Stemmen uit de praktijk. üit de Kringen en Afdelingen TUINBOUW Hoe kan de fruitteler zo snel mogelijk subsidie krijgen op 't rooien van onrendabele boomgaarden? De oogst is binnen Bewaren van fruit Wat gaan we nu doen KRING SCHOUWEN-DUIVELAND DER Z. L. M. KRING THOLEN EN ST. PHILIPSLAND DER Z. L. M. 5ÈEËUWSCH LANDBOUWBLAD. 727 Bij het schrijven van dit artikeltje schijnt de herfstzon in onze kamer en kunnen we ons ver lustigen in de late herfsttinten van het landschap. Het lijkt wel of de natuur er spijt van heeft, dat ze ons zo weinig mooie zonnige dagen heeft ge geven en ons op het laatste nippertje nog een toe giftje wil schenken. Het is „Sint Maarten" ge weest en daarmee werd vroeger de winter inge haald. U heeft daarover een mooi stukje kunnen lezen in het laatste nummer van ons blad. En al zijn de omstandigheden heel wat veranderd, de natuur trekt zich daar niet veel van aan en heeft zijn eigen karakter behouden, al de eeuwen door. Soms lijkt het Wel of ook de natuur van streek is, (b.v. het afgelopen seizoen) maar de winter komt en we zien het allerwege. Onze fruitbomen worden kaal en gaan in rust. De vrucht hangt soms nog langer dan het blad, maar ook die zal het hoofd moeten buigen voor dit proces. Het is thans stil geworden in onze boomgaarden en het werk van de fruitteler is meer verplaatst naar de schuren en bewaarplaatsen. Op een normaal bedrijf zit er een gedeelte van het fruit in het koelhuis, maar ook nog een groot gedeelte is thuis en wordt in regelmatig tempo op de veiling gebracht. Het sorteren vereist veel werk en men hoort vaak de verzuchting: je raakt er niet meer uit. Vooral de ouderen onder ons laten het liever aan een pakstation over. Het wordt ook wel een beetje erg en soms zie je geen verschil meer tussen de sorteringen, hetgeen ook vaak tot uiting komt in de prijs. Men zij waak zaam de sortering niet verder op de spits te drijven. Omdat wij geen handelaar of exporteur zijn, kunnen wij niet goed beoordelen of de thans geldende sortering juist is. Hoe het ook zij, wij proberen nog heel wat te spuien in dit jaar. Vandaar ook de niet aanlokkelijke prijzen op dit moment. Niet bepaald slecht maar dan toch zeer matig voor onze dure bedrijven. Alleen de Cox verslaat weer alle tegenstanders en ziet uit de hoogte neer op zijn collega's welke aangevoerd worden. Want laten we eerlijk zijn, het beeld op de veilingen is niet zo mooi. Groene Jonathans, nauwelijks huishoudkwaliteit, kleurloze Goud- meinetten en Delicious, die met de naam de Gouden Heerlijkheid niet veel overeenkomst hebben. Dan de Sterappel, met geweld nog een beetje gekeurd, maar met een smaak, die ook niet zo aantrekkelijk is. Voeg daarbij de duizenden kisten met fabrieks- kwaliteit, welke nauwelijks de 3 cent halen en men heeft een volledig beeld. Op een veiling, die in een hagelstreek zit, is het beeld wel aller droevigst. Voor degenen, die niet verzekerd waren, zullen de financiële uitkomsten gelijk zijn aan het beeld, dat wij zoëven hebben geschetst. Met verlangen zien we dan ook de St. Nicolaas- veiling te Krabbendijke tegemoet, waar men zich weer eens kan verlustigen in een mooie aanvoer zoals we het graag zien. Hulde aan die organi sators, die dit aandurven terwijl ze zelf gedeelte lijk geïftundeerd zijn geweest en ook nog ge troffen werden door een hagelbui. Het tekent de wil en vasthoudendheid van de fruitteler, die door gaat, ondanks de tegenslagen. Dit moet ook weer een stimulans zijn voor de vele door de hagel gedupeerden. Ondanks niets dan verlies dit jaar, toch weer aan de gang. Want de winter is geen vacantie voor de fruitteler. Hij mag dan nu eens even op adem komen na al de spanningen van het voorbij gegane seizoen; hij zal toch weer gaan werken voor de nieuwe oogst. Het is alles laat geworden dit jaar en als ieder zijn boomgaard zo eens bekijkt, dan is er zeer veel te doen. We moeten rooien, planten en niet te ver geten een prima snoei toepassen, getoetst aan de lessen, die we dit jaar geleerd hebben. Zo is het wel Sint Maarten geweest, maar geen tijd van rust. Trouwens, dit was' het vroeger ook niet, al lijkt dit misschien wel eens zo. Dit moet ook niet; alleen werk