Radio NaTA: KWEEKGRAS Elke gewenste vorm rmn ONDERLING BOERENVERZEKERINGSFONDS Weekoverzicht over de maand October 1954 Bescherming bij eigen organisatie Kwantitatief gunstige oogst van akkerbouwgewassen STEKELS op den BLEIK GEBRs DE JONGH ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 713 De overzichten over Juli, Augustus en Septem ber moesten wij steeds beginnen met de maand te karakteriseren als nat, koud en somber. In deze toestand is er wat October betreft althans in één opzicht verbetering gekomen, want de afgelopen maand was nat, warm en somber. De gemiddelde temperatuur te De Bilt was ruim 2 graden boven normaal, n.l. 11,8 tegen 9,6 normaal. Zes van de 31 dagen waren kouder en 25 wa ren warmer dan normaal. De eerste week van October was zelfs warmer dan de eerste week van Juli is geweest. De hogste temperaturen werden op de 2e en 3e gemeten. In Zuid-Limburg werd op de 3e een temperatuur van 23° waargenomen. De nachtelijke temperaturen waren eveneens hoog. Nachtvorst van enige betekenis kwam dan ook niet voor. Het kan in deze maand ook anders, zoals in 1931 toen reeds 8 graden vorst in de hut werd gemeten. De zon heeft ons dit jaar wel heel erg in de steek gelaten. In De Bilt werden in October niet meer dan 64 uren zonneschijn geregistreerd tegen 105 normaal. De neerslag was overal boven normaal. De ver schillen tussen de onderscheidene delen van het land waren niet groot. In Den Helder werd 93 mm afgetapt, in Leeuwarden 98, in Eelde 90, in De door J. J. Post en M. Scharringa Bilt 94, in Vlissingen 81 en in Maastricht 78. De meeste regen viel in de derde decade. Als wij de verdeling van de neerslag over Neder land in de periode van 1 Juli tot 1 November be zien, dan valt op dat Zeeland er vrij goed is afge- men. De cijfers van de regenhoeveelheden over die tijd geven hiervan een duidelijk beeld. Van 1 Juli tot 1 November had de provincie Gro ningen ongeveer 400 mm, Fries land 458 mm, Noordholland 433 mm, het Oosten van het land 469 mm, het Zuidoosten 373 mm en Zeeland 324 mim. Deze getal len zijn slechts geschatte gemid delden maar zij geven toch wel een indruk van de belangrijke verschillen. Zoals hiervoor reeds werd meegedeeld was het aantal uren zonneschijn ver beneden normaal. Voor de suikerbieten is deze omstandigheid zeer ongunstig. In 1951 was October buitengewoon zonnig. Het aantal uren gemiddeld over de 5 hoofdstations bedroeg toen 180. Dit aantal werd in Zeeland nog door het jaar 1947 overtroffen. Het grote tekort aan zonneschijn begon reeds in Juli. In totaal leverden d.e maanden Juli, Augus tus, September en October 175 uren zonneschijn te weinig. Het ergst was October waarin het aantal slechts 60 van het normale bedroeg. September was nog het minst ongunstig met 83 i v.m. n.m. 4.33 4.55 5.25 5.52 6.14 6.50 7.16 7.57 8.22 9.08 9.34 10.21 10.49 11.28 v.m. n.m. 5.48 6.10 5.40 7.07 7.29 8.05 8.31 9.12 9.37 10.23 0.04 12.43 HOOGWATERGETIJDEN IN ZEELAND. Westerschelde. Terneuzen: Zondag 14 November Maandag 15 November Dinsdag 16 November Woensdag 17 November Donderdag 18 November Vrijdag 19 November Zaterdag 20 November Vergelijkingsplaatsen Westkapelle 1 uur vroeger; Breskens 35 minuten vroeger; Vlissingen 30 minuten vroeger; Hoofd plaat 20 minuten vroeger; Borssele 20 minuten vroeger; Hoedekenskerke 20 minuten later; Hans- weert 40 minuten later; Walsoorden 50 min. later. Oosterschelde. Wemeldinge: Zondag 