NOTULEN 728 van de vergadering van hei Hoofdbestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gehouden op Maandag 15 November 1954 te 14 uur, in Hotel Centraal" te Goes OPENING. De Algemeen Voorzitter, de heer Ir M. A. Geuze, opent de vergadering en heet allen hartelijk wel kom; in het bijzonder begroet hij de heer Van Popering, die als plaatsvervanger voor de eerste maal de vergadering van het Hoofdbestuur bij woont. NOTULEN. Dë notulen van de vergadering van het Hoofd bestuur van 17 Juni 1954 worden ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. MEDEDELINGEN. Aardappelen. De Voorzitter deelt mede, dat gebleken is, dat kleine partijen goedkope Belgische aardappelen van het ras Bintje op de binnenlandse markt ziin versche nen, waardoor enigermate prijsdruk is ontstaan. Tot dusverre heeft dit niet meer bedragen dan circa 2.000 ton. ofschoon de geruchten van grotere kwan ta spraken. Dit neemt niet weg, dat het aanbeve ling verdient de gang van zaken nauwlettend te volgen, opdat bij grotere omvang van de invoer kan worden ingegrepen volgens de bepalingen van het landbouwprotocol der Benelux-overeenkomst. Zodat voor de Nederlandse teler in elk geval de kostprijs gegarandeerd kan blijven. De Voorzitter doet voorts mededeling van een suggestie van de heer Dorst inzake het wassen van consumptie-aardappelen, waarmede o.a. in Drente is begonnen. Belangrijk hierbij is om te trachten tot een eigen Zeeuws merk te komen, ter wijl tevens tot verpakking der aardappelen zal moeten worderi overgegaan. De heer De Groene merkt op, dat de geruchten over het kwantum ingevoerde aardappelen, men spreekt namelijk over scheepsbevrachtingen, zou den doen denken, dat het veel meer dan 2.000 ton betreft. Spreker is echter van mening, dat de prijs- bedervende invloed nog van meer belang is, dan het kwantum. De Voorzitter wijst er op, dat het voor een deel gaat om directe invoer, doch anderdeels sortering uit in transito op Rotterdam verladen exportpartij en. De situatie is niet zo ernstig, als aanvankelijk leek, hoewel waakzaamheid geboden blijft. Poot goed. De Voorzitter deelt mede, dat de export van poot- goed nogal achter is, namelijk 56.000 ton eind Oc tober tegen 103.000 ton vorig jaar. Het Franse tariefcontingent is inmiddels bekend geworden en omvat 65.000 ton, waarvan 10.000 ton voor Algiers. Het schijnt echter, dat de Bretonse kwekers dit kwantum nog te hoog vinden en hiertegen bezwa ren maken. Klaver- en lucernezaad. Medegedeeld wordt, dat er een uitvoerverbod voor lucerne- en rode klaverzaad uit Frankrijk dreigt. Een gelukkige omstandigheid hierbij is evenwel, dat Italië goed schijnt te leveren. Wratziekte. De Voorzitter kan voorts mededelen, dat de wrat ziekte bij aardappelen zich vooral op de dal- en zandgronden uitbreidt, hetgeen tot gevolg heeft, dat vele landen geen import meer toestaan van agrarische producten, welke afkomstig zijn van percelen, gelegen binnen een bépaalde afstand van besmet terrein. Met het oog hierop heeft de Plantenziektenkun- dige Dienst zeer ingrijpende maatregelen voorge steld. De Stichting v. d. Landbouw heeft, in samen werking met de betreffende Bedrijfschappen, even wel een andere visie en wel om een verbouwverbod voor Eigenheimers voor het gehele land, met uit zondering van de zeekleigebieden, pas op 1 Januari 1958 in té stellen, indien dan een geschikte ver vanger voor dit ras gevonden zou zijn, en voorts om de rassen Ideaal en Rode Star op de zeeklei gebieden pas dan te verbieden, als er geschikte vervangers zijn gevonden. De Voorzitter wijst er op, dat ook de Bintje vat baar is. Hoewel nog niet onmiddellijk urgent, kan worden aangenomen dat, wanneer Bintje afge schaft wordt, Denemarken rustig doorgaat met ex port van dit in de gehele wereld zo goed bekend staande ras. Dit zou grote gevolgen voor de Neder landse afzet kunnen hebben, zodat, indien enigs zins mogelijk, de naam Bintjje voor een nieuw ras, bijv. Bintje II, moet worden vastgehouden. Het komt de Voorzitter gewenst voor, in deze geen overijlde maatregelen te nemen. Landbouwschap. Op verzoek van de Voorzitter geeft de Secretaris een nadere toelichting op de bijlage inzake de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, waaruit blijkt, dat landelijk grotere vorderingen met de opbouw zijn gemaakt, dan provinciaal. De heffingsregeling moet nog door het Hoofdbestuur van het P. B. O. en de S. E. R. worden goedgekeurd. Deze is gesteld op 3,per ha akkerbouw en 9,per ha fruit teelt. Een deel van de aan de standsorganisatie betaalde