ENKELE ZAAIZAADONTSMETTINGSMIDDELEN ZAADTEELTCONTRACTEN. DE RESULTATEN VAN EEN PROEF MET TEGEN STEENBRAND IN TARWE. VERGELIJKING BIETSUIKERPRODUCTIE IN ENKELE EUROPESE LANDEN. „ALVOLINE" D. Alewijnse Zonen 669 Daar het in de praktijk herhaaldelijk is voorge komen, dat, ondanks zorgvuldige ontsmetting van liet; zaaizaad, met door de Plantenziektenkundige Dienst goedgekeurde middelen, de betreffende vel den tarwe toch werden afgekeurd wegens het voor komen van steenbrand, werden door ons proeven genomen met verschillende ontsmettingsmiddelen tegen steenbrand. Hiertoe was mede aanleiding omdat vele telers, die telken.jare tarwe voor de keu ring te velde aangegeven, van oordeel zijn, dat met de huidige middelen de steenbrand niet voor 100 bestreden kan worden. De mening, dat de oorzaak hiervan aan besmetting via de grond moet worden toegeschreven, wordt door andere, door ons voor dit doel opgezette, proefnemingen niet bevestigd. Steenbrand in tarwe komt, zoals bekend, in som mige jaren meer voor dan in andere. In het bij zonder bij zeer vroege zaai, dus gemiddeld hogere temperaturen tijdens de kieming van het zaaizaad en de eerste ontwikkeling van de plant, is de kans op het optreden van steenbrand groter dan bij late zaai. Bovendien is uit vroegere proeven ge bleken, dat niet alle tarwerassen even gevoelig zijn voor steenbrand. Bij onze proeven, welke zich over drie jaren uit strekken, n.l. 1951, 1952 en 1954, werd het zaaizaad van Heine's VlI-tarwe kunstmatig met steenbrand- sporen besmet en wel in zeer sterke mate, zodat op alle zaden een groot aantal steenbrandsporen aan wezig waren. Daarna werd dit zaad ontsmet met de verschillende ontsmettingsmiddelen tegen steen brand en nog dezelfde dag uitgezaaid op veldjes van 0.8 are. Om na te kunnen gaan of door een overdosering van het ontsmettingsmiddel betere resultaten verkregen konden worden, werden tevens veldjes aangelegd, waarvan het zaaizaad met de dubbele en drievoudige hoeveelheid ont smettingsmiddel was behandeld. In de praktijk komt het vrij veel voor, dat men z.g. zwaarder ont smet dan door de Plantenziektenkundige Dienst wordt aanbevolen. In jaren dat het zaaizaad prima van kwaliteit is, kan dit ook wel, zeker wanneer direct na het ontsmetten wordt gezaaid.. In jaren als 1954, als het zaaizaad zwak is, doet men beter zich strikt aan de voorschriften van de P. D. te houden. Overigens moet men zich van de overdo sering met droogontsmettingsmiddelen geen over dreven voorstelling vormen, daar het zaad maar een bepaalde hoeveelheid ontsmettingsmiddel op zijn oppervlakte kan vasthouden. Hieronder laten wij de uitkomsten volgen, welke d'oor ons in de jaren 1951, 1952 en 1954 werden verkregen. Ontsmet werd met 2,4 en 6 gram, resp. 2,4 en 6 cm:'-, ontsmettingsmiddel per kg zaad. Ge zaaid werd direct na de ontsmetting. Zaaitijd begin October. In de kolommen wordt aangegeven het aantal steenbrandplanten per veldje van 0,8 are. Aagrano Abavit Bayer 4268 Ceresan Denkasan Duphar Farming Germisan Landisan Panogen Wanneer men de uitkomsten van deze proef met tien verschillende ontsmettingsmiddelen critisch bekijkt, dan komt men tot de volgende conclusies. Er is bij de door ons beproefde middelen geen enkele die de steenbrand, zelfs in geen van de drie proefjaren, voor 100% kon bestrijden. In het jaar 1952 was het aantal steenbrandzieke planten, bij het gebruik van 2 gr., resp. 2 cm:1, ont smettingsmiddel nog zeer aanzienlijk. Een tweede conclusie is, dat bij gebruik van 4 gr., resp. 4 cmr, ontsmettingsmiddel per kg zaaizaad, liet aantal steenbrandzieke planten duidelijk min der is, met name in het jaar 1952. Een verdere conclusie is, dat