ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND VAN ONZE BIJEENKOMSTEN PLOEGWEDSTRIJD. Nog één keer achterom kijken ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD. 687 Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe en M. Sanders. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. OOST ZEEUWS-VLAAMSE AVOND IX THOLEN. ZATERDAG 30 OCTOBER 1954, in Hotel „Hof van Holland". Aanvang 6.30 uur. Programma 1. Opening. 2. O. Z.-Vlaams L. J. G.-orkest. 3. Overhandiging vlag. 4. Declamatie. 5. Zangkoor. 6. Volksdansen. Pauze. 7. Toneel, ,,'n Raar stelletje mensen". 8. Thools L. J. G.-orkest. Ook ouderen hartelijk welkom! LEDEN OP ZUID-BEVELAND. De eerste avond van de regie-cursus wordt gehouden op Dinsdag 2 Novem ber om 7 uur, in de „Prins van Oranje" fce Goes. GECOMBINEERDE ALGEMENE VERGADERING VAN L. J. G. en Z. P. M. Afdeling Axel. Onder presidium van mej. S. de Put ter had op 23 Sept. op de bovenzaal van „Het Centrum" te Axel, een druk bezochte gecombineerde vergadering plaats. De heer W. de Feijter Jr. hield een lezing over „Nieuwe waterwegen i.v.m. het tekort aan landbouwgrond". Uitvoerig stond hij stil bij de nadelen, die zouden voortvloeien bij het graven van het Moerdijkkanaal en de verbre ding van het kanaal TerneuzenGent. Het verbreden van dit kanaal werd uitvoerig behandeld. Hierbij becijferde hij een verlies voor het Nederlandse ge deelte van 150 ha cultuurgrond, waar door een direct verlies van f IV* mil- liocn werd geraamd. De presidente dankte de heer De Feij ter hartelijk voor deze zeer leerzame in leiding. Na de pauze werd de leiding overge nomen door de voorzitter, de heer Jac. de Feijter. Deze heette de besturen van de Bond van Plattelandsvrouwen en Afd. Axel der Z. L. M. van harte welkom. De praalwagen „De Hoorn des Over- vloeds", door deze Afd. gemaakt, was de aanleiding tot deze samenkomst. Zonder steun van de ouderen was het zeker niet zo'n succes geworden. Daarom bood de presidente, mevr. De FeijterDe Regt, een souvenir met een foto aan, terwijl de heer W. Koster, voorzitter der Z. L. M., afd. Axel, een doos sigaren, benevens een foto werd aangeboden. Beiden dankten hartelijk voor deze aardige geschenken, waarbij de heer Koster opmerkte, dat deze eerste prijs verdiend was en dat hij getroffen was door de prettige samenwerking, die er heerste. Ons volk heeft in de afgelopen jaren getoond de zin dezer samenwer king te verstaan. Nu we pas de 100ste geboortedag van de staatsman Ir. Lely herdacht hebben, past het te wijzen op de woorden, die op het monument aan de afsluitdijk ge- grifd zijn. „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Dat mogen de jongeren zeker indach tig zijn, opdat ook zij samen met de ouderen de belangen van de Neder- Maar dan ook het oog richten op de toekomst MEN zegt vaak, dat het geen zin heeft ergens over na te kaarten. Het is maar ten dele waar, omdat we vaak de gelegenheid krijgen uit het- gene wat voorbij is, te leren voor de toekomst. Dat hebben we met de ploegwed strijd, die we met de C.J.B.T.B. organi seerden, zeker ook gedaan. Verschillende schrijvers hebben zich er al toe ge zet hun' spontane reactie op papier te zetten. Zonder te veel in herhalingen te vervallen, willen we nog eens op deze wedstrijd terugkomen en een per soonlijk denkbeeld geven over de mogelijkheden deze wedstrijden nog meer en beter aan hun doel te doen beantwoorden. Waarom zouden we het volgend jaar niet eens het initiatief nemen voor een Zeeuws ploegkampioenschap, dat voor deelnemers van alle organisaties open staat? De invloed van de wereld kampioenschappen. De huidige vorm van de ploegwed- strijden staat sterk o.i. wel eens wat al le veel onder invloed van de we reldkampioenschappen ploegen, die van ouds de belangstelling getrokken heb ben in de Angelsaksische landen, doch in ons land eigenlijk eerst nadat de Stichting Technisch Landbouwjongeren- werk was opgericht en oliemaatschap pijen zich financieel voor uitzending naar deze kampioenschappen gingen in teresseren. Er moesten dus Nederland se liefhebbers worden gevonden en de nationale organisaties die afvaardigen zagen zich voor de taak geplaatst een keuze te doen uit de gegadigden. Eerst deed men dit afzonderlijk, doch dit jaar werd voor het eerst een