Uit de Kringen en Afdelingen MOET ARSENIET VERBODEN WORDEN? KRING kW. ZEEUWS-VLAANDEREN DER Z. L. M. KRING SCHOUWEN DUIVELAND HIELD ALGEMENE VERGADERING. 782 BEfcUWSCH LANDBOUWBLAD. ALGEMENE VERGADERING op Dinsdag 7 December 1954, des namiddags om 2 uur in het Café „De Eenhoorn" te Oostburg. Agenda 1. Opening. 2. Notulen en Mededelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Begroting voor 1955 vaststellen. 5. Als spreker zal voor onze Kring deze mid dag optreden Ir J. I. L. Butler, Directeur van het Nederlands Vlasinstituut, over: „DE NIEUWE METHODE VAN VLASBEWERKEN". 6. Rondvraag en Sluiting. M. DE BRUIJNE, Voorzitter. J. J. ROSSEEL, Secretaris. P.S- Vóór de aanvang der vergadering is er gele genheid tot het indienen van schriftelijke vra gen aangaande Landbouwaangelegenheden. Het was een belangwekkende vergadering, die de de kring de afgelopen week hield. In het ope ningswoord merkte de voorzitter, de heer A. M. Geluk op, dat Schouwen momenteel de bouwstenen geleverd krijgt, doch zelf voor de cement moet zor gen om er wat van te maken. Zo wilde hij de leden duidelijk maken, dat er van hen veel gevergd zal worden bij de wederopbouw van het eiland op velerlei terrein. Vreugde over de vele geschenken en de hulp die van elders het eiland bereikt heb ben, tevredenheid over de meerderheid van de reeds gepubliceerde normen kunnen niet voldoende al de moeilijkheden wegwerken, die op deze ver gadering te berde werden gebracht door de voor zitter in zijn openingswoord, de secretaris in zijn jaarverslag en de heren Dr Van Beekom en Ir Dorst in de lezingen die zij hielden. Wat is er van het Reconstructierapport uitgevoerd vroeg de voorzitter zich af? Over het algemeen wordt er met de streek te weinig overleg gepleegd over de regeling van aller lei zaken. De compensatie voor de hogere lonen, de boerderijbouw en het weer terugwinnen van de vaste arbeiderskern vormen vraagstukken die niet zomaar opgelost kunnen worden. Hoe zwaar het eiland wel getroffen werd, blijkt uit de ter ver gadering genoemde agrarische schade van 37 mil- lioen gulden, waarvan tot nu toe 15 millioen gulden in de vorm van voorschotten uitgekeerd is. In verband hiermee werd door de heer Van Beekom de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid de draag wijdte van alle investeringen vóóraf terdege onder ogen te zien. Vaak wordt een trekker aangeschaft, terwijl dit (bedrijfseconomisch niet verantwoord is. Een trekker heeft 750 aan vaste kasten tegen een paard maar 110 per jaar. Overigens zal de schade, met uitzondering van de gevallen waarover geen overeenstemming be reikt kan worden, per 1 Juli 1955 afgewerkt zijn. De heer Dorst ging speciaal in op de verande ringen die de laatste tientallen jaren zowel op technisch als economisch gebied zich voor hebben gedaan. De boer is geworden wat hij is door het land bouwonderwijs, terwijl de ontsluiting van het platteland door verkeersmiddelen, electriciteit en waterleiding bevorderd is. Het organisatiebesef van de boerenstand is versterkt en komt het best tot uiting in de totstandkoming van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Zoals in het verleden de kunstmest een stormachtige ontwikkeling heeft veroorzaakt, zo kan men tegenwoordig de ontwik keling van de mechanisatie en motorisatie een omwenteling noemen. Op economisch terrein trok de heer Dorst een vergelijking met de grote crisis, die ongeveer 25 jaar geleden in de Ver. Staten is uitgebroken. Hoe wel de voorraden van landbouwproducten angst wekkend groot zijn, kan men toch zeggen, dat