contributie mag op deze heffing in min dering worden gebracht. Teneinde dit uitvoerig toe te lichten zal het Secretariaat nog dit jaar met alle Afdelingsbesturen vergaderen. Om in aanmerking te komen voor aftrek van contributie moet men deze betaald hebben en dient men hiervan een bewijs over te leggen, één en an der gelijktijdig met het inventarisatieformulier in Mei 1955. Hiertoe worden door het Secretariaat lidmaatschapskaarten in tweevoud ontworpen. De Voorzitter zegt, dat hiermede samenhangt een nieuwe contributieregeling voor de Z. L. M. Deze is niet een gevolg van de instelling van het Land bouwschap, doch was toch al noodzakelijk, gezien de voortdurende stijgingen van de uitgaven. Spre ker wijst in dit verband op de loonronden, de papier- prijzen, o.a. voor het Zeeuwsch Landbouwblad, enz. Zonder Landbouwschap was een aanzienlijke con tributieverhoging toch noodzakelijk geweest, ten einde de financiële moeilijkheden het hoofd te kun nen bieden. De nieuwe heffingeh van het Landbouwschap hebben tot gevolg, dat de reeds bestaande heffin gen, o.a. op de suikerbieten en melk, met ingang van 1 Januari 1955 komen te vervallen. De heer Dekker dankt namens de fruitteelt sector de Voorzitter voor diens bemoeiingen om de heffing voor de fruitteelt van 15,op 9,— te brengen. De heer De Groene wil de nieuwe regeling aan grijpen om weer een ledenwerfactie te gaan voeren. Zeker zullen velen thans sterk het belang van het lidmaatschap van een standsorganisatie gaan in zien. De Voorzitter ziet hierin inderdaad aanleiding om te trachten weer nieuwe leden te winnen. De Secretaris is het hiermede eens, doch is van mening, dat deze actie gedecentraliseerd, dus van de afdelingen uit moet geschieden. De heer Cevaal acht het ook beter thans geen officiële werfactie, o.a. door bekendmakingen in het landbouwblad enz. te voeren, doch afdelings- gewijs propaganda te maken. De heer Meijers vraagt of met de inwerkingtre ding van het Landbouwschap ook de Belasting commissie weer wordt ingesteld. De Secretaris antwoordt hierop, dat het in de bedoeling ligt om verschillende commissies van de Stichting v. d. Landbouw, o.a. de adviescommissie Landbouwherstel en de commissie Buitenland weer in het leven te roepen, echter in enigszins andere vorm. Men denkt hierbij aan de mogelijkheid deze commissies met gelden van de P. B. O. te subsi diëren. Dit zal echter waarschijnlijk niet het geval zijn met de Belastingcommissie. De Voorzitter meent, dat deze commissie, gezien het belangrijke werk toch in een of andere vorm verder moet werken. Gedacht wordt dit onder auspiciën van de 3 C. L.O.'s te doen. De heer Van Beekom vraagt hoe het zal gaan met de verschillende provinciale commissies, o.a. de commissie grondgebruik en de technische com missie. Kunnen deze over geldmiddelen beschik ken? De Voorzitter zegt, dat ten aanzien hiervan nog geen beslissing is genomen. Het zal nodig zijn, dat het Landbouwschap hiervoor gelden beschikbaar stelt. De Voorzitter is van oordeel, dat afgewacht zal moeten worden hoe het Landbouwschap in de toe komst zal uitgroeien. Thans is heel moeilijk te voorspellen, hoe één en ander zich zal ontwikkelen. Schade en herstel. Op verzoek van de Voorzitter deelt de heer Dorst mede, dat de afwikkeling van de schade-uitkeringen goede voortgang maakt. Van de totale schade in Zeeland is thans circa deel uitbetaald. Gerekend mag worden, dat Juli 1955 met Schouwen-Duive- land, met uitzondering van bijzondere gevallen, ge reed gekomen wordt. De heer Dorst deelt desgevraagd mede, dat nog enkele tot dusverre niet vastgestelde normen bin nen enkele dagen bekend zullen worden. Het lange uitblijven hiervan heeft de afwikkeling echter niet vertraagd. De heer Geluk acht de termijn tot Juli 1955 voor verschillende personen op Schouwen-Duiveland be zwaarlijk en bepleit een soepele voorschotverstrek king. De heer Dorst zegt, dat tot dusverre geen enkel verzoek dienaangaande is geweigerd. De heer Hanse voegt hieraan toe, dat tot dus verre alleen afwijzend is beschikt op verzoeken van diegenen, die reeds 80 tot 90 van hun schade bedrag aan voorschotten hebben opgenomen. De heer Geluk zegt de categorie te bedoelen, die in 1954 niets geoogst hebben. De heer Dorst is van mening, dat dan de moge lijkheid zou moeten bestaan een voorschot op de herstelbewerkingskosten te geven. De heer Krepel vraagt of vergoeding gegeven zal worden voor tarwe die tengevolge van bijzondere omstandigheden mislukt is. De Voorzitter zegt, dat deze kwestie geregeld zal worden. De