Bedrijfseconomie Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1955 776 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. (XVII). Vóór- en nadelen van het Taylorstelsel. F. W. Taylor was een man die alle rangen van het maatschappelijk leven had doorlopen. Oor spronkelijk werd hij opgeleid voor advocaat, maar door zijn slechte ogen was deze studie hem te zwaar. Hij ging nu als hulparbeider werken bij de Midvale Steel Company. Achtereenvolgens was hij arbeider, tijdschrijver, draaier, baas, assistent bedrijfsleider en tenslotte hoofdingenieur. Met zijn zwakke ogen schijnt het toch nogal meegeval len te zijn, want in 8 jaar tijds,' welke hij bij de M. S. C. werkte behaalde hij met studie in de avonduren het diploma werktuigbouwkundig in genieur. In 1889 ging hij op 33-jarige leeftijd over in dienst van de Bethlehem Steel Company en vestigde hij zich als adviseur. Bij deze B. S. C. heeft Taylor zijn vermaarde stelsel opgebouwd. Men heeft wel eens opge merkt, dat het Taylorstelsel eigenlijk veel meer is dan een systeem van loonbepaling, daar het de gehele organisatie van het arbeidsproces omvat. Dit is stellig juist, maar niettemin is de loonbepa ling het centrale deel ervan. Nu heeft Taylor's wetenschappelijke analyse van de met de arbeid samenhangende bedrijfs- problemen zeer grote voordelen. De vele door hem aangebrachte verbeteringen in de arbeidsmetihoden zowel voor de uitvoerende als voor de controleren de arbeid moeten met ere worden genoemd.. In een tweetal publicaties heeft Taylor zijn methoden wereldkundig gemaakt. Zijn uitgangspunt was, lage productiekosten en hoge lonen. Wil men dit bereiken dan moet de arbeid zo efficiënt mogelijk worden verricht. Langs wetenschappelijke weg moet worden vast gesteld hoe elke arbeid moet worden verricht en hoelang deze duren mag. De arbeidsontleding werd tot in de perfectie doorgevoerd. Taylor liet zijn waarnemers, gewa pend met een stopwatch die tot op één tiende seconde nauwkeurig werkten, de arbeiders obser veren. Elke weifeling, elke onnodige beweging werd feilloos geregistreerd. De arbeider die een hem hinderende mug of vlieg wegslaat, verricht een handeling, welke voor de productie niet dien stig en dus onnodig is. Door langdurige waar nemingen kwam Taylor nu tot zijn ideale arbeider. Als deze arbeider zich nu geheel naar de plan verdeling schikt en zijn tijd goed benut dan krijgt hij het hoge loon. Wijkt hij hiervan af, dan moet hij de nadelen daarvan maar voelen. Op een z.g. instructiekaart wordt de arbeider aangegeven hoe en hoelang hij werken moet en welke gereedschappen hij moet gebruiken. Hersen werk wordt van hem niet gevraagd, slechts blin delings de handleiding volgen. Reeds de andere morgen wordt hem bekend gemaakt, hoveeel hij de vorige dag presteerde en wat hij verdiende. De fouten van de vorige dag liggen dan nog vers in het geheugen van de arbeider. Met ijzeren consequentie paste Taylor zijn sysffeern toe. Dit betrof niet alleen ingewikkelde werkzaamheden, maar ook zeer eenvoudig werk. Zo bestudeerde hij het versjouwen van ijzer. Men is geneigd te vragen hoe men nu dit zeer eenvou dig werk wetenschappelijk bestuderen en ontleden kan. Taylor deed het en met verrassend resul taat. Bij de B. S. C. wist men, dat de gemiddelde arbeider per dag 12% ton ijzer kon verplaatsen. Taylor bestuurde nu een man die ijzer