N.- Brabantsche Mij van Landbouw SPRANG-CAPELLE. BEKNOPT VERSLAG VEILINGSBERICHT VAN VEILING „DE LANGSTRAAT" DRUNEN. ONDERLING BOERENVERZEKERINGSFONDS. RONDOM DE BOERDERIJ. 691 Door de Ned. Bond, van Plattelandsvrouwen Afdeling Sprang-Capelle zal in haar eventuele ver gadering een interessant en belangrijk onderwerp aan de orde worden gesteld, waarvoor ook onze leden belangstelling zullen hebben en daarom bij dezen worden uitgenodigd tot het bijwonen van deze vergadering. Deze vergadering zal worden gehouden op: VRIJDAG 5 NOVEMBER a.s., •des avonds half acht in Café „Het Bruggetje". Als spreker zal optreden de heer Thönissen uit Tilburg over het onderwerp: VOORLICHTING INZAKE BEROEPSKEUZE. Tevens zal een film over dit onderwerp worden vertoond. Ter bestrijding van de onkosten zal een entrée van 25 cent per persoon worden geheven. Een vraag die wij ons als ouders reeds tijdig moeten stellen is: „Wat moeten onze zoons of bok onze dochters later worden?" Deze vraag zal op bovengenoemde avond worden behandeld. Gaarne wekken wij onze leden op om deze vergadering bij te wonen. van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der N. B. M. L., gehouden op Maandag 18 October j-1. te Breda. Van de onderwerpen, welke op deze vergadering werden behandeld, kunnen als voornaamste wor den genoemd Landbouwschap. In Verband met een bespre king, welke door het Dag. Bestuur van het Land bouwschap was gearrangeerd met vertegenwoor digers der in Noord-Brabant werkende organisa ties op 23 October te Tilburg, kwam opnieuw de samenstelling van de provinciale commissie voor het Landbouwschap aan de orde. Gezien de feite lijke toestand in onze provincie met zijn vele ge zinsbedrijven worden pariteit tussen ondernemers en werknemers ibij de samenstelling van deze com missie niet juist geacht. Wat betreft het aantal vertegenwoordigers der diverse organisaties werd vastgesteld, dat dit zodanig zal dienen te zijn, dat hiermee de belangrijkheid der diverse organisaties zoveel mogelijk weerspiegeld wordt, echter zal geen der samenstellende organisaties de absolute meerderheid in deze commissie dienen te hebben. Gesproken werd voorts over de toekomstige taak der provinciale commissie, alsmede over de samen stelling van de Provinciale Raad voor de Land bouwvoorlichting. Melkprijsbeleid. Het indertijd door de N.B.M.L. geopperde voorstel om te komen tot een toeslag- regeling van de lichte gronden is in Stichtings- verband besproken en nader uitgewerkt. De recente cijfers van 'het L.E.I. bevestigen, dat er grote verschillen bestaan in de kostprijzen van de melk tussen weidegebieden en de lichte gronden. Het verschil tussen het duurst en het goedkoopst producerend gebied bedraagt volgens de onlangs verschenen rapporten zelfs 7% cent per kg. Vorig jaar werd de garantieprijs voor alle melk gesteld op de kale kostprijs voor de zandgebieden. De prijs die men voor de melk kan maken, nadert de garantieprijs steeds meer, zodat het zich laat aanzien, dat deze garantie in het komende jaar door de Regering zal moeten worden gerealiseerd. Eenzelfde systeem van prijsvaststelling als vorig jaar zal tot grote onbillijkheden leiden, waarom dan ook een middenweg zal moeten worden ge vonden. Besproken werd een desbetreffend voorstel van de Veehouderijcommissie van de Stichting voor de Landbouw, waarbij per bedrijf voor de eerste 16.000 kg melk een hogere prijs zou worden vast gesteld. Zolang