TIEN DAGEN IN ONGEORGANISEERDE FOK KI KENNISMAK MET DE ENGELSE i 754 ZÈÈÜWSCH LANDBOUWBLAD. K. I. OPENT WIJDSE VOORUITZICHTEN. Het belang van de verschillende melkveerassen wordt uitgedrukt in de aantallen geregistreerde stieren, die in 1950 er aldus uitzagen: Shorthorn 44 Zwartbont 24 Ayrshire 8 Guernsey 5 Jersey 2 Red Poll 2en 15 andere rassen van minder belang. Het volgende staatje geeft een aardig beeld van de productie van koeien, die regelmatig op produc tie worden gecontroleerd. Veeslag Boter vet Opbr. Veeslag Botervet Opbr. in kg in kg Ayrshire 3.81 3668 Jersey 5.05 3201 Zwartbont 3.45 4558 Red Poll 3.60 3390 Guernsey 4:56 3388 Shorthorn 3.58 3340 De functie van de vele stamboeken ieder ras heeft een eigen stamboek beperkt zich tot het registreren van alle dieren, die worden aangeboden. ENGELSE ZWARTBONTEN ZIJN GROVER EN ZW AARDER. Kampioen Stieren British Friesians op de Royal Show 1954 De stamboeken geven dus geen richting aan de fokkerij, waardoor het, ondanks de opgang van de K. I., wel moeilijk zal zijn de over het gehele land verspreide fokkers een goed omschreven fokdoel voor ogen te stellen. Alleen op tentoonstellingen kunnen de fokkers enigszins op de hoogte worden gebracht van de meest gewenste fokrichting. Door dat de K. I.-stations merendeels in het leven zijn geroepen door de Milk Marketing Board, de grote landelijke afzetorganisatie voor melk, die een soort monopoliepositie inneemt, valt hier dus ook niet direct verandering van te verwachten. Alleen in de loop van enkele tientallen jaren zal deze organisatie er, met behulp van de voorlichtings- Een zeer fraaie melkkoe op een bedrijf in de Midlands dienst, in kunnen slagen de fokkerij op de hoogte- te brengen, die niet voor de onze onderdoet. Men kan dit het beste bemerken aan de fokkerij van de Zwartbonten, de British Friesians, die zich in een toenemende populariteit mogen verheugen, daar ze bekend staan als een uitstekend melkvee ras. De Engelse fokkers zijn echter nog niet in staat een gevolg van de hierboven genoemde fokmethoden een ras op peil te houden, zodat nog regelmatig invoer van vers en raszuiver bloed uit Nederland nodig is. Al steekt in dezen het stamboek van de British Friesians boven de ande re stamboeken uit, daar reeds in 1913 besloten werd dat inschrijving op grond van exterieurkeuring al leen, niet meer kon plaats hebben, doch dat ook de afstamming van de dieren bekend diende te zijn. Ie prijs Kampioen Dairy Shorthorn op de Royal Show 1954 De Engelse Zwartbonten zijn wat zwaar der en grover van uiterlijk, terwijl de pro ductie ook lager ligt, vooral wat het vet gehalte betreft. De populariteit dankt dit ras aan de grote levensduur en de regelmaat van melkproductie, die beiden gunstig afsteken tegen de andere rassen. Dat het vetgehalte niet zo hoog is, vindt men in Engeland nog niet zo verschrikkelijk, daar de melk niet naar vetgehalte wordt uitbetaald, behalve de melk van de Guernsey's en Yersey's, die boven de 5 komt en daardoor als consumptiemelk duur der is. Sedert de oorlog is het aantal leden van het Stamboek der British Friesians ongeveer verdub beld tot 12.000 leden. Merkwaardig is, dat men in de praktijk de Engelse boer vaak z'n neus op ziet halen als het gaat over de kwaliteit van j 't vlees van deze dieren. Toch komen de dieren op de slachtveetentoonstelling in Smithfield goed voor de dag in vergelij king met de dieren van de echte vlees- lassen. De melkveerassen van de Kanaaleilan den, de Guernsey's en de Jersey's, ver dienen speciale aandacht, omdat het zulke opvallende melkveerassen zijn. We be zochten een Guernsey-stal van een welge stelde aluminiumfabrikant, die op 50 ha grasland 64 dieren hield, waaronder 27 melkkoeien. Voor deze koeien werden 2 stieren van resp. 2 en 6 jaar gehouden, die een productie van de voorouders had den van resp. 39.000 en 47.000 liter met 5,02 en 4.18 vet en 51.000 en 59.000 liter met 5.15 en 5.35 vet. Opvallend is het smalle kruis van dit ras, dat overigens veel groter van afmetin gen is dan de fijngebouwde en kleine Jersey-koeien, die vooral op jeugdige leeftijd wel wat van een hertje hebben. Het hoge vetgehalte legt de melkveehouders overigens geen windeieren, daar de melk met een vetgehalte van meer dan 5 apart gekocht wordt tegen een hogere prijs van bijna 4 cent per liter. Ook op een totaal prijs, die begin Juli 34 cent per liter bedroeg, be tekent dit nog voldoende om een stimulans vöbr het aanhouden van dit vee te vormen. Ingewikkelde melkprijsberekeningen. Met die melkprijs is het overigens een vrij inge wikkelde zaak i.v.m. de verschillen tussen winter en zomerprijs de winterprijs kan bijna het dub bele van de zomerprijs bedragen en de daarboven komende subsidies voor t.b.c.