Rotterda Sikkema 114, geschenkstier voor Zeeland. 740 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. In deze korte stamtafel zien we, dat Rotterda Sikkema 114 zowel van vaders- als moederszijde het bloed voert van Sikkema 78 (door Strandjutter 11 - Sil - Adema 197 Preferent A). Zijn uitstekend exterieur dankt hij aan een goede exterieurafstam- ming. De vader Rotterda Paul werd op 7 Sept. 1947 uit de preferente stammoeder Grietje 36 bij J. C. Schaap geboren. In Friesland werd deze stier 7 keer op Centrale Stierenkeuringen hoog bekroond en werd met 85 punten in het F.R.S. ingeschreven. In 1952 werd hij tegen een hoge prijs naar Zuid-Afrika uitgevoerd, waar hij o.a. in 1954 het reserve-kam pioenschap te Bloemfontein behaalde. Rotterda Paul heeft vele goede afstammelingen nagelaten. In het bijzonder ook als stierenkweker vervulde hij een aanzienlijke rol. Zo kwam hij op de Centrale Stie renkeuring te Leeuwarden van 5 Mei j.l. nog met 7 zonen, die een eerste en 2 zonen, die een 2de prijs behaalden, naar voren. De moeder van Rotterda Paul, Grietje 36, konden wij als ruifn 11-jarige op de stal van Schaap nog bezichtigen. Een fraaie, ruimgebouwde melkvormige koe, die door haar uitstekende type- en productie vererving preferente stammoeder werd. Zij stond met 85 punten in het F.R.S. ingeschreven. Grietje 36 is een dochter van Pietje's Adema (door Bontje's Adema - Adema 197 Pref. A.). De moeder van Rotterda Sikkema 114 is dus de halfzuster (d. Sikkema 78) van Rotterda Paul. Deze koe Sikkema 91 is thans ruim 6 jaar oud en ver toonde zich als een solide, diepe melkkoe met fijn kwaliteitsuier. Zij is met 80 punten ingeschreven. Haar moeder, dus de moeders-moeder van de ge schenkstier, Sikkema 54 (d. Adema 197 Pref. A) behaalde eveneens 80 punten. De waarde van de productie-afstamming is bij de keuze van Rotterda Sikkema 114 een punt van ernstige overweging geweest. De dubbele afstam ming van de grootvader Bikkema 78 lijkt niet on verdeeld gunstig, aangezien deze stier de productie in Friesland bij een deel van zijn dochters minder goed heeft vererfd. In hoeverre dit ongunstig kan doorwerken in Rotterda Sikkema 114 dient uiteraard te worden afgewacht. We geven ter nadere oriën tatie eerst de productiegegevens van de moeder. M. Rotterda Sikkema 91. Jaar leeftijd melkopbrengst vetgehalte dagen 1951 2.5 3542 3,97 337 1952 3.6 5209 4,15 328 1953 4.6 5524 4,19 332 Hieruit zien we, dat zowel de melk- als vet- opbrengsten van deze koe wijzen op een goede capa citeit. Haar type en kwaliteit van de uier doet dit ook verwachten. De moeders-moeder Sikkema 54 laat een matige melkopbrengst met best vetgehalte zien, maar heeft volgens haar fokker en eigenaar onder zeer moeilijke omstandigheden moeten pro duceren. Enige melklijsten zien er als volgt uit: M.M. Sikkema 54. Jaar leeftijd melkopbrengst vetgehalte dagen 1939 2.7 3542 3,97 337 1940 3.9 4514 4,12 347 1941*) 4.11 4452 4,12 335 oorlogslijst. Had verder haar hele leven last van klauwont- steking, kreeg mond- en klauwzeer en aborteerde eenmaal. 