GEHEIMMIDDELEN ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 739 schiktheid. Als gevolg van de overstromingsramp is het helaas niet mogelijk geworden-een veelzeggend onderzoek van zijn afstammelingen uit te voeren. Als derde van de nog aanwezige oude garde is de stier Leon, b, 81 p. (geheel Friese afstamming) na een „gereserveerde" beginperiode, als vaderdier steeds meer naar voren gekomen. Hij werd eenmaal op af stammelingen onderzocht. De kwaliteit van zijn af stammelingen is zodanig, dat zijn intensief gebruik stellig verantwoord mag heten. Zijn ruime en diepe bouw vererft hij opvallend. De nakomelingen blijken bovendien in het algemeen malse groeiers te zijn met voldoende adel. Een opmerkelijk succes boekte Leon op de fokveedag te Middelburg, waar hij niet alleen het kampioenschap behaalde, maar tevens met een groep uniforme afstammelingen een lb-prijs kreeg. Een nader onderzoek van de melkproductie-vererving kan spoedig volgen en, gezien enkele reeds afgesloten eerste lijsten, met goede verwachtingen worden tege moet gezien. Van de jongere, nog aanwezige K.I.-stieren met be langrijke nafok, treedt verder Witzij's Adema, 3320o b, ab, 84 p. geheel Friese afstamming) van de K. I.-ver- eniging West Zeeuws-Vlaanderen geleidelijk meer naar voren. Deze stier (geb. l-l-'50, in dienst vanaf 9-5-'51) heeft op het stierenstation steeds veel aan dacht getrokken door zijn fraaie harmonische houw en wekte veel verwachtingen. Het ziet er naar uit, dat deze niet worden teleurgesteld. De nafok blijkt voldoende uniform van een goed gelijnd -melkvormig type. De dieren konden even ruimer en gespierder zijn De ribdiepte is in het algemeen best. Op de premiekeuringen in 1953 en 1954 te Oostburg werd hij met zijn vrouwelijke afstammelingen geprimeerd. Dit jaar met de oudere vaarzen, was de indruk gun stiger dan die van de jonge pinken een jaar tevoren. Dit mag als een goed teken gelden. De productie vererving kan met vertrouwen tegemoet worden ge zien. Witzij's Adema, 33205 S. Fokker: Y. J. Sybrandy, Speers. Eig.: K I.-vereniging „Naar Productief Vee in West-Zeeuws-Vlaander en". Fraaie stier op jonge leeftijd. Kampioen fokveedag Oostburg '53. Het is slechts -mogelijk in het bestek van dit artikel de overige K. I.-stieren heel- in het kort de revue te laten passeren. De K. I.-vereniging De Bevelanden werkt sedert Juni 1952 met 2 stieren van Friese ori gine (Poelster Bertus, 34023 S, b76 p., een Rijks- premiestier, en Julius, 34510 S,-b80 p.). Stieren, hoewel niet van de allerhoogste kwaliteit, maar stel lig in staat goede vaarzen te leveren. De vereniging Walcheren exploiteert naast Leon sedert Juli 1953 Aaltje's Eduard, 33259 S, b78 p. (Friese afstam ming), waarvan de fok nog dient te worden afge wacht. De nieuwe aanwinsten van dit jaar zijn: de ge schenkstier (speciaal voor de getroffen gebieden) Itotterda ^ikkema 114, 37602 S, b waaraan in dit blad een aparte beschouwing is gewijd, vérder Each- weid Juweel, 33504 S, b, 8Ï p. (Friese afstamming), geb. 6-l-'51, R.P.S. van de K. I.-vereniging West Zeeuws-Vlaanderen, en de pas gearriveerde Amadus Hollander, 36638 V.S., geb. l-3-'53 (bvan Noord- Hollandse afstamming) van de K. I.-vereniging Tho- len en St. Philipsland. We hopen, dat ook deze stieren een goede stoot aan de veeverbetering zullen geven, zodat we hieropmader terug kunnen komen. Speciaal de vereniging Tholen, die met haar stieren wegens onvoldoende bevruchting met de K. I. steeds suk kelde, zal dit ten goede kunnen komen. Opvallend is de sterke invloed van de Friese fokrichting op de Zeeuwse fokkerij, zoals zich door de afstam ming van het overgrote aantal van de K.I.