Worm- en verstoppingskoliek OnJcpivijs Wormkoliek Verstoppingskoliek PRACTISCHE MECHANISATIE- CURSUSSEN. ALGEMENE LEDENVERGADERING C. L. T. O. 702 ZEEUWSOH LANDBOUWBLAD. Ieder jaar wordt voor ongeveer 100 millioen geïnvesteerd in die dode inventaris van de geme chaniseerde landbouwbedrijven. Zodoende is het van groot belang, dat met de grote kapitalen die hierin .belegd zijn ook zuinig wordt omgespron gen- Machines en trekkers gaan bij vakkundig gebruik immers veel langer mee. De cursussen van de Praktijkschool voor Land bouwmechanisatie beoogt dit goed werken te be vorderen door het geven van cursussen voor land bouwers, loonwerkers, landbouwsmeden en hun personeel. In totaal hebben sedert de officieuze opening op 4 Januari reeds 650 cursisten een opleiding aan de school gehad. De cursus „Landbouwwerktuigen en Laml- bouwmotoren", is toegankelijk voor degenen, die op een landbouwschool of -cursus onderricht in landbouwwerktuigen en -motoren hebben gevolgd. In deze cursusweek worden de juiste afstelling en bediening van werktuigen en motoren grondig onderwezen. De cursus „Trekkerbestuurders", is uitsluitend toegankelijk voor degenen, die het theoretische gedeelte van de cursus „Trekkerbestuurders le klas" hebben gevolgd. In deze practijkweek wor den de belangrijkste tractoronderdelen en hun af stelling grondig behandeld. Bovendien worden de aanspanning en afstelling van de meest voor komende tractorwerktuigen geïnstrueerd. Tevens wordt aandacht besteed aan de storingen, die zich bij een landbouwtractor kunnen voordoen en aan de methoden om deze te voorkomen en te ver helpen. De kosten die de cursist moet .betalen zijn uiterst laag gesteld n.l. totaal ƒ40 voor lesgeld, kost en inwoning en examengeld. Vanaf begin Sept. zijn op de P. S. L. de volgende cursussen gegeven. Aantal cursisten 611 Sept. Landbouwwerktuigen en motoren voor leraren van R. L. W. S. en M. L.-schol. 20 1348 Sept. Idem 19 20—25 Sept. Tractoren rep. 20 4—9 Oct. Trekker bestuurd. 1 klas 12 11—16 Oct. Landbouwwerktuigen en motoren 11 18—23 Oct. Tractorenreparatie 14 Totaal 97 In verband met het slechte oogstweer en de sterk verlate werkzaamheden zijn voor de eerste weken in de maand, November geen cursussen voor landbouwers op het programma gezet. De eerste cursus landbouwwerktuigen en land- ibouwimotoren is geplant van 2227 Nov. De eerste helft van Dec. is voor deze cursussen momenteel nog" vrij, terwijl de tweede helft van Jan. '55 nu reeds bijna volgeboekt is. Om te voorkomen, dat bijv. in de. maand Jan. te veel gegadigden zouden komen raden wij belang hebbenden aan om zich zo spoedig mogelijk op te .geven voor een praktijkcursus aan de P. S. L., -sieuwesiuizerweg 42A, Siootdorp. DE PROT. CHR. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL TE HAAMSTEDE WERD OFFICIEEL GEOPEND. Eén forse streek met de versierde ragebol door het kunstig aangebrachte „spinrag", dat de toe gang tot de school nog versperde, was voor burge meester Jhr R. J. H. Q. Roëll voldoende om de doortocht voor de vele genodigden en belangstel lenden vrij te maken. Deze aardig gevonden sym bolische opening van de Prot. Chr. Landibouwhuis- houdschool te Haamstede op Donderdag 28 October j.L werd de nodige luister bijgezet door zang van de leerlingen. In het Jeugdgebouw had tevoren een bijeen komst plaats gevonden van het bestuur der Stich ting tot oprichting en instandhouding van Prot. Chr. huishoudondeiWijs, met vertegenwoordiging van het bestuur der Z. L. M. en de genodigden. Zowel de voorzitter van de Commissie voor het landbouwhuishoudonderwijs der Z. L. M., de heer J. Vader, als de voorzitter van de Stichting, Ds. J. van Vliet, gaven uitdrukking aan hun dankbaar heid voor de totstandkoming van deze school, welke in een behoefte voor de Westhoek van Schouwen voorziet. Immers, nadat in 1951 met het geven van enige cursussen was begonnen, bleek dit onderwijs zulk een belangstelling te trekken, dat aan een desbetreffend voorstel om met een volledige dagschool te mogen beginnen, reeds per Augustus 1953 goedkeuring werd ver leend door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur van Haamstede kon aan de eisen, met betrekking tot het gebruiken van ge schikte lokaliteiten, op zeer korte termijn worden voldaan. De