op een lor rie laden moest. Hij kwam daarbij tot de ontle ding van de arbeid in de volgende elementen: 1. het opnemen van het ijzer van de grond, 2. het tegen de helling lopen naar de lorrie, 3. het neer gooien van het ijzer, 4. het goed neerleggen, op de hoop, 5. het ledig teruglopen om een nieuwe vracht. Deze studie voerde Taylor tot de conclusie, dat élke goede arbeider niet 12% ton, maar 48 ton zou kunnen versjouwen. Taylor zocht nu een der beste en gewilligste •arbeiders uit en nam nu hiermede zijn proef. Deze zou het hoogste loon ontvangen, indien hij precies uitvoerde wat ce opzichter hem zou opdragen. Taylor heeft ons in zijn geschriften nagelaten hoe deze man (proefkonijn) werd toegesproken. Het is niet onaardig dit hier op te nemen. De toespraak luidde als volgt: „Als gij dus een eerste klas kracht zijt, dan zult „ge morgen precies doen wat deze man U zegt, „en wel van 's morgehs tot 's avonds. Als hij zegt, „ge moet een stuk ruw ijzer optillen en er mee „voort gaan, dan tilt ge het op en gaat er mee „voort! Als hij zegt dat ge moet gaan zitten uit rusten, dan gaat ge zitten! Dat doet ge behoorlijk „den gansen dag. En wat er ook bijkomt, geen „tegenspraak! Een eerste klas arbeider is een „arbeider, die precies doet wat hem gezegd wordt, „en niet tegenspreekt. Begrijpt gij mij? „Als deze man U zegt: lopen, dan loopt ge en „als hij zegt: zitten gaan, dan gaat ge zitten en ge „spreekt hem niet tegen". Dit werd doorgevoerd en met werkelijk verras send resultaat. Het aantal arbeiders van de B. S. C. dat met sjouwwerk belast was liep tot op ongeveer terug. De prestatie liep zelfs op tot 59 ton per dag, terwijl het loon met ruim 60 steeg. De Rijkscommissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen maakt met betrekking tot de zomergewassen bekend: 1. Op de Rassenlijst zullen o.a. voor het eerst worden geplaatst de rassen: VOEDERBIETEN EN KOOLRAPEN. Nemova voederbiet K en V: Nederl. Elite zaad Maatschappij N.V., Hillegom. V: Duvekot's Graanhandel, Goes. Korte, ovale tot iets kegelvormige voedersuiker biet. Vrij goede tot goede drogestofopbrengst. Gronem voederbiet K en V: Nederl. Elite zaad Maatschappij N.V., Hillegom. V: Duvekot's Graanhandel, Goes. Hooggehaltige Jaapjes groenkraag met een goede drogestofopbrengst. Koolraap C. I. V. (voorlopige naam) K: Stich ting Kweekbedrijf C. I. V., Veghel en Ottersum. V: C. I. V., Rotterdam. Witvlezige ovaalronde, forse raap. Vormt een lange hals met zeer veel loof. Geeft vooral op dro gere gronden een goede opbrengst. KLAVERS. Hege's Hohenheimér rode klaver K: Saat- zuchtwirtschaft Hans Hege, Hohebuch-Walden- burg., Württ., Duitsland. V: Selectiebedrijf „Lui- denburg", Groningen. Een vroeg bloeiende rode klaver, die voor ver bouw als hoofdgewas en als stoppelgewas in aan merking komt. Himsballe II rode klaver K: Fröavlscentret Hunsballe A. S. Holstebro, Denemarken. VSelec tiebedrijf „Luidenburg", Groningen. Heeft als late rode klaver een goede indruk ge maakt. Pajbjerg Mil ka witte klaver K: Pajbjerfon- den Forsögsgaard, Börkop, Denemarken. V: Se lectiebedrijf „Luidenburg", Groningen. Productieve, goed wintervaste cultuurklaver. Matig blauwzuurgehalte. GRASSEN. Engels raaigras vroeg hooitype Barenza K en V: Barenburg's Zaadhandel N.V., Arnhem. Middenvroeg tot vroeg doorschietende, vrij blad- rijke selectie. Is vrij goed tot