geeft voldoening, mits met liefde en ijver gedaan. Hebben we niet gelezen, dat ook thans weer 's lands nieuwe welvaart voor een groot deel te danken is aan de enorme werklust van onze bevolking Als we niet ons zelf inzetten voor welk werk dan ook, kunnen we er geen zegen van verwachten. Om die lust te inspireren is ook nodig een goed georganiseerd verenigingsleven, vooral in de wintertijd. Hierdoor worden we maatschappe lijk en cultureel meer ontwikkeld, wat we zeer nodig hebben om ook sterk te staan in de strijd om het bestaan. Dan voelt men zich sterker en rustiger als het ons eens tegenloopt, omdat we direct weer nieuwe mogelijkheden zien. Voor1 deze culturele en maatschappelijke ontwikkeling werken zeker ook mede al de vrouwen- en jon gerenorganisaties, zodat er meer wederzijds begrip komt. Een ontwikkeld volk is een sterk volk. Zie naar streken waar die ontwikkeling nog in de kin derschoenen staat. Men staat versteld met welke begrippen daar de mensen nog rondlopen. De wintertijd is nu een geschikte periode om zich verder te ontwikkelen, zowel voor jong en oud. Voor de ouderen om niet oud te worden, d.w.z. dat men de jongeren meer begrijpt en de jon geren om zich sterker te maken voor de toekomst. Zo zal de winter geen saaie winter worden, waarin we maar steeds klagen over de miserabele zomer, de regen, de hagel, de wind, de slechte financiële uitkomsten, enz. Nee, we zullen de winter nuttig besteden en straks is er weer vlug de nieuwe oogst. Met nieuwe hoop in het hart en de verwachting, dat we weer eens de mooie resultaten van onze arbeid mogen zien. Onge twijfeld zijn er ook nu nog velen die dit mogen 'zien. De prijs mag dan niet zo hoog zijn en het jaar ons veel moeilijkheden hebben bezorgd, de financiële uitkomsten zullen niet slecht zijn. Dankbaar mogen ze zijn dat nu de slag voorbij is en zij veel mooi fruit hebben mogen plukken. Dat schonk hun arbeids-vreugde en een behoorlijk inkomen. Het zal wel nooit zo gaan, dat alles nu eens meeloopt. Dat we geen nachtvorst, geen te veel of te weinig regen, noch hagel of storm heb ben en bovendien een goed afzetgebied. Het zal een bedrijf blijven met veel risico's en verras singen naar beide zijden, maar daarom juist een mooi vak, waar we ons verstand bij moeten ge bruiken. We gaan in deze artikeltjes niet uit voerig in op het prijspeil in het bijzonder. Het verloop van de veiling weet ieder van ons en onze vakbladen bestuderen we elke week. Mo gelijk, dat deze stukjes ook iets tot onze tuin- bouwieden te zeggen hebben. Want onze stands organisatie doet direct en indirect veel, ook voor onze fruittelers, al is het dat men dit niet zo merkt. Daarom moet ook ons orgaan zoveel mo gelijk volledig zijn, waarin een kleine bijdrage voor de tuinbouw niet overbodig is. Tot de volgende keer, JAAP UIT 'T BOGERDJE. In enkele jaren tijds is in het areaal van on rendabele boomgaarden een flinke bres geslagen. Het gezonde verstand van de fruittelers en een intensieve voorlichting hebben ongetwijfeld tot dit resultaat geleid. Wil de sanering echter af zijn, dan moet nog altijd 10.000 ha worden gerooid. Dit is geen kleinigheid, want dit betekent, dat 17 van de gehele oppervlakte aan boomgaarden niet aan de eisen voldoet en dus onrendabel is. Nu zijn er verschillende factoren, die op de rooi- actie als zodanig een remmende invloed uit oefenen. Zo kan bijvoorbeeld worden gewezen op het feit, 'dat niet alle fruittelers voldoende doordrongen zijn van de noodzaak, dat de sub sidie-aanvrage voor het rooien van onrendabele boomgaarden tijdig moet worden ingediend. Hoe wel thans voor meer dan 500 ha subsidie voor het rooien is aangevraagd, zodat met deze materie wel enige ervaring is opgedaan, blijkt steeds weer, dat in de practijk ten opzichte hiervan vele mis verstanden optreden. Wat de subsidieregeling zelf betreft is het zo, dat alléén subsidie wordt verstrekt in die ge vallen, waarbij vaststaat, dat het rooien van on rendabele boomgaarden gepaard gaat met enig cultuurtechnisch werk, zoals o.a. egaliseren, drai neren en diepspitten. Op zichzelf is het niet zo belangrijk, in welke vorm deze objecten worden uitgevoerd. We kennen vormen