EMIGRANT MW :èmÈÊSBtêMijM:i Het toiletteren en voorbrengen van rundvee op keuringen. Zichzelfdrinkendekoeien D. J. VAN OER HAVE 743 w - Juliana 38, 597032 R.v.J. Eig}: F. J. PoissonnierRetranchement. (Foto Ir S. G. Brummel.) Reintje 7, 208350 K.S. Eig.: P. van Cruyningen, Zuidzande. Goede -productiekoe van iets zwaarder type. 1 A-prijs Oostburg '54. 5.1 - 6396 - 3,86 - 325 (*51). JJET streven van iedere fokker is er op gericht om zijn dieren op fokveedagen en keuringen zo hoog mogelijk geklasseerd te zien. Het resultaat van de keuring zal afhangen van de kwaliteit van het dier. Van belang hierbij is het toiletteren en het voorleiden van het vee. Goed getoiletteerd en des kundig voorgeleide dieren geven een juister beeld van de kwaliteit. De veronderstelling, dat door het besteden van meer zorg aan de dieren eventuele tekortkomingen in lichaamsbouw geflatteerd worden, is niet juist. Deze worden door de deskundige jury evengoed waargenomen. Maar juist door het opmaken en goed Voorleiden komen de gunstige eigenschappen beter tot hun recht. Het toilet maken is op zichzelf een nauwkeurig werk, dat de nodige vakmanschap vereist. Het opmaken van elk dier is verschillend. Vóórdat hiermede wordt begonnen, dienen we eerst te be oordelen waar geknipt moet worden. In het alge meen vragen de dieren met een sterke haargroei de meeste tijd. Het bijknippen moet niet worden Overdreven; men moet waken tegen te grote „ge maaktheid". 'Om aan de kop een goede uitdrukking te geven, worden de haren ter plaatse van de Kol over de Völle breedte ingekort. Bij sommige dieren is het gewenst op de schoft, voor het ver krijgen van een vlakke bovenlijn, de haren wat bij te knippen. Bij de melkkoeien moet'de gehele uier worden geschoren, terwijl ter zijde langs de meikaderen de haren moeten worden ingekort. Hierdoor komt het kwaliteitsuier beter tot zijn recht. Bij het opknippen van de staart dienen we er vooral op te letten, dat de staart niet, te laag wprdt afge schoren; we dienen zoveel mogelijk pluim ovër te houden. Vooral bij het jongvee is dit van veel belang. Een lange en brede staartpluim siert de dieren. De bovenlijn van het staartstuk wordt bij alle dieren geknipt om het kruis vlakker te doen uitkomen. Het is van gróót belang, dat de dieren schoon zijn. Het is gewenst ze hiertoe zonodig geheel te wassen. Het wassen met zeep is gewenst; de kleur-afscheidingen worden hierdoor scherper. Er dient op gelet te wor den, dat de zeepbestanddelen weer goed worden afgespoeld. Aan de staart wordt nog extra aandacht besteed om de pluim zo breed mogelijk te laten uitkomen. Dit wordt bereikt door de staartpluim aan enkele haren te vatten en om te buigen tot het midden van het staartlichaam, zodat goed gekamd kan worden. Voorts,is het van groot belang de klauwen te inspecteren en zo nodig bij te werken. Reeds bij een geringe vergroeiing van de klauwen vertoont het dier een afwijkende stand en gang, wat zijn natuurlijke lichaamsbouw nadelig beïnvloedt. Het is gewenst het toiletteren te verrichten op de dag voorafgaande aan de keuring. Na het wassen verdient het aanbeveling de dieren van een dek te voorzien; ze krijgen daardoor een gladder en glanzender haardek. Op de dag van de keuring kunnen de haren met succes worden ge poetst met een lapje, waarop een beetje spiritus. Dit verhoogt de glans in het haar. Het glimmen van de horens kunnen we verkrijgen door deze te wrijven met een weinig olie. Natuurlijk moeten de dieren schoon worden gehouden, terwijl de staart nog weer wordt gekamd. (Advertentie). KONINKLIJK KWEEKBEI>RIJF EN ZAADHANDEL KAPELLEBIEZELINGE. de meest productieve schokker voor het Zuidwestelijk