goed wintervast. Mommersteeg's Engels raaigras Vroeg hooitype K en V: N.V. H. Mommersteeg, Vlijmen. Vroeg doorschietende, goed wintervaste selectie. Kruipend Struisgras Brabant ia K en VGebr. van Engelen's Zaadselectiebedrijf, 's-Hertogen- bosch. Heeft voor kruipend struisgras een vrij donker groene kleur. Zeer geschikt voor de aanleg van gazons. Vormt een zeer dichte zode. Uitlopervormend roodzwenkgras Brabantia K en V: Gebr. van Engelen's Zaadselectiebedrijf, 's-Hertogenbosch. Zeer geschikt voor de aanleg van sportvelden, vliegvelden en gazons. Vormt een dichte zode. Gewoon roodzwenkgras Brabantia K en V: Gebr. van Engelen's Zaadselectiebedrijf, 's-Herto genbosch. Fijnbladige, lichtgroene selectie. Zeer geschikt voor de aanleg van gazons. I GRANEN. Minerva zomergerst (voorheen L. G. 51) K: Stchting „Fonds ter Bevordering van de Verede ling van Landbouwgewassen", Wageningen. V: Mij „De Wilhelminapoider" bij Goes en de Zaaizaadver. Z. A. P., Anna Paulowna. Tweerijige, productieve voergerst met vrij kort, middelmatig stevig stro. Weinig vatbaar voor meeldauw en matig vatbaar voor roest. Rijpt vrij laat. Grote goed gevulde korrel. Zandster haver (voorheen C. I. V. 229) K: Stichting Kweekbedrijf C. I. V., Veghel en Otter sum. V: C. I. V., Rotterdam. Vroegrijpe, witte haver met een goede korrel- kwaliteit. Komt in aanmerking voor verbouw op minder goede zandgronden. Matador mals (voorheen C. B. 32) K en V: Centraal Bureau, Rotterdam. Vroegrijpende maïs. Op goede gronden produc tief ras. Is in het voorjaar wat gevoelig voor natte koude grond en zeer gevoelig voor magnesium- Bij zijn studie lette Taylor zeer scherp op het gebruik van de juiste hulpmiddelen. Bij eenvou dige arbeid, zoals het verplaatsen van zand en grint werd er op gelet welke schop de beste was in verband met de hoogte waarop het materiaal moest worden gebracht. Indien Taylor op onze Zeeuwse of Brabantse landbouwbedrijven zijn studie gericht had zou hij stellig hebben nagegaan of men voor het laden van suikerbieten een vijftandige of een zestandige 'biétengriep zou moeten gebruiken. Stellig zou hem1 de overgang van de hogere landbouwwagen naar de lagere bandenwagen niet ontgaan zijn. Nu spreekt het vanzelf, dat een dergelijk systeem gevaren inhoudt, maar daarover 'n volgende maal. M. gebrek. Middelmatige lengte en stevigheid. Heeft een mooie, niet te grote korrel. Prior maïs (voorheen C. I. V. 2) K: Stichting Kweekbedrijf C. I. V., Veghel en Ottersum. V C. I. V., Rotterdam. Middenvroeg rijpende maïs. Iets vroeger, maar iets minder stevig dan Goudster.- Evenals dit ras een zeer goede opbrengst en een grote, ronde kor rel. In het voorjaar zeer geringe gevoeligheid voor koude. Foliant maïs (voorheen C. I. V. 6) K: Stich ting Kweekbedrijf C. I. V., Veghel en Ottersum. V: C. I. V„ Rotterdam. Midden laat rijpende maïs. Fors, bladrijk, tame lijk stevig gewas. Komt in de eerste plaats in aan merking voor verbouw als korrelmaïs op minder vruchtbare gronden en voor de teelt van snijmaïs. Productief ras. De ronde korrel is groot en geel rood van kleur. In het voorjaar zeer geringe ge voeligheid voor koude. PEULVRUCHTEN. Virtus ronde groene erwt (voorheen C. B. 4218) K en V: Centraal Bureau, Rotterdam. Productief ras met een goede resistentie tegen topvergeling (voetziekte). Is wel vatbaar voor de Amerikaanse vaatziekte. Vrij