Doelmatige wederopbouw van de veestapel 741 De overstromingsramp van 1 Februari 1953 bracht aan de Zeeuwse landbouw en veeteelt grote slagen toe. Herstel van de enorme schade zal ook gepaard moeten gaan met een verantwoorde weder opbouw van de rundveestapel. Dit herstel is op gang gekomen, waarbij geschenkzendingen en cen trale aankoop van fok- en gebruiksvee uitermate belangrijke factoren zijn gebleken. Ingrijpende veranderingen in de bedrijfsvoering als gevolg van vernielingen aan bodem en gebouwen en door de herverkavelingen in omvangrijke ge bieden, waarbij aanzienlijke verschuivingen kunnen optreden in de verhouding bouwland - grasland, zijn hier en daar te verwachten. Om te komen tot gezonde bedrijven zal een aangepaste bezetting met productief vee noodzakelijk zijn. De nieuwe toe stand op vele bedrijven zal groter kansen geven tot intensivering van het grasland en hiermede tot een productiever veeteelt en veehouderij. Middelen en mogelijkheden voor doelmatig herstel. Voor opbouw van een goede veestapel is veel kapitaal nodig. Het tempo kan slechts langzaam zijn - in het bijzonder in een gebied als Schouwen en Duiveland. De hoofdzaak is echter: aankoop van betrouw baar, gezond vee, van goede exterieur- en productie kwaliteiten voor de toekomstige vaste kern van productie- en fokvee. Risico's dienen tot het mi nimum te worden beperkt. De aankopen zullen een solide grondslag moeten vormen voor een kapitaal-investering op lange termijn. De volgende voorwaarden dienen hierbij in prac- tijk te worden gebracht: 1. De voor de fok- en melkerij bestemde dieren die nen van een doelmatig en duurzaam exterieur te zijn, waarbij een ruime en diepe bouw gepaard gaat met daarbij passend productietype en melk- tekenen. 2. Er moeten deugdelijke verklaringen inzake de gezondheidstoestand (t.b.c. - abortus en mond- en klauwzeer) bij aanwezig zijn. 3. Een groot deel von de gedupeerde veehouders - met een toekomstige veestapel van enige bete kenis - zal hiermede echter niet tevreden mogen zijn. Zij dienen, in hun eigen belang, gere gistreerd. fokvee te vragen, met - bij het N.R.S., het F.R.S. of een erkende fokvereniging - be kende afstamming. Deze af stamming spapier en dienen aan te geven: {Vervolg van blz. 740). V.M. Grietje 36. Jaar leeftijd melkopbrengst vetgehalte dagen 1945 2.9 5253 3,92 374 1947 4.- 5944 3,73 354 1948 5.9 7802 4,12 354 1950 7.- 7557 3,87 350 De fokwaarde voor de productie van Rotterda Paul is met een dergelijke preferente moeder be slist wel gunstig beïnvloed. Dit wordt bevestigd door de inzage van de eerste afgesloten melkstaten van zijn dochters (dus halfzusters van Rotterda Sikkema 114). Van 18 dochters (niet de beste) was de gemiddelde opbrengst op een zeer jonge leeftijd bij afkalven (in Friesland is dat gewoonte) van 2 j. ruim 3500 kg melk met 4,05 vet. Samenvattend mogen we vaststellen, dat Rotterda Sikkema 114, gezien zijn uitmunteiïd exterieur, zijn prima exterieur-afstamming, gepaard met een pro- ductie-afstamming die zeer goede elementen, naast enkele onzekerheden, aanwijst, als fokstier een uit stekende bijdrage voor de veeverbetering zal kunnen vervullen. De Rijksveeteeltconsulent, Ir W. L. HARMSEN. Erna, 260328 S. EigJ.Meeuwse, Kloetinge. 2.9 - 3532 - 4,53 - 270 ('52). (Foto Ir S. G. Brummel.) Klaasje 39, 187760 F.R.S. Fokker.: F. F. de Jong, Akkrum. Eig.: G. Nieuwenhuyze, Kruiningen. Geschenkzending watersnoodramp '53. (Foto Ir S. G. Brummel.) 4. Een met het exterieur van het dier zélf overeen stemmende goede exterieur-afstamming (liefst uit beproefde bloedlijnen). 5. Een voldoende hoogwaardige productie-afstam- ming, zowel wat de melkgift, als het vetgehalte van de moeder en zo mogelijk de beide groot moeders betreft. 6. Oudere melkkoeien dienen bij voorkeur niet te worden aangekocht. Hieraan zijn de meeste ri sico's verbonden, zoals verkoop wegens te weinig productie, uiergebreken, hard-melks, onrustig, moeilijk drachtig te krijgen, e.d. Een goede vee houder verkoopt gewoonlijk zijn beste koeien nietEen fokker zeker niet 7. Aankoop van soortige kalf vaar zen van goede af stamming (stamboekvolbloeden) geeft goede mo gelijkheden voor hoge en duurzame levens productie. 