Plattelandsvrouw NATIONALE De betekenis van goed onderhoud van de drainage. VOOR DE DE GEZONDHEIDSDIENST ONDERZOCHT VOOR U ALGEMENE VERGADERING C. L. T. O. 726 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. XJET aanleggen van drainage is duur. Bij de tegenwoordige prijzen mogen we gerust aannemen dat dit, zonder Rijkssubsidie, komt op f700,per ha. Het is dan ook van het grootste belang dat de aanleg zo nauwkeurig mogelijk en op de juiste wijze wordt uitgevoerd. In de practijk komt het nogal eens voor, dat er, nadat de drainbuizen in de grond zijn gebracht, te weinig maatregelen worden genomen tot het in stand houden van de drainage. Eerst wanneer de buizen vrij veel slib bevatten wordt soms getracht om ze op de een of andere wijze te reinigen. (Advertentie). Diverse methodes van doortrekken blijken in de practijk niet te voldoen, omdat de buizen vaak worden beschadigd en de stootvoegen worden dicht gesmeerd. Ook dit laatste moet zoveel mogelijk worden voorkomen, temeer daar het water alleen door de stootvoegen de buizen binnendringt, dit in tegenstelling met de vaak heersende mening dat het water door. de poriën de buizen zou binnen komen. Wanneer men bij aarden drainbuizen de stootvoegen met cement dichtsmeert, is het met de wateropname vrijwel gedaan. In de practijk blijkt dat een drainage, waar on voldoende aandacht aan het onderhoud is geschon ken, in plm. 40 jaar moet zijn afgeschreven, omdat de capaciteit dan vaak onvoldoende is geworden. De buizen worden dan veelal Opgegraven en opnieuw gelegd. Onder de tegenwoordige omstandigheden komt (tit vrijwel even duur als de aanleg van nieuwe drainage volgens de Groninger methode met de lange boor. Het is dan ook van groot belang, door een goed onderhoud, de levensduur van de drainage zo lang mogelijk te maken. De uitmondingen moeten jaarlijks worden ge controleerd en van een betonnen eindbuis van 1 m. lengte zijn voorzien, om stukvriezen van aarden buizen te voorkomen. De beste methode om het in de drainreeksen aanwezige slib of zand te verwijderen blijkt te zijn: het doortrekken met een plasticbuis voorzien van enkele beugels met klepjes. In de N.O.Polder wordt er op grote schaal mee gewerkt. Het is evenwel noodzakelijk dat in de drainbuizen niet te veel ma teriaal is afgezet. Dit apparaat is tevens bedoeld voor controle van de reeksen en om eventuele verzakkingen vroeg tijdig op te sporen en te herstellen. Het doortrekken moet dan om de 5 jaar geschieden, wat evenwel geen bezwaar is, omdat dit bij voorkeur moet ge beuren in een periode dat er anders weinig werk zaamheden op het bedrijf zijn. De reeksen moeten zoveel mogelijk lopen om het losgemaakte materiaal af te voeren. Bij een goede ligging van de buizen en een enkelvoudige drainage is de capaciteit on geveer 10 ha per dag met 2 man. De prijs van het apparaat is compleet f 200, Vooral bij nieuw aangelegde drainages is deze methode zeer aanbevelenswaardig. Het ligt in de bedoeling van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst om op diverse plaatsen op de Zeeuwse Eilanden zeer binnenkort met dit apparaat te gaan demon steren. Laat U dan zeker niet na deze demonstratie te bezoeken en let op de aankondigingen in Uw landbouwblad en de plaatselijke pers. De Assistent A voor Bodem en Bemesting, KI. BUWALDA. Goes, November 1954. Via deze rubriek wil ik graag uw aandacht vestigen op het menu- en receptenboekje: „Peul vruchten in ieder Jaargetijde", een uitgave van de Peulvruchten-Studie-Combinatie. Deze instelling is bij vele leden van de Bond van Plattelandsvrouwen wel bekend door haar lezingen en