Gemakkelijke premiebetaling ONDERLING BOERENVERZEKERINGSFONDS Bescherming bij eigen organisatie KORTE WENKEN. VEILINGSBERICHT VAN VEILING „DE LANGSTRAAT" DRUNEN. «Ismeg czen Uit een geheim week boek van Bram uit de Slikhoek 100% content met Uur PRESIDENT ZEEÜVVSCH LANDBOUWBLAD. 787 (Advertentie). Het Onderling Boerenverzekeringsfonds geniet de steun van vele honderden coöperaties. Dit betekent in de practijk een zeer gemak kelijke premiebetaling, daar de coöperaties per uitbetalingsperiode de verschuldigde premies inhouden en deze afdragen aan het O.B.F. Dus geen betaling van grote bedragen in één keer, maar een geleidelijke betaling van kleine bedragen. En deze betaling in ge deelten leidt niet tot verhoogde premies. Volgt hierom het voorbeeld van bijna 20.000 Nederlandse boeren en sluit Uw levensverzekering bij het O.B.F. SOPHIALAAN 2 LEEUWARDEN Medewerker voor Zeeland: R. MEYERING Julianastraat 24, Wemeldinge (Tel. K 1192395) (Vervolg van pagina 785.) traal Bureau „De zekere weg" vertoond, die een mooie bekroning vormde van hetgeen op deze ver gadering was behandeld. De melkvetproductie in Oost-Brabant In Oost-Brabant valt de melkvetproductie per melkkoe nog erg tegen. Volgens de L.E.I.-boek- houdingen 1953-1954 had men op 18 van de bedrijven een lagere melkvetopbrengst dan 120 kg. 12 van 120 tot 130 kg 10 van 151 tot 160 kg 28 van 131 tot 140 kg 5 van 161 tot 170 kg 22 van 141 tot 150 kg 5 van 170 en hoger De gemiddelde melkvetopbrengst op boven genoemde bedrijven bedroeg dat jaar 137 kg. Over de laatste 6 jaren was dit 138 kg. Hoe was het laatste jaar het inkomen van de boer in Oost-Brabant De spreiding van het inkomen op de bedrijven is het laatste jaar groter geweest dan in vooraf gaande jaren. De oorzaak hiervan is, dat de be drijven met een uitgebreide varkens- en kippen- stapel ver boven de andere bedrijven uitkomen en dat bedrijven met weinig varkens en kippen en slechts matig rundvee een abnormaal laag in komen konden verwerven. Stukgetrapte weilanden. Door de overtollige regenval van de laatste tijd zijn heel wat weilanden door het vee stukgetrapt. Door intensief rollen vóór de winter kan althans een gedeelte van deze schade worden hersteld. Het voederen van rundvee in de herfst Het voederen Van grote hoeveelheden stoppel knollen veroorzaakt meestal diarrhee en een sterke achteruitgang van de melkproductie. Geef nooit meer dan 50 kg per dier per dag. Vul dit rantsoen aan met hooi of stro en aardappelen. Ook eigen graan kan in de herfst met voordeel bij gevoederd worden. Kuil het overtollige verse groenvoer zo spoedig mogelijk in. In de winter kan dit goed van pas komen. Hoe inkuilen? Inkuilen van stoppelknollen en suikerbieten koppen geven de minste verliezen indien snel ge werkt wordt en flink wordt aangetrapt. Vooral bij deze producten is spoedige afdekking met een flinke grondlaag een eerste vereiste. Een dek van 1 meter dik is al weer beter dan een dek van 80 cm. Maïs drogen De maïs, die thans geoogst wordt, heeft een hoog vochtgehalte en moet veelal in een ren ge droogd worden. Neem deze nooit breder dan 50 a 60 cm, omdat men, vooral bij het gebruik van te slap gaas, vaak bredere uitzakking krijgt. Voor een goede doorluchting kan men in de ren op enkele plaatsen rondhout aanbrengen in de lengterichting. Het is waarschijnlijk onnodig er op te wijzen, de ren flink op de wind te plaatsen. De Rijkslandbouwconsulent, Ir. P. J. LARDINOIS. Per kg: Appelen 426 ct.; Peren 627 ct.; To maten 2431 ct.; Witlof 4474 ct.; Spruiten schoon 3477 ct.; Spruiten niet schoon 20—61 ct.; Savoye kool 10—24 ct.; Rode Kool 1225 ct.; Wit te kool 714 ct.; Boerenkool 1222 ct.; Andijvie 1330 ct.; Spinazie 3740 ct.; Prei 1629 ct.; Koolrapen 510 ct.; Juin 1122 ct.; Wortelen B. C. 512 ct.; Kroten 1227 ct.; Nero 3436 ct. Per stuk: Bloemkool 1038 ct; Knolselderij 2 14 ct. Per bos: Bospeen 923 ct.; Selderij 24 ct. Per 100 stuks: Sla 2,50—12,00. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) HET ONDERHOUD VAN DE DRAINAGE Gachte Redactie, Met belangstelling las ik in uw blad van 20 November het artikel van de heer Buwalda, over het onderhoud van de drainage. Inderdaad worden bij drainage grote bedragen in de grond gestopt en daarom is het zo be vreemdend, dat men het dan verder vaak wel gelooft. Stel, dat iemand 50 ha draineert tegen 700, per ha (wat nog aan de lage kant is), dan be loopt dit een bedrag van rond 35000,waar hij verder meestal niet naar omkijkt. Zou diezelfde persoon echter vee of werktuigen aanschaffen tot een bedrag van 35000,dan zou hij daaraan alle mogelijke zorg besteden en het goed onder houden. En toch zal die drainage hem zeker zo veel bezorgen dan het bezit van dat vee of die werktuigen. Om echter het onderhoud van een drainage doelmatig te kunnen uitvoeren, dient men reeds bij de aanleg met verschillende factoren rekening te houden. De buizen moeten zeer nauwkeurig worden gelegd en zoveel mogelijk moet worden getracht de stootvoegen te omhullen met turf molm, waarvan men 1 pak per 80 m. drain ge bruikt. Bij fijnzandige ondergrond 1 pak per 60 m. De afloop van de reeksen mag niet te gering zijn, zodat voldoende stroomsnelheid in de buizen ont staat om fijne zwevende slibdelen de gelegenheid te ontnemen tot bezinken. De bodem van de drainsleuf moet daarom een zuiver rechte lijn vertonen, zonder hoogten of laagten, welke liefst van 15 tot 20 cm. per 100 m. lengte afhelt na!ar de sloot. Verder is het gewenst, een kaart te (laten) vervaardigen van alle percelen van het bedrijf, waarop lengte van sloten, oppervlakte zaaiens- veld, bestaande drainage met jaar en aanleg, enz., nauwkeurig staan ingemeten. Vele boeren in Groningen b.v. bezitten van hun bedrijf een kaart, waarop alle kavels van het bedrijf ge zamenlijk staan aangegeven, voorzien van een nummer, met daarnaast een soort omslag, waar in de kaarten van alle percelen afzonderlijk, voor zien van alle nodige gegevens, zijn ingebonden. Hierop is aan te tekenen het jaar van aanleg van de drainage, van schoonmaken of vernieuwing enz. Op deze manier is het gemakkelijk bij te houden, welke onderhoudswerkzaamheden wer den verricht en in welk jaar. Ideaal zou het zijn, dat wanneer iemand wiens drainage versleten raakt, deze in b.v. 5 jaar ging vernieuwen, door ieder jaar yfe gedeelte te leggen. Zodra dan de gehele drainage is ver nieuwd, begint hij met de eerstgelegde schoon te maken en doet zo elke winter V% deel van zijn bedrijf. Op deze wijze is het apparaat met de plasticbuis zeer goed te gebruiken. De meeste oudere drains in Zeeland zitten echter reeds te vol met bezinksel en zal hiervoor zwaarder materiaal moeten worden gebruikt. Het schoonmaken kan dan geschieden door ge bruik te maken van een lange ketting, voorzien van rubberproppen, welke door de buis worden gehaald. De ketting woelt het slib enigszins los en de daaraan in opvolgende grootte bevestigde proppen brengen het naar buiten. Het is dan niet mogelijk de ketting met de hand te trekken, doch deze wordt er met behulp van een lier uitgedraaid. Sommigen vrezen, dat bij deze methodoe de kans bestaat, dat de stootvoegen worden dicht gesmeerd, terwijl anderen deze bezwaren menen te kunnen weerleggen met de bewering, dat het eventueel in de stootvoegen! gedrongen slib spoedig indroogt en krimpt en daarna door het doorsijpelende water weer uit de stootvoeg wordt verwijderd. Voor zover bekend, is dit nog niet wetenschappelijk onderzocht en nemen beide partijen aan, dat zij gelijk hebben. Een feit is echter, dat