-stieren in de nafok zal doen gelden. Naast de zich ontwikkelende K. I.- verenigingen, hebben zich een aantal stierenverenigingen, welke een fok stier voor natuurlijke dekking bezi gen, op enkele uitzonderingen na, met goed succes kunnen handhaven. Op Walcheren zijn dat dé verenigin gen Grijpskerke, Gapinge en Melis- kerke, in Zeeuws-Vlaanderen de ver enigingen Cadzand, Oostburg, ,Aar- denburg, verder Hoek, Zaamslag en St. Jansteen. De vereniging Gapinge exploiteert sedert 1950 de stier Ulker Adema 8, 31536 S, b, 81 p. (Noord-Hollands bloed). Deze stier blijkt een positieve bijdrage te geven aan de veeverbete ring in zijn vereniging (vóór de inun datie van Walcheren reeds een oud fokcentrum). Dit voorjaar had op de bedrijven een onderzoek op afstam melingen plaats. Op de premiekeu ring te Gapinge volgde een verhoogde premie, terwijl op de fokveedag te Middelburg van 23 September j.l., met een goede groep afstammelingen (vaarzen) een lc-prijs werd behaald. Uniform, ruim en behangen, met iets te kort aan adel. Een zoon van Ulker Adema 8 fun geert thans als verenigingsstier te Aardenburg, als vervanger van Nanno 30800 S. De nieuwe aankoop van de vereniging Gapinge is Adema 406 (door een Friese vader, Adema 405 R.P.S.uit een Drentse moeder). De vereniging Grijpskerke heeft goed gefokt met Adema 27, 28313 S, R.P.S. (N.-H.-afstamming), welke stier begin 1954 werd opgeruimd. Als vaderdier be haalde Adema 27 in September van dit jaar te Mid delburg de hoogste eer door vóór Leon met af stammelingen de la-prijs te verwerven. Hij heeft een voldoende modern type gefokt, dat een grote mate van uniformiteit bezit, terwijl de melkvaarzen een goedé productie-geschiktheid blijken te bezitten. Als zijn opvolger is thans aanwezig Brutus, 36802 V.S., book van Noord-Hollands bloed (V. Ceres v. Blok land, 31488 S, R.P.S.), waarmede.op de fokveedag te Middelburg een eerste prijs werd behaald. In de vereniging Meliskerke is thans de aandacht gevestigd op de nie\iwe aanwinst Willem Adema, 37012 V.S., b(van Noord-Hollandse vader en Friese moeder). Een stier van goede kwaliteit (type), met wat weinig krachtig beenwerk; behaalde te Middel burg het reserve-kampioenschap. De stierenverenigingen in West Zeeuws-Vlaande ren zijn thans overgeschakeld op nieuwe aankopen, waarvan de resultaten dienen te worden afgewacht. Op de fokveedag te Oostburg kwam de verenigings stier van de vereniging Cadzand e.o. op de voorgrond, door het kampioenschap te behalen in concurrentie met de reeds genoemde K.I.-stier Eachweid Juweel. De betreffende Anna's Juweel, 37377 S, b (Vader de Friese R.P.S.-stier Butenmoark Juweel en een half broer van Eachweid Juweel), bezit goede lijnen en adel, hoewel wat weinig hard en iets vrouwelijk. Zijn voorganger in de vereniging Cadzand Lena's Eduard 2, 30801 S, R.P.S., b, 80 p. (Fries), vererfde een evenredig en behangen type, waarbij de kwaliteit t.o.v. de moeders in doorsnee zeer bevredigend is. De Stierenvereniging Oostburg kweekte met Rot- terda Smits. 