- vrije melk en melk, die aan bepaalde kwaliteitseisen voldoet. Dit is zo belang rijk, omdat veel melk over grote af stand vervoerd moet worden rondom Londen soms wel enige honderden kilo meters waardoor er veel kans op be derf bestaat, als de melk niet aan de hoogste kwaliteitseisen kan voldoen. Er zijn wel wettelijke voorschriften genoeg om de melkwinning te verbeteren, maar van verbeteringen door uitspraken van de tuchtrechter moet nu eenmaal niet te veel verwacht worden. Overigens geloven we, dat de Milk Mar keting Board, die alle melk in Engeland van de bedrijven haalt en deze weer door verkoopt, door het indelen in drie klassen, zeer opvoedend heeft gewerkt. Iemand, die z'n melk in de derde klasse ingedeeld ziet, moet z'n melk maar zelf opdrinken of verwerken, omdat er geen kopers voor te vinden ziin. In 1948 werden er op 48.000 melkmachines reeds 107.000 melkkoelers, 40.000 sterilisatiekasten en 45.000 stoomketels op de bedrijven geteld. Het aan tal melkmachines is inmiddels toegenomen tot 90.000 stuks, doch over de toename van de andere apparaten beschikken we niet over cijfers. Toch menen we wel te mogen zeggen, dat de gemiddelde Engelse boer over een betere apparatuur beschikt om melkmachine en ander gereedschap schoon te maken, dan ziin Nederlandse collega. De bedrijven, die we bezochten, hadden dit onder deel dan ook prima in orde en op één van deze be drijven werd het gereedschap een uur lang gesteri liseerd. De toename van de melkplas is de laatste jaren één van de grootste zorgen van de regering, die de melkprijs dit jaar met ongeveer 1 ct per liter verlaagd heeft om de steeds doorgaande stijging wat af te remmen. De cijfers over de eerste 4 maanden van dit jaar laten echter weer een stij ging van 4 t.o.v. het vorige jaar zien. Gedeeltelijk wordt deze opgevangen door een hogere boterproductie. Daar ruim 85 van de melk door de consumptie- sector opgenomen moet worden, is de elasticiteit niet bijster groot. De Milk Marketing Board voert daarom met een bedrag van 250.000 een reclame campagne voor het drinken van verse melk om het melkverbruik, dat m 1951/'52 157 kg per hoofd per jaar bedroeg, doch sedertdien weer wat terugliep, op te voeren. Slechte weide-exploitatie. Ook het probleem van een goede weide- exploitatie is in Engeland nog verre van (6. Slot) 117 IE van de Royal Show naar Nederland terugkeert II de praktijk het vee op de bedrijven te hebben gezie: mooie, maar geen juiste indruk van de Engelse Op deze gróte tentoonstelling ziet men immers het Engelse rundveestapel, al valt het ook daar op, dat u het sterkste, punt is van de fokkers. Uiteraard hangt dit samen met het grote aantal rass< zondering van de Ayrshire's, geen gesloten fokgebied k ras overwegend voorkomt. De rundveeteelt neemt, in verband met de groter naarmate men westelijker komt. Hierdoor heeft me kleinere stallen, al kwam men in 1950 toch nog altijc ruim 17 melkkoeien per bedrijf. De 25.000 bedrijven m< en minder, worden dan ook tot de kleine bedrijven gc totaal van eeri 160.000 melkkoeien. De grote verspreiding van al deze rassen, maakt dat te houden. Wanneer men daarnaast nog het geringe cc rekening betrekt opgerichte coöperaties verdwijnen s volkomen ontbreken van de belangstelling der lede de K. I. het voor de kleinere stallen mogelijk heeft gema dieren. Ook heeft men te maken met een aantal halfs! goede melkproductie te brengen zijn. Bij de melkrichting van de vaarzen afstoten, omdat de melkproductie niet maakt, valt te begrijpen. Deze afgekeurde dieren kome len", waar niet gefokt wordt. De fokkerij van dit ras de melk wordt voortgebracht door een samenraapsel v< fokt is met een eigen stiertje, of dat van de buurman, gelsen ook helemaal geen lijn. een oplossing. Terwijl op de proefstations prachtige mengsels worden samengesteld en men met het onderzoek op het gebied van de kunstweide veel verder is dan bij ons, blijft al deze kennis vrijwel on benut, doordat de voor lichting deze nieuwe dingen maar heel lang zaam in de praktijk weet te brengen en de boeren door het weinige landbouwonderwijs ook maar weinig gevoelig zijn voor nieuwe dingen. De granslandexploita- tie is op de meeste be drijven dan ook achter lijk te noemen. Het vee wordt geweid op onaf zienbaar grote percelen, die weinig of geen be mesting ontvangen en vol staan met distels en ander onkruid. Het ar beidsprobleem is inder daad een belangrijke handicap om tot .verbe tering over te gaan, maar een afdoend ex cuus vormt het zeker niet. Tijdens ons verblijf hebben we ook heel wat zien hooien, doch bij uitzondering werd het hooi geopperd of gerui- terd. In de meeste ge vallen komt de pers er bij te pas om het hooi zo snel mogelijk van het land te krijgen. Daarbij wordt beslist niet gekeken op een beetje vocht en de pak ken staan ook rustig een paar weken buiten. Dat er veel broei zal komen in het lange gras. dat laat gemaaid wordt en met weinig stikstof verwend is, ge loven we niet. Het heeft meestal meer weg van stro dan van hooi. Vol gens een schatting van de Nederlandse Land- bouwattaché Dr Bak ker, zou de productie van het grasland ge makkelijk verdubbeld kunnen worden. Bij de huidige traditionele be handeling van het gras land, die nauwelijks een behandeling genoemd Bekroonde Highlands in het défilé Een mooie stal Git op de Longbridge Mano

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 16