Fokpaardendag te Zevenbergen. 'Ml BOEKHOUDBUREAU ZITDAGEN aTDAGEN ZEEUW SCH LANDBOUWBLAD. 759 AAN deze fokdag voor 't West-Brabantse kleigebied, waar uitsluitend jong materiaal wordt voor gebracht, steeds interessant en daarom van heinde en verre publiek trekkend, is de betreurens waardige, maar onontkoombare inkrimping der vroeger veelal grotere stallen niet ongemerkt voorbij gegaan. De gang van zaken is begrijpelijk en het causaal verband duidelijk: minder paarden bieden minder selectiemogelijkheden en verkleinen dus de kans op successen, die elke fokker op zijn tijd nodig heeft als stimulans voor zijn ambitie. Goed fokmateriaal is overigens nog voldoende voorhanden in West-Brabant; oude, goed doorgefokte merriestammen zijn niet zeldzaam, ook al kan niet worden ontkend, dat niet steeds gelijkwaardige vaderpaarden hebben ten dienste gestaan. Wat de fokdag betreft: de laatste jaren frequenteren Zeeuwse en Zuid-Hollandse fokkers deze zéér succesvol. Ook en vooral dit keer. Merrieveulens. In drie maten gekeurd voldeden twee daarvan aan zeer behoorlijke eisen; de kleine maat stond niet op een hoog peil. Grote maat. Eerste met een eerste premie Emma v. Buitenzorg, d. Carmona v. Ru'stwat, van J. P. van Gorssel, Tholen. Dit veulen, best van terzijde gezien, diep, gelijnd en regelmatig mèt aardig beenwerk, is wat smal en rond in de achterhand. 2a. Juliana v. 't Hof Nieuwland, d. Nico van Ella, van A. Wagenaar, Kloetinge. Best veulen bndanks wat veel maat, diep en grof, met goed beenwerk. 2b. Ida v. d. Heerenpol der, d. Azur II de Knokke; van G. de Jager, Nieuw- Vossemeer. Diep, best van soort en geblokt, iets hel lend in" de achterhand, fel achterbeen, iets toontre- dend. 2c Olga van Plantinhoeve, d. Azur II de Knok ke, van M. J. M. de Schutter, Dinteloord. Zeer chic, best, van soort, met wat smalle achterpjjp. Middenmaat. Goede rubriek, la. Mona v. Dijkzicht, d. Jaap v. 't Paviljoen u(t Mina v. Veerhoek, van Stal len Van Velde, Moerkapelle, en gefokt door Eug. E. de Badte te Oostburg. Mager, diep en goed van soort, met goede lijnen en vrij 'goed beenwerk. lb. Nette van Janneke, d. Hein van Kwaderwiik, van A. F. Soldaat, Stad aan 't Haringvliet. Bestsoortig, diep en massaal veulen, nog wat weinig geprononceerd in de schou der, beenwerk zwaar en goed. 2a. Annie v. Vaartkant, d. Alban, van J. v. Eekelèn, Stampersgat. Staande in de rp een best veulen, regelmatig, soortig en grof, met goede correcte benen; dit veulen had o.i. een eerste premie en misschien wel een hogere plaatsing ver diend. 2b. Lydia v. d. Schaapshoeve, d. Azur II, uit Yvonne, van J. Maris Jzn, Oudemolen. Soort en lijnen best, 't voorbeen rechtvaardigt enige bemerking. 2b. Flora v. d. Stelhoeve, d. Azur II, van J. Maris Gzn, Heiningen. Niet genoteerd. Niet bijzonder goed waren de hengstveulens, hoewel in beide rubrieken enige, die, als 't wat meelopen wil, wel een kans hebben. Churchill van de Kruisakker, d. Churchill v. d. Kolk, van A. v. d. Heuvel te Nuenen kreeg een eerste pre mie in de grote maat. Goedsoortig, massief en mas saal veulen met fel gespierde, wat rechte achterbe nen, die beter zijn dan het wat overdreven toilet deed vermoedenin de. voorbenen nog niet helemaal correct, maar daarin toch sterk verbeterd. 2a. Albert, d. Azur II, uit Corrie v. d. Hiersenhof, van L. Vrolijk, Fijnaart. Mager veulen, evenredig, grof en goed van soort, met wat gezwollen kogels. 2b. Clairon v. Carne- melk, d. Nico v. Stegeshof; van A. Geluk, Nieuw Vos meer. Typisch, met lijnen en goede benen. 2c. Clairon, d. Azur II, van Ant. de -Schutter, Heiningen. Niet ge zien. Eerste in de kleine maat: de Azuurzoon Duke v. Zuylen, van Ant. de Schutter, Heiningen. Goed kop- nummer, zeer typisch, met lijnen, benen en voldoende formaat. 