14 November Dinsdag 15 November Woensdag 16 November Donderdag 17 November Vrijdag 18 November Zaterdag 19 November Vergel ijkingspla,atsen Veere 1.25 uur vroeger; Colijnsplaat 1 uur vroe ger; Brouwershaven 45 minuten vroeger; Zierik- zee 20 minuten vroeger; Goese Sas 5 minuten vroe ger; Tholen 20 minuten later. (Advertentie). Het Onderling Boerenverzekeringsfonds, de orga nisatie van en voor de boer, biedt U een keuze uit vele vormen van pensioen- en kapitaalverzekering. Enkele der meest voorkomende soorten zijn: Ouderdomspensioen Weduwenpepsioen Gemengde verzekering Ideaalverzekering Studie- en uitzetverzekeringen Lijf rente-verzekeringen enz. Ook voor U heeft het O.B.F. ongetwijfeld een pas- sende verzekeringsvorm. Volgt hierom het voorbeeld van bijna 20.000 col lega's en sluit Uw levensverzekering bij het O.B.F. sluit Uw levensverzekering bij het O.B.F. Volgt het voorbeeld van bijna 19000 collega's en sluit Uw levensverzekering bij het O. B. F SOPHIALAAN 2 LEEUWARDEN Medewerker voor Zeeland: R. MEYERING Juliana straat 24, Wemeldinge (Tel. K 1192—395). METHODEN VAN AARDAPPELBEWARING. Uitgaande van de ontwikkelingen, die zich de laatste jaren ten opzichte van de aardappelbewa- ring hebben voorgedaan, zal de heer Dr Ir W. H. de Jong, Directeur van de Stichting Aardappel- bewaring, in een radiocauserie aangeven, welke methoden van aardappelbewaring in de practijk met goed resultaat kunnen worden toegepast. De uitzending van de betrokken lezing heeft plaats in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening op Maandag 15 November a.s. van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum II. Onderstaande oogstraming dient als voorlopig te ivorden beschouwdterwijl de gegevens van de afzonderlijke landbouwgebieden nog niet bekend zijn. Daardoor wordt een te gunstige indruk gege venomdat de invloed van de slechte weersom- standigheden op de oogst onvoldoende tot uiting komt. Dit zal eerst mogelijk zijn bij de definitie ve oogstraming in December Volgens de uitkomsten van de voorlopige oogst raming blijkt de uitzonderlijke weersgesteldheid ge durende het afgelopen oogstjaar, voorzover de kwantitatieve opbrengsten van de akkerbouwge wassen betreft, over het algemeen van gunstige invloed te zijn geweest, aldus deelt het Centraal Bureau voor de Statistiek mede. In de meeste ge vallen liggen de gemiddelde opbrengsten per ha boven het niveau van het vorig jaar. Uitzonderlijk goede oogsten kunnen worden waargenomen bij de rogge (waarvan de gemiddelde opbrengst 20 boven die van 1953 ligt), zomergerst (idem 26%), groene erwten 18 capucijners en grauwe erw ten (23%), karwijzaad (30%) en fabrieks-aard- appelen (18%). Daarentegen bleef het hectare-rendement voor tarwe, waarvan de totale opbrengst als gevolg van een aanzienlijke areaaluitbreiding tegenover het vorig jaar met 63 toenam, beneden het peil van dat jaar, terwijl de gemiddelde opbrengsten van veldbonen, bruine en witte bonen en zaaiuien daar zelfs met resp. 23, 24 en 30 onder bleven. Voor de overige gewassen waaronder haver, consumptie-aardappelen en vlas zijn de resulta ten alle iets beter dan het vorig jaar. Voor zover de totale opbrengsten betreft, welke mede door eventuele areaalwijzigingen worden bepaald, wor den opmerkelijke verschillen met 1953 waargeno men bij de volgende gewassen: tarwe 63 rogge -I- 17 kool- fen raapzaad-f- 55 blauwmaanzaad 144 kanariezaad 4- 162 