gezamenlijke wedstrijd gehouden. Als het aanbod uit de provincies gering is, valt die keuze wel mee. Maar als er veel' animo is, moeten de plaatsen verdeeld worden en is het beter selectie-wedstrijden te gaan houden. Dan worden de provinciale or ganisaties verzocht deelnemers te zen den, zodat bij voldoende belangstelling in de provincie om de eer van de uit zending gestreden moet worden. Het volgend jaar zullen b.v. A. van Dijke uit 's-Heer Arendskerke en A. landse landbouw, die in de wereld een eervolle positie heeft ingenomen, zullen trachten te dienen. Verder werd de heer A. de Visser, als ontwerper van de wagen, een Encyclo- paedie over tuinarchitectuur aangebo den. Tot slot declameerde mej. Rie van Fraaijenhoven een gedicht van Guido Gezelle. De Afdelingen St. Maartensdijk der L. J. G. en Z. P. M. vergaderden op Dinsdag 12 October te St. Maartensdijk. In zijn openingswoord sprak Voorzit ter Noom zijn voldoening uit over de goede opkomst, waarna hij mededeelde, dat op Maandag 25 October alle leden worden uitgenodigd voor de laatste avond van de regiecursus, die het ka rakter zal dragen van een feestavond. Het programma, dat wordt aangeboden, wordt verzorgd door de cursisten. De Voorzitter wekte ook alle be stuursleden op de vergadering bij te wonen, die tezamen met het Hoofdbe stuur wordt belegd op Donderdag 21 October te Tholen. Voor de deelname aan de cursus ter verbetering van het spreken in 't open baar, was ter vergadering veel belang stelling. Voorts werd besloten half Januari de ontspanningsavond te organiseren. Deze avond zal omvatten: zang en muziek, vraaggesprek, declamatie en toneel. Om diverse punten van het program ma te verzorgen, bleek bij de leden veel animo te bestaan. Bij de rondvraag werd een voorstel gedaan om een excursie te organiseren naar de studio's te Hilversum. Dit voor stel zal door het bestuur nader worden bekeken. Hierna volgde sluiting van deze vlot afgewerkte vergadering. Verkruijsse uit Schoondijke als de twee beste trekkerploegers, door de L. J. G. worden aangezocht om de L. J. G. te vertegenwoordigen. Is er voor deze provinciale wedstrijd weer voldoende belangstelling, dan zijn er tenslotte weer streekwedstrijden no dig om de deelnemers aan te wijzen. Het nadeel van dit systeem is onge twijfeld, dat de sneeuwbal in feite aan de verkeerde kant begint te rollen en niet groter, maar steeds kleiner wordt. Het initiatief komt niét van onder op, waardoor ook de speciale behoeften van bepaalde gebieden niettot uiting komen. Een treffend voorbeeld hiervan vindt men bij de wentelploegen en de paarde- ploegen. Er lopen in Nederland veel van deze ploegen, maar ze mogen niet meedoen aan de wereldkampioenschappen. Het gevaar is nu groot, dat de landelijke organisatie gaat zeggen: Ze moeten maar niet meer meedoen, want ze kun nen toch niet worden uitgezonden. De provinciale organisatie kan ze nu ook gaan weren, omdat ze niet landelijk mee mogen gaan doen. Hetzelfde verhaaltje kan dan ten slotte nog eens op de streek worden toegepast. De sneeuwbal is dan aan de verkeerde kant gaan rollen en sluit zo velen de weg naar de landelijke ploegwedstrij- den af. We zagen dat bij de P. J. G. N.- wedstrijd in de N. O. P., waar de paar- deploegers op een overigens niet ver gelijkbaar en veel moeilijker te ploegen deel van het perceel bij voorbaat wis ten, dat ze de volgende dag niet tegen de beste paardeploegers van de andere landelijke organisaties uit zouden kun nen komen. Terwijl wentelploegen of andere twee-wegploegen zelfs niet op deze P. J. G. N.-wedstrijd mochten ver schijnen. Deze aanpassing aan de eisen van het wereldkampioenschap houdt dus in, dat verschillende léden de weg naar een kampioenschap versperd vinden, omdat ze toevallig niet de ploeg hebben, die gevraagd wordt. Eigen lijn volgen. We achten het van het grootste be lang, dat de L. J. G., in samenwerking met de C. J. B. T. B., deze weg niet is opgegaan, door zowel paardeploegers als ploegers met een wentelploeg toe te la ten. Het resultaat hiervan is zelfs ge weest, dat ongeveer de helft van het aantal deelnemers tot deze categorieën behoorde. Door de .streken verder geheel vrij te laten in de afvaardiging van de gevraag de twee personen per streek, is geen enkele invloed op de verhouding