NATIONALE UIT DE PROVINCIE Ubenf j verantwoordelijk i voor Uw bezittingen) 712 ZEEUWSOH LANDBOUWBLAD. Van boerderij en organisatie WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 8 November. Dat een uitgestelde demonstratie niet altijd hoeft te mislukken, is Donderdag in Biervliet bewezen met de bietenrooi- demonstratie. Dat het hier een demon stratie betrof, welke het zeer urgente probleem van dit jaargetijde nog eens extra onderstreepte, bleek wel uit de enorme belangstelling. Wanneer we de sombere geluiden horen over hoeveel heden bieten, welke door enkele men sen nog verwerkt moeten worden, kun nen we niet anders doen, dan initiatie ven, om dit arbeidstekort te ondervan gen, toe te juichen. Zeer veel voorbereidend werk is zo wel organisatorisch als practisch nodig geweest om voor elke machine een al of niet gekopt perceeltje klaar te maken. Het geheel was er met de beschik bare parkeerruimte, de consumptie tent en de onmisbare micro op bere kend een groot aantal bezoekers te ontvangen. Met opzet heb ik het voornaamste van deze middag, n.l. de practische bruikbaarheid van de verschillende ma chines nog niet genoemd. Hoewel ik hierover zelf wel een mening heb, kan ik deze niet weer geven, zonder daarbij alle factoren, welke verdere mechanisatie van een bedrijf, dus ook van de bietenteelt ver antwoord maken, daarbij te bespreken. Een volledig verslag van de beoorde lingscommissie verschijnt hier wellicht nog over. NOORD-BEVELAND. 8 November. Een prachtige week, deze eerste in November!' Zo goed als geen regen, heel wat zon en een mooi drogend windje, 's Ochtends wel wat koud en mistig, maar dit hield juist de belofte in voor een mooie dag, en we namen dat daarom blijmoedig. Iedereen heeft deze week wel goed gebruikt. Wie nog bonen op het land had staan, zag nu kans ze mooi droog in de schuur te krijgen en waar nog moest worden gezaaid, kon dit gebeu ren. Hier en daar was men. nog. bezig de laatste aardappelen uit de grond te halen. Een moeizaam karwei. Maar de aanhouder won! Er is trouwens ook wel op wintervoor geploegd. Voor de overstroomde pol ders was dit een gouden week. 't Zegt veel, als je daar met drogend weer kunt ploegen. „Van zulk een weertje knap je op, Sjaak", kwam Zaterdag buurman Wul- lem naar me toe. En 't was aan hem te zien ook. De laatste paar weken was hij maar wat nors geweest, tegen ieder een, zelfs tegen mij en ik ben nog wel zijn beste buurman. Maar je moet buur man kennen. Als 't hem tegen loopt, loop hem dan niet voor de schoenen! Maar loopt het mee, dan ontpopt hij zich als een bepaald praatlievend per soon, z\jn de woorden „weldaden en ze geningen" (erfstuk van zijn vader, die was bijna de helft van zijn leven notabel in de kerk) niet van zijn woordenrijke hemel, is hij royaal met zes-en-twintig- centerse sigaren. Deze keer, ik zag het al van ver, stond het gezicht van Wullem-buur op onbewolkt. „Man, ik heb m'n aard appels eruit," kwam hij wip-sigarend naderbij. „En heb gister in de gauwig heid nog zo'n 10 gemet wintertarwe ge zaaid. En er ligt een aardige lap op wintervoor nu. Bel, bel, wat een wel daden!" En toen pas stond hij voor me, even tevreden als hij altijd al gezet is geweest. Er stond een geconcentreerd gesprek me te wachten! Dat zag ik. Want plot seling was buurmans blijde blik ver storven tot één, die diepzinnig leek. „Zeg buur, 'k denk er sterk over om volgende weeg m'n super en kali maar over het land te gooien, tenminste alsr het weer even gezegend is als nu. Wat denk je daarvan? 'k Heb er dan vol gend voorjaar niet meer achter te lopen, heb ik genoeg andere dingen aan 't hoofd. En het gaat nu heel wat ge makkelijker dan in 't voorjaar hobbel- de-bobbel over de sneeën." Het antwoord was blijkbaar een si gaar waard, want ik kreeg een doos Ritmeester voor de neus geduwd, „Tja, v/at zal ik daarvan zeggen, buurman, 't Is daar eigenlijk net zo mee gesteld als met alcohol. Daar is veel voor te zeggen, heel veel zelfs, maar wellicht nog meer er tegen. En zo is het nou ook precies met die super en kali vóór het ploegen. Want ik zie daar heel wat voordelen in. Maar ook nadelen. Neem nu de super eens. Is voor de plant be langrijk, als hij nog jong is, helpt hem door de puberteit heen, om het zo maar eens uit te drukken. Maar nu wil jij die super diep onder de grond stoppen. Begrijp je buurman, waar ik heen wil?" Ik geloof nooit, dat buurman dit heeft begrepen, anders had hij zijn ge zicht niet schuil doen gaan achter een enorme wolk Ritmeesteroxyde ZUID-BEVEL AND. De herverkavelingswerkzaamheden schieten speciaal op Oost Zuid-Beve land aardig op. Vooral de polder Waarde begint nu een geheel