geen betere oplossing is gevonden om het verschil in kostprijzen tussen de verschillende productiegebieden meer bevredigend op te lossen, zal voor bovengenoemd voorstel dienen te worden gepleit, al zal dit ook als een noodoplossing moe ten worden gezien. Dat dit vraagstuk urgent wordt, bleek intussen ook uit de door Minister Mansholt voor de algemene vergadering van het K.N.L.C., gehouden rede (zie Landbouwblad van vorige week). WerkgevérsbelangenIn de sociale sectie van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant werd overeenstemming bereikt over de verhoging van de lonen in land- en tuinbouw, ingaande 4 October j.l. Het Dag. Bestuur hechtte zijn goedkeuring aan de aldus gewijzigde tijdlonen en tarieven der be treffende C.A.O.'s. Deze wijzigingen zullen worden gedrukt en als bijlagen van de reeds verzonden C.A.O.'s aan de afdelingen worden nagezonden. Schelde-Rijnverbinding. Besproken werd de hierover uitgebrachte nota van de commissie der Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant. Deze nota werd samengesteld n.a.v. het rapport Steenberghe-Van Cauwelaert en wijst op verschil lende bezwaren die voor de landbouw aan de aan leg van dit kanaal zijn verbonden. Daartegenover echter zou uitvoering van dit project een oplossing kunnen betekenen voor diverse afwateringsproblemen in West-Brabant, welke reeds tientallen jaren i.v.m. d.e kanaalplan nen werden uitgesteld. Met de inhoud van deze notai kon het Dag. Bestuur zich verenigen. Regeling voor tegenvallers in het kader van de Rundertuberculosebestrijding. Door het Dag. Be stuur van de Stichting voor de Landbouw in Noord- Brabant is in overleg met de Gezondheidsdienst voor Dieren een regeling voorgesteld inzake het overnemen van de tegenvallers. Vloor de te vormen taxatiecommissies dient ook onze organisatie een aantal taxateurs aan te wijzen. Met betrekking tot de aanwijzing van taxateurs is het volgende voorgesteld: 1. voor de omgeving van Roosendaal aan te wij zen voor het zwartbonte veeslag: 1 taxateur door de N. C. B.; 1 door de Noord-Brabantse Mij van Landbouw; 1 door de C. B. T. B. Hol land-Brabant. 2. voor de omgeving van Tilburg 2 taxateurs door de N. C.B.; t.w. 1 voor het zwartbonte- en 1 voor het rondbonte veeslag en 1 vertegenwoordiger door de Noord-Brabantse Mij van Landbouw voor het zwarte veeslag. 3. voor het Land van Heusden en Altena voor het zwartbonte veeslag: 1 taxateur door de Noord-Brabantse Mij van Landbouw; 1 door de C. B. T. B. Holland Brabant en 1 door de N. C. B. 4. voor de omgeving van Veghel voor het rood,- bonte veeslag: 3 taxateurs door de N. C. B. 5. voor de omgeving van Eindhoven voor het roodbonte veeslag: 3 taxateurs door de N. C. B. Door het Dag. Bestuur werden onder voorbe houd van nadere goedkeuring d,oor het Hoofd bestuur hiervoor aangewezen: voor de onder 1 genoemde commissie de heer P. Eist, Moerstraten te Wouw; voor de onder 2 ge noemde de heer A. J. Verhoeven te Sprang- Capelle en voor de onder 3 genoemde commissie de heer A. B. Snoek te Almkerk. Adviserend lidmaatschap Ir W. Blauwhof. Ir Blauwhof is als opvolger van Ir Ariëns ingaande 1 September j.l. benoemd als Rijksveeteeltconsu- lent voor Noord-Brabant. Besloten werd hem te verzoeken om adviserend lid te willen worden van onze organisatie. Vaststelling datum Hoofdbestuursvergadering. De datum voor deze vergadering werd vastgesteld op Maandag 29 November a.s. Behandeld