EMIGRATIE LAGE PREMIES ONDERLING BOERENVERZEKERINGSFONDS Bescherming bij eigen organisatie ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 729 Wil men het Landbouwblad in zijn huidige om vang blijven ontvangen, dan moeten ook de conse quenties worden aanvaard. Eén, en ander heeft tot «gevolg, dat een begroting is opgesteld met een bedrag van ƒ135.000,aan ontvangsten en uit gaven, waarbij ƒ4000.onvoorzien. De heer Lenshoek vraagt of de Z. L. M. ook nog ontvangsten heeft uit andere bron. De Secretaris zegt, dat dit een bedrag van ƒ7000,— betreft op de begroting, o.a. rente van in landbouwscholen gestoken kapitaal, saldo huur opbrengst pand Wijngaardstraat en nog enkele andere posten. De Secretaris wijst er voorts op, dat ook de huuropbrengsten van aan andere diensten ver huurde kantoorlokalen groter zijn geworden, met uitzondering van de Grondkamer voor Zeeland, die toLdusverre het verzoek om verhoging niet heeft ingewilligd. Dit zal nader worden bezien. Daar niemand verder het woord verlangt over de begroting, wordt op voorstel van de Voorzitter met algemene stemmen besloten de begroting en contributieregeling 1955 ter goedkeuring aan de Algemene Vergadering voor te leggen. De Voorzitter dankt de vergadering voor het ver trouwen en de steun, welke door het Hoofdbe stuur hiermede is gegeven. BOUWBUREAU VAN DE LANDBOUW. De Secretaris deelt mede, dat in verband met de opheffing van de Stichting voor de Landbouw per 1 Januari 1955 de status van het Bouwbureau van de Landbouw herzien dient te worden. De liqui datie van de Stichting voor de Landbouw heeft tot gevolg, dat het Bouwbureau in feite los van de landbouw en de landbouworganisaties komt te staman. E)it komt het Bestuur van het Bouwbureau ongewenst voor, temeer daar de tot dusverre be staande binding onder het Landbouwschap niet bestendigd zal worden. Hiermede hangt samen, dat het crediet van genoemd bureau in het geding koffit. Het verzoek van het bestuur van het Bouw bureau komt er op neer, dat de landbouworgani saties daadwerkelijk aan het Bouwbureau worden gebonden en dat deze zich garant stellen voor de door het Bouwbureau op te nemen credieten. De Voorzitter meent, dat het van belang is om de -.band met het Bouwbureau te handhaven. Dit houdt in, dat de Z. L. M. naar verhouding van de door haar bezette bestuurszetels een garantie moet geven voor het maximum benodigde crediet van het Bouwbureau, wat op 50.000,— wordt ge raamd. Hierbij zal tevens worden voorgesteld ook de. landarbeidersorganisaties, welke in het Bouw bureau eveneens zijn vertegenwoordigd in de ga rantie deel te doen nemen. De vergadering gaat accoord met het voorstel. De heer Polderman vraagt in welke delen van Zeeland het Bouwbureau het meeste werkt, omdat in Kruiningen tot dusverre slechts één aanvrage via dit bureau is gelopen. De Secretaris antwoordt, dat in alle delen van Zeeland wordt gewerkt, uiteraard het meeste op Sehouwen-Duiveland. De Z. L. M. heeft zelf, met betrekking tot de landbouwscholen zeer gunstige ervaringen met het Bouwbureau. Kruiningen telt onder- zijn inwoners echter architecten van goede naam, waardoor het Bouwbureau daar minder op drachten heeft. De heer Geluk onderschrijft de woorden van de Secretaris en zegt, dat de ervaringen op Sehouwen- Duiveland tot tevredenheid stemmen. Spreker vraagt zich echter af of niet meer propaganda voor het Bouwbureau moet worden gemaakt. De Voorzitter acht dit inderdaad wel gewenst. De Secretaris zegt, dat er een soort architecten code bestaat, die een dergelijke propaganda niet zo gemakkelijk maakt. De heer Van Beekom laat zich eveneens gunstig uit over het Bouwbureau, doch meent, dat niet alle a»ehit.ectpn> zich aan een bepaalde ere-code gebon den achten, wat ongunstig werkt op het Bouw bureau^ dat alleen op strikt legale wijze werkzaam kan zijn. De Voorzitter concludeert, dat de organisatie zich garant moet stellen voor een reeds gevestigde instelling, welke bovendien over een behoorlijke goodwill in de provincie beschikt en getoond heeft rendabel te kunnen werken. De heer De Buck vraagt, nu de Z. L. M. het grootste deel van de garantie op zich neemt, of de controle op de administratie van het Bouwbureau in het vervolg door het