nieuw ge zicht te krijgen. De nieuwe wegen zijn een zeer belangrijke verbetering. Slo ten dichtgooien is een mooi werk, maar hier en daar zijn ze daar toch wel erg vlug mee. Vooral op die plaatsen waar de nieuwe sloten nog niet klaar zijn. Aanzienlijke hoeveelheden water op 't land zijn het gevolg en dat is niet best. Zeker niet voor geïnundeerde gronden. De weiden zien er plaatselijk als kleine meertjes uit. Met water aflaten of beter dit te voorkomen is men over 't algemeen vrij laks. Straks zal er in de Yerseke Moer weer met greppel- ploeg worden gewerkt. Het is voor elke weidegebruiker van belang dit eens te gaan bekijken en het indien nodig, ook zelf te gaan toepassen. Vergeten we ook niet zo af en toe eens naar het in de schuur opgeslagen graan te kijken. Dit is over 't alge meen vrij vochtig. Het is daarom nodig regelmatig te controleren, voor al wanneer dit straks moet dienen voor zaai. Maar ook niet best is het voeren van beschimmeld, verbroeid of muf voergraan. De sporadische percelen mais .begin nen nu toch ook te rijpen. We hebben vorige jaren wel geleerd, dat we ons hiervoor miet behoeven te haasten. Het op wintervoor ploegen schiet slecht op. Velen welke op beter weer wachten. Hopen we maar dat dit komt en het niet te vroeg gaat vriezen. WALCHEREN. 8 November. Gedurende het droge weer van de eerste week van November, is er veel werk verzet. Op een enkele uitzonde ring na werden de laatste aardappelen gerooid. Ook in het bietenrooien is er nu aardig wat gebéurt. Maar we moe ten niet vergeten dat het kalender blaadje nu bijna half November aan wijst. Het ploegen op wintervoor moet nog bijna beginnen en de oppervlakte sui kerbieten is nog aanzienlijk. Nog lang niet alle wintertarwe kon worden ge zaaid. De voederbieten zijn nu groten deels aan de hoop gereden. Dat is tijd ook, want zo rond half November kan het wel eens flink vriezen. De suikerbieten die in de grond staan, hebben hiervan niet spoedig last, maar de voederbieten, vooral wanneer zij bloot op het land liggen, zijn door nachtvorst spoedig minder goed be- waarbaar. Het bijvoeren van suikerbietenkoppen en -blad in de wei is dit najaar maar erg bezwaarlijk in verband met het stuktrappen van de zode. Het voeren van niet te grote hoeveelheden is aan te bevelen, vooral bij melkvee kan an ders de melkgift soms plotseling dalen, en deze komt daarna niet weer gemak kelijk op peil. Vooral bij nat weer kan men nu beter het vee opstallen en daardoor ook regel matiger en zuiniger bietenkoppen en -blad bijvoeren dan in de weide, waar men volgend jaar een mindere op brengst zal verkrijgen op de open zode. De winteravonden staan weer voor de deur, voor de jongeren een mooie tijd om door studie en cursussen ken nis te vergaren. Terwijl de ouderen dit doen door vergaderingen te bezoeken en ook door praatavonden bij te wonen. Op deze wijze kan men zijn gezichts veld verbreden en tevens horen hoe on ze collega's over bepaalde problemen, dénken. Aan het begin van de stalperiode is het nuttig om eens na te gaan, wat er aan het vee vervoederd kan worden en hoe deze rantsoenen het beste kunnen worden aangevuld. Eigenlijk is het nu te laat, omdat het voer reeds in de schuur ligt, maar dan kan het opstellen van rantsoenen nu reeds een inzicht geven in de voederbe hoefte voor het volgend jaar. Met het veevoer zijn tegenwoordig grote be dragen gemoeid en het is van groot be lang hoe dit dure voer aan het vee wordt verdeeld. Vooral in de omgeving van Gapinge en Veere zal er deze win ter aan de veevoeding extra aandacht worden besteed. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Het aardappelrooien is thans eindelijk ten einde. Het goede weer van de vorige week heelt hieraan in niet on belangrijke mate bijgedragen. Verschil lende oogstcolonnes zijn ook hier nog ingezet om de aardappeloogst geborgen te krijgen. Van verschillende zijden hoorden wij, dat men over het alge meen genomen niet erg enthousiast was over het geleverde werk en ook onder vond men, dat men deze mensen heus niet moet nemen omdat ze goedkoper zijn dan de eigen arbeidskrachten. Overigens liggen de arbeidslonen ab normaal hoog en hebben naar onze mening alle grenzen van redelijkheid overschreden. De losse arbeidskrach ten, er zijn bijna geen andere meer, ver dienen toch practisch allen 2 per uur en ook nog wel daarboven. Wij zijn van mening, dat deze toe stand niet houdbaar is, temeer omdat de prijzen van de landbouwproducten over de gehele linie een dalende ten- denz vertonen. Hogere lonen, hogere sociale lasten en lagere ontvangsten, waar zal nu de zaak in evenwicht komen? Of zal er van evenwicht geen sprake meer