y DE STANDAARDKOE. 744 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. Enkele gegevens omtrent de melkproductie op het Voorbeeldbedrijf 't Hof Zwagerman te Grijpskerke In 1952 verscheen bij de Directie van de Landbouw een publicatie van Doeksen en Hey- bcer getiteld: „Het omrekenen van melkvee tot standaardkoeien". Het is een boekje dat uitvoerige tabellen bevat die aangeven hoeveel de melk productie van een koe bedraagt op elke wille keurige leeftijd en op elk willekeurig tijdstip van de lactatie-periode, uitgedrukt in procenten, van de maximale melkproductie die een koe ooit kan geven. Hiertoe waren door schrijvers een groot aantal melklijsten van Friese koeien bewerkt, waarbij gevonden werd dat een koe haar hoogste melkgift bereikt op acht-jarige leeftijd in de tweede maand na het kalven. Zij stelden deze productie op 100. Deze tabel biedt waardevolle mogelijkheden voor het vroeg onderkennen van de productiviteit van koeien en vaarzen en geeft bovendien aan wijzingen omtrent de voeding en verzorging van de koeien. Met de tabel wordt als volgt gewerkt: Stel dat een koe bij controle op 1 Mei 18 kg melk blijkt te geven. Heeft de koe op 1 Januari ge kalfd en was ze op de datum van afkalven 6 jaar oud, dan geeft de tabel aan, dat ze op 1 Mei 71 geeft van haar maximale prodüctie op een leef tijd van 8 jaar in de tweede maand na het kalven. De standaardproductie van deze koe is dan 100hi x 18 kg 25,3 kg melk. ductie-vermogen. Dat het vee op andere tijdstip pen een lagere standaardproductie geeft, is te wijten aan minder gunstige uitwendige omstan digheden. Zo blijkt de weideperiode over het geheel een hogere standaardproductie op te leveren dan de stalperiode. Dit is verklaarbaar. Op stal hebben de dieren minder bewegingsvrij heid en minder zuivere lucht. Ook is de gras- voeding kwalitatief doorgaans de meerdere van de wintervoeding. Toch blijken op stal, zowel als in de weide, verschillen voor te komen. Deze zijn te wijten aan de weersomstandigheden en aan de hoeveelheid en kwaliteit van de voeding. Het is bekend dat het vetgehalte van de melk tamelijk grote schommelingen vertoont. Zo zien we dat de daling van de melkgift in het najaar enigermate wordt opgevangen doordat dan het vetgehalte van de melk hoger is. In Mei, als de melkproductie het hoogst is, is het vetgehalte van de melk doorgaans lager dan normaal. Wanneer we nu uit de standaardmelkproductie en het vet gehalte het aantal vetgrammen uitrekenen, dan krijgen we de standaardproductie van een melk veestapel uitgedrukt in grammen vet per dier per dag. Voor 't Hof Zwagerman is dit in grafiek II in beeld gebracht. We krijgen dan een iets regel matiger verloop dan met de standaardproductie alleen. De standaardproductie op 't Hof Zwagerman Vanaf najaar 1952 is de veestapel op dit be drijf geleidelijk opgebouwd. Aanvankelijk met een paar koeien begonnen, zijn thans 12 melk- dieren aanwezig. Op een nieuw gesticht bedrijf, waar het vee is aangekocht, is te verwachten dat zich tegenvallers zullen voordoen. De dieren die minder goed produceren, moeten uitgeselecteerd worden, zodra de mogelijkheid zich daartoe voor doet. Grafiek I geeft de standaardproductie vanaf het tijdstip dat er koeien werden gemolken. Aan vankelijk betrof dit te weinig dieren om een betrouwbare standaardproductie vast te stellen. Met ingang van 1953 wordt dit geleidelijk beter. De verticale stippellijnen geven aan, wanneer een nieuw jaar begint. De horizontale stippellijn geeft het gemiddelde productie-niveau over 1953 weer; dit is tot dusver het enige volle jaar waar van voldoende gegevens bekend zijn. Uit de gra fiek blijkt een geleidelijke stijging van de stan- Het is echter niet juist de standaardmelkpro ductie per koe op een willekeurig tijdstip te be zien. Immers de melkproductie van één koe op een bepaalde dag kan wel beïnvloed zijn door toevallige omstandigheden zoals b.v.: tochtigheid, kreupelheid, ziekte, e.d. Bepaalt men echter de standaardproductie van een groep melkkoeien, dan geeft die wel aardig het productiepeil weer van de gehele melkveestapel onder de omstandig heden zoals die op die datum golden. Rekent men regelmatig de standaardproductie van een melk veestapel uit. dan blijkt deze niet altijd even hoog te liggen. Uit grafiek I blijkt dat op het Voor beeldbedrijf ,,'t Hof Zwagerman" te Grijpskerke omstreeks Mei de hoogste standaardproductie werd verkregen en in het najaar, juist voor het opstallen, de laagste. De hoogste standaardproductie is uiteraard verkregen onder de meest gunstige omstandig heden; deze top geeft tevens de hoogte aan van het productieniveau van de betrokken veestapel. We zouden ook kunnen zeggen het erfelijk pro- Willen we de productiewaarde van de afzon derlijke koeien leren kennen, dan kan voor elke koe de gemiddelde standaardmelkproductie of het aantal standaardvetgrammen per dag worden be rekend uit een aantal zeker 6 opeenvolgende controles. Uit de verkregen gegevens krijgt men een duidelijk beeld in de productiviteit van elke koe. Zie grafiek III voor de standaardmelkpro ductie en grafiek IV voor het aantal standaard vetgrammen op ,,'t Hof Zwagerman". Hoewel deze berekeningen waardevolle aanwij zingen geven omtrent de productiviteit van de melk veestapel op een bepaald bedrijf alsmede op de voedingsomstandigheden, zij er met nadruk op ge wezen dat we hier hebben te doen met omrekenen, waarin dus het gevaar schuilt van fouten. Aan de kleine verschillen mag daarom geen overdreven be tekenis worden toegekend. Grote verschillen wet tigen echter belangrijke conclusies, waarvan een nuttig gebruik gemaakt kan worden door de be drijfsleiding. /IOO /Z I 3 10 l 'I 1 5" f daardproductie. Hoewel nog enige minder goede productiedieren op het bedrijf aanwezig zijn (zie grafieken III en IV) is dit resultaat bereikt door reeds een paar minder goede dieren op te ruimen. Er wordt naar gestreefd de voedingsomstandig heden voor de koeien zo gunstig mogelijk te maken en te houden, voorzover dat bedrijfstech- nisch verantwoord is. De korte horizontale lijnen geven achtereen- - volgens aan de gemiddelde standaardproductie ge-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 8