2a. Iwan v. d. Heerenpolder, d. Azur II, van G. de Jager, Nieuw-Vosmeer. Soortig, met goed beenwerk en wat weinig rug. 2b. Azur van Oude- Molen, d. Azur II, van Gebr. Maris, Heiningen. Zeer talrijk waren de in dsie maten gekeurde jaar- lingmerriën, met goede tot uitstekende kopnummers in twee der drie klassen. In de grote maat, gemiddeld staande op een goed kwaliteitsniveau, was de keuze van het koppaard zeker niet eenvoudig en het kostte de jury kennelijk veel hoofdbrekens alvorens men kwam tot de volgen de uitslag: la. Lisette v. Roosendaal, d. Costaud de Marche, van Stallen Van Velde, Moerkapelle. Zeer mooie en typische merrie van uitstekende bloedvoering, met opvallend brede, gespierde achterbenen, voorbeen na genoeg correct, zwaar van geraamte, terwijl de draf de stap overtreft. Een vermageringskuur is zeer nodig, lb. Karoline d'Ahéa, d. David v. d. Louisa, van A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Mager veulen uit de Bravade-stam; fors en chic, diep en kort, extra gen re, kootstelling wat stug, goed in schouder en in het zware beenwerk, wat weinig buik, gangen extra. Ka roline kan op den duur de beste blijken van dit uit stekend tweetal, maar zekerheid heeft men daarom trent niet. Deze plaatsing kon geen aanleiding geven tot ernstige kritiek, terwijl een omgekeerde volgorde evenzeer te verdedigen zou zijn geweest, lc. Corrie van Domburg, d. Nico van Ella, van W. Aarnoudse, Kloetinge. Beste merrie, uitstekend van type, iets zondigend in de bovenlijn en correct staande op mooie, zware benen. 2a. Martha v. Bouvvlust, d. Azur II, van C. A. v. Poortvliet, De Heen. Diep, met soort, goede benen en iets steile schouder. 2b. Cora v. d. Maire- hoeve, d. Nico v. Stegeshof, van J. F. Brooijmans, Oud-Vosmeer. 2c. Charlotte v. Kapelberg, d. Jan van Oud-Beyerland, van A. Wijtvliet, Zevenbergen. Een mooie categorie vormden de in de middenmaat uitkomende paarden, la. Edeline v. d. Emiliapolder, d. Edelman van Veldzicht, van A. H. v. Dongen, Drim- melen. Goed in de lijnen, iets gerekt en wat hol, benen zwaar en goed. lb. Rita van de Troffel, d. Nico van Kluko, van J. C. Roodzant, Dirksland. Best gesloten, goedsoortig en diep, met mooie voorbenen en een niet onberispelijke achterhand. lc. Xenia v. Vredenburg, door Azur II, van C. H. A. Stols, St. Philipsland. Soort best, diep en gestopt, beenwerk goed. ld. Laura van Steenzwan, d. Burus v. Aardenburg, van A. N. Steen- dijk, Nieuwerkerk. Veulen met goede correcte benen; soqrt goed, voldoend regelmatig gebouwd. 2a. Jeanette d'Ahéa, d. David v. d. Louisa, van A. J. E. Temmer man, Hoofdplaat. Mager, vlot, voldoende correct en soortig. 2b. Nellie v. d. Galgengorzen, d. Azur II, van P. v. Nieuwenhuijzen, Standdaarbuiten. Extra soort, schouder wat kort. 2c. Celine v. Zuylen, d. Azur II, van Ant. de Schutter, Heiningen. 2d. Elly van Vre denburg, d. Azur II, van C. H. A. Stols, St. Philips land. Minder goed. bevredigde als geheel de kleine maat. Ook de plaatsing bevreemdde lichtelijk. 1. Jeanette v. Oudemolen, d. Jan v. Rondeputten, van C. Maris Czn, Oudemolen. Is een wat- lange diepe merrie met goed beenwerk en wat gewone lijnen. 2a. Mirza, d. Azur II, van J. v. Gastel, St. Philipsland. Diep, wat lang, met strakke bovenlijn. iets korte koot, behoorlijk beenwerk en een redelijk goed type. 2b. Yolanda, d. Azur TI, van Gebr. Moors, Nieuw-Vosmeer. Veulen met goede bovenlijn, wat weinig ribwelving en broek en vrij goed beenwerk. 2c. Emma van Ken U Zelve, d. Indigène d'Ahéa, van J. Maris Jzn, Oudemolen. Mager, typisch, diep, met veel garnituur en een wat schraal gespierde achterhand. 2d. Josephina v. d. Wij de Blik, d. Azur II, van G. Maris Jzn, Heiningen. Type extra, veel ras, diep, breed en gelijnd, met expressief beenwerk; iets hielwijd in stap en even incorrect vóór, maar, hoewel wij voor deze tekortkomingen niet blind menen te zijn, is zij toch onze favoriete. 