ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND NA AFLOOP Algemene Vergadering Van onze bijeenkomsten 705 Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe en M. Sanders. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. op Zaterdag 27 November 1954 te 14 uur, in de „Prins van Oranje" te Goes. Agenda: 1. Opening door de Voorzitter. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededelingen over de besluiten van de vergadering der Provinciale Raad. 4. De streekvoorzitters vertellen over het werk in hun streek en de moei lijkheden die zich daarbij voordoen. 5. Causerie van Ds L. Blom uit Aar denburg over de werkzaamheden van het Zeeuws Comité tot hulp aan Vluchtelingen. P a u z e. 6. Lezing van de heer M. Knoop uit Deventer over het onderwerp: „De jeugd van heden schraagt de wereld van morgen". 7. Gedachtenwisseling. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Des avonds wordt om 6.45 uur het toneelstuk: „Ik wil niet meer lopen" opgevoerd door een toneelgroep van de Hervormde Jeugdraad. De bruto-opbrengst van deze avond komt ten goede aan het Zeeuws Comité tot hulp aan Vluchtelingen. Uit de Hooldbestuurs- vergadering De vergadering van 30 October stond geheel in het teken van de Algemene Vergadering en de vergadering van de Provinciale Raad, die beide op Zater dag 27 November gehouden zullen wor den. Agenda Provinciale Raad. In verband met de gestegen kosten en de zich uitbreidende werkzaamheden zal het Hoofdbestuur voorstellen de contributie aan de P. R. te brengen op 6, - per jaar en het aantal vrijstellin gen te beperken. De huidige werkzaamheden, zowel in het verband van de streken als in de gehele provincie, zullen, evenals de plannen voor de toekomst worden be sproken. Algemene Vergadering. Uit de door de heer Knoop uit Deven ter voorgestelde onderwerpen wordt een keuze gedaan. Schriftelijke Vormingscursussen. Het is waarschijnlijk dat de Platte lands Jongeren Gemeenschap Neder land het volgend jaar een schriftelijke vormingscursus klaar zal hebben. Het is echter gewenst, dat voordien reeds ervaringen hiermee zijn opgedaan, zo dat het Hoofdbestuur bij de rondgang door de streken hieromtrent met ver schillende afdelingen afspraken heeft gemaakt. Filmvoorlichting. Ter vergadering wordt verslag uitge bracht van besprekingen die gaande zijn met de Culturele commissie van de Hervormde Kerk, welke in de maand Februari een programma voor vele plaatsen in Zeeland heeft opgesteld. Boerenjeugd. Met de redactie worden besprekingen gevoerd over het blad en de plannen, Nu de meeste regie-cur sussen afgelopen zijn, kunnen we ons afvragen wat we er mee bereikt hebben. Dat resultaat mag gedeeltelijk worden afgemeten aan de laatste avonden, die er op gericht waren het publiek te laten zien wat er op de cursus geleerd was. We hebben twee van deze avonden op Tholen en in Oost Zeeuws-Vlaande- ren bezocht en willen op grond daarvan een paar opmerkingen maken. We gaan er daarbij van uit, dat de feiten over de avond in Tholen reeds voldoende be kend zijn uit het in dit nummer voor komende verslag. De vergelijking wordt bemoeilijkt door het enigszins andere karakter van beide avonden. In Tholen zeer informeel met leiding en uitvoering in handen van de deelnemers zelf. In Oost Zeeuws-Vlaan deren daarentegen was rondom de eind- les een uitvoerig programma gebouwd, dat op zichzelf reeds de moeite waard genoemd mocht worden. In feite was dit de generale repetitie voor de avond in Tholen. Orkest, zangkoor en volks dansgroep gaven allen een verzorgd onderdeel van het programma te zien en deden ons er naar verlangen, dat iedere streek nu eens een dergelijke for matie van gezelschappen, uit de ver schillende afdelingen afkomstig, zou be zitten. Vermeldenswaardig is zeker nog, dat het orkest deze avond voor de 50ste maal optrad. Jammer genoeg bleef het aantal be zoekers beneden de verwachting. Ze zouden ook de rest van de avond zeker de moeite waard hebben gevonden. Deze was gevuld met declamatie, die, VERGADERING VAN DE L. J. G. AFD. OOSTKAPELLE EN OMSTREKEN. Deze afdeling kwam voor het eerst van dit seizoen in September bijeen. De voorzitter, de heer J. Poppe, open de de vergadering. Hij verwelkomde in het -bijzonder de 5 nieuwe leden. Nadat hij de gebeurtenissen van de afgelopen zomer in herinnering had ge bracht, riep hij de leden op om met nieuwe moed en nieuwe bezinning het L. J. G.