kunnen zijn? Dit is een vraag die ons boeren, toch wel eens bezig houdt. Tot nu toe be keken we alleen nog maar de financiële zijde, zonder daarbij te letten op het steeds afnemend aantal landarbeiders. Ook dit wordt een probleem, dat een uitermate ongunstige invloed zal gaan uitoefenen op het zo juist geschetste evenwicht. De vraag naar arbeidskrachten wordt iets kleiner vanwege de toenemende mechanisatie, maar het aantal beschik bare arbeidskrachten neemt in veel sterkere mate af. Dit heeft onvermijde lijk tot gevolg, dat de vraag steeds gro ter wordt en de lonen steeds hoger. Tegen de financiële consequenties kun nen wij ons wapenen, wanneer het ten minste mogelijk is om de boeren tot elkaar te brengen in dien zin, dat allen in deze één lijn trekken, en geen van allen er toe overgaat om abnormale lonen te betalen. De weg in deze zal echter lang zijn, er zijn in deze al zo veel pogingen mislukt, en alleen de harde noodzaak kan hier vruchten af werpen. Tegen het afnemen van de arbeids krachten in onze branche kunnen we weinig doen. Het is algemeen bekend, dat de landarbeider door „de Neder landse burger" beschouwd wordt als hij die op de laagste sport van de maat schappelijke ladder staat. Ieder wil op deze ladder klimmen, zo ook de land arbeider! De oplossing in deze zou dus moeten worden gevonden in een betere waardering van de landarbeid in zijn geheel. Maar hoe? Heus niet alleen in een steeds stijgend loonpeil, dat is naar onze mening zeker al ruimschoots op het gemiddelde lan delijke loonpeil. Waar het wel gevon den moet worden is niet duidelijk; mis schien gaat ons ook in deze zaak nog wel eens een licht op. SCHOUWEN-DUIVEL AND. In de afgelopen week is er op ons eiland op vele plaatsen weer een beetje aan het achterstallige werk geknabbeld. Op de meeste plaatsen werd de ploeg weer achter de trekker gespannen, want paarden ziet men niet veel. Als deze edele trekdieren er nog zijn mo gen zij meestal de zwaar beladen bie tenwagens over het land trekken. Om nog even terug te komen op het ploegen, concludeert men, dat dit op sommige plaatsen nogal wat moeilijk heden oplevert. Vooral natte percelen en hiermede kan men dan ook beter wachten of helemaal niet ploegen. Dit lijkt op het eerste gezicht wel niet zo gunstig, maar indien men op deze natte grond gaat ploegen, heeft men meestal de neiging wat dieper te gaan. Het bovenste laagje gaat dan diep naar on deren en de zieke grond komt weer boven. De meeste boeren denken dat de gips dit wel goed maakt. Nu doet deze gips wel wonderen, maar indien te veel zieke grond wordt bovengeploegd, kan een normale gift dit ook niet goed maken. Men krijgt dan dus a.s. voor jaar gewis en zeker een slechte struc tuur, die ons zo niet van dit jaar, dan toch nog wel van de vorige innundatie in 't, geheugen ligt. Niet alleen de grond brengt de moei lijkheden mee, maar ook de ploeg. Voor al hier komt het er op aan of men deze ploeg goed kan afstellen. Dit vereist goede bekwaamheid van degene die er mee omgaat. Als men de ogen eens de kost geeft ziet men het verschil maar al te goed. Op sommige plaatsen werd nog wat wintertarwe gezaaid. Dit is wel wat laat, maar nood breekt wet. Met de bieten gaat men ondertussen rustig verder. Donderdag 4 Nov. nog naar de bietenrooi-demonstratie in Biervliet geweest. Hier werd door ver schillende eenvoudige lichtertjes tot zelfs de volautomatische machines ge toond, wat men hier mee kan verrich ten. Verschillende machines leverden wel aardig werk, maar toch geloof ik niet, dat er op Sc houwen-Duiveland de eerst komende jaren al veel zullen ver schijnen. Tenslotte nog een opmerking die wel voor vele boeren bestemd is en wel deze: Ondanks herverkaveling en in het bijzonder de overstroming, zitten vele drains vol of verstopt. Dit neemt echter niet weg, dat men deze dan maar moet verwaarlozen. Al is er dan niet veel aan te doen, toch kan men zorgen dat deze drains aan de slootkant bloot komen. Het is een kleine moeite om er even met een spa langs te gaan. Want al het water wat opgeruimd is, staat netjes, om nog maar niet van na delen van overtollig water te spreken. (Advertentie). i tPmüatr ztch'mi mlsseblen daarover geen zorgen/maar wat gebeurt er, wanneer U er,«en* niet meer mochl zijn?,' Welk deet efst de flscu*?! Zorg er dan .tijdig voor, dat de NATIONALE deze atorg van Uw nabestaanden heeft overgenomen.' Vraag hierover vrijblijvend advies hij de vertegenwoordiger* en des* kundigen van del LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. SCHIEKADE 130. ROTTERDAM. TEL. 82700 Ruim 2 milliard verzekerd bedrag

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 4