het „zwaard van Daimocles" aan een sterke kabel is opgehangen, die gevormd wordt door de Ameri kanen die beseffen, dat het ook hun belang is, dat de overschotten niet op de wereldmarkt komen. In ons land is de oogst dit jaar minder van kwali teit, doch een land als Canada heeft een oogst, die in hoeveelheid maar de helft is van de oogst van het jaar 1953. Ons land heeft een nationaal inkomen, dat voor de helft afkomstig is uit de export, terwijl bijna de helft hiervan door de landbouw geleverd wordt. De moeilijkheden bij de export van fabrieksaard appelen en de invoer van Belgische aardappelen hebben echter doen zien, dat we op onze beurt net zo hard meedoen als onze eigen landbouwproduc ten in de knel dreigen te kamen. Over het probleem der kostprijsverschillen merkte Ir Dorst op, dat slechts de helft der boe ren in Nederland pachters is, terwijl de pacht maar 3 der kosten uitmaakt. Daarom kan door een pachtprijsverandering, bedoeld om de kostprijs- versohilïen weg te werken, maar weinig verwacht worden. We zullen dit probleem moeten benaderen in de eerste plaats vanuit het gezichtspunt van de ge hele bevolking en in de tweede plaats met het oog op de landbouw. I. GEZONDHEID VAN HET GEHELE VOLK. Arseniet is bestemd om aardappelloof dood te spuiten. Als zodanig wordt het reeds vele jaren ge bruikt om consumptie-aardappelen beter rooibaar te maken. Hierbij is nog nooit overgang van arse nicum van de stengel tot in de knol geconstateerd en dergelijke aardappelen leveren dan ook geen enkel gevaar op voor de consument. Een ander punt is echter de giftigheid van het middel zelf. Uiteraard zijn hierbij grote gevaren aanwezig voor de spuiter zélf, voor mensen, die in de nevel gaan lopen, wanneer het middel open en bloot ergens staat, en tenslotte voor dieren. Het schijnt, dat momenteel in daartoe bevoeg de kringen gedacht wordt aan het verbieden van arseniet als een middel om het loof van aard appelen dood' te spuiten. We vonden in „Het Loonbedrijf" een belangwekkende verhandeling over dit vraagstuk, die we met toestemming van de redactie in z'n geheel overnemen, al zijn we het niet in- alle opzichten eens met de ver géi,ij- king, die de schrijver trekt tussen de gevaren bij het spuiten en andere gevaren in de samen leving. Zolang er geen stelsel van vergunningen ingevoerd is, kunnen de gevaren alleen beperkt worden door het verbieden van middelen, of door een (dermate intensief toezicht op de veilig heidsvoorschriften, dat vooral ook de schade aan 1 derden (beperkt kan worden. Door de onvervangbaarheid van het arseniet 1 zouden we de laatstgenoemde oplossing ver kiezen. Dit artikel werd geschreven door Ir J. Rus- schen, tot voor kort verbonden aan de R. L. V. D. in de provincie Groningen. De schrijver heeft 1 zich steeds met de vele problemen rondom de bestrijdingsmiddelen bezig gehouden. Het is naar onze mening zeer de vraag of met het oog op deze laatste gevaren een dergelijke rigo- reuze maatregel als een simpel verbod genomen mag worden. Aan onze hedendaagse samenleving kleven immers zoveel soortgelijke gevaren. Neem bijv. het verkeer. Overtreding van ver- keersvoorschriften is uiterst gevaarlijk. Een ieder is hiervan doordrongen. Onvoorzichtigheid kan men met zijn leven moeten bekopen. Toch is er niemand, die de Overheid dan de schuld wil geven. Meestal zal het slachtoffer zélf de schuldige zijn, of iemand anders, die de voorschriften heeft over. treden. Ook is elk huis in de stad van gas en electrisch licht voorzien. Ook hier is het leven gemakkelijk mee