2é. Paulina v. Oudemolen, d. Azur II, van Gebr. Ma- ris, Oudemolen. Zeer typisch veulen, iets zondigend in de bovenlijn en met goed, gevormde, vóór in stand niet correcte benen. Een kleine verbetering op dit punt is voldoende om in de toekomst verschillende der hoger geplaatste te verslaan. 2f. Leonie, d. Leon v. Hegelsom, van J. Maris Gzn, Heiningen. Geen grote verwachtingen mag men koesteren van het merendeel der éénjarige hengsten. Eerste in de kleine maat de Azur-zoon Hans v. Bouwlust, van M. J. M. de Schutter, Dinteloord. Diep, goedsoortig, ma ger veulen met voldoende beenwerk. 2. Antoon v. d. Sluis, d. Antoon v. Berkenhof, van F. v. d. Heyden, Mariaheide. Rondom vrij goed. Idem, grote maat. la. Nico -v. Zandhoek, d. Nico v. Melo,-uit een halfzuster van Nico v. 't Zwartewater, van Stallen Va,n Velde, Moerkapelle. Mager, best van soort, kort, achterhand niet onberispelijk, goede uit drukking in de benen, gangen vlot en correct, lb. Jan, d. Azur, uit Corrie v. d. Hiersenhof, van L. Vrolijk, Fijnaart. Kort en gestopt, goed van soort, voldoende gelijnd, iets onderstandig, behoorlijk beenwerk. De arbiter plaatste ze «zó; o.i. was» dit heel erg nodig. Enkele behoorlijke veulens volgden. Tweejarige merriën, grote maat. Mooie klasse, la. Ursula van Monnikenhof, d. Nico van Ella, van Fa D. A. Timmerman Zn te Kattendijke. Felle merrie van formaat en allure, met benen en gangen, vol doende correct in details en minder evenredig dan lb. Jet v. Bleyendaal, d. Nico v. Stegeshof, van J. F. Brocijmans, St. Annaland. Goed in de benen, gangen voldoende, zeer mooie, typische merrie, lc. Nicole v. Doolman, d. Nico v. Ella, van C. J. de Waal, Hein- kenszand. Zeer zwaar met enorme benen en wat min der distinctie. Een andere volgorde zou denkbaar zijn geweest. 2a. Tilly v. Dierkensteen, d. Moustic van Urbain, van A. P. Maris, Heiningen. Geblokt en ge- gespierd, met veel ras, iets steile schouder en goede benen. 2b. Nicoline van Genhoes, d. Nico van Beek, van G. Maris Jzn, Heiningen. Paard met maat, ge beend en kort, met kleine tekortkomingen in voor stand en rug. 2c. Mirza, d. Churchill v. d. Schaaps hoeve, van Gebr. Van Aart, Zevenbergen. Massaal en typisch, niet kort, iets hol, goed zwaar beenwerk. 2d. Nora, d. Churchill v. d. Schaapshoeve, van A. Mul ders, Zevenbergen. Idem, middenmaat. Weinig van gezien, la. Gerdula v. d. Hogeweg, d. David v. d. Louisa, van A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Grof, goed van soort, iets mannelijk in algemeen voorkomen, fel achterbeen, gangen goed. lb. Juno v. d. Schaapshoeve, d. Nico van Melo, uit Yvonne, van A. Bax, Zevenb. Hoek. Soort best, met behoorlijke lijnen en vooral vóór goede benen. lc. Lily v. Zwingelspaan, d. Jan v. Rondeput ten, van C. Barel, Zwingelspaan. Goed gebeend, zwaar paard, gespierd en behoorlek gelijnd. 2a. Fenny v. Barendshoeve, d. Jan v. Oud-Beyerland, van P. van Steen, Dinteloord. 2b. Hermine v. Broekzijde, d. Her man, K. 1986, van C. Maris Czn, Oudemolen. 2c. Itoza van Antoon, d. Antoon van Berkenhof, van Gebr. Van Aart, Zevenbergen. 2d. Fanny v. Buitenzorg, d. Nico van Ella, van J. P. van Gorssel, Tholen. Idem, kleine maat. Vry goede categorie met een uitstekend koppaard in Bella-Donna van Alzicht, d. Nico van Melo, van C. H. Romme, Langeweg. Type extra, gespierd en grof, iets tekortkomend in de schouder, benen best, vooral vóór. 2a. Charlotte v. d. Vroonweg, d. Edelman van Veldzicht, van G. Soldaat, Stad an 't Haringvliet. Mooie, vrij regel matig gebouwde merrie met uitstekende schouder en goed beenwerk. 