Bedrijfseconomie Herver kaveiingsgebieden I I Uit de GEEN UITBREIDING UITZONDE RINGSVERLOF MILITAIREN VOOR BINNENHALEN OOGST. AFZET AARDAPPELEN. EEN KOE IS GEEN WORM. (XVI.) C96 ZEEUWSGH LANDBOUWBLAD. De Herverkavelingscommissie vergaderde DE LASTEN VAN DE HERVERKAVE LING GLOBAAL BEKEND. De vorige week hield de Herverkavelingscommis sie Zeeland haar 12e vergadering. Onder voorzitter schap van Mr. A. J. v. d. Weel werkte men zich door een uitgebreide en belangrijke agenda heen. GEGADIGDEN VOOR DE N.O.P. De Voorzitter kon meedelen, dat 5 gegadigden voor het hun aangeboden bedrijf in de N. O. P. had den bedankt. Voor de aldus opengevallen bedrijven werden andere gegadigden voorgedragen. Aan 5 hunner kon een bedrijf worden aangeboden. De Directie van de N. O. P. wees nog op het feit, dat degenen die hun bedrijf niet aanvaarden, hiermee de mogelijkheid om nog eens als gegadigde op te treden hebben verloren. Verder was van belang," dat het thans vrijwel vaststaat, dat de boeren uit het herverkavelingsgebied alleen nog maar bij de uit gifte 1955-'56 mee zullen kunnen dingen naar een bedrijf in de N. O. P. DE HOOGTE VAN DE HERVERKAVELINGS RENTE. Vervolgens kwamen de kostenbegrotingen aan de orde. Hierover werden uitvoerige beraadslagingen gehouden. Dit was niet te verwonderen, omdat de bijdragen, die straks in de vorm van Herverkave lingsrente van de belanghebbenden zullen worden gevorderd, nauw hiermee verbonden zijn. Er werd opgemerkt, dat bij de gewone ruilver kavelingen, alvorens de belanghebbenden tot het werk besluiten, de volledige kostenbegroting en de lastenverdeling ter tafel gebracht zijn. De gang van zaken bii een herverkaveling is, zoals bekend, an ders. De wet heeft bepaald, dat tot herverkaveling zou worden overgegaan. Toch hebben ook de belanghebbenden van de her. verkavelingsgebieden er recht op, langzamerhand te weten wat het werk straks zal gaan kosten. Daar toe konden dan nu ook gegevens worden verstrekt. De totale kosten van de herverkaveling, met daar bij inbegrepen het herstel van de grond en de aan leg van noodzakelijke electriciteits- en waterleiding- werken, zullen 194 millioen gulden bedragen. Schouwen vraagt hiervan, als zwaarst getroffen en als grootste gebied, uiteraard het leeuwendeel, n.l. 116 millioenTholen vergt 50 millioen, de Zak van Zuid-Beveland 25 millioen en de polder Waarde ruim 3 millioen. We laten de posten voor electrici- teit en waterleiding even buiten beschouwing, om dat hiervoor een afzonderlijke regeling zal worden ontworpen. Welke lasten zullen nu straks op de eigenaren komen te drukken? Het werd eenstemmig redelijk geacht, dat de belanghebbenden een bijdrage leve ren in de kosten naar verhouding van de verbete ringen, die aan de gronden en het landbouwbedrijf worden aangebracht. Uiteraard zal dit bedrag van perceel tot perceel uiteenlopen, doch de schatters hebben, zoals bekend, in de afgelopen maanden de grondslag voor het bepalen van de bijdrage gelegd. Houdt men er rekening mee, dat de gegeven cijfers gemiddelden zijn, dan blijkt dat op Schouwen 650,— per ha moet worden bijgedragen, d.i. 32,50 per ha per jaar gedurende 30 jaar. Op Tholen zijn HOOGWATERGETIJDEN IN ZEELAND. Westerschelde. Terneuzen Zondag 7 November Maandag 8 November Dinsdag 9 November Woensdag 10 November Donderdag 11 November Vrijdag 12 November Zaterdag 13 November Vergelijkingsplaatsen Westkapelle 1 uur vroeger; Breskens 35 minuten vroeger; Vlissingen 30 minuten vroeger; Hoofd plaat 20 minuten vroeger; Borssele 20 minuten vroeger; Hoedekenskerke 20 minuten later; Hans- weert 40 minuten later; Walsoorden 50 min. later. Oosterschelde Wemeldinge: Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Vergelijkingsplaatsen: Veere 1.25 uur vroeger; Colijnsplaat 1 uur vroe ger; Brouwershaven 45 minuten vroeger; Zierik- zee 20 minuten vroeger; Goese Sas 5 minuten vroe ger; Tholen 20 minuten later. deze bedragen 640,— per ha en 32,per ha per jaar. In de Zak van Z.