reeds duizenden km. zwaar vervuilde buizen op deze wijze met goed resultaat werden gereinigd. De kosten van dergelijk werk zijn echter nogal belangrijk, daar men al naar de mate van ver vuiling moet rekenen op 0,15 tot 0,25 per meter. Het zou wellicht aanbeveling verdienen een op de juiste diepte en verder goed liggende doch sterk vervuilde drainage eerst met de ketting door te trekken en leze vervolgens bij te houden door b.v. om de 5 jaar met de plasticbuis te behan delen. Dit is altijd nog belangrijk goedkoper dan het aanleggen van een nieuwe drainage. Wan neer het echter een slecht aangelegde of bijna versleten drainage betreft, kan men beter ver nieuwen, eventueel met subsidie van de Cul tuurtechnische Dienst, wat een belangrijk voor deel oplevert. Overigens heeft de ervaring geleerd, dat men op de Zeeuwse grond niet teveel waarde kan herhten aan kostenberekeningen uit de N.O.- Polder, daar alles daar bijna ideaal is; prima grond, onder deskundige leiding door vakmensen gelegde drainages, lage slootwaterstand in ruime goed onderhouden sloten, enz. Er valt dan ook op de door de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst aangekondigde demonstraties nog veel te leren. Hoogachtend, Goes, 23 Nov. J. AARTSEN. 30 Nov. Het begint zachtjesaan op een eind te lopen met de werkzaamheden op de akkers. Behalve dan •het ploegwerk, dat ook al aan 't opschieten is. Nog een goede zet en de bietenoogst 1954 behoort tot het verleden. En zal St. Nicolaas geen last meer hebben van bietenslijk, want zijn lange rok ken kunnen daar lelijk van lijden. Nu we zullen .blij zijn, dat het toietenwerk klaar is en de paarden ook, want ibijzonder mooi heeft het nu niet gegaan en wanneer we de stukgereden bietenakkers zien liggen, dan zeg je soms tot jezeli, hoe kan daar nu in 's hemels naam volgend jaar een gewas op groeien. Het is één en al diepe wagensporen die nog gevuld zijn met water, om dat zij ondoorlatend zijn geworden. Het ploegen op wintervoor valt op zo'n stuk- gereden akker ook niet mee; het gaat beter over dwars, doch de meeste akkers lenen zich hiervoor niet, omdat /ze vaak te lang en te smal zijn, maar 't zal op de één of andere manier moeten gebeuren- Het loof is gekuild, dus hieraan hebben we geen zorgen imeer. Doch wel aan onze aardappels, die ingekuild zijn. We hebben van 't najaar gerooid nat of droog, meer het eerste dan 't laatste, en in koelcel of kuil gebracht onder 't stro. De laatste blijken slecht gedroogd te zijn en bijna niet lever baar. Zij zullen netjes omgezet en wat uitgezocht en dan onder droog stro moeten worden gelegd om met een week of drie zonder zorg geleverd te kun nen worden. Ja, er is veel werk aan de aardappels en de prij zen willen niet erg naar boven. Er wordt algemeen gedacht, dat er een overschot aan aardappels is. Doch wanneer we zien wat er uitgaat, dan zijn we daarvan nog niet zeker en we hopen, dat de kooplui dit ook zo zullen gaan zien. Zaterdag avond naar de Prins van Oranje waar onder lei ding der L. J. G. door een groep der Hervormde Jeugdraad, het bekroonde toneelstuk der prijsvraag P. Z. C. werd gespeeld Het was een mooi stuk en er werd goed gespeeld. Het was te betreuren, dat de zaal niet vol was, daar het bruto-bedrag der inkomsten gegeven zou worden aan het Comité Vluchtelingenhulp Zeeland, dat op zich genomen heeft 24 dezer vluchtelingen een landbouwoplei- ding in Sdhoondijke te geven van 2 jaar, waardoor deze jonge mensen weer een toekomst krijgen en hun leven weer een doel, na eindeloos lijden. Voorzeker een prachtplan waarvoor iedere Zeeuw zeer zeker wat moest bijdragen. Oo rwlrtjga f»«trww mtlt'é». gr f Vraagt tntlchtlngaa! lmp.iv. Drialfcv.Doeata* Hoofddorp 3850.-!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 15