marktb: 2richten HUit de erverkavelingsgebieden CON SUMPTIEMELKBELEID* ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 788 De Herverkavelingscommissie vergaderde VOOR 2»/2 MILUOEN GOEDGEKEURD. In de laatste vergadering van de Herverkave- lingscommisie Zeeland werd weer een groot aan tal plannen goedgekeurd. De werkzaamheden gaan dus in onverminderd tempo door. De betere weers omstandigheden van de laatste weken maken het nu gelukkig ook mogelijk, dat de reeds in uitvoe ring zijnde werken goede voortgang hebben. Er werd voor een totaalbedrag van bijna 2% millioen gulden aan nieuwe objecten gegund en goedgekeurd. Binnenkort zal aan deze werken begonnen. WERKEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND. Op Schouwen-Duiveland komen 25 km wegen in uitvoering. Bij Ouwerkerk worden de Molen weg, de Steenweg en de Schellewitsweg aangelegd door de fa. van 't Verlaat. Jac. van Oord heeft wegen in de polder Schouwen (Prunjegebied) aangenomen. De Zandweg, Slikweg, Brasweg en de Verseputseweg zullen hier aangepakt worden. De oude wegen, die vervallen, zijn voor een deel doorgraven door de nieuwe waterlopen. Een betere bereikbaarheid van deze gebieden was uitermate gewenst. Hetzelfde geldt voor de Taayersweg, Kie- vietsweg en Pimmelaarsweg in het gebied ten Oos ten van Moriaanshoofd. Deze wegen zijn gegund aan de fa. De Oude en De Jonge. De moeilijkheden, die bestonden bij de werk zaamheden in de Dreischorsedijk bij de Helleweg zullen door het graven van een leiding verholpen worden. Zoals reeds in een vroeger bericht was gemeld, zullen de eerste bruggen van gewapend beton over de nieuw gegraven waterleidingen in Schouwen thans aangelegd worden. De fa. Everaers en v. d. Berg heeft 5 van deze bruggen aangenomen. De bruggen komen ter plaatse van de Krijn Kareis- weg, de Ellemeetseweg, de Hoogeweg, de Zwaard- weg en de Tellersweg. Men hoopt deze bruggen over ongeveer 5 maanden gereed te hebben. Dit werk zal de bereikbaarheid van de betrokken ge bieden sterk verbeteren. Het stemde de Commissie tot voldoening, dat er overeenstemming is bereikt tussen de diverse be trokken instanties over de plaats van de beper kingswaterkering door de Polder Schouwen, niet zozeer vanwege het feit dat de dijk er komt, alswel dat de onzekerheid 'omtrent de toekomstige vorm geving aan wegen en waterlopennet in dit gebied thans kan worden opgeheven. Het tracee van de dijk is nu ontworpen vanaf de Schouwsedijk, ten zuiden van Brouwershaven naar de Schelphoek- dijk ter hoogte van de Klompegeul. Hierdoor zijn tevens enige wijzigingen in het wegenstelsel moge lijk geworden. Aan G. S. zal worden voorgesteld de weg ZierikzeeNoordgouweZonnemaire Brouwershaven als Provinciale weg uit te voeren. De weg SerooskerkeBrouwershaven wordt een tertiaire weg. Een zeer belangrijke functie zal de weg MoriaanshoofdScharendijke krijgen (de Zwaard weg). Bij het totstandkomen van de Delta-dijken zal deze weg een verbindingsschakel van grote beteke nis worden. De nieuwe Zwaardweg zal binnenkort in uitvoering komen. De Gebr. De Oude hebben de aanleg van de eerste 4.2 km aangenomen. Met de uitvoering van de Provinciale weg van (Vervolg van pagina 782) We hebben dit voorjaar op 24 Maart arseniet ge spoten op de naakte grond naar 2, 5, 10 en 20 maal een normale dosering. Einde April werd hier mals geplant. Met 2 en 5 maal normaal was hier nauwe lijks enige afwijking zichtbaar. Met 10 maal nol- maal was de opkomst en de groei slecht, en met 20 maal normaal groeide