-Beveland zal 800,per ha moeten worden bijgedragen of 40,per jaar, ter wijl in Waarde gerekend wordt op ƒ570,— per ha, d.i. 28,50 per jaar. Deze voorstellen zullen, aldus besloot men, aan de Minister van Landbouw ter goedkeuring worden voorgelegd. Er werd voorts besloten ernaar te streven het tempo van de uitvoering der werken in de komende maanden niet te verminderen. Daartoe zal een be roep op de Regering moeten worden gedaan voor het verstrekken van aanvullende credieten. WATERLEIDING EN ELECTRICITEIT. De werkgroep, die een onderzoek instelt naar de financiering van de aanleg van electriciteit en waterleiding in de herverkavelingsgebieden bracht een interim-rapport uit. Dit werd met veel voorbe houd door de vergadering aanvaard. Er werd n.l. in voorgesteld om voor nieuwe waterleidingaanslui. tingen door de belanghebbenden 500,per pand plus 50,— voor elke ha van het bedrijf te laten bijdragen. Voor electriciteit zal dit 400,per pand plus 40,voor elke ha zijn. Deze bedragen kun nen in de vorm van herverkavelingsrente in een termijn van 30 jaar worden voldaan, d.w.z. dat een bedrijf van 10 ha voor electriciteitsaansluiting 400,— 10 X 40 800,— betaalt of ƒ40,— per jaar, d.i. nog geen gulden per week. AFWATERING EN AANBESTEDINGEN. De vergadering keurde het plan van afwatering voor de Zak van Zuid-Beveland goed. Dit houdt in, dat een gemaal wordt gesticht te Ellewoutsdijk, naast de zeesluis, die bruikbaar blijft voor vrije lozing. Daarnaast worden onderbemalingen ge sticht in Baarland en voor het Coudorpe-complex. Voorts werden nog enige objecten gegund. Dit betrof het complex III bij Bruinisse (Janse Kloe- tinge), complex VII in de Vier Bannen (Gouwens, Krimpen a/d Lek), complex 65 (gedeeltelijk) bij Brouwershaven (van Oord, Utrecht), op Schouwen- Duiveland en het complexwerk in complex II, Poortvliet-Zuid op Tholen (Janse, Kloetinge). Het bouwen van het gemaal aan het Sas bij. Zierikzee werd opgedragen aan de Fa. J. A. Leijs te Kapelle. Samen met nog enige kleinere objecten werd voor een totaal bedrag van ruim 214 millioen aan werken gegund. VERLENGING PACHTCONTRACTEN. Tenslotte werd in de vergadering nog opgemerkt van hoeveel belang het is, dat ook tijdens de her- verkavelingsprocedure aflopende pachtcontracten verlengd moeten worden. Daartoe dient men tijdig (uiterlijk één jaar vóór het aflopen van het con tract) verlenging aan te vragen. Minister Mansholt heeft mede namens Minister Staf (Oorlog èn Marine) geantwoord op schrifte lijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Van der We ij den, betreffende de te nemen maatregelen voor het binnenhalen van de aard appelen- en bieten-oogst. Erkennende, dat door de aanhoudende ongunstige weersomstandigheden en het nijpende tekort aan arbeidskrachten in de landbouw moeilijkheden zijn opgetreden bij het binnenhalen van de aardappeloogst, zegt Minister Mansholt, dat bij hem niet de vrees bestaat, dat de moeilijkheden, ontstaan door de uitzonderlijke omstandigheden van dit jaar, er toe zullen leiden, dat het volgend jaar in zeer onvoldoende mate aardappelen en suikerbieten zullen worden ge teeld. De Mininster van Oorlog en Marine acht het om redenen van dienstbelang waaronder be grepen de vereiste controle, waartoe in het bij zonder is te rekenen het verifiëren der aanvragen door de burgemeesters - ongewenst het uitzon deringsverlof onafgebroken te verlenen en/bf tot meer categorieën van militairen uit te breiden. Aan het uitzonderingsverlof, ingevolge de be staande regeling, o.m. neergelegd in de land macht- en luchtmachtorder van 25 Augustus 1954, no. 54202, zal derhalve geen verdere uitbreiding worden gegeven. Getracht zal moeten worden op andere wijze te voorzien in het tekort aan arbeidskrachten voor de landbouw. Het Rijksarbeidersbureau en het Bureau Oogst- voorziening hebben maatregelen getroffen om te bevorderen, dat zoveel mogelijk arbeiders nog voor de oogstwerkzaamheden kunnen worden aange trokken. In verband met moeilijke afzet van een kwan tum zand- en veenaardappelen is overleg gaande tussen de Nederlandse Vereniging van Aardappel meelfabrikanten en de Stichting voor de Land bouw, waarbij wordt nagegaan in hoeverre voor deze aardappelen tegen redelijke prijs een be stemming kan worden gevonden. Andere loonstelsels (vervolg) In deze schets willen we een aanvang maken met de bespreking van enkele bijzondere loon stelsels. We bedoelen hiermede het Taylorstelsel, het