Boekhoudbureau der Z.L.M. kan geschieden. Tevens acht de heer De Buck het gewenst, dat de Z. L. M. zelf meer propaganda voor het Bouwbureau gaat maken. De Voorzitter zegt, dat aan beide zaken aan dacht zal worden geschonken. RAPPORT COMMISSIE BEDRMFS- OMSCHAKELING. De Voorzitter deelt mede, dat de commissie, in gesteld door het Dagelijks Bestuur der Z. L. M., een uitvoerig rapport heeft uitgebracht over de be drijf somschakeling. Volgens mededelingen van de heer Geluk ziin in de Vier Bannen een vrij groot aantal ha's onherstelbaar verwoest, zodat dit pro bleem zich in volle omvang doet gelden. - De vergadering kan zich volledig met de inhoud van dit rapport verenigen. De Voorzitter meent in de eerste plaats dank te moeten brengen aan de commissie voor het uit brengen van dit uitvoerige rapport. In de tweede plaats stelt spreker voor aan dit rapport meer bekendheid te geven o.m. door toe zending aan de dagbladpers. De vergadering gaat hiermede accoord. LANDBOUWJONGERENWERK. De Voorzitter deelt mede, dat het Dagelijks Be stuur der Z. L. M. gemeend heeft stappen te moe ten ondernemen, zodat tot aanstelling van een jeugdleider overgegaan kan worden. Van een aan tal candidaten voor deze functie is als geschikte persoon aangemerkt, de heer G. Mulder te Rotter dam. Zijn landbouwkundige opleiding heeft hij ge noten aan de Middelbare Landbouwschool te Dor drecht. Verder ligt het in de bedoeling om een Commis sie van Overleg inzake het Landbouw jongerenwerk in te stellen, waarin 2 vertegenwoordigers van de Z. L. M.; 2 vertegenwoordigers van de L. J. G. en een onpartijdig voorzitter zitting zullen hebben. Als vertegenwoordigers van de Z. L. M. worden door het Dagelijks Bestuur voorgesteld, de heren W. de Feijter te Axel en J. P. Lindenbergh te 's Heer Arendskérke. De heer Risseeuvv stelt voor Wika A. J. Klaas- sen uit Zierikzee als onpartijdig voorzitter in deze commissie te benoemen. De Voorzitter merkt tenslotte op, dat voornoem de Jeugdleider in dienst zal moeten staan van de L. J. G. Zeeland. De vergadering gaat zowel accoord met de heer G. Mulder als Jeugdleider, als met de voorgestelde personen in de Commissie van Overleg. De heer Mulder zal begin December 1954 in dienst kunnen treden. PERSONEELSAANGELEGENHEDEN. De vergadering besluit het Z. L. M.-personeel een 6 loonsverhoging toe te kennen, ingaande 1 Oct. 1954. Verder hecht de vergadering haar goedkeu ring aan het nieuwe pensioenreglement, dat als bijlage bij de agenda is gevoegd. DRINKWATERVOORZIENING TEN PLATTELANDE. Bij de behandeling van dit vraagstuk deelt de heer Post mede, dat dit punt eveneens aan de orde is gekomen bij het College van Consulenten, waar in aandacht wordt besteed aan de vraag, wat de rentabiliteit is van electriciteit en waterleiding voor de landbouwbedrijven. De heer Post zegt des gevraagd, dat de Z. L. M. t.z.t. op de hoogte zal worden gesteld met het oordeel van het College van Consulenten. De vergadering is van mening, dat het accent niet alleen moet worden gelegd op de urgentie voor weilandvoorziening, doch tevens op bedrijfsvoqrziening. ALGEMENE VERGADERING. De Voorzitter deelt mede. dat de Algemene Ver gadering zal worden gehouden op Maandag 13 December a.s. te Middelburg. De Directeur-Gene raal v. d. Landbouw, Ir. A. W. v. d. Plassche, zal spreken over de directe technische mogelijkheden voor de landbouw in de nabije toekomst. De ALGEMENE EMIGRATIE CENTRALE (A. E. C.), in medio 1952 opgericht, heeft nu een 8-tal kantoren in Nederland geïnstalleerd. Deze kantoren dienen als technische centra en steun punten voor de plaatselijke emigratie commissies van de A.E.C. in hun ressort. Zoals U bekend maakt onze organisatie deel uit van de A.E.C.welke emigratie centrale wij hebben helpen oprichten. Door de oprichting van deze 8 kantoren, n.l. 3 districts- en 5 sub-districtskantoren, zal de zich bij de A.E.C. aanmeldende candidaat-emi- grant, behalve alle gewenste voorlichting, ook de zekerheid hebben, van het begin van zijn aan melding tot aan zijn vertrek, geheel door de' A.E.C. te worden geholpen. Deze hulp, die een ieder verkrijgt, ontvangt hij steeds kosteloos, waarbij alle persoonlijke problemen indien gewenst doorgepraat kunnen worden in een vertrouwelijk gesprek onder vier ogen. Ook de vrouw of de verloofde verkrijgt de voorlichting die zij behoeft. En bij de voorlichting van de emigrerende man en vrouw behoort een zo goed mogelijke voorbereiding in cursusverband, waarbij naast een kennis van de taal, ook aan dacht wordt besteed aan een voorlichting over land en volk van Uw toekomstig Vaderland. Enkel zó voorbereid, zal de emigratie een suc ces worden. En dit succes beoogt Uw geluk Dit belangrijke onderdeel bij /Je emigratie ver krijgt in de voorlichting van de A.E.C. alle aan dacht. Naast de voorlichting, die adspirant-emi- granten van de plaatselijke A.E.C.