als BW I-object, als BW II-object en als Aanvullend Werk-object. Betreft het een BW I-object, dan kan men het werk zelf of met eigen personeel uitvoeren. De subsidie wordt in een vast bedrag en dus niet percentagegewijs gegeven. Dit is een gemakke lijke vorm, die dan ook vaak door de boeren wordt gekozen. Bij de BW Il-objecten wordt een subsidie verstrekt in de arbeidslonen en wordt gewerkt met werkloze landarbeiders. Ten opzichte van het Aanvullend Werk-object wordt dezelfde subsidie regeling toegepast, met dit verschil, dat men hier bij is aangewezen op werkzoekenden in het algemeen. Tot zover zal het met de moeilijkheden wel loslopen. Doch als het gaat om de subsidie-aan vrage zelf, blijken er. zoals reeds eerder opge merkt, in de practijk inderdaad moeilijkheden te bestaan. In de regel wordt geen rekening ge houden met de tijd, die ligt tussen de subsidie aanvrage en de subsidieverlening, met het gevolg, dat teleurstellingen niet uitblijven. Het is nu eenmaal zo, dat voor de subsidieverlening enige administratie en controle is vereist. Voor het op maken van de begroting door het uitvoerend lichaam Nederlandse Heidemaatschappij of N.V. Grontmij is tijd nodig, die men gerust kan stellen op 14 dagen. Door dé Hoofd-ingenieur- directeur van de Cultuurtechnische Dienst moet subsidie worden aangevraagd en ook dit kost minstens 14 dagen. Aangezien bij drainage een voor-onderzoek wordt vereist en tevens d'e goed keuring van het Staatsbeheer nodig is, ligt er tus sen het moment van de opdracht van de fruit teler en de subsidietoezegging minimaal een maand en zelfs in de mgeste gevallen een nog langere termijn. Fruittelers, die bijvoorbeeld in Januari willen rooien, moeten minstens in de maand November contact zoeken met het uit voerend lichaam. Hierop kan niet genoeg met nadruk worden gewezen. Mochten er bepaalde problemen zijn, dan is het gewenst deze van te voren met de desbetreffende technisch ambtenaar van de Cultuurtechnische Dienst of met het per soneel van het uitvoerend lichaam te bespreken. Ook dit moet tijdig gebeuren. Wat er na afloop met het object gebeurt, is voor de Cultuurtechnische Dienst van minder be lang. Steeds wordt er echter op aangedrongen contact te zoeken, hetzij met dë landbouwconsu- lent of met de tuinbouwconsulent. Juist in die gevallen, waar men geprofiteerd heeft van de adviezen van de voorlichting kunnen frappante voorbeelden van productieverhoging worden ge toond. Door mee te werken aan het welslagen van de rooi-actie, dient men vooral het eigen belang, in dit geval door de belangstelling van de binnen landse markt voor het eigen fruit te verhogen. Want het is bedroevend te constateren, dat de consument, in dit geval de huisvrouw, beter het verschil kent tussen diverse merken tandpasta, dan tussen de beste rassen Nederlands fruit. Hier in moet voor de fruittelers een aansporing liggen om met een zo goed mogelijk product op de markt te komen, een product, dat de prijs ten volle waard is. DE ALGEMENE VERGADERING zal gehouden worden op Donderdag 25 November a.s., des n.m. te 1.30 uur in „Huis van Nassau" te Zierikzee. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Verslag Secretaris. G.\ Verkiezing Hoofdbestuursleden wegens pe riodiek aftreden van de heren: P. L. Vis, Haamstede en P. L. Krepel, Bruinisse, in gevolge Art. 27 van de statuten der Z. L. M. 7. Causerie door de heer Dr Ir C. W. C. van Beekom over het onderwerp: „Technisch en Economisch herstel in de bedrijven." 8. Causerie door de heer Ir J. Bos over het onderwerp: „De Landbouw in een verande rende wereld." 9. Rondvraag, 10. Sluiting. Namens het Kringbestuur, A. M. GELUK, Voorzitter. F. C. HANSE, Secretaris. ALGEMENE LEDENVERGADERING te houden op Dinsdag 23 November a.s., des na middags om 2.30 uur, bij Kestelo te Poortvliet. Agenda Opening. Notulen. Mededelingen. Inleiding door de Weledelgestr. heer Ir J. Dorst, Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland, met als onderwerp: „De Landbouw in een veranderde wereld." Rondvraag. Sluiting. Namens het Kringbestuur, Ir M. A. GEUZE, Voorzitter. A. J. GROENEWEGE, Secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5