lijnzaad 20 gerepeld vlas18 consumptie-aardappelen 9 fabrieksaardappelen -j- 28 gerst 26 De opbrengsten aan stro volgen over het alge meen die van het betrokken gewas en kunnen over bijna de gehele lijn zeer gunstig worden genoemd. Omtrent de bietenoogst zijn nog geen gegevens bekend. Deze zullen bij de definitieve raming op 1 December worden vastgesteld. De vliegende schotels, waar Scherpslijper de vori ge keer over zeurde, blijken, althans in Frankrijk, twee journalisten van een Zaterdagavondweekblad geweest te zijn, die hun Renaultje daarvoor hadden omgebouwd, nagemaakte costumes hadden aange trokken en 's nachts met raketten het Franse plat teland onveilig maakten. Overdag gingen ze de dorpen weer bezoeken, maar dan gewoon gekleed en ondervroegen de be woners naar wat ze 's nachts gezien hadden. De ver klaringen klopten wonderwel; sommige dorpelin gen hadden Marsbewoners gezien van meer dan 2 meter lengte als reuzen; volgens anderen was de bemanning van de schotel nog geen meter lang. Volgens de één hadden ze geen armen, volgens de ander vier enz. Waarmee blijkt, dat de fantasie van dorpelingen de grenzen van de werkelijkheid gemakkelijk kan overschrijden. Scherpslijper had deze veronderstelling reeds lan ger gemaakt, b.v. ten opzichte van de bietenop brengsten van enige zijner buren. Volgens deze achtenswaardige en nauwgezette lieden, die reeds lange jaren met meer of minder succes het boeren vak beoefenen, leveren ze ook dit jaar weer van enige percelen bieten van ver in de 20.00 kg van 't gemet, met noemenswaard geen tarra en gehal- te's van 16. 17 en meer. Waartegenover Scherpslijper nog steeds moeite heeft om uit de tarraboete te blijven; eer lijk gezegd enige malen daar fiks mee kennis ge maakt heeft. Naast enkele gehalte's van 16-zoveel, er meerdere kreeg van 14 en 15-zoveel, en van zijn eerste perceel de 16.000 niet kon halen, terwijl zijn tweede niet slecht was, doch hij desalniettemin met 18.000 tevreden zal moeten zijn, naar het zo lijkt. Deze voornoemde achtenswaardige collega's, die de lezer ongetwijfeld in zijn eigen omgeving óók wel kent, als hij er zich tenminste zelve niet in herkent, vertellen overigens hun tarraverhalen niet in de weegbrug of op de haven of de laadplaats, waar de tarreerder en hun bieten in de buurt zijn, maar uitsluitend op de beurs of een vergadering. Wanneer men hun arbeiders in de scheerwinkel treft en men informeert zo langs de neus weg eens naar de hoeveelheid, dan lijkt het er vaak op, dat de 6 loonsverhoging tenminste óók in de bieten opbrengst terecht gekomen is. En wanneer ten slotte Scherpslijper met de kascommissie de reke ning van de weegbrug controleert en hij deelt de gemeten volgens buurman op diens bruto-leve- ring, dan is het vaak 20.000 bruto. Waarmee niet gezegd is, datliegen uit zijn eigen zak" geen mooie sport is en het leven op ons platteland in de peetijd niet veraangenaamt. SCHERPSLIJPER. (Advertentie). en andere grasachtige onkruiden op Uw braakliggende velden NU bestrijden met doodt grasachtige onkruiden radicaal, afgemaaid of niet; is onbrandbaar en niet explosief; heeft geen nadelige invloed op de pH en structuur v. d. grond; verstoort de microflora en -fauna niet. Vraagt direct gratis en vrijblijvend uitvoe rige beschrijving enz. bij Postbus 35 GOES Ook verkrijgbaar bij: A. RIJNBERG, Haven A 246, St. Annaland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5