kleigebied. Goed getoiletteerd en goed geplaatst. (Foto Ir S. G. Brummel.) Aan het voorleiden in de ring moet veel aan dacht worden besteed. Een dier voorleiden be tekent niet alleen het touw vasthouden 'Het wordt geleid door met de ene hand het touw vlak vóór het halster vast te houden, terwijl het eind van het touw in de andere hand wordt genomen. Zorg steeds voor een zeer kalme gang. Meestal is het gewenst, dat de dieren in het leiden vooraf worden getraind. Bij het plaatsen moet op een juiste beenstand worden gelet. Aan de kant, waar de jury staat, moet het achterbeen' achterwaarts worden gezet; de uier komt hierdoor beter tot zijn recht. Door het stevig vasthouden van de kop, behoudt het dier een meer correcte houding. Bij het samenstellen van een groep worden de dieren in goed gesloten formatie opgesteld, ter wijl de beenstand in dit geval vierkant moet zijn. Hierdoor wordt bereidt, dat de dieren een zo danig geheel vormen, dat de gewenste uniformiteit beter tot haar recht komt. Goed verzorgde dieren, die op deskundige wijze worden voorgebracht, geven de nodige show aan de keuring en maken een gunstiger indruk op jury en toeschouwers. Het geeft meer voldoening, wat de fokkerij ten goede komt. J. H. LANTINGA, Rijksveeteeltconsulentschap voor Zeeland. Corrie, 208207 K.S. Eig.: A. Verhage, Schoondijke. Res.-kampioene fokveedag Biervliet '54 en kampioene droogstaande koeien in Oostburg '54. Kampioene productie-klasse in Biervliet, Hulst en Oostburg '54. 2.4 - 4446 - 4,18 - 330 ('48). 3.3 - 6149 - 4,54 - 358 ('49). 4.4 - 6289 - 4,26 - 300 ('50). 5.4 - 5956 - 4,05 - 308 ('51): 6.3 - 8237 - 4,21 - 354 ('52). Het komt niet regelmatig voor, maar het be hoort ook niet tot de zeldzaamheden dat koeien zichzelf de melk uitdrinken. Voor de betreffende eigenaar is dit nadelig. Niet alleen door het ver lies aan melk die de koe weer tot zich neemt, maar ook omdat het melkvörmend vermogen na delig wordt beïnvloed, door het op ongeregelde tijden geheel of gedeeltelijk ledigen van de uier. Zeldzamer komt het voor, dat twee dieren elkaar uitdrinken. In dit geval zijn de dieren erg onrustig. Veel middelen zijn al toegepast om te trachten de dieren deze schadelijke gewoonte af te leren. Bekend is hiervoor het halster met spijkers, waarvan de punten naar voren zijn ge richt. Dit heeft tijdelijk wel eens resultaat op geleverd, maar meestal zag het dier na kortere of langere tijd toch nog weer kans om bij de spenen te komen. Tegenwoordig is een zgn. anti-drinkklepje verkrijgbaar voor de prijs van f 6,waarmee inmiddels ih de praktijk goede resultaten zijn bereikt. Dit klepje bestaat uit een ronde veerring, welke in de neus van het betreffende dier wordt bevestigd. De onderste helft van de ring is ge sloten door middel van een stukje leer. Deze in de neus aangebrachte ring komt vóór de bek te hangen, waardoor het dier niet meer aan de spenen kan komen. Bij het opnemen van gras wordt van het klepje geen last ondervonden, daar dit vcoruitgeslagen op de grond komt te liggen en telkens bij verder weiden vooruit wordt ge worpen. Met dit anti-drinkklepje is het bij zich zelf en het bij andere koeien drinken niet meer mogelijk en het levert voor de betreffende dieren geen nadeel op. Na enige weken wordt het klepje weer uit de neus verwijderd. Voor grotere kalveren, die na het drinken zuigende bewegin gen maken bij soortgenoten, kan dit euvel met dit apparaat eveneens goed worden bestreden. Hier voor wordt een kleinere maat anti-drinkklepje gebruikt. J. H. LANTINGA, Rijkszuivelconsulentschap voor Zeeland. Anti-drinkklepje. (Foto's Ir S. G. Brummel.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7