werd voorts nog de afwikkeling van de watersnoodschade, de organisatie van het Maatschappelijk werk ten plattelande, het Land bouwblad en een voorstel van de Stichting voor de Landbouw tot het organiseren van cursussen pla nologie. Per kg: Tomaten 2051 ct.; Pronkbonen 2740 ct.Snijbonen 90118 ct.; Dubbele bonen 79128 ct.; Sav. kool 1021 ct.; Rode kool 1124 ct.; Witte kool 1015 ct.; Gede kool 1017 ct.; Breek- peen 923 ct.; Wortelen B-C 615 ct.; Andijvie 616 ct.; Spinazie 2345 ct.; Koolrapen 612 ct.; Prei 11—19 ct.; Kroten 9—24 ct.; Witlof 35—67 ct.; Aardappelen 1011 ct.; Spruiten schoon 23 72 ct.; Spruiten niet schoon 1646 ct.; Juin 819 ct.; Boerenkool 1014 ct.; Druiven 6289 ct.; Ap pelen 421 ct.; Peren 629 ct. Per stuk: Komkommers 913 ct. Per kg: Knolselderij 212 ct.; Bloemk. 1141 ct. Per 100 stuks: Sla ƒ2,508,50. Per bos: Bos- peen 12—21 ct. Per kg: Selderij 24 ct. De winter nadert weer en daarmede ook de drukke tijd in het verenigingsleven. Door de min dere werkzaamheden en langere avonden is het dan immers de ideale tijd voor het houden van bijeen komsten om allerlei onderwerpen te bespreken. Vele actuele zaken kunnen dan eens nader onder de loupe genomen worden. Een belangrijk onder werp dat zeker niet onbehandeld mag blijven is wel de levensverzekering. Ondergetekende is ten allen tijde gaarne bereid daartoe zijn medewerking te verlenen en te komen spreken over de levens verzekering en al wat daarmede samenhangt. P. J. VAN LOON. Z. O. Singel 17, Bergen op Zoom, Tel. 1970. LAND VAN ALTENA. Het weer in October is ten opzichte van dat in de vorige maanden nog steeds vrijwel hetzelfde, regen en nog eens regen. Daar tussendoor eens enkele dagen zonder regen. Juist deze laatste worden daarom ook ten volle benut. De aardappeloogst in onze streek is nu wel on geveer afgelopen. Hier of daar kan nog een enkel perceeltje niet geheel klaar zijn, maar dit zal een uitzondering zijn. De rassen, die vrij sterk zijn tegen de aantasting van de phytophtora zullen het dit jaar ten op zichte van de meer vatbare rassen zeker winnen, wat betreft de eindresultaten voor de boer. Men hoort nu dan ook de mededeling, dat men volgend jaar vooral geen Bintje zal telen, doch de teelt van Meerlanders meer zal uitbreiden. De prijzen van laatstgenoemde rassen zijn ook aardig opgetrokken. De hogere prijs van Bintje en Eigenheimer kan dan ook bij velen, het verlies aan leverbare opbrengst meestal niet goed maken. En dan de extra hoge kosten van rooien! Waar blijft nu de handhaving van de in samenwerking vastgestelde tarieven en lonen? Iets dergelijks als we nu meemaken met de loonopdrijving is niet bevorderlijk voor een inten sief bouwplan voor volgend jaar. Men hoort dan ook steeds meer spreken over telen van extensieve gewassen ennog veel sterkere mechanisatie. Hierover zal het laatste woord nog wel niet ge sproken zijn en onze voormannen in de organisa- tie's wacht dan ook een zeer moeilijke taak, n.L om de juiste weg te vinden in dit zeer ingrijpende probleem. De bietenoogst is nu ook enigszins op gang ge komen. Deze valt wat opbrengst betreft nog niet tegen, doch met het gehalte blijft het vrij zeker aan de zeer lage kant. In de eerste weken van October waren de meeste bieten nog lang niet „rijp". De groei zat er nog in; jammer dat juist ook nog deze maand October zo weinig gunstig weer heeft gegeven voor een goede afrijping der bieten. Door de over het algemeen