1947 10.10 5176 4,04 357 Bij ander onderzoek bleek, dat de moeder van Sikkema 54 niet uitblonk in de melkgift, terwijl haar dochters halfzusters van Sikkema 91 naast goede, ook matige lactaties lieten zien. Belangrijk is, dat de vaders-moeder een uit stekende melkkoe is. Van deze preferente stam moeder hebben wij de volgende gegevens: (Zie verder blz. 741 le kolom). ^^E denken terug aan de 7de Mei 1954. Deze dag toch was een zeer belangrijke voor Zeeland, in het bijzonder voor de K.I.-organisatie en in directe zin voor de veeteelt in de door de watersnood getroflen gebieden. Toen immers vond te Goes de officiële overdracht plaats van Rotterda Sikkema 114, de geschenkstier uit Friesland. Eerst formeel in de „Prins van Oranje", waar een deputatie van de schenkers der Coöp. Zuivelfabriek te Oudega (Sm), benevens de eigenaar van de stier en de commis- sionnair bij de aankoop, door bestuur en leden van het Coöp. „Centraal Stierenstation Zeeland" werden ontvangen. Daarna op de Grote Markt, waar de stier door zijn fokker, de heer J. C. Schaap te Deersum, werd voorgesteld aan de vertegenwoordigers van het Stierenstation, de Commissie Herstel Levende Have en het Bestuur van de Stichting voor de Landbouw en verder verscheidene belangstellenden. Bij deze eerste kennismaking reeds vestigde Rotterda Sikkema een gunstige indruk. Daarna werd hij, met gevolg, begeleid naar het Stierenstation te 's-Heer Hendrikskinderen, waar hij temidden van zijn reeds voor de K.I. dienstdoende confraters zijn intrek kon nemen. Adema 144 iv. d. Woudhoeve, 722015 R.v.J. Eig.: A. D. H. Verschueren, Kuitaart. Stier van goede afstamming en type. Kampioen fokveedag Hulst '54. (Foto Ir S. G. Brummel.) Thans, nu Rotterda Sikkema 114 goed geaccli matiseerd is en hij reeds bewezen heeft geschikt te zijn voor zijn allereerste taak om voldoende sperma van goede kwaliteit te leveren, dat zich leent voor een goede bevruchting van de te insemineren vee stapel, is het goed voor een wat bredere kring de schijnwerper op deze stier te richten. Rotterda Sikkema 114 werd 18 Nov. 1952 geboren op de bekende stal van de heer J. C. Schaap en Zn. te Deersum. Daar werd hij door de Zeeuwse Commissie, die door het Coöp. Centraal Stierenstation be last werd met de keuze van een ge schenkstier in Friesland, op 27 April van dit jaar in tegenwoordig heid van de heer de Vries, voorzitter van de Coöp. Zuivelfabriek te Oude ga, en de Friese commissionnair, de heer Th. Zwart, uitverkoren. Met de heer Schaap kwam men tot een zeer te waarderen accoord inzake de financiering, zodat de transactie tegen het door de Coöp. Zuivelfa- br'ek Oudega beschikbaar gestelde bedrag kon. doorgaan. In de daarop volgende week werd aan de gestelde K.I.-voorwaarden op vlotte wijze voldaan. Zodat de feestelijke intocht van de l1^-jarige geschenkstier de 7de Mei reeds kon plaats vinden. Echter niet voordat deze Rotterda Sikkema op 5 Mei te Leeuwarden nog de kans had gekregen met zeer vele Friese collega's mee te dingen om de hoogste eer op het festijn, dat de jaarlijkse Centrale Voor- jaarsstierenkeuring daar altijd 's. Een zeer verdiende hoge bekroning, nl. de lb- prijs in de categorie enterstieren, geb. in Nov. en Dec. 1952, viel hem daar ten deel. Hiermede had hij nog eens bewezen, wat zijn exterieur en type betreft, „uit het goede hout" te zijn gesneden en dat hij kon „showen" als de beste. Zo gezien was zijn overigens verdienstelijke bekroning met een 2c-prijs op de Jubileumtentoonstelling van het