2b. Astrid van Hermine, d. Nico v. Beenderhof, van A. C. M. de Wit, Steenbergen. Even- LET OP U SAECK KOUDEKERKE: Woensdag 1 December in Hotel „Nieuw Walcheren", van 9 tot 1.30 uur. TERNEUZEN: Woensdag 1 December in Hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 2 December in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 2 December in Café „De Eendracht". ST. PHILIPSLAND; Zaterdag 4 December in Hotel „De Druiventros". THOLÉN: Zaterdag 4 December in Hotel „Hof van Holland". ADVIESBUREAU VOOR OORLOOS- EN RAMPSCHADE. OOSTBURG: Woensdag 1 December van .1316 uur in het Café „De Vuijst." MIDDELBURG: Donderdag 2 December van 14 16 uur, Dam 43. GOES: Dinsdag 7 December van 12T5 uur, Grote Markt 28 A. KRUININGEN: Woensdag 8 December van 10—12 uur in Café „De Korenbeurs." ZIERIKZEE: Donderdag 9. December van 1113 uur in Hotel „Huis van Nassau." ST. 'PTTTLÏPSLAND: Zaterdag 11 December van 11 13 uur in Café „De Druiventros." ZIERIKZEE: Donderdag 23 December van 1113 uur in Hotel „Huis van Nassau." CONTRACTTEELT. Brengt of zendt uw teeltcontracten vóór het af sluiten ter beoordeling aan het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. Dit geldt óók voor de afrekeningen. ALGEMENE EMIGRATIE CENTRALE (A. E. C.) AFDELING GOES. Iedere Maandag van 2021 uur op het Land- bouwhuis te Goes. redig, met type en goed beenwerk. 2c. Ida v. d. Wijde Blik, d. Jan v. Rondeputten, van J. Maris Gzn, Heiningen. Soort goed, grof en gespierd, kon achter sterker, fors fundament. Weinig talrijk, maar goed waren de tweejarige hengsten waarvan in de kleine maat met een eerste prijs werd bekroond Nico v. Vluchtenburg, d. Nico van Ella, van C. Verdonk, Lewedorp. Klein, diep en zeer. massief, met sterke rug en lendenen, even ronde lijnen en voor dit kleine paard beslist indrukwekken de benen, zwaar, gespierd en met geprononceerde ge wrichten. In de grote maat werd een eerste premie toege kend aan Unicum van Monnikenhof en een tweede aan Herman van 't Hof Nieuwland, beide door Nico van Ella en van Fa. D. A. Timmerman Zn, Kat tendijke. De uitslag was dus gelijk aan die in Den Bosch. Beide zijn zeer zwaar gebeende paarden, enorm gespierd, massaal en met forse gewrichten,, goed van type en vlot in draf. Unicum is zeer kort van rug en best in de voorhand en wint 't van zyn weidegenoot in stap en schouder; deze laatste zouden we evenwel, gezien wat elders in deze leeftijd met de zelfde kwalificatie werd geprimeerd, óók met een eerste premie hebben bekroond. 3. Landman, d. Nico van Ella, van G. van Strien, Wolphaartsdyk. Kort, fors paard, wat dun en iets rijp gekweekt wat vooral in de reeds wat zware hals tot uiting komt; niet te ruim in de achterhand, wèl een hengst in zyn voorkomen, met benen en gewrichten. 4. B.vou van Nico, d. Nico v. d. Klef, van F. v. d. Heijden, Maria heide. Grof met uitdrukking in de benen; zwaar paard met een te antieke bovenlijn. Stammoeders. Niet gezien. 1. Paula, van J. Maris Gzn. Heiningen. 2a. Paula van Oude-Molen, van C. Maris, Oudemolen. 2b. Corrie v. d. Hiersenhof, van L. Vrolijk, Fijnaart. Bij de fokgroepen won G. Maris Jzn te Heiningen vóór resp. C. Maris Czn te Oudemolen en J. P. van Gorssel te Tholen. Hengsten met afstammelingen. Met overschot la. de zeer imponerende groep van Nico van Ella, van Fa Timmerman, Kattendijke vóór lb. Azur H de Knokke, van „Samen Sterk" te Dinteloord. De laatste groep, hoewel goed, beantwoordde nog niet geheel aan de uitstekende verwachtingen, een jaar geleden gewekt. Lisette van Roosendaal, van Stallen van Velde te Moerkapelle, werd kampioene der vrouwelijke acht- tienmaanders; Ursula van Monnikenhof, van Fa. Tim merman te Kattendijk, volle zuster van Tosca van Monnikenhof, verleden jaar kampioene in dezelfde leeftijd, won het pleit bij de dertigmaanders. Cadeau gedaan werden hen deze overwinningen niet, C.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 21