demonstraties voor diverse afdelingen. Het boekje bevat naast een verhandeling over de voedingswaarde van peulvruchten een keur van recepten voor alle jaargetijden. Nog te veel huis vrouwen zijn de mening toegedaan, dat peul vruchten alleen maar in de winter op onze tafel kunnen verschijnen (erwtensoep met kluif Naast diverse gerechten voor herfst en winter zult U in dit boekje echter ook verschillende ge rechten aantreffen, die in een zomers menu een plaatsje vinden. De recepten zijn eenvoudig en duidelijk ge steld, waardoor ze gemakkelijk op te volgen zijn. Met zijn aantrekkelijke gekleurde platen vormt dit boekje een waardevolle aanvulling van Uw kookboekje. De prijs is slechts ƒ0,25. Bestelling kan ge schieden door op de adreszijde van een briefkaart 0.25 aan postzegels bij te plakken en deze te richten aan: Peulvruchten-Studie-Combinatie, Post bus 9, te Wageningen. Gelieve duidelijk eigen naam en adres te ver melden alsmede de naam van het boekje: „Peul vruchten in ieder jaargetijde". Bij de uitgeverij: van Gorcum en Comp. N.V. te Assen verscheen de 7e druk van het boekje: „Verwerking van de Huisslacht", samengesteld dcor J. Koops en A. J. Pottinga. Het boek geeft een volledig overzicht van de voorbereidende werkzaamheden bii de slacht en het uitsnijden van een varken, kalf, rund en een schaap. Daarnaast worden diverse conserverings methoden besproken, zoals zouten, roken en steriliseren; evenals de bereiding van verschil lende worstsoorten. Aan het eind zijn nog enkele vleesrecepten toegevoegd. Voor diegenen onder U die nog aan huis slachten kan dit boekje goede diensten bewijzen. Het is voor de prijs van 1,20 in de boekhandel verkrijgbaar. A. v. d. L. Steeds uitgebreider wordt het aantal onderzoe kingen dat door het laboratorium voor de practi- serende dierenartsen en voor de veehouders wordt verricht. Het doet ons genoegen, dat ons werk elk jaar uitbreidt. Een goed onderzoek is de basis voor een goede bestrijding van iedere ziekte. Het kan dus in ons laboratorium niet druk genoeg zijn. In het kort vermelden wij hieronder de ver schillende onderzoekingen van het afgelopen jaar. 1. Aantal onderzoekingen naar ziekten bij het rundvee: Op tuberculose91 Op abortus Bang: Bloedmonster 1502 Melkmonster 11528 Verworpen vruchten 19 Op onvruchtbaarheid 319 Melkmonsters 52 Mest op paratuberculose 37 Andere onderzoekngen 82 2. Aantal onderzoekingen naar ziekten bij paarden: Monsters urine voor drachtigheidsonder- zoek27 Monsters mest op wormeieren 227 Veulens14 Andere onderzoekingen 24 3. Aantal onderzochte varkens cadavers 38 4- schapen 5 5- geiten l 6. honden 16 7- katten 15 8. konijnen en hazen 31 9- kippen 475 waarvan met tuberculose 139 10. Ander pluimvee 68 11. Diversen84 Overvloed schept zekerheid Zo Is het Ir» de natuur. Eén zaadje brengt vele andere voort. Daar door is de zekerheid geschapen dat het leven verder gaat. De mens moet zekerheid door zuinigheid bereiken. Deze zeker- heid heeft hij nodig voor zijn eigen leven, dat van zijn vrouw en van zijn kinderen. Zeker van zijn leven is niemand. Maar men kan wel zekerheden scheppen voor het gezin zodat het leven verder kan gaan, onder alle om standigheden. De NATIONALE zal U daarbij graag terzijde staan. Iedere Nederlander kent het ge zegde: Zekerheid, een Nationale traditie! Over zekerheid en hoe deze „ge- maakt" wordt in een groot bedrijf als de NATIONALE kunt U alles zien en horen in de boeiende film „Sterk i in de Storm". Voor een gezelschap van minstens vijftig personen, komen 5 wij deze film gratis voor U draaien. |P Vraagt inlichtingen bij een onzer i agenten, inspecteurs