er vrijwel niets. Deze zomer hebben we het volgende geval gezien. Een landbouwer plantte in Juni spruitkool tussen zijn Eersteling aardappelen. Deze aardappelen, die zeer weelderig groeiden, werden in Juli met 40 1 arseniet bespoten. De spruiten werden niet geraakt, omdat ze geheel bedekt waren door aardappelloof. Er moest echter een tweede bespuiting uitgevoerd worden, eveneens weer 40 1. Hiervan kregen de spruiten wel de volle portie. Een ieder kan thans nog de spruiten bewonderen, die op het perceel groeien. Ook na kennisneming van Amerikaanse ervarin gen zijn we optimistisch gestemd, omtrent de in vloed van arseniet op de gezondheidstoestand van de grond en de gewassen. Doseringen van 20 maal normaal gaven een volgend jaar weinig beïnvloe ding van de verbouwde gewassen. Ook de arseni- cumgehalten van deze gewassen waren zodanig laag, dat geen enkel gevaar voor mens of dier aan wezig was. Bij de meest intensieve aardappelcultuur worden thans eens in de drie jaar aardappelen verbouwd op eenzelfde perceel. Wanneer hierbij 2 of 3 maal een normale dosering aangewend wordt, dan ach ten we voor de zavel- en kleigronden geen gevaar voor een achteruitgang van de gezondheidstoestand yan de grond aanwezig, Ir. J. RUSSCHEN, Serooskerke naar Haamstede zal, naar verwacht mag worden, thans ook binnen afzienbare tijd kun nen worden begonnen. Dit is eveneens het geval met de rondweg bij Poortvliet op het eiland Tholen. EGALISATIE WERKEN OP THOLEN. Op Tholen zullen verder een aantal egalisatie complexen in regie worden uitgevoerd door de Ned. Heide Mij in de Scherpenissepolder (totale oppervlakte ruim 220 ha). WERKEN IN DE ZAK VAN ZUID-BEVELAND. De werken in het Coudorpe-gebied in Zuid-Beve land breiden zich steeds verder uit. Een nieuw blok van 33 ha in dit moeilijke terrein is gegund aan de fa. Hakkers en Schermers. Binnenkort zal hieraan worden begonnen. De Voorzitter deelde mee, dat 5 fruittelers uit de Zak van Zuid-Beveland bij de Minister van Fi nanciën zijn voorgedragen voor een bedrijf in de Quarlespolder. Indien zij het aanbod aanvaarden en tot overeenstemming komen met de Herverka velingscommissie over de inlevering van hun gron den, zullen zij in het voorjaar hun nieuwe bedrij ven kunnen betrekken. EMIGRATIE MOGELIJKHEDEN. De mogelijkheden van emigratie voor landbou wers uit het Herverkavelingsgebied zijn door de Herverkavelingscommissie besproken met de ver tegenwoordigers van de emigratie-organisaties. LANDSCHAPSVERZORGING. De vergadering verklaarde zich accoord met het voorstel om aan Staatsbosbeheer op te dragen, de plannen uit te werken voor de landschapsverzor ging van de Herverkavelingsgebieden. Het is dui delijk, dat dit een omvangrijke taak is, doch een doelmatige beplanting van wegen en erven is on getwijfeld een zaak van belang. Het nieuwe landschap dat door de herverkave- lingswerken ontstaat, zal naar verwacht mag wor den, vele jaren woonplaats moeten zijn voor een welvarende bevolking. Het is dus verantwoord er dienovereenkomstige aandacht aan te besteden en een fraai geheel tot stand te brengen. HET OPMAKEN VAN PLANNEN VOOR BEPLANTINGEN. Plannen voor beplantingen worden gratis opge maakt door de dienst van het Staatsbosbeheer. Men kan daarom beter geen opdrachten geven aan de Heide Mij of de Gront Mij en, zo men dit al gedaan heeft, deze opdracht annuleren. Men wende zich voor het bespreken van een dergelijk plan tot het Staatsbosbeheer, Halsterseweg D 40, Bergen op Zoom. ALGEMEEN OVERZICHT. De