N.R.S. op 2 Sept. j.l. te Den Bosch een lichte tegenvaller. Nu zijn uiterlijke verschijningsvorm hiermede ter sprake is gekomen, zullen we hierover nog wat meer meedelen. Bij de voorlopige keuring als jaar ling werd deze stier met 78 punten in het Fries Rundvee Stamboek ingeschreven. Hierdoor kwam hij in Friesland reeds in de kop-groep. Men dient hierbij te bedenken, dat bij het F.R.S. de minimum grens voor goedkeuring bij 70 punten ligt, wat over eenkomt met 75 punten (bc bij het N.R.S. Voor de overschrijving van Rotterda Sikkema 114 van het F.R.S. in het N.R.S. moest hij opnieuw worden ge keurd. Deze keuring vond in Mei j.l. plaats. Het resultaat was, dat hij met de waardering b+ voor algemeen voorkomen (evenredigheid, fijnheid, type) werd ingeschreven. Een dergelijke hoge voorlopige inschrijving (hoger dan b) is bij het N.R.S. voor jonge stieren een betrekkelijk hoge uitzondering. Het exterieur van Rotterda Sikkema 114 is dan ook te typeren als sterk en gesloten met uitstekende verhoudingen, waarbij zijn ruime en diepe romp- bouw zeer op de voorgrond treedt. Met zijn sterke en kloeke bouw paart hij de fraaie lijnen (veel snit), zodat de totaalindruk ge- tuk: van uitgesproken adel. Hiermede annex is de (Foto De Leeuw, Sneek.) Willem Adema, 37012 (Foto J. II. Lantinga.) Fokker.: Js Ruijter, Akersloot. Eig.: Stierenvereniging „Verbetering zij ons doel", Meliskerke. Stier van goed type, Res-kampioen fokveedag Walcheren '54. Anna's juweel, 37377 S. Eig.: Stierenvereniging Cadzand. Beste der stieren op fokveedag Oostburg '54. (Foto Ir S. G. Brummel.) aanwezigheid van voldoende melktekenen, huid en haar zijn soepel (niet stug). De enige serieuse be merking is een iets gespannen hakstand en gang. Het staartstuk ligt wat hoog. Wat verder van be tekenis is betreft zijn zeer goede ontwikkeling voor zijn leeftijd. Hij geeft blijk de adel te paren aan een flinke massa, wat de Zeeuwse veehouders zullen Rotterda Sikkema 114, 37602 S. Fokker: J. C. Schaap Zn, Deersum. Geschenkstier van de zuivelfabriek Oudega (Sm.) weten te waarderen. Belangrijk is tenslotte, dat Rotterda Sikkema een goede eter en groeier is, die zich zonder extra voeding in goede conditie bevindt. Moeilijkheden met het gewennen op zijn Zeeuwse stal (het acclimatiseren) heeft hij niet gehad. De Zeeuwse veehouders zullen er uiteindelijk alleen mee gebaat zijn, wanneer deze fokstier niet alleen goed blijft bevruchten, maar ook goed gaat vererven. Dit laatste dan zowel inzake zijn exte- rieurvererving als vooral ook de productievererving. Om dit geheel te kunnen beoordelen, zullen we zijn afstammelingen (nafok) moeten kunnen onderzoe ken. Voorlopig moeten we onze verwachtingen hier omtrent op de stier zelf en in het bijzonder op zijn afstamming (erfelijke komaf) baseren. Het zal duidelijk zijn, dat we hierop slechts een uitspraak inzake de waarschijnlijke fokwaarde kunnen doen. Niettemin is het van belang U een beknopt in zicht te geven in zijn pédigrée. Rotterda Sikkema 114 37602 S V. Sikkema 78 33163 FRS V. Rotterda Paul Rijkspremiestier 36498 FRS M. Grietje 36 147965 FRS Preferente Stamm. V. Sikkema 78 M. Rotterda Sikkema 91 33163 FRS 191457 FRS Rijkspremiestier M. Sikkema 54 108916 FRS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 4