestopt, met bijzonder gespierde achterhand, zware benen, wat overdreven forse knie en vlotte, iets maaiende gangen. Tweejarige merriën, kleine maat. Goede, kleine groep. la. Sonja, d. Nico v. 't Zwartewater, van G. Wiersema, Pieterzijl. Dochter van Ola, uit de lijn van Duchesse, van De Dobbelaere. Klein, geha merd en extra van soort, met lijnen, iets korte koot en beste benen; gangen zeer goed, 't geheel is wellicht iets beknopt; derde in 's Bosch. lb. Ans v. Molenzicht, d. Nico van Melo, van J. A. Noord- hoff, Beerta. Klein en typisch, met uitdrukking, ruim in de achterhand, voor in stap wat nauw. 2a. Thelmine v. d. Hoogte, d. Brutus v. Dragon, van A. Kloosterboer, Heiligerlee. Breed en goed van soort, niet te feFen iets hol. 2b. Mina v. d. Zink- weg, d. Leonard van Nico, van K*. ten Have, Blij- ham. Soort goed, vrij correct, wat weinig achter been, behoorlijke lijnen. Kampioene en reserve werden resp. bij de jaar lingen: Irma v. 't Voorwerk en Dragona van Bot temaheerd. Bij de tweejarigen waren de titels voor Aria van de Jozinahoeve en Sonja. C. De L. J. G. in Oostkapelle wil deze winter een mencursus organiseren. Er hebben zich al 18 deel nemers opgegeven. Dat is nog eens de moeite. Het is prettig te ervaren, dat de jeugd er méér van wil weten. Want aan de omgang met dieren is meestal geen aandacht besteed. Bij het landbouwonderwijs wordt uitgebreid ge leerd hoe de dieren gevoerd moeten worden, welke ziekten de dieren bedreigen en welke teeltkeus moet worden toegepast. Maar dat men het karak ter der dieren door allerlei verkeerde handelingen gemakkelijk kan bederven, daar wordt weinig over gezegd. Wie met dieren om moet gaan, moet dit maar uit zichzelf leren Gelukkig komt hierin snel verandering. De Fede ratie van landelijke rijverenigingen heeft het onder richt in het rijden met paarden ter hand genomen. Reeds spoedig bleek er veel belangstelling voor te bestaan en werd het zelfs al direct op landbouw scholen ingevoerd, Er werden hulpinstructeurs op geleid en ook uitonze Gewestelijke Bond namen twee ruiters hieraan deel. De heer Ripping, de hoofdinstructeur van de Fe deratie op dit gebied, is nu in dienst getreden van de werkgroep Paardengebruik van het Centrum Paardenbelangen. Er zullen enkele landbouwvak- onderwijzers opgeleid worden in het nieuwe vak: ,,Het omgaan en besturen van paarden." Vanzelfsprekend zijn er mensen, die van nature de gave bezitten om op de juiste wijze met paar den om te gaan, maar er zijn anderen, die dit mis sen. Van de laat^ten kan een gedeelte het heel goed leren, et paard is van alle huisdieren wel het meest dankbaar voor een juiste behandeling. Het is dan ook verheugend, dat hieraan de laatste tijd veel aandacht wordt besteed. Maar ook op andere gebieden is er op Walcheren nogal wat activiteit. In de eerste plaats moet ik nog noemen de erewacht, die 14 ruiters op 5 No vember in Vrouwenpolder vormden ter ere van het huwelijk VosMesu. Het getuigt van ware ruiter-vriendschap dat men, ondanks alle drukte, deze dag toch voor het bruids paar in 't teken van hun geliefde sport wilde zetten. Maar ook denkt men er reeds weer aan de toe komst. Als de drukte wat voorbij is, wil men een oriëntatierit of een oefencrosje. En in de winter gaat men zelfs misschien nog wel studeren voor de grote veelzijdigheidsproef, een combinatie van theorie over het paard en harnachement en praktijk van het rijden. Dit lijkt me een zeer mooie wintervulling. Maar ook hoorde ik al over een toneelavondje. En nu er de laatste tijd enige mooie films van de ruitersport gemaakt zijn, komt er, hoop ik, ook nog eens een filmavondje. Niet al deze toekomstdromen zullen in vervul ling gaan, maar een groot gedeelte ervan zal, wind en weder dienende, zeker voor het voetlicht treden Tot volgende keer, TOONTREDER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 6