er op één uitzonde ring na weinig verschilf tussen de beproefde mid delen is wat betreft dé bestrijding van de steen brand in tarwe. Zoals bekend hebben alle gebruik te middelen tevens tot doel kiemschimmels te be strijden. Of er, wat betreft de bestrijding van kiemschimmels, verschil was tussen de verschillen, de bestrijdingsmiddelen; is door ons niet nagegaan. Wanneer wij ten behoeve van hen die tarwe voor de keuring aangeven, de resultaten van deze drie jarige proef samenvatten dan is ons advies om bij aangifte van tarwe voor keuring te velde, deze: om het zaaizaad zorgvuldig met een door de Plan tenziektenkundige Dienst goedgekeurd middel te ontsmetten en als de betreffende partij het verdra gen kan met een iets grotere hoeveelheid dan is voorgeschreven. Men zij echter met zwakke partijen zeer voorzichtig en men zaai dergelijke zwakke par tijen direct na het ontsmetten uit. Hoewel met de aanbevolen middelen de steen brand ook in zwaar besmette partijen zaaizaad zeer sterk kan worden teruggedrongen, is er vol gens onze proeven geen enkel middel dat voor 100% afdoende is. Aan de fabrikanten met haar medewerkers de taak, een middel te vinden dat zonder kiembescha- diging, ook na bewaring van de ontsmette partij, in staat is dit wel te doen. J. D. DORST. 1. In verband met het feit, dat mij de laatste tijd nogal eens adviezen over zaadteeltcontracten worden gevraagd, lijkt het mij gewenst hierover d.m.v. de pers in het kort iets te zeggen. Als eerste vraag de .volgende: Wat verstaat U onder de zin: ,,Onze contracten worden be heerst door de algemene voorwaarden voor de teelt van in voorkoop gekochte zaaizaden, ge deponeerd ten kantore van notaVis D. Veenen- bos te Enkhuizen." Antwoord: Hieronder versta ik de Algemene Voorwaarden van in verkoop gekochte zaaizaden, zoals die zijn of zullen worden overeengekomen door de vertegenwoordigers van de georganiseerde landbouw en handel. Men kan er m.i. dus even g°e^ onder verstaan de A-T. V. (afkorting voor Alge- mene Voorwaardenzoals die luiden op het moment van het afsluiten van het contract, als zoals die luiden tijdens de levering van het gecon- Bii het aangaan van een dergelijk contract weet verbouwer-contractant niet of er mogelijk voor de levering van het verbouwde zaad nog geen ver scherpte A. T. V. tot stand komen, waarop alsdan afgerekend zou kunnen worden. Bij contracteren op de A. T. V. lijkt het mij derhalve gewenst, dat 1951 2 gram 1952 1954 1951 4 gram 1952 1954 1951 6 gram 1952 1954 3 0 3 2 17 38 7 17 5 7 5 2 4 0 1 21*2 4 9 0 1 1 2 2 0 2 0 2 1 4 2 4 1 6 1 0 3 0 5 13 44 12 4 •4 2 2 2 16 5 2 3 2 2 2 0 0 1 0 5 14 2 1 2 0 1 5 13 1 0 2 0 0 0 5 20 0 1 2 0 0 3 11 5 1 2 1 1 Bietenop- Verkregen Ruwsuiker- baal genomen, li beter suikergehalte gecompen- brenest in ruwsuiker opbrengst seerd wordt door een daling van de bietenopbrengst tonnen in tonnen per ha van 1000 kg en omgekeerd. Passen wij deze per ha per ha maatstaf toe op de cijfers van onze drie voornaam ste concurrenten, dan moet hun bietenopbrengst Nederland 43.39 14.19 6.12 per verhoogd worden met: West-Duitsland 34.22 14.63 5.02 België: 14.89 14.19 -.70 -.25 2.80 ton 2e,giL-^ S'ë A'll 3 32 Denemarken: 15.38-14.19 - 1.19 -.25 - 4.76 ton Frankrijk 26.87 13.79 ó.óz Zweden: 15.68 14.19 1.49 -.25 5.96 ton Italië 26.51 iz.yz ó.m Denemarken 33.99 15.38 5.26 Wij verkrijgen dan de volgende vergelijkbare Zweden 34.41 15.68 5.42 bietenopbrengsten per hectare: Engeland 28.85 14.55 4.19 Nederland 43.39 ton België 40.49 ton Uit deze cijfers blijkt overduidelijk, dat Neder- Denemarken 38.75 ton land zowel wat de bietenopbrengst per hectare, als Zweden 40.37 ton aan°staanDe %S££S Italië komen in beide opzichten ver achteraan. a.an siafn- u.