gemoeid, doch alleen wanneer men een over treding heeft begaan of nalatig is (wat in feite ook strafbaar is). Wat zou U er van denken, wanneer de Overheid bij het opkomen van trein, auto, gas of electra deze zaken verboden had met het oog op gevaar? Wanneer arseniet voordeel oplevert voor de landbouw, dan mag het, volgens schrijver dezes, niet verboden worden, doch moeten zodanige maat regelen getroffen worden, dat alléén by overtreding daarvan ongelukken kunnen plaatsvinden. De ver antwoordelijkheid berust dan volkomen bij de ge bruikers zelf en verder bij een ieder, die er bij be trokken is. Het lijkt er thans op, dat spoedig een spuitver- gunning noodzakelijk zal zijn om te mogen spuiten. Uiteraard zal bij het verstrekken hiervan op de kennis en verantwoordelijkheid van de aanvrager gelet worden. Deze zal dan ook weten, hoe hij met arseniet zal moeten omgaan. Overtreedt hij de voor schriften, dan moet de vergunning afgenomen worden. Een vergunning voor de spuiter zal men onge veer moeten vergelijken met een rijbewijs voor de autorijder. Behalve voor arseniet geldt het bovenstaande ook voor zovele andere giftige bestrijdingsmidde- Onc.anks dat bracht spreker, hoewel hij geen oplossing aan wilde geven, de mogelijkheid naar voren de pachtprijzen op de betere gronden té ver hogen en een grotere spreiding toe te gaan passen. Over de melkprijs in het bijzonder werd nog op gemerkt, dat deze in Schouwen, volgens berekenin gen van de melkfederatie pl.m. 6 cent hoger zou liggen dan het landelijk gemiddelde. Deze kost prijsberekening vormde dan ook een ondersteuning van de opmerking van de spreker, dat er momen teel op Schouwen teveel vee gehouden wordt in verband met de beperkte hoeveelheid voedsel. Zo lang geen speciale prijs voor het eiland ingesteld wordt, zal het aankopen van vee dan ook zoveel mogelijk uitgesteld irnoeten worden. Gezien de belangrijke vraagstukken die behan deld werden, viel het niet te verwonderen, dat de zaal gevuld was met een 125 leden, die gemerkt hebben, dat hun bestuur niet alleen op de hoogte is van de problemen van het eiland, doch ook in samenwerking met allerlei instanties tot een op lossing tracht te komen. B. len, zoals b.v. Parathion, Systox, DNC en tuinbouw- middelen. Vele hiervan worden op voedingsgewas sen gespoten, waarbij uiteraard wel bepaalde ter mijnen in acht genomen moeten worden, welke zeer veilig gesteld zijn. Doch de onmiddellijke omgeving en degenen, die er mee werken, lopen net zoveel ge vaar als bij arseniet. Het is dus eigenlijk merk waardig, dat velen in dit verband alleen maar den ken aan een verbod van arseniet. 2. WAARDE VAN ARSENIET VOOR DE LANDBOUW. Wanneer arseniet van betrekkelijk weinig waar de is of wanneer het vervangen kan worden door middelen, die even doeltreffend zijn, niet duurder en niet giftig, dan is er nochtans veel voor te zeg gen het sterk giftige middel arseniet uit het ver keer te nemen. Het sterk toegenomen gebruik van arseniet kan geheel op rekening van de pootaardappelteelt ge schreven worden. In plaats van het zeer tijdrovende en dure loof trekken, is de laatste jaren het dood spuiten ook toegestaan. Dit doodspuiten maakt het in de eerste plaats mogelijk, dat de werkzaamheden tijdig en zonder veel moeite uitgevoerd kunnen worden. Daardoor is de pootaardappelcultuur voor de landbouwers veel aantrekkelijker geworden. In de tweede plaats is dit doodspuiten veel goedkoper dan het looftrek- ken. Behalve de directe kostenbesparing, die vaak 100,of meer per ha kan bedragen, zijn er nog veel andere nevenvoordelen. Het belangrijkste is bijv., dat men geen hinder meer heeft van groene knollen. Dit kan een voordeel betekenen van ƒ100,— k ƒ200,— per ha. Andere voordelen aan het doodspuiten verbon den, zijn: 1. Tegengaan van overbrenging van de aard appelziekte van loof naar knol. 2. Geen structuurbederf van de aardappelruggen. 