26, 30198 R.P.S. (Fries), niet onfortuin lijk (stukkige, malse nakomelingen met wat afwijkin gen'in exterieur wel geschikte handelsvaarzen). Deed eind September een nieuwe aankoop in Fries land. De vereniging te Aardenburg vond tot het begin van dit jaar in Nanno, 30800 S (b 83 p.), een vaderdier van voldoende formaat. Het eerste onderzoek van zijn afstammelingen had een bevredigend resultaat. De productievererving van deze stieren zal na afslui ting van verschillende melkstaten dit najaar aan een nader onderzoek kunnen worden onderworpen. Ulker Adema 8 31536 S, b, 81 p. Eig.: Stierenvereniging Gapinge. De stierenverenigingen in Oost Zeeuws-VIaanderen zijn van minder betekenis en hebben de laatste jaren te weinig aandacht aan hoogwaardige stieren ge schonken (Hoek, Zaamslag). De stierenvereniging St. Jansteen exploiteert een zoon van Lena's Eduard 2, n.l. Nico, 33503 S (b79 p.), een gesloten, vol doende evenredige stier met iets weinig adel in de voorhand, die dit jaar op de tentoonstelling te Hulst het-reserve-kampioenschap behaalde. Het kampioen schap behaalde hier de jongere, maar meer edele Adema van de Woudhoeve, 37370 S, b-f (N.-Hollands bloed), van A. Verschueren te Kuitaart. Dit laatste wijst er op, dat ook onder de talrijke particuliere stieren in Zeeland hoogwaardige dieren voorkomen. Op het totaal gezien is hun aantal echter klein. Met bovenstaande schets inzake de benutting- van de fokstieren in Zeeland moge blijken, dat er op dit terrein van de fokkerij actieve kernen zijn. Er blijft echter nog zeer veel te doen. Niet alleen om het peil van de stierenstapel algemeen op te voeren, maar ook om te komen tot een omvang rijker gebruik van de aanwezige stieren, die in type en afstamming uitsteken boven de matige middelmaat. Voor-de veehouder/fokker zal de keuze yan de stier voor zijn melk- en jongvee steeds een punt van grote zorg moeten uitmaken. Daarnaast zul len de besturen van de K. I.-verenigingen en de stierenverenigingen hun omvangrijke taak bij de aankoop van kwaliteitsstieren met begrip en des kundigheid moeten uitvoeren. Hoogwaardige stie ren eisen meestal grote aankoopsommen. Dit dringt in de richting van samenwerking in vereni gingen. De K. I.-verenigingen staan hierbij het sterkst, omdat zij door groter ledenaantal meer kunnen besteden. De veehouders dienen de bete kenis hiervan niet-te onderschatten. Dit betekent niet, dat er voor verenigingen met natuurlijk dek kende stieren geen plaats meer zou zijn. Zij zullen echter belangrijke bedragen moeten besteden voor prima stieren, wat de dekgelden in verhouding tot de inseminatiegelden bij K. I. op een wat hoger niveau zal brengen. Bedenk evenwel, dat in een veredelde veeteelt, kosten, zoals dekgelden en uitgaven voor melk- contröle, slechts van zeer ondergeschikte betekenis zijn in vergelijking tot de meerdere melk- en fok waarde ook resulterend in de handelswaarde van de veestapel De Rijksveeteeltconsulent, Ir W. L. HARMSEN. Aaltje's Eduard 33259 S, b—, 78 p. Eig.: K.1 .-vereniging „Walcheren". Wordt in een ander artikel elders in dit nummer een lans gebroken voor het gebruik van goede mengvoeders, het gebruik van een andere soort voedermengsels raden wij niet aan. Integendeel, wij zouden er ernstig tegen willen waarschuwen deze mengsels te kopen. We bedoelen hiermede de zgn. geheimmiddelen of wondermiddelen, die onder de een of andere fantasie-naam worden verkocht. Geheimmiddelen ,zijn meestal mengsels van wat mineralen met bittere, welriekende en goedsmaken- de grondstoffen. Ook houtskool vormt er dikwijls een bestanddeel van. Doorgaans zijn deze geheim middelen ongevaarlijk voor het vee; in enkele ge vallen hebben ze nog wel eens succes, nl. bij ondoel matig samengestelde rantsoenen, maar ze kunnen ook gevaarlijk zijn bij regelmatig gebruik. Dat is bijv. het geval als er houtskool in voorkomt, of, zoals ook wel eens is waargenomen, wanneer ze giftige stoffen bevatten. Altijd zijn deze producten veel te hoog in prijs voor hetgeen ze bieden. Gebruik daarom nooit ge heimmiddelen Rij ksveeteeltconsulentschap, C. DEN ENGELSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 3