voormalige lagere school werd vol ledig verbouwd tot landbouwhuishoudschool. Veel dank werd uitgebracht aan de inspectrice van het In een vorige mededeling werd reeds opgemerkt, dat koliek (buikpijn) door zeer verschillende oor zaken kan ontstaan. Hieronder worden een twee tal oorzaken in het kort behandeld. In de brochure over de bestrijding van worm ziekte bij het paard werd destijds uiteengezet hoe de ontwikkelingsgang is van de daarin genoemde parasieten. KLEINE DARM WORMEN (Strongoliden). Nadat de larven met voer of drinkwater zijn op genomen, komen ze in het maagdarmkanaal te recht. Hier boren de larven zich een weg dwars door de darmwand en veroorzaken daardoor slechts zeer kleine verwondingen van de darm. Wanneer een groot aantal larven tegelijk wordt opgenomen, kan de darm hierdoor wel merkbaar worden aan getast. Het grote aantal kleine „darmwondjes" kan een geringe tot ernstige darmontsteking tengevolge hebben. Deze kan dan aanleiding geven tot dunne ontlasting. Een dergelijke darmontsteking of darmkatarrh kan vergezeld gaan van koliek. Wanneer de larven de darmwand zijn gepas seerd, kunnen ze met de bloedstroom op allerlei plaatsen in het lichaam aanlanden. Sommige larven vestigen zich in de wand van de bloedvaten, welke de darmen van bloed voorzien. Een enkele keer kan het voorkomen, dat een der gelijk bloedvat openscheurt en het jonge paard doodbloedt. Eén en ander kan leiden tot algemene buikvliesontsteking, waardoor de dieren aanvanke lijk koliekverschijnselen hebben. Dikwijls heeft een dergelijke buikvliesontsteking zeer snel de dood ten gevolge. Maandelijkse Paardengezondheidskalender De larven, welke zich in de wand van een groot aanvoerend bloedvat ophouden, veroorzaken daar ontstekingsprocessen. Soms laten er kleinere of Nijverheidsonderwijs, mej. E. E. M. Bergervoet, voor haar adviezen en medewerking bij de voor bereiding van de plannen tot oprichting van de school. Het verheugde beide sprekers dan ook ten zeerste, dat mej. Berger voet deze middag mede namens het Ministerie van Onderwijs aanwezig wilde zijn. Burgemeester Roëll onderstreepte vervolgens in zijn toespraak het belang van de school voor het jonge meisje, waarna mejuffrouw Bergervoet in een leerzaam betoog het algemeen belang van dit soort onderwijs uiteenzette. Namens de Ned. Herv. Kerk te Haamstede werden enige schilderijen in uitzicht gesteld. De directrice, mej. M. G. J. Nieuhoff, zeide tenslotte te zullen trachten in samenwerking met haar collega's de school zo goed mogelijk te dienen. Ds. J. van Vliet opende en sloot deze korte bijeen komst met gebed. Van de gelegenheid om de keurig ingerichte school en de werkstukken der leerlingen te bezich tigen, werd daarna een druk gebruik gemaakt. Op 29 October 1954 werd te Goes in „De Prins van Oranje" onder voorzitterschap van de heer J. L. Lukaart, de jaarlijkse algemene ledenver gadering gehouden van de Onderafdeling Zeeland van „De Centrale Land- en Tuinbouw-Onderlinge", afdeling van de Bedrijfsvereniging voor het Agra risch Bedrijf. Het uitgebrachte verslag en het financieel over zicht over het boekjaar 1953 werden ongewijzigd goedgekeurd. Aan het verslag ontlenen wij het volgende: Op 31 December 1953 bedroeg het aantal leden 3068. Het verzekerde loonbedrag bedroeg in het verslagjaar ƒ14.000.000. Van de 727 ongevalsaangiften, die in 1953 wer den ingediend, konden 60 niet als bedrijfsongeval of daarmede gelijkgesteld letsel in behandeling worden genomen. In het verslagjaar hadden geen ongevallen met dodelijke afloop plaats. Door de leden moet over het boekjaar 1953 wor den opgebracht 1,03% per 100 loon benevens 3 per lid. Met de leden werd voorlopig afgerekend op 1,15. Besloten werd de afrekening vast te stellen op het voorlopige afrekeningscijfer en het verschil ad. 11% per ƒ100 in mindering te brengen op de kosten over het jaar 1954. grotere stukjes ontstekingsmateriaal los, welke met de bloedstroom naar de darm worden gevoerd. Zo'n slagader vertakt zich in steeds kleinere vaatjes, waarin het materiaal als een propje vast loopt met als gevolg dat plaatselijk de bloedvoor- ziening van de darm niet of onvoldoende verzorgd is (trombose). Door deze stoornis kunnen ernstige koliekver schijnselen optreden, vaak met dodelijke