3. Geen last van getrokken loof. 4. Geen onkruidprobleem. 5. Het rooien is gemakkelijker. Men moet zich nu afvragen of andere niet-giftige middelen arseniet kunnen vervangen. We zijn thans 2 jaren zeer intensief met dit probieem bezig ge weest en moeten concluderen, dat b.v. DNC in olie ten eerste: meer dan tweemaal zo duur is; ten tweede: wel een snellere bladdoding geeft, doch dat de doorwerking in de stengel duidelijk minder is dan van arseniet. Vooral op erg levens krachtige gewassen is arseniet óf als eerste óf als tweede bespuiting beslist noodzakelijk om nieuwe uitloop van de stengels te voorkomen. Dit laatste is keuringstechnisch verboden. Treedt dit op, dan volgt klasseverlaging en zijn de verliezen groot ten derde: eveneens giftig is. Bij koud weer is de mens niet zo gevoelig, doch bij warm weer en hiermede zal bij het doodspuiten van pootaard. appelen in Juli toch rekening gehouden moeten worden is het uiterst gevaarlijk. Zo zijn bijv. in het voorjaar van 1954 bij warm weer enige dode lijke ongevallen voorgekomen met DNC voor on- kruidbestrijding in de Veenkoloniën. DNC in olie, dat in hoge doseringen aangewend wordt, is min stens zo gevaarlijk. De drie bovengenoemde punten in overweging nemende, kan men moeilijk tot de conclusie komen, dat arseniet verboden moet worden ten behoeve van het eveneens sterk giftige, maar duurdere en voor vele gevallen minder doeltreffende DNC in olie. Vergelijking met het derde middel, n.l. pre-emer- gence, zal in het geheel niet opgaan. Wel heeft pre- emergence bepaalde voordelen, bijv. dat het zeer snel werkt. Daarom is ook dit middel nodig. Maar het grote nadeel is, dat de doorwerking slecht is. Het geeft snel en veel nieuwe uitloop. Bovendien is het erg duur, n.l. ongeveer 4 maal zo duur als arseniet. Onze conclusie is. dat voor het doodspuiten van aardappelloof alle 3 middelen nodig zijn, n.l. arse niet, DNC in olie en pre-emergence. Geen der 3 middelen is volmaakt. Elk heeft zijn specifieke eigenschappen. Zolang er geen volmaakt middel is, dat voldoet aan: 1. niet of weinig giftig; 2. doeltreffend: snel en goed doorwerkend, 3. niet te duur, hebben we alle middelen nodig. Een verbod van arseniet maakt het doodspuiten in elk geval veel duurder en in vele gevallen minder doeltreffend. Dat betekent een groot nadeel voor de Nederlandse landbouw. Bovendien is het onredelijk en onlogisch arseniet te verbieden ten behoeve van DNC in olie. Een ander belangrijk punt is, in hoeverre arse niet schadelijk is voor de Nederlandsche bodem. Hieromtrent nu zijn uiterst weinig exacte gege vens. Wei is duidelijk opgevallen, dat op bepaalde zand- en veenkoloniale gronden arseniet veel scha de doet aan de volgende gewassen. Op deze gron den kan men beter geen arseniet aanwenden. Doch op de klei- en zavelgronden is nog nooit schade gezien bij gebruik van normale hoeveel heden arseniet. Wanneer een normale dosering 20 1 arseniet per ha bedraagt, dan zijn vorig jaar wel hoeveelheden van meer dan 5 maal deze dosis aangewend in de practMk. De gewassen, die dit jaar op deze velden groeiden, heben geen enkele afwijking te zien ge geven. (Zie verder pag. 783 le kolom onderaan)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 10