binnenlandse graanmarkt was in de week van 21 tot 27 November vast gestemd. De spreiding van het aanbod tarwe, die dit jaar door de telers werd toegepast, heeft goede resultaten gegeven. Tenge volge van het kleine aanbod trok de markt aan, zo dat ook deze week weer prijzen betaald werden, die boven de zgn. AVA-prtfsstaffel doch nog niet op het niveau van de calculatieprijs lagen. Bovendien werd tarwe voor voerdoeleinden meer gevraagd. Van de zjjde der mengvoederfabrikanten bestond meer be langstelling voor rogge, waardoor de prijs in de loop van de week op een hoger niveau kwam te liggen. Voor voorjaarslevering bestond grote belangstelling, doch er waren weinig offertes aan de markt. Door dat de buitenlandse gerstmarkt zeer vastgestemd was, kwam er voor inlandse gerst meer belangstel ling, tegen verhoogde prijzen. Het aanbod bestond echter in hoofdzaak uit partijen, die niet langer houdbaar waren. De brouwgerstmarkt was bij een zeer klein aanbod vast gestemd. Voor maalhaver be stond bij gering aanbod in disponibele buitenlandse haver goede belangstelling. De prijs kon aanzienlijk hoger worden, daar ook de buitenlandse maalhaver zeer vast gestemd was. Voor kippenhaver zowel voor directe als voor latere levering bestond goede vraag. De prijzen van dit artikel kwamen, evenals die van de andere granen, op een hoger niveau te liggen. De binnenlapdse graanmarkt sloot met een vaste stemming. Buitenlandse granen. De buitenlandse graanmarkt was in de afgelopen week weer zeer vast gestemd. Dagelijks liepen de prijzen vrij sterk op en men vraagt zich af, hoelang deze prijsstijging nog zal voortduren. Men zag de buitenlandse offertes regel matig hoger afkomen en vrijwel iedere vraagprijs werd betaald. In hoofdzaak betrof het zaken op December-aflading en verder, maar ook spoedig ge wacht goed kon geheel worden geplaatst. De buitenlandse graanmarkt sloot Zaterdag in een zeer vaste stemming. ROTTERDAMSE KORENBEURS. Tarwe. De aanvoer is van geen betekenis 26,75 voor de doorsneekwaliteit franco fabriek, bekende condities. Gerst. Werd ruimer aangeboden in een vaste markt. De prijzen kwamen weer hoger te liggen en zo kan voor doorsneekwaliteit 28,25 worden ge maakt. Beste, geschoonde partijen tot 29. Brouwgerst. Het Centrale Brouwgerstkantoor be taalde voor Balder 31,25 en voor Kenia 31,op de bekende condities. Haver. De vraag richt zich vooral op de blanke partijen. Naar gelang kwaliteit 26,50 tot ƒ28, De Stichting voor de Landbouw heeft mede namens de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond en de Coöperatieve Melkcentrale een brief ge zonden aan de leden van de Tweede Kamer der Saten Generaal, inzake het consumptiemelk- beleid. Deze brief vestigt allereerst de aandacht op het vraagstuk van de standaardisatie van con- sumptiemelk, vervolgens op het wenselijke vet gehalte en ten slotte op de eventuele uitbreiding van de verkoop van volle melk voor veehouders rechtstreeks aan consumenten. Het standaardiseren van de consumptiemelk acht de Stichting voor de Landbouw zowel op hygiënische als op economische grond nood zakelijk. Ten aanzien van het vetgehalte in de con sumptiemelk doen zich in de practijk twee moge lijkheden voor, en wel: de verkoop van twee soorten melk met een verschillend vetgehalte, ofwel een algemene verhoging van het vetge halte tot 3 Zoals bekend heeft de regering het voornemen bekend gemaakt, de verkoop van melk met 2% vet en met 3% vet toe te staan. Deze maatregel acht de Stichting voor de Land bouw