Bedauxstelsel en dq diverse premieloon stelsels. Het Taylorstelsel Het ligt niet in de bedoeling van deze schetsen om dit veel besproken stelsel uitvoerig te gaan bespreken. Het is beurtelings hemelhoog geprezen en diep gesmaad. De waarheid ligt ook hier in het midden. Het Taylorstelsel heeft voordelen en na delen. F. W. Taylor was bedrijfsingenieur bij de Bethlehem Steel Company, die in 1895 een boek schreef waarin hij een geheel nieuwe vorm van loonbepaling publiceerde. Na jarenlange studie meende hij een systeem gevonden te hebben dat de bezwaren van tijdloon en stukloon zóu voor komen. Hij noemde zijn systeem het differentiële stukloon. Aan dit systeem van loonbepaling lagen zeer nauwkeurige tijd- en bewegingsstudies ten grond slag. Taylor had de arbeidsverrichtingen scherp geanaliseerd en met grote nauwkeurigheid vast gesteld welke bewegingen (handgrepen) de ar beider voor een bepaald werk verrichten moest en hoeveel tijd hiervoor nodig was. Het was zijn doel 'om de arbeid zo eenvoudig en snel mogelijk te verrichten en mede hierdoor de arbeiders te selecteren. Om dit doel te be reiken werkte hij niet met een gemiddelde ar beidsduur, maar stelde hij een minimum tijd vast voor de meest bekwame arbeider en daarmee tevens diens maximum prestatie. Op basis van deze waarnemingen stelde hij nu een bepaalde prestatie vast, waarboven en waarbeneden verschil lende stukloontarieven wer den betaald. Aan dit tweeledige tarief dankt het Taylorstelsel zijn naam van differentieel stuk loonstelsel. Een arbeider die er in slaagde een bepaalde arbeid in de normale tijd standaardtijd) te ver richten of die daarboven uitkwam kreeg een hoog stukloon, de arbeider die deze normale prestatie niet bereikte, kreeg een laag stukloon. Tussen dit hoge en lage stukloon was een aan zienlijk verschil. Dit was de prikkel welke Taylor wilde geven voor vlug werken. Werkt de arbeider niet vlug, dan moet hij de gevolgen daarvan maar ondervinden in de vorm van een laag loon. Luie en traag werkende arbeiders berokkenen de onderneming verlies, daar vele kosten een constant karakter dragen. De weinig producerende moet dus worden gestraft (laag stukloontarief), de veel producerende moet beloond (hoog stuk loontarief). We willen met een eenvoudig voorbeeld dit systeem verduidelijken. Van een bepaald artikel is de normale pro ductie (standaardproductie) 40 stuks per dag. Het hoge stukloon bedraagt 30 ct. per stuk, het lage stukloon (voor een productie van minder dan 40 stuks per dag) 20 ct. per stuk. Drie ar beiders, A., B. en C., produceren respectievelijk 20, 30 en 40 stuks per dag. Hun loon is nu als volgt: A. 20 stuks 20 x 20 ct. 4, B. 30 stuks 30 x 20 ct. 6, C. 40 stuks 40 x 20 ct. 12,— Duidelijk zien we hieruit dat Taylor A. en B. straffen" wil en C. belonen wil. A. krijgt voor 20 stuks maar 4,C. voor 40 stuks (is 2 x 20 stuks) ƒ12,(is 3 x ƒ4, Er zijn tegen dit systeem zeer ernstige be zwaren aan te voeren. In een volgende schets willen we de vóór- en nadelen nog nader tegenover elkaar afwegen. M. Bij het aanhoudende natte weer ziet men her haaldelijk dat het rundvee een voer wordt voor- gegooid, dat nauwelijks deze naam kan dragen. Wanneer men het sterk besmeurde bietenblad ziet of de sterk verontreinigde stoppelknollen, dan vraagt men zich af hoe een koe in leven blijft. Gevallen van 12 a 13 aanhangende grond komen herhaaldelijk voor. Een deel zal de koe in de voergoot achterlaten en terecht maar bij een gift van 50 kg van dit voer (dit is geen uitzondering) betekent dat toch nog gauw, een dagelijkse grondopname van 3 a 5 kg! In die gevallen gaat een koe op een worm gelijken: zij eet zich door de grond. Met dit verschil dat een worm op deze voederwijze ingesteld is en een koe niet. Het advies luidt dan ook: Geeft niet te veel van dit besmeurde voer, de optredende diarrhee geeft bovendien aan dat het voer slecht wordt verwerkt. En alvorens deze producten gehakseld te kuilen, winne men advies in bij de Voor lichtingsdiensten. S. I. v.m. n.m. 11.26 11.56 12.14 0.37 12.55 1.22 1.42 2.10 2.29 2.58 3.13 3.45 4.03 v.m. n-m. 0.41 1.11 1.15 1.29 1.52 2.10 2.37 2.57 3.25 3.44 4.13 4.28 5.00 5.18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 4