-werk aan te vatten. Vriend Chr. Maljaars hield een in leiding over de eigenschappen van „Rode gronden", o.a. ondoorlatendheid, lage pH en fosforvastlegging en de mogelijkheden tot verbetering, o.a. door herverkaveling, bekalking en verbeter de ontwatering. Vriend P. Louws z'n geheugen werd op de proef gesteld, daar hij iets moest vertellen over de Nat. Trekpaardenten toonstelling. De anderen kregen een beurt bij het geheugenspel. Tussen de bedrijven door werden de winterplannen besproken en hield P. Vos een declamatie. EINDLES VAN DE REGIE-CURSUS TE SCHOONDIJKE. Op Woensdag 27 October j.l. vond te Schoondijke de eindles van de aldaar gehouden regie-cursus plaats. Aanwezig waren de deelnemers aan deze cursus, alsmede nog verschillende belangstel lenden. De Streekvoorzitter der L. J. G., de heer J. Verkruisse, opende de bijeen komst met een hartelijk welkom voor ieder. Hij deelde mede, dat de heer Bos tot zijn spijt verhinderd was te komen. Daarna sprak de heer J. de Bruijne als lid van de toneelcommissie nog enige woorden, en vervolgens werd overgegaan tot de afwerking van het programma. Als eerste kwam de heer P. Risseeuw met een leuke voordracht uit het Frans vertaald. „Hoe de pastoor van Keute laar zijn mensen in de biechtstoel kreeg". Daarna volgde de declamatiewed strijd. De deelname was goed, en er waren aardige gedichten gekozen. Als jury waren de datnes T. de Jonge en A. de Nood en de heer W. Barnard. Na een vlot verloop van deze wed strijd volgde de pauze, waarin een con- die in landelijk verband bestaan om een maandelijks blad uit te geven. Contact Jongeren Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw. In principe wordt besloten omstreeks half December een vergadering met het Bestuur van deze organisatie te hou den, waar gezamenlijke zaken bespro ken zullen worden. sumptie werd genoten en waarin de jury haar oordeel vormde. Na de pauze voerden mej. M. de Bruijne en de heer A. de Bruijne de schets „De dappere markies" op. Het was een leuk stukje en er werd harte lijk om gelachen. Hierna hield de heer Barnard een verhandeling over „De kunst van het feestvieren". Vervolgens nam de heer Verkruijsse weer het woord, om de uitslag van de declamatie-wedstrijd mee te delen. De eerste prijs was toegekend aan mej. M. Risseeuw met het gedicht „De Koe koek". Haar werd de boekenbon toege kend, die door de heer Barnard beschik baar was gesteld. De tweede prijs was voor mej. S. Risseeuw, met het gedicht „Boerke Naas". De beloning hiervoor was een gedichtenbundel van A. C. W. Staring. Toen dit achter de rug was, werd nog een schets opgevoerd door de heer J. van de Wege en de heer J. de Bruijne* Deze schets was door de heer J. van de Wege zelf geschreven naar aanleiding van de regie-cursus. Twee cursisten hadden een gesprek over de eindles, en gaven op erg geestige wijze commen taar op de verschillende punten van het gevolgde programma. Het had een daverend succes. Dit is een voorbeeld, dat navolging verdient. Hierna werden nog enige voordrach ten gehouden, en volgde een slotwoord door de Streekvoorzitter Verkruijsse, waarbij hij de heer Barnard har telijk dankte voor al het werk, dat deze aan de cursus besteed had. Als blijk van dank bood de Voorzitter uit naam van allen, die aan de cursus had den deelgenomen, aan de heer Barnard