of bij ons hoofd- j kantoor. LEVENSVERZEKERING-BANK N.V, SCHIEKADE 130 ROTTERDAM TEL. 82700 -É 14655 ENKELE BELANGRIJKE ZIEKTEN Op enkele belangrijke onderzoekingen -willen wij U nog wijzen. Het bloedonderzoek op abortus is vooral van belang bij het aankopen van gebruiks- vee. Laat altijd een bloedmonster onderzoeken. Weiger dieren, die een positieve bloedagglutinatie hebben. Drachtigheidsonderzoek bij merriën door middel van urine-onderzoek kan geschieden vanaf de 150ste drachtigheidsdag. Mestmonsteronderzoekingen bij jonge paarden en veulens gebeurt nog veel te weinig. Voor ieder jong paard is dat nodig. Moet het dier een wormkuur ondergaan, dan na de kuur nogmaals een onderzoek laten instellen. Het onderzoek van verworpen rundervruchten is buitengewoon belangrijk. Kan de vrucht zelf niet opgestuurd worden, laat dan door Uw dierenarts de lebmaaginhoud opzenden. Het onderzoek van kippen is vooral van belang voor de t.b.c. Er heerst geweldig veel tuberculose onder het pluimvee, waardoor er vele moeilijkheden bij de runder t.b.c.-bestrijding ontstaan. G.W. Op 10 November 1954 werd te Amsterdam in „Krasnapolsky" de jaarlijkse algemene leden vergadering gehouden van „De Centrale Land- en Tuinbouw-Onderlinge", een van de afdelingen van de „Bedrijfsvereniging voor Ongevallenver zekering voor het Agrarisch Bedrijf". Het in deze vergadering uitgebrachte verslag over het boek jaar 1953 werd ongewijzigd goedgekeurd. Aan dit verslag ontlenen wij het volgende: Het aantal leden steeg van 44537 tot 45622. De in vergelijking met andere jaren vrij be langrijke stijging van het aantal leden, houdt voor een deel verband met het in werking treden van de Organisatiewet met ingang van 1 Januari 1953. Verscheidene werkgevers die tot die datum voor de uitvoering van de Ziektewet en de Kinderbij slagwet aangesloten waren bij een Raad van Arbeid en nu voor deze wetten werden ingedeeld bij de Bedrijfsvereniging voor het Agrarisch Be drijf, gingen er toe over zich ook voor de Onge vallenverzekering, waarvoor zij tot dusver aange sloten waren bij de Rijksverzekeringsbank, aan te sluiten bij de Bedrijfsvereniging. Het aantal deelnemers aan de patroons- en kinderverzekering bleef vrijwel gelijk aan dat van het vorige jaar. Het totaal verzekerd loonbedrag steeg van ƒ289.600.000,— in 1952 tot ƒ309.500.000,— in 1953, hetgeen neerkomt op een stijging van bijna 20 millioen gulden, of 6,8 Tengevolge van de watersnoodramp is het ver zekerd loonbedrag in de door de ramp getroffen gebieden vrij aanzienlijk gedaald. Bij de onderafdeling Zuid-Holland liep het ver zekerd loon terug met ƒ1.284.000,— (7,9 bij de onderafdeling Zeeland met 4.650.000, (25,8%) en bij de onderafdeling Noord-Brabant met 1.237.000,(15,3 Hiertegenover staat dat de verzekerde loonbedragen van enkele ont ginningsmaatschappijen, die bij de herstelwerk zaamheden in het rampgebied waren betrokken, belangrijk gestegen zijn. In 1953 werden 22.370 (v.j. 23.162) ongevals aangiften ontvangen. Hiervan konden 2095 (v.j. 2020) niet als be drijfsongeval of daarmede gelijkgesteld letsel wor den aanvaard. Het aantal ongevallen welke een gevolg waren van verkeersongevallen steeg van 443 in 1952 tot 588 in 1953. Er hadden 31 onge vallen met dodelijke afloop plaats, waarvan in 10 gevallen de verzekerde het leven verloor bij een verkeersongeval. Tenslotte verdient nog vermelding dat in het verslagjaar 799 (v.j. 600) aangiften werden ont vangen van gevallen waarin het lid wettelijk aan sprakelijk werd gesteld wegens aan derden toe gebrachte schade.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 4