heer Klompe vraagt hoe het staat met de her stelbewerkingskosten voor grasland. De Voorzitter deelt mede, dat voor totaal ver woest grasland een afkoopsom van ƒ2000,is ge steld en voor ten dele vernietigd grasland 800,—, één en ander met bestedingsplicht. De heer Geluk wijst erop, dat o.a. tengevolge van het zeer slechte weer de gipsbehoefte van bepaaldë gronden groter is dan aanvankelijk kon worden be rekend. Spr. dringt op een aanvullende verstrek king aan. De Voorzitter doet mededeling van klachten over een soort gips, die ondanks goede bewaring en op slag, kletsnat is geworden en niet te gebruiken vieL De heer Post antwoordt, dat er inderdaad slechte partijen geleverd zijn. Er is een onderzoek geweest naar de gipsbehoefte van gronden met een zout- cijfer van 6 tot 10. Boven dit cijfer moet dit nog worden nagegaan. De heer Dorst voegt hieraan toe, dat men deze toewijzingen reeds heeft ontvangen voor de eerste categorie. De heer Kooijman vraagt of de heer Van Beekom de kwestie van de slechte gips kan onderzoeken, wat door deze wordt toegezegd. Tuinbouw. De heer Dekker deelt mede, dat de export van appelen vrij traag verloopt, terwijl de export van peren goed te noemen is. Het prijsverloop is dien overeenkomstig. Werkgeverszaken. De heer Koster deelt mede, dat inmiddels weer een aanvang is gemaakt met de onderhandelingen over de C.A.O. voor het contract jaar 1955/56. Over de arbeidsvoorziening is in de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. uitvoerig van gedachten gewisseld. De Voorzitter voegt hieraan toe, dat het D. B. gemeend heeft een commissie te moeten instellen, die tot taak heeft het Bestuur te rapporteren hoe de gevolgen van het arbeidersvraagstuk kunnen worden beperkt. Door het L.E.I. is hierover een zeer uitvoerig rapport uitgebracht. Bedoelde com missie zal tevens over andere punten, verband hou dende met de arbeidsvoorziening, rapporteren. De heer Van Beekom is van mening, dat er on der de landarbeidersstand een streven bestaat het beroep te ontvluchten. Dit blijkt wel uit het feit, dat het aantal jeugdige landarbeiders zeer gering is. Z.i. zou een gedegen vaktechnische opleiding van de landarbeider er toe bijdragen, dat men zich de waarde van het beroep meer bewust wordt. Na een uitgebreide discussie wordt besloten het rapport van de commissie af te wachten. Onderwijs. Omtrent de benoemingen en ontslagen bij de Landbouw- en Landbouwhuishoudscholen in 1954 is een lijst opgemaakt, welke als bijlage III bij de agenda is gevoegd. De vergadering gaat met de daarin vervatte voorstellen accoord. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat met de bouw van een Landbouwhuishoudschool te Krui- ningen een aanvang is gemaakt. Verder zijn de bouwplannen voor een nieuwe school te Axel in gediend. Intussen is de nieuwe Lagere Landbouw school te Scherpenisse officieel geopend en zal de nieuwe Tuinbouwschool te Kapelle binnenkort officieel geopend worden. De Secretaris brengt in het kort verslag uit over de werkzaamheden van de commissie voor het Landbouwhuishoudonderwijs. In de bedoeling ligt binnenkort een dag voor alle leerkrachten van de scholen te organiseren. Verder wordt gewerkt aan de reorganisatie van de Commissies van Toezicht van bedoelde scholen. V er zekeringszaken In een bijlage is een beknopt overzicht gegeven van de gang van zaken bij de diverse verzekerings instellingen der Z. L. M. Dit overzicht geeft geen reden tot op. of aanmerkingen. Dagelijks Bestuursvergadering. Omtrent de voornaamste punten en kwesties, behandeld in de vergaderingen van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. van Juli, September, October en November is eveneens in een bijlage een over zicht gegeven. Ook dit overzicht geeft geen aanleiding tot op- of aanmerkingen. BEGROTING 1955. De Secretaris geeft een uitvoerige toelichting op de begroting 1955, welke gebaseerd is op een con tributieregeling, die er als volgt uit ziet: Vaste contributie voor grondgebruikers 5, Contributie per ha akkerbouw en/of grasland in gebruik 1,50 Contributie per ha fruitteelt in gebruik 4,25 Vaste contributie voor leden zonder grond bezit of -gebruik 7,50 Vaste contributie voor leden met grond bezit 7,50 Per ha grondbezit 0,10 De aanleiding tot contributieverhoging, aldus de Sèeretaris, is de steeds verder gaande kostenstij ging op vrijwel elk gebied. Voornamelijk de pos ten voor het Landbouwblad, de lonen, papier, tele foonkosten zijn belangrijk hoger dan vorig jaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 8