8. Geregistreerde stamboekdieren zijn duurder. Dit kan ten dele worden ondervangen door de aan koop wat meer te richten op jongvee. Bedenk hierbij altijd, dat een hoogwaardige af stamming de betrouwbaarheid van de productie- geschiktheid en ook de waarde van de veestapel bij afzet van fokvee in de toekomst verhoogt. De wijze van aankoop. Wanneer de doelmatigheid (goed vee) niet uit het oog wordt verloren, is een vrije aankoop of georga niseerde (centrale) aankoop door een deskundige commissie van Landbouwherstel niet allesbeslissend voor het welslagen. De centrale aankoop, zoals deze thans voor de getroffen gebieden functionncert, biedt evenwel niet te onderschatten voordelen. Op de volgende wil ik wijzen: 1. de garanties zijn groter dan bij vrije aankoop - bij eventuele tegenvallers kan restitutie volgen; 2. veelal ook de deskundigheid inzake vereiste fok- en productie-eigenschappen van de gekochte dieren; 3. het normale winstmotief van de handel is uitge schakeld; 4. er wordt door de aankoopcommissie uitsluitend op de veehoudersbedrijven gekocht - marktvee is voor fok en productie vaak minderwaardig - bovendien groter besmettingsgevaar voor ziekten. 5. Landbouwherstel neemt de aankoopkosten van de commissie voor haar rekening. Rika 8, 192973 K.S. Fokker.: A. J. Schutte, Kampen. Eig.: D. A. Timmerman, Kattendijke. Edele koe met fraaie melktekens. 7.7031 - 4,21 - 301 ('50). Voor gevraagde stamboekdieren, welke in Fries land worden gekocht, vervallen de overschrijvings- kosten in het N.R.S. De commissie draagt er zorg voor, dat de stam boekpapieren bij de transactie niet verloren gaan. Hierin zit een aanzienlijke waarde Het herstel van de veestapel in Walcheren ten voorbeeld. Vóór de inundatie en herverkaveling bestond rond 50 van de cultuurgrond op Walcheren uit grasland. Hierop werd een rundveestapel van plm. 13.000 stuks gehouden met een aantal melkkoeien van bijna 6000 stuks. De totale melkproductie be droeg 22 mill, kg per jaar (d.i. gemiddeld 3670 kg per koe). In 1939 werden ruim 1200 koeien op productie gecontroleerd. De gemiddelde opbrengst hiervan was 4800 kg melk met 3,35 vet 162 kg vet per koe. Thans, nu de herverkaveling zijn voltooiing na dert, is het weilandareaal teruggelopen tot ongeveer 30 van de cultuurgrond. Niettemin bedraagt de rundveestapel ruim 12.000 stuks, waarvan plm. 5200 stuks melkvee. De totale melkproductie benadert het vooroorlogse niveau van 22 mill, kg per jaar (gemiddeld 4000 kg per koe). Het aantal op productie gecontroleerde koeien is meer dan verdubbeld, dit bedraagt thans 2500. Deze contrölekoeien geven een gemiddelde opbrengst van 4600 kg melk met 3,80 vet 175 kg vet per koe. Deze cijfers spreken een duidelijke taal. Het productiepeil van de veestapel op Walcheren is sterk verbeterd. Een goed georganiseerde centrale aan koop van kwaliteitsvee (vaarzen en koeien) legde ook destijds de basis. De veehouders bouwden hier op voort en profiteerden van de noodzakelijke hulp middelen (melkcontröle en goed manlijk fokmate- riaal), waarbij een doelmatige selectie op produc tiviteit en exterieur (type) op de voorgrond stond. Het ledental van de melkcontröleverenigingen en het N.R.S. steeg de laatste jaren aanzienlijk. Zij, die op 23 September 1954 de tweede na-oorlogse fok- veedag te Middelburg bezochten, konden een fraai beeld krijgen van het peil van de Walcherse fokkerij. De afzet van geregistreerde fokvaarzen tegen in ver houding hogere prijzen beweegt zich in stijgende lijn. Het is goed, dat de veehouders elders in Zeeland, en in het bijzonder in de getroffen gebieden, goede nota nemen van wat Walcheren op het gebied van het veeherstel en de veeverbetering kon presteren. Ook voor een gebied als Schouwen en Duiveland zal de herverkaveling door gunstiger ligging en kwa liteit van het grasland, de mogelijkheid bieden tot intensiever grasland-exploitatie en veehouderij (meer en beter melk- en fokvee, daarnaast mestvee). De melkproductie zal ruim voldoende zijn om in elk jaargetijde de behoefte aan consumptiemelk te dek ken. De afzet van de melk is zeer goed geregeld door de C.M.M.C., welke in 1949 een overeenkomst afsloot met de melkinrichting van de V.Z. Een nieuwe fabriek zal binnenkort te Zierikzee met mo derne uitrusting worden geopend. Een rationele af zet biedt gunstige perspectieven voor de prijsvor ming van de melk. Winning van melk van goede hygiënische kwaliteiten zal worden bevorderd door kwaliteitscontrole. K.I.-vereniging, Stamboek en Melkcontröleverenigingen zullen belangrijke hulp middelen voor veeverbetering zijn. Gezien de ervaringen op Walcheren, is het mo gelijk het aantal melkkoeien per 100 ha grasland tot gemiddeld 100 stuks op te voeren. In 1952 bedroeg dit aantal op Schouwen-Duiveland 80 stuks. Het arbeidsprobleem geeft voorlopig nog zorgen. Door voorlichting (o.a. melkcursussen) zal echter een tekort aan goede melkers moeten worden be streden. De Rijksveeteeltconsulent, Ir W. L. HARMSEN. Primo 2, 228615 K.S. Eig.: D. J. Dees, Oudelande. Prima type koe met zeer dunne, soepele huid. 3.7 - 5548 - 4,15 - 305 ('50).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5