echter ongewenst op grond van psycholo gische en bedrijfseconomische bezwaren. Zij vreest o.a. dat hierdoor de prijs, vooral van de melk met 3% vet, onevenredig hoog zal stijgen. De Stichting voor de Landbouw en met haar de beide andere organisaties geeft de voorkeur aan het vaststellen van het vetgehalte van alle consumptiemelk op 3 Op deze wijze sluit men aan bij het vetgehalte dat voor de oorlog gebruikelijk was, en tevens bij de huidige situatie in de Westerse landen. Ook wordt hier door de kwaliteit van de consumptiemelk ver beterd. Standaardisatie op 3 levert daarbij het voordeel op van een beduidende vermindering van het boteroverschot in de maanden met een hoge melkproductie. De verhoging van het vetgehalte kan thans op bezwaren stuiten ten aanzien van de loon- en prijspolitiek, doch de Stichting dringt er wel op aan dat deze verhoging in de loop van het jaar zal worden doorgevoerd. Tenslotte spreekt de Stichting zich uit tegen de rechtstreekse verkoop van volle melk door de producent aan de consument. De pasteurisatie van consumptiemelk zou dan niet meer mogelijk zijn en tevens zou deze maatregel de kans op knoeierijen vergroten. Rogge tot 23,—-. Schokkers. Flinke aanvoer, waarvoor voldoende kooplust ontbrak. Op monster van 70 tot ƒ140. 3 kwaliteit 157,50 bieden, 160 laten. Groene erwten. Normaal aanbod. Op monster van 40 tot 102,50. 3 kwaliteit 116. Bruine bonen. Voor het wat ruimere aanbod was een betere vraag, waardoor de zaken wat vlotter ver liepen. Monstergoed van 70 tot 105. Blauwmaanzaad. Iets kalmer. Aanbod wel groter. Prima doorsneekwaliteit 255. Karwijzaad. Geanimeerde stemming; klein aanbod, prima doorsneekwaliteit 153. Een eerste zaak in zaad van oogst 1955 kan worden gemeld, n.l op ƒ147,50. RUWVOEDERBEURS ROTTERDAM 29 Nov. De afgelopen weken was er een goede belangstel ling voor alle soorten stro. Tarwestro ontmoet spe ciaal vraag van industrie-zijde. Hogere vraagprijzen werden steeds ingewilligd. Goede gerstestro en ook haverstro wordt vlot geplaatst in de voersector, even. eens tegen oplopende prijzen. Erwtenstro gaat vlot van de hand naar België. Van enkele hooisoorten werden eveneens hoge prijzen gemaakt. Door ge ring aanbod hierin in er evenwel weinig handel. Voeraardappelen werden goed gevraagd. In het Noorden van het land gaan veldgewas aardappelen thans naar de aardappelmeelindustrie. Voederbieten alhoewel niet ruim aangeboden, stijgen niet in prijs. Het aanbod blijkt dus nog voldoende te zijn. Ge droogde pulp is bij de fabrieken practisch uitver kocht. Notering af boerderij per 1000 kg: Tarwestro tot 75,—; Gerstestro tot 70,—; Haver stro tot ƒ62,50; Erwtenstro tot ƒ104, Voeraardappelen (met droogziek) tot 3 p. 100 kg. STROVLAS. De strovlasmarkt blijft zeer flauw gestemd en er gebeuren bijna geen zaken. Alleen enkele partijen goede kwaliteit vlas worden in verband met de goede zaadprijzen ongerepeld nog voor behoorlijke prijzen verkocht. Goede kwaliteit vlas gerepeld 2530 ct per kg; on gerepeld 1824 ct per kg; mindere kwaliteit ge repeld 1525 ct per kg; ongerepeld 818 ct per kg. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Op de aardappelbeurs te Rotterdam werden Maan dag voor klei-aardappelen van 35 mm opw. de vol gende prijzen betaald: Eigenheimers ƒ10—ƒ12,50; Bintjes ƒ8,25; Bevelanders 11,50—ƒ12; Meerlanders ƒ99,50 en IJsselster 8ƒ8,50; Libertas zand- aardappeien noteerden ƒ7,75 en voeraardappelen ƒ3,60—ƒ4,40 per 100 kg,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 11