een boekje aan. Hiermee was een einde gekomen aan het officiële gedeelte van het program ma, en volgde nog een gezellig samen zijn. VERSLAG EINDLES REGIE-CURSUS STREEK THOLEN. Een openingswoord werd gesproken door Johan Noom, die in 't bijzonder de algemeen secretaris, Ir Bos, en de streekvoorzitter een welkom toeriep. Hij was verheugd over de goede op komst, en vroeg allen spontaan mee te werken tot het slagen van deze avond. De leiding van deze avond zou berusten bij de cursisten zelf. Na de opening kreeg Leny Buijs de leiding, die enkele nummertjes muziek aankondigde. Deze werden uitgevoerd door Ma v. d. Werf en Corrie Mol op hun gitaar. Hierna kwam de heer Barnard aan 't woord, die een interessant betoog hield over 't feestvieren. Spreker gaf vervolgens ook een nabeschouwing over de cursus. Corrie Geluk kondigde daarna de zowel wat de keuze als de voordracht betreft, op een wat hoger peil stonden dan die in Tholen. Overigens mochten verschillende uit Tholen er zeker ook wezen en staken deze boven de rest uit. In beide gevallen kon men wel zeggen, dat de regiecursus z'n sporen had nage laten. Nog duidelijker bleek dit toen het toneelgedeelte van beide avonden op de planken kwam. In Terneuzen werd een klucht in twee bedrijven ,,'n Raar stel letje mensen" zo goed opgevoerd en met zoveel verve gespeeld, dat men vergat, dat het stuk op zichzelf vrij on benullig was. Met een beter stuk zou dit enthousiaste groepje de zaal nog meer kunnen laten genieten. In St. Maartensdijk voerden een aan tal cursisten een improvisatie uit, die de keuze van het toneelstuk en de daar bij komende voorbereidingen tot onder werp had. De wijze waarop dit gedaan werd, verdient alle lof, ook al keken verschillende toeschouwers wel eens de andere kant op en drong het lawaai van de in de naastbijgelegen zaal spe lende gramofoon zo sterk door, dat het gesproken woord soms nauwelijks te volgen was. Het strekt de cursisten tot eer, dat ze ondanks alles „rolvast" bleven. Zo durven we mede gezien het en thousiaste verslag van de cursus in West Zeeuws-Vlaanderen wel te be weren, dat, ondanks alle fatalistische voorspellingen, deze cursussen hun eigen bestaansrecht hebben bewezen. Degenen, die er meer van verwacht hebben, zouden we er op willen wijzen, dat het intensief behandelen van zoveel stof nu eenmaal niet. in zes avonden plaats kan vinden. We moeten daarom deze cursursen zien als een begin, dat hoe kléin ook, het volgend jaar de aan leiding zal moeten worden voor een meer uitgebreide en diepgaande cursus in alles wat met regie samenhangt. B. Naar aanleiding van de moderne ver sie op het Oogstlied van Staring, ont vingen we van de heer W. Fase uit Oudelande een andere weergave, die hij gevonden had in een plaatselijke courant. Tractors brommen Combines grommen. Snerpend wordt het graan, Met een heidens leven Over blikken zeven In de zak gedaan. Toen de landman Nog ter hand nam Sikkel, zeis en zicht Werd, zowel het maaien, Als het koren zaaien Rustig, kalm verricht. Nu komt de machine Stinkend naar benzine 't Ronkt en bromt en raast En het rustig leven Is uit 't land verdreven Door een wilde haast. declamatiewedstrijd aan, waaraan door 7 cursisten werd deelgenomen. De eer ste prijswinnaar ontving een boeken bon, beschikbaar gesteld door de heer Barnard. Nadaf gezamenlijk nog enkele liedjes waren gezongen, kondigde Nel Kloet de pauze aan. Na de pauze werden volksdansen uit gevoerd, waarbij niemand verstek liet gaan. Door 4 cursisten werd tot slot een samenspraak gehouden over het regi- seren van een toneelstukje. Uit de in houd van dit schetsje, was wel op te maken, dat de regie-cursus succesvol is geweest. Kees v. d. Berge sloot de avond, met een hartelijk dankwoord tot de cursus leider de heer Barnard en de aanwezi gen voor hun opkomst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 13