\ voorsprong is ecnier neei wat ge Onva 11 pnH i* dnt wanneer wii deze beide landen ringer dan uit de eerste tabel blijkt. De hoge op- hihten heschmïwfng^ate^ N^derland het laagste brengst in Nederland wordt in zeer veel gevallen -suikerrendement per ton bieten heeft België De verkregen door overmatige stikstofbemesting en tpmmken en Zweden ritten ons dankziiMnbeter llpt hl«'t voor »ns vraaK o£ h°gprp "»Ka™n. nemarken en zweden zitten ons nana zij een Detei djp hleraan worden besteed, wel voldoende door de reB« onze 'vroegere beschouwingen over de waarde meer-opbrengst worden goedgemaakt. der bietenrassen hebben wij aangetoond, dat, glo- (V. C. S.-Bode.) verbouwers-contractanten steeds telen op hun be kende voorwaarden. Zulks kan gemakkelijk door de toevoeging aan bovenstaande van de datum van geldig verklaring van de A. T. V., b.v. „30 Jan. 1951". Zowel verbouwer als handelaar-contractant weten door deze toevoeging, dat gecontracteerd, is op de A. T. V., zoals die 30 Jan. 1951 van kracht waren. In vele contracten ziet men dan ook inder daad deze datum genoemd. Beide partijen weten precies waar zij aan toe zijn. 2. De tweede vraag betreft contacten, waarop gedrukt of getypt staat zo iets van: „Dit eon- tract wordt beheerst door de A. T.V., die gel dig zijn bij die levering in 1955". Het is velen klaarblijkelijk nog niet bekend, dat bovengenoemde organisaties reeds geruime tijd in onderhandeling met elkaar zijn over nieuw op te maken A. T. V. In verband met de gestegen onkos ten na 1950 zullen hierin o.a. vrij zieker iets hogere tarieven voor schonen en drogen worden vastge legd,, waardoor men als verbouwer practisch zeker iets onvoordeliger uit is dan bij het afsluiten van een contract op de thans bestaande A. T. V. Pas wanneer aan beide partijen de nieuwe A. T. V. be kend kunnen zijn, lijkt het mij logisch hierop te contracteren, tenzij handelaar-contractant er bij de mondelinge onderhandelingen al op heeft ge wezen te willen contracteren op d.e A. T. V. „die geldig zijn bij de levering in 1955". 3. Nu door de kwekers-handelaren van groen voe dergewassen voor hunne selecties graszaden eenzelfde groothandelsprijs is vastgesteld, werd mij gevraagd of er soms ook „vastgestelde telersprijzen" zijn. Deze bestaan voor de zaden van groenvoederge- wassen niet en geruchten dienaangaande moeten als onjuist worden bestempeld. 4. Meermalen worden mij adviezen gevraagd over contracten, waarbij een garantieprijs per ha is overeengekomen. Mogen hierop schonings- en drogingskosten in rekening worden gebracht? Zekerheidshalve doet men verstandig in een der gelijk contract het woord, „netto" b.v. netto 1200 per ha) in te lassen en uitdrukkelijk te bedingen dat geen kortingen wegens afkeuring te velde of uit welken hoofde ook mogen worden toegepast. Handelaar-contractant kan hiertegenover natuur lijk bepaalde minimumeisen stellen t.a.v. kiem- kracht, vochtgehalte, e.d. Hoe duidelijker derge lijke contracten zijn omschreven, des te minder kans op eventuele onaangenaamheden bij de af wikkeling, zulks zowel in het belang van de ver bouwer als handelaar. Beide menen bij geschil het a-echt aan hun zijde te hebben. Laten beiden er dus van overtuigd zijn, dat het beider belang is het contract zo duidelijk mogelijk op te stellen. H. KONING, Hoofdass. R. L. C. voor Zaadteelt. (Advertentie); Wett. Gedep. (Kruiden, Min, Vit.) Geeft Uw Varkens re gelmatig Alvoline door hun voeder, dan hebt U geen achterblijvers of stijve varkens. 2 Kilo Pak ƒ1,— Middelburg, Tel. 2329 EIKMA FRANKEN t VAN wtfy1?ï|y

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9