tussen de categorieën uitgeoefend. Wèl is- dit wellicht het geval geweest met de ploegdiepte, die maximaal 10 cm mocht bedragen, i.v.m. de mogelijkheid het terrein later nog eens overdwars dieper te ploegen, waardoor alle rug gen en voren weer zo goed mogelijk worden weggewerkt. Men kan en mag zeker critiek hebben op deze eis, die overigens al weken van te voren be kend was en aan alle deelnemers als reglement was toegezonden. Bij de se lectie kon hier dus rekening mee ge houden worden. Overigens is het wellicht goed er in dit verband nog eens op te wijzen, dat het vorig jaar, en ook nog wel dit jaar, ploegwedstrijden overgingen of dreig den te mislukken, doordat er geen ter rein gevonden kon worden. Het is dan ook zeker geen voorkeur van de regelingscommissie deze eis te stellen, doch eerder de noodzaak. Ove rigens gaat het daarom nog niet aan het stoppelploegen als onbelangrijk ter zijde te schuiven. Iemand, die een goed stuk ploegwerk bij het stoppelen weet te leveren, zal verondersteld dat het materiaal hiervoor geschikt is ook wel een goed stuk werk bij het winter- voren weten te maken. Doch, wanneer dit laatste als eis was gesteld, waren er bij een ploegdiepte van b.v. 1822 cm weer anderen afgevallen, die niet kun nen beschikken over een rister dat groot genoeg is, of over voldoende trekkracht. Waarschijnlijk kan men hierbij het beste zoeken naar een middenweg van 1318 cm, die aan alle typen van ploe gen redelijke kansen biedt. Dat deze kansen precies gelijk moeten zijn, durven we niet direct te zeggen, omdat bij dit soort werk de rondgaande ploegen steeds in het voordeel zijn. Overigens heeft ook de golving van het veld een aantal deelnemers parten gespeeld, daar ze er niet allen in ge slaagd zijn de diepteregeling hier tijdig bij aan te passen. Dit heeft slechts zeer zijdelings te maken met het type van de ploeg en de vorm van het rister. En nu de toekomst. We zouden dus het volgend jaar moe ten zoeken naar een veld dat dieper ge ploegd mag worden en dus ook later in het jaar. Men moet zich hierbij wel voor ogen houden, dat de risico's van het weer dan een veel grotere rol gaan spelen als in September. Dit jaar is, zoals zovele andere maan den, een uitzondering op de regel dat de Septembermaand veel droog en zon nig weer kent. En helaas weten we maar kl te goed, dat een uitgestelde wedstrijd doorgaans een mislukte wed strijd is. Nast de ploegdiepte zijn pr nog andere wensen t.a.v. het terrein. Het zou gro ter moeten zijn, vooral in de lengterich ting, om zodoende meer ploegers te kun nen plaatsen. Dit jaar bedroeg de breed te 8 m voor de paardeploegers en 20 m voor de trekkerploegers. Met minder kan men toch ook moeilijk volstaan, al zou men door een grotere lengte van de perceeltjes de oppervlakte althans nog iets kunnen vergroten. Deze be droeg deze keer resp. 4,8 en 12 are per deelnemer, waardoor de toegestane tijd van 1 uur zeker niet te krap genoemd kon worden. In de eerste plaats zou het grotere perceel dus nodig zijn om een groter aantal deelnemers te kunnen plaatsert. Hoewel het aantal plaatsen dit jaar wel ongeveer toereikend was, mag toch wel verwacht worden, dat de groeiende be langstelling voor dit soort wedstrijd meer deelnemers aan de start zal doen verschijnen. Vooral wanneer het volgend jaar nog meerdere organisaties hierbij geïnteres seerd gouden worden. We denken hier bij niet alleen aan de Katholieke land- bouwjongerenorganisaties, doch ook aan de jonge landarbeiders, die in vele ge vallen graag mee willen doen. En dit in een aantal gevallen reeds gedaan heb ben bij streekwedstrijden, waar van de zijde van de leden der landbouwjonge- renorganisaties niet voldoende animo was. Deze toestand is in zoverre onbe vredigend dat deze landarbeiders wel mee mochten doen, doch niet afgevaar digd konden worden naar de provincia le wedstrijd. Terwijl deze categorie toch in vele gevallen goede ploegers zou kunnen leveren, die belangstelling voor' het werk hebben. Daarom zouden we het volgend jaar moeten proberen een Zeeuws ploegkam pioenschap te organiseren, waaraan alle jongeren, ongeacht stand of organisatie, mee kunnen doen. De moeilijkheid om dit te berèiken zijn niet onoverkomelijk, PQS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 11