fijnbladig, hoog op groeiend gewas. Erwt wat groter dan van Rondo C. B., maar iets minder rond. Koroza rozijnerwt K: Proefstation voor de Groenteteelt in de Vollegrond, Alkmaar: V: Coöp. Zaaizaad vereniging „West-Friesland", Wijdenes. Kort, tamelijk stevig gewas; is zeer geschikt voor gronden die veel stro leveren. Vrij goede resistentie tegen topvergeling (voetziekte) en on vatbaar voor de Amerikaanse vaatziekte. Heeft bij de beproeving goede opbrengsten gegeven. Het zaad. is middengroot en bezit een vrij goede con sumptiekwaliteit. Eroïca rozijnerwt K: Proefstation voor de Groenteteelt in de Vollegrond, Alkmaar. V: Coöp. Zaaizaadvereniging „West-Friesland", Wijdenes. Vrij lang, bladrijk, laat rijpend gewas. Komt in aanmerking ter vervanging van de vroeger in Noord-Holland op tuinbouwbedrijven als landras geteelde N.-Hollandse langstro rozijnerwt. Heeft een zeer goede consumptiekwaliteit en geeft hogere opbrengsten1 dan het landras. Voor de teelt in het groot op de normale land bouwbedrijven is Eroïca minder geschikt. Geeft daarvoor in vergelijking met de overige rassen te lage opbrengsten en is riskanter in de teelt. Wierboon N. E. M- (voorlopige naam) K en V: Nederl. Elitezaad Mij N. V., Hillegom. V: Duve kot's Graanhandel, Goes. Komt in hoofdzaak met de overige wierbonen- rassen overeen. De boon is iets gevulder. AARDAPPELS. Prefect aardappel (voorheen Stol 4415) K en VL. D. Stol, Baflo. Middenvroege consumptie-aardappel, die wat op brengst en consumptiekwaliteit betreft op de veenkoloniale gronden een goede indruk heeft ge maakt. Tedria aardappel (voorheen C. I.V. T lila) K: Stichting Kweekbedrijf C. I. V., Veghel en Otter sum. V: C. I. V., Rotterdam. Middenlate, productieve aardappel. Is zeer wei nig vatbaar voor Phytophthora in het loof; soms komt deze ziekte in de knol voor. Kan beproefd worden als consumptie- en voeraardappel op zand grond en als exportaardappel. Maritta aardappel K: F. von Zwehl, Edels- hausenOberarnbach, Duitsland. V: Centraal Bu reau, Rotterdam. Iets na Voran rijpend ras. Gaf bij de beproeving op alle grondsoorten goede knolopbrengsten en een hoog zetmeélgehalte. De consumptiekwaliteit is vrij goed, maar de knol is niet mooi van vorm en diepogig. Zeer weinig vatbaar voor Phytophthora in loof en knol. Climax aardappel (voorheen Brust 4888) K en VAardappelkweekbedrijf Brust, Sappemeer. Met Bintje rijpende exportaardappel. Gaf ibij de beproeving hogere opbrengsten dan Bintje en heeft evenals dit ras een mooie ovale knolvorm. Het drogestofgehalte is wat lager. In het loof even vatbaar voor Phytophthora, maar wordt in de knol minder aangetast. CICHOREI. Onverwacht cichorei K en V: C. Bosland, Ouddorp. Smouter, die een goede indruk heeft gemaakt. 2. Op de Bijlage „Uitsluitend voor uitvoer be stemde rassen" zal worden geplaatst: Carlsberg zomergerst K: C. A. Qvade en Co., Maribo, Denemarken. V: Centraal Bureau, Rot terdam. Laatrijpende, tweerijige brouwgerst. Grote kor rel. Vrij slap stro. Voor eventuele opname van andere rassen, in het bijzonder bij suikerbieten, wordt verwezen naar de 30e Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouw gewassen 1955, die eind December bij N.V. Leiter Nypels te Maastricht verschijnt. In deze Rassen lijst wordt een volledige beschrijving van de ras sen gegeven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 4