afloop. Mocht het dier genezen, bestaat de kans, aangezien de ontsteking in de wand van het bloedvat blijft voortbestaan, dat er later nogmaals koliek optreedt. Gedurende het verteringsproces zijn de darmen voortdurend in beweging. Er is een stelsel van zenuwen dat deze beweging regelt. Belangrijke zenuwcentra voor de darmen liggen juist op plaatsen waar de wormlarven passeren en ontstekingsprocessen veroorzaken. Hierdoor kun nen de zenuwen, welke de darmbeweging regelen, hun werk niet altijd goed doen. Zo kunnen te veel geprikkelde zenuwen darmkrampen tengevolge hebben. Ook kan door het uitvallen van zenuw prikkels een gedeeltelijke of volledige verlamming van een bepaald darmgedeelte optreden. Een ver stopping door slechte darmwerking kan hiervan het gevolg zijn. In beide gevallen zal in meer of mindere mate koliek kunnen optreden. SPOELWORMEN Ascariden Spoelwormen kunnen bij veulens en jaarlingen in zo grote getale voorkomen, dat ze tot ernstige darmstoornissen aanleiding kunnen geven. Deze kunnen bestaan uit verstoppingen. Een enkele keer komt het ook voor, dat de binnenzijde van de dunne darmen zodanig wordt „aangevreten", dat deze stuk gaat en er door verspreiding van darminhoud in de buikholte een dodelijke buikvliesontsteking ontstaat. In beide gevallen kan koliek optreden. Samenvattend kunnen we zeggen, dat besmet ting met wormen op verschillende wijze bij het paard koliek kan veroorzaken. Bij het paard komt dikwijls koliek voor. Het is wel zeker, dat de zo algemeen voorkomende infec tie met wormen hierbij meermalen een rol speelt. Er zijn dus vele redenen om de worminfecties bij Uw paarden te bestrijden. Ook al denkt U dat Uw paarden gezond zijn, laat toch speciaal van Uw jonge dieren eens een mestmonster door Uw dieren arts of door het laboratorium van de Gezondheids dienst voor dieren onderzoeken en laat dan Uw dieren zonodig behandelen. Vochtige weiden bevorderen de ontwikkelings kans van de wormeieren tot larven. De zon is de grootste vijand van de wormlarven. We kunnen er dus zeker van zijn, dat, onder de wel bijzonder ongunstige weersomstandigheden van dit jaar, de besmetting groter is dan gewoonlijk. Als paarden honger hebben en volop voer krij gen, bestaat de kans dat het dier vlugger eet dan de maag kan verwerken. Zo treedt dus een over lading van de maag op, welke met koliekverschijn selen gepaard kan gaan. Ook kan door het snel opnemen van een grote hoeveelheid gemakkelijk gistend groenvoer, de maag overvuld worden. Door de snelle gisting zet de maag dan ook sterk uit. Ook hierbij kan hevige buikpijn optreden. Nadat het voedsel de maag verlaat, komt het in de dunne darm. Koliek door stoornissen in dit darmgedeelte komt niet veel voor. De spijsbrij gaat-dan naar de blindedarm, welke tientallen liters kan bevatten. Ook de hierop volgende dikke darm heeft een zeer grote inhoud. In zeer veel gevallen wordt koliek veroorzaakt door stoornissen in deze grote darmafdelingen. Wanneer paarden gedurende de winterperiode voortdurend een grote hoeveelheid ruwvoeder krij gen met een lage voederwaarde, zoals stro, kaf en oud gewonnen hooi, kan dit verstopping tengevolge hebben. De dieren moeten er veel van opnemen om in een behoorlijke conditie te blijven. Bovendien gaat het traag door het spijsverteringsapparaat, vandaar dat verstoppingskoliek hierdoor gemakke lijk kan voor komen. Ook door afwijkend voer en abnormale omzettingen in de darmen, kunnen de darmbewegingen worden vertraagd (voedselopho- pingen ontstaan) Aan de kwaliteit van het voer voor paarden die nen hoge eisen te worden gesteld. Goed hooi dient altijd een deel uit te maken van het rantsoen. Geeft U zo mogelijk in combinatie met droog voer steeds wat saprijk voer. Wanneer U weet, dat de paarden grote honger hebben, geeft ze dan niet direct volop voer. Dit is vooral gevaarlijk met voer dat weinig gekauwd behoeft te worden en aanlei ding kan gewen tot abnormale gasophoping in de maag. Stuurt de paarden vooral ook niet met grote honger in een weide met overvloedig nat gras of natte klaver. Vermijdt grote overgangen in het voeder. Het oude gezegde: „Voeren met oordeel, is voeren mo+ voordeel" heeft nog zijn volle betekenis be houden!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 10