De kunstmatige inseminatie in nieuwe banen Een ondiep werkende biefenlichter ZITDAGEN 80EKH0UDBUREAU Let op uw saaizaad toOMUüflch-TechnologiS' voor Zeeland MIDDEL BURO No. 2248. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 6 NOVEMBER 1945. 42e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WAARIN OPGENOMEN HET NOORP-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen per 1 November U de boekjaren van de verenigingen van K.I. en van het Centraal S(ierenstation per 31 October aflopen is het goed om even enkele veranderingen voor liet komende boekjaar onder de aan dacht van de veehouder te brengen. Laten wij beginnen met vast te stellen, dat de resultaten van de K. I. in het afgelopen jaar beter zijn geweest dan die welke tot nu toe in onze provincie werden bereikt. Deze goede resultaten werden in hoofdzaak bereikt op Walcheren en op Zuid-Beveland, beide grote K.I. verenigingen, terwijl de resultaten op Stiiouwen-Diiiveland zelfs zéér goed lijken. In de andere verenigingen zijn de resultaten minder, en alles wordt er dan ook aan gedaan om in het komende jaar de resultaten over de gehele provincie aanmerkelijk te verbeteren. Welke wegen worden biertoe bewandeld? Ie. Het invoeren van de inseminatie onder rectale" geleiding. Bij deze methode wordt, met één hand in de endeldarm, de inseminatiepipet door de schede en de baarmoedermond heen tot in de baarmoeder geleid. Een in onze provincie uitgevoerde vergelijkings- proef leverde een beter resultaat voor deze methode op van 6,6 Alle inseminatoren zijn thans in opleiding voor deze .rectale" methode, met dien verstande, dat de heren Louwerse en Wiskerke het al kunnen, terwijl de anderen allen na 1 Januari deze methode zullen kunnen toepassen. 2e. Het sperma opvangen. Voorheen werd 2 maal per week het sperma op gevangen en gedistribueerd. Hierbij deed zich een groot bezwaar voor n.l. dat nogal veel sperma van 3 en 4 dagen oud in de distributie kwam. Bekend was, dat de resultaten van dit oude sperma minder waren dan van vers sperma. Door een intensievere samenwerking van de ver- REEDS dit voorjaar werd door de practijk de wens geuit een demonstratie te houden met een goede en ondiep werkende bietenlichter. Speciaal in de rampgebieden werd een tekort aan arbeidskrachten gevreesd, terwijl aan de hier bekende bietenlichters het bezwaar kleeft dat ze te diep in de grond werken. De Technische Commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland en de Rijksland- bo uw voorlichtingsdienst namen op zich naar een dergelijke geschikte lichter uit te zien. Uit Groningen kwamen steeds meer geruchten dat een bepaalde lichter onder vrijwel alle om standigheden goed en ondiep werkte. Nu is het niet gebruikelijk om een bepaald merk van welke machine dan ook op de voorgrond te plaatsen, doch wanneer er, voor zover bekend, geen betere machine is en andere zelfs het werk niet kunnen evenaren, kan daar toch geen bezwaar tegen zijn. Vandaar dan ook dat op een 8-tal plaatsen op de Zeeuwse eilanden gedemonstreerd is met de lichter van Wersterhof en Homan te Bedum, welwillend be schikbaar gesteld door de Fa. Meindertsma te Sluis kil. CONSTRUCTIE De constructie van het apparaat is buitengewoon eenvoudig. Men denke zich de ploegbalk van een balansploeg in, waarvan het rister met zooiijzer ver vangen is door twee verticaal gemonteerde zware staven. Onderaan deze staven zijn de lichtscharen bevestigd. Een constructie dus die vrijwel niet af wijkt van de ons bekende lichter. Alleen de scharen staan zeer steil met hun achterste punt naar de grond gericht. De afstand tussen de twee punten bedraagt plm. 4 cm en is door middel van stelhouten te vergroten of te verkleinen. Voor elke lichtstaaf met schaar is een torpedo bevestigd. Deze is van hetzelfde model als een binnentorpedo van een graanmaaier-zelfbinder. Deze torpedo's, die n\et hun gehele onderkant en de punt over de grond moeten glijden, heffen het loof van de bieten op, waardoor het gemakke lijker tussen de lichtstaven doorglijdt. Door de LET OP U SA6CK HULST: Maandag 8 November in „De Graanbeurs" van 3 tot 5 uur. OOSTBURG: Woensdag 10 November in Café „De Windt." WISSENKERKE: Woensdag 10 November in Hotel „De Kroon." ZIERIKZEE: Donderdag 11 November in Hotel „Huis van Nassau." MIDDELBURG: Donderdag 11 Noyepiber in Café „De Eendracht." torpedo's Jager of hoger te stellep, regelt men cje werkdiepte van de scharen. Het vlaklopen van de torpedo's verkrijgt men door een kortere of langere aanspanning. PRESTATIES Het resultaat van dit eenvoudige werktuig was frappant en kon de toets van de critiek doorstaan. Op alle demonstratie-terreinen was het werk goed, behalve op het bedrijf van de heer Wouterse te Krabbendijke. Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden werd één der torpedo's in de grond getrokken en geheel verwrongen. Ter plaatse recht- buigen en slaan gaf tot resultaat dat het werk ver beneden peil bleef en de trekkracht veel te hoog werd. Dit was wel erg jammer, daar ook hier het resultaat goed geweest kon zijn, ondanks de zware grond en de zeer grote zaadbieten. Overigens is zowel op zware als op lichte, en vooral zeer natte grond, tot door het water, heep zelfs, gedemonstreerd. Alle bieten werden zonder uitzondering gelicht en de beschadiging was niet noemenswaard. De werkdiepte bedroeg 1 a IVz cm. De breedte van de voor bedroeg 8 a 10 cm. De grond werd hierbij niet dichtgesmeerd. TREKKRACHT De trekkracht is gering. Hetzelfde paard kan gemakkelijk 60 a 80 are per dag lichten. De knecht hoeft daarbij slechts achter de lichter te wandelen. Stroppen van het loof komt wel voor, doch bij nor male omstandigheden en gewone loofontwikkeling practisch niet. Doordat de grond nat was, bleef er Uiteraard vrij veel aan de bieten hangen. Door het kloppen bij het op rijen leggen was men daar echter zeer veel van kwijt, zodat de bieten na afkappen vrijwel net zo schoon als bij handwerk op de hoop kwamen. Er werd zowel in gekopte als in ongekopte bieten gewerkt. Bij gekopte bieten is het noodzakelijk ze een paar dagen te laten drogen en dan bijv. te eggen met een ketting of zigzagegge. In een najaar zoals het huidige zal dit dikwijls moeilijkheden op leveren. Wil men echter zuiver loof verkrijgen, dan is vooraf koppen de aangewezen manier. Ongekopte bieten kunnen het beste op rij gelegd en gelijk ge kopt worden vóór ze verder verwerkt worden. MOGELIJKE VERBETERINGEN Enkele kleine verbeteringen zouden aan dit werk tuig nog aangebracht kunnen worden. Eén of twee af strijkers aan een der lichtstaven zouden bijv. het loof wat verder wegstrijken, waardoor een wat breder pad zou ontstaan, waar het paard door moet lopen. Verder zou de dwarsverbinding tussen de twee staartarmerj meer naar vorep moeten worden schillende verenigingen kon reeds in Juni j.l. over gegaan worden tot het 3 maal per week sperma vangen. Dit geschiedde in de loop van de namid dag, waarna de distributie zodanig was, dat de vol gende morgen dit sperma ter beschikking kwam. Thans wordt dit per 1 November veranderd en wel zodanig, dat 3 maal per week 's morgens vroeg sperma wordt opgevangen, hetgeen in de loop van de morgen ter beschikking komt van de Insemina toren. Voor deze methode hebben wij een verbete ring van het resultaat kunnen uitrekenen van 4 3e. De roepuren. De roepuren van de inseminatoren zullen in de meeste verenigingen wel worden veranderd en wel als volgt: Werkdagen: 89, 12—13 en van 1819 uur. De boodschappen van 8—9 en van 1213 uur zullen iedere dag worden afgewerkt. De avond- boodschappen (1819 uur) worden afgewerkt de volgende morgen vóór 9 uur. Zaterdags zal er 's avonds nog tijd zijn om te hellen van 1617 uur. Deze boodschappen worden 's avonds nog afgewerkt. Wanneer er op Zondag niet. wordt geïnsemineerd, dan zal er 's avonds een telefoonuur zijn van 18 19 uur. Deze boodschappen worden Maandagmor gen vóór 9 uur weer afgewerkt. Wanneer de inseminator Zondags werkt kan de regeling wat anders zijn. Alle verenigingen zullen hun leden hiervan nog wel op de hoogte stellen. 4e. Een punt waar wij niets aan kunnen doen is de veehouder zelf. Hij dient voor het volgende zorg te dragen: a. Goed opletten of de dieren tochtig zijn. b. Deze tochtigheid tijdig doorgeven aan de in seminator. e. Het rund op te stallen of vast te zetten en aan de inseminator goede hulp te geven. Het is on juist, dat een inseminator een koe soms alleen moet insemineren bij gebrek aan hulp. In vele gevallen zijn de resultaten daarvan dan ook slecht. d. Opletten of de inseminator op tijd is, zijn werk rustig en nauwgezet verricht en zichzelf goed reinigt voor hij het bedrijf verlaat. W. geplaatst. Zodra er dan enige aanleiding tot strop pen zou ontstaan, zou de bsetuurder dit kunnen verhelpen zonder naast de machine te moeten gaan lopen. De prijs voor dit eenvoudige apparaat is vrij hoog, nl. f 290, De grote vraag is hier waarschijnlijk de oorzaak van. De belangstelling van de zijde der boeren was gering. Is het arbeidstekort dus toch nog niet zo heel erg nijpend of hadden de boeren zelf het te druk? Misschien wachten ook velen op de demon stratie te Biervliet, die jammer genoeg niet op de vastgestelde datum door kon gaan. Soms werd de opmerking gemaakt dat een bie tenlichter enkel in een droog najaar tot zijn recht (Zie verder pag. 694, 3e kolom.) (Advertentie) KONINKLIJK KWEEKBEDRÏJF EN ZAADHANDSL D. J. VAN DER HAVE KAPELLEBIEZELtNGE. Aangezien zaaitarwe, die thans op de bedrijven ligt te wachten om gezaaid te worden, dit jaar snel in kwaliteit achteruit gaat, onderzoeken wij gratis de aan ons toegestuurde monsters op kiemkracht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 1