zeer zware loofont- wikkeling kan, wanneer de weersomstandigheden dit tenminste toelaten, meestal een flinke hoeveel heid bietenloof worden gekuild of nog beter in de silo's worden gedaan. Dit zal zeker nodig zijn, want door de langdurige regenperiode zijn de weilanden op de meeste plaat sen reeds vrij kaal en sommige zijn zo ver stuk gelopen, dat aan een vroegere staltijd niet meer te ontkomen valt. Om de grasmat voor verder stuktrappen te sparen, wordt dit vrij tijdig opstallen van het vee zelfs noodzakelijk. DE WESTHOEK. Het weer laat ons boeren dit jaar wel lelijk in de steek. Na een natte zomer laat het zich aan zien, dat ook voor dit najaar geen goed weer meer is te verwachten. Zo nu en dan heeft het eens een dag even kans, maar op het moment dat we dit schrijven valt de regen weer in stromen neer. Wat een problemen om de oogst van aardappelen en bieten aan de kant te krijgen, om dan nog maar te zwijgen van bruine en witte bonen, duivebonen enz,, die op het land staan te rotten. Met dat al is er een groot tekort aan arbeids krachten, met als gevolg daarvan weer zwarte lonen. De grote moeilijkheid daarbij is, dat geen boer bij handhaving van de C. A.O. het kan ris keren, dat een oogst van duizenden guldens in de grond blijft zitten. De post arbeidsloon loopt dan ook met zo'n jaar geweldig op, terwijl de opbreng sten en vooral ook de kwaliteit van verschillende gewassen, mede door de slechte weersomstandig heden, tegenvallen. Al bij al zal 1954 voor velen een teleurstellende uitkomst geven. Intussen zijn we November genaderd en zijn nog alle aardappelen niet gerooid, terwijl in de West hoek voor 150 a 200 ha suikerbieten geen rooiers beschikbaar zijn. In de Brabantsche Biesbosch blijkt de toestand even erg te zijn en is er een tekort aan bietenrooiers voor enkele honderden ha suikerbieten. Dit wordt op vele bedrijven een noodtoestand, waarvoor alleen noodmaatregelen nog hulp kunnen bieden. Alleen met inzet van alle krachten zal voorkomen kunnen worden, dat een gedeelte van de oogst verloren gaat. Wanneer de vorst vroeg in zou moeten vallen, dan moet het ergste worden gevreesd. Bij de herstelwerkzaamheden op Schou- wen-Duiveland werken enkele honderden arbei ders, deels afkomstig uit ons gewest, die bieten kunnen rooien. Het moet toch mogelijk zijn deze mensen tijdelijk de bietenoogst mee te laten ber gen. Met klem zal thans imoeten worden aange drongen op spoedige maatregelen. Iedere dag werkbaar weer is er één, die van nu af met man en macht benut zal moeten worden. Hoewel een vroege winter funest zou zijn, hopen we toch maar, dat de vorst ons deze winter niet in de steek zal laten. De structuur van de grond is ontzettend slecht en vooral van de zware grond is met het ploegen weinig goeds te maken. Wintertarwe zal er, mede doordat het geen kans geeft en wegens de vele andere werkzaamheden, weinig worden gezaaid. Daarnaast heeft ook de verlaging van de tarwe- prijs geen goed, gedaan aan de stemming. Dit was een slechte beurt van onze regering, en dat terwijl de abnormaal grote risico's en de tweede loonsver hoging in dit jaar ons toch al parten spelen. Dan volgend jaar maar wat zomergerst meer zaaien. Het valt niet mee om vol te houden, dat achter de wolken toch de zon schijnt. Toch zal het zo wel zijn Laat ons hopen dat we haar, letterlijk en figuurlijk gesproken, spoedig weer zien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 15