-commissie in de avonduren op 75 plaatsen in Nederland kun nen verkrijgen, bestaat nu gelegenheid zich ook tot de districts- en sub-districtskantoren van de A.E.C. te wenden, waar U op iedere werkdag tus sen 9 en 12 uur v.m. terecht kunt. Het kantoor voor Zeeland is gevestigd te Goes, Landbouwhuis, Grote Markt 28. RONDVRAAG. De heer Dorst zou het op prijs stellen indien voor een volgende Hoofdbestuursvergadering werd omgezien naar een meer comfortabele vergader ruimte. Tevens wijst spreker er op, dat een aantal Hoofdbestuursleden zitting hebben in diverse lan delijke commissies en besturen. Het lijkt hem niet onaardig, dat deze leden op een volgende Hoofdbe stuursvergadering eens een overzicht geven van de werkzaamheden dezer commissie en/of be sturen. De Voorzitter antwoordt, dat het inderdaad ge wenst is naar een andere vergaderruimte om te zien. Het gezelschap is in de loop der jaren der mate gegroeid, dat de huidige lokaliteit te klein moet worden geacht. Deze kwestie zal nader bekeken worden. Verder zou spreker ook gaarne zien, dat in een volgende Hoofdbestuursvergadering door de ver schillende vertegenwoordigers in commissies enz. een overzicht werd gegeven. De heer Stols zou gaarne zien, dat nu reeds een onderzoek werd ingesteld naar de noodzaak van centrale aardappelbewaarplaatsen met wasgelegen heid in verband met de in zwang komende klein- verpakking van aardappelen. Wanneer zulks ook in Zeeland doorbreekt moeten wij daarop zijn in gesteld, aldus spreker. De Voorzitter wil de suggestie van de heer Stols onderschrijven. Het is zeer zeker van belang, dat wij ons er nu reeds op voorbereiden, dat het was sen van aardappelen algemeen wordt. De heer De Groene is. van mening, dat het stich ten van kleinere bewaarplaatsen op de boerderij geen bezwaar is. Moet men n.l. tot het wassen van aardappelen overgaan, dan is het z.i. meer van belang tot het vestigen van een centraal ge legen was- en verpakkingsgelegenheid over te gaan. Spreker geeft vervolgens een overzicht hoe het wassen elders in het land werkt en stelt voor in Wageningen eens een proef te laten nemen met het wassen van Zeeuwse klei-aardappelen. De Voorzitter zegt toe de mogelijkheid van een proefwassing te zullen onderzoeken. De heer Krepel merkt op, dat op Schouwen en Duiveland hier en daar vlas is gezaaid, waarvan de opbrengst zeer slecht en veelal nihil was. Gaar ne zou hij vernemen of nu toch de heffing moet worden betaald. De heer Dekker antwoordt, dat het Bedrijfschap voor verschillende gebieden normen heeft vast gesteld. Blijft men beneden deze norm, dan be hoeft geen heffing betaald te worden. De Voorzitter merkt in dit verband op, dat men een ontheffingsaanvrage kan indienen bij de Dis trictbureauhouders van de Provinciale Voedsel- commissaris. SLUITING. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzit ter de vergadering onder dank voor de zakelijke besprekingen. (Advertentie), De medewerking van honderden coöperaties aan het werk van het O.B.F. leidde tot een zeer goed koop werkend apparaat. Daardoor liggen de premies van het Onderling Boerenverzekeringsfonds in vele gevallen 510 beneden die van andere verzekeringsinstellingen. Dit betekent voor een verzekering van enige om vang besparingen van vele honderden guldens gedurende de looptijd der verzekering. Volgt hierom het voorbeeld van bijna 20.000 Nederlandse boeren en sluit Uw leveringsverzeke ring bij het O.B.F. SOPHIALAAN 2 LEEUWARDEN Medewerker voor Zeeland: R. METERING Julianastraat 24, Wemeldinge (Tel. K 1192395).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9