N.- Brabantsche Mij van Landbouw Van en voor de boer ONDERLING BOERENVERZEKERINGSFONDS Paard en paardensport De tijd staat niet stil ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. TUINBOUWLONEN. Bescherming bij eigen organisatie AARDAPPELSELECTIECURSUS. VEILINGSBERICHT VAN VEILING „DE LANGSTRAAT" DRUNEN. RONDOM DE BOERDERIJ. TONEEL ZANG 673 (Advertentie). DINTELOORD: Woensdag 27 October, 11 Va tot 1 uur Hotel Rijn. FIJNAART: Vrijdag 29 October, 10y2 tot 12% uur, Hotel „De Graanbeurs". In verband met de 6 loonsverhoging zijn voor de tuinbouwlonen in Noord-Brabant ingaande 4 October j.l. o.a. de volgende lonen in de sub-com- missie Tuinbouw overeengekomen: De tijdlonen bedragen: a. voor vaste arbeiders van 23 jaar en ouder: vakarbeiders ƒ54,40 per week; ongeschoolden 50,10 per week. b. losse arbeiders van 23 jaar en ouder: (van October t/m Maart) vakarbeiders ƒ54,40 per week; ongeschoolden ƒ50,10 per week. De tijdlonen voor onvolwaardige jeugdige man nelijke uitwonende arbeiders bedragen Voor vaste arbeiders: leeftijd 17 jaar 18 jaar 19 jaar 20 jaar 21 22 jaar vakarbeiders 31,per week 35,35 40,80 „45.15 48,95 51,70 Voor losse arbeiders gelden van October t/m Maart dezelfde lonen als voor vaste arbeiders. In de maanden October t/m Maart toedraagt de waarde van de vacantiebon per week voor losse arbeiders van: 23 jaar en ouder 22 jaar 21 jaar 20 jaar 19 jaar 18 jaar 17 jaar 4,20 4, 3,80 3,80 3,20 „2,80 2,40 De bietenoogst is in volle gang; konden eerst Zevenbergen en Roosendaal nog maar over vol doende bieten beschikken, thans is ook „Dinteloord" zijn campagne begonnen. Het is op de fabrieken een geregelde drukte. Men is practised altijd aan het lossen en men behoeft haast niet te wachten; een ideale toestand.. Het zal misschien niet uitgesloten zijn, dat, nu de fabrieken zp laat konden gaan draaien, we wel een termijn van aflevering erbij krijgen. Want als zo zachtjes aan iedereen zijn aardappelen uit heeft, dan zal er wel een enorme aanvoer komen. Ook het ploegwerk begint een beetje op gang te komen. Het valt anders niet mee met de grond, er is haast geen doen aan om een beetje behoor lijke ligging van de sneden te krijgen en alle trek kracht moet gebruikt worden om de grond op win- tervoor te krijgen. Enkelen hebben tarwe gezaaid, maar dat zijn er nog niet veel. Heines VII zal dit jaar nog wel een groter percentage van ons areaal beslaan dan vorig jaar. Trouwens gezien de uitkomsten is dat ook wel verantwoord, al blijven er enkele grote bezwaren kleven aan dit ras. De koeien zijn op vele plaatsen reeds opgestald vanwege het slechte weer in de eerste week van October en men komt er niet meer toe om bij wat mooier weer de beesten weer in de weide te doen. Onze veevoederpositie zal er deze winter niet te beter om zijn, want weinig kuilvoer is er gewon nen. In West-Brabant kan dit nog wel meevallen want bietenkoppen en bietenblad zijn er bij de vleet en het gaat er maar om, dat we het goed winnen en inkuilen, opdat het voor 100 procent tot zijn recht komt. In 1922 namen boeren het initiatief tot de oprich ting van het Onderling Boerenverzekeringsfonds. Sinds dit jaar zijn het boeren geweest, die de teu gels van deze organisatie in handen hadden. In 1922 namen boeren het besluit, dat het O.B.F. moest waken voor de belangen van de boer. Nu in 1954 is deze doelstelling nog het kompas, waarop het O.B.F. vaart en waarop het in de toekomst zal blijven varen. Haar doel is het dienen van het boerenbelang. Volgt hierom het voorbeeld van bijna 19.000 Neder landse boeren en sluit Uw levensverzekering bij het O.B.F. SOPH1ALAAN 2 LEEUWARDEN Medewerker voor Zeeland: R. MEYERING Julianastraat 24, Wemeldinge (Tel. K 1192395). De Keuringsdienst Noord-Brabant maakt bekend, dat er ook dit winterhalfjaar bij voldoende deel name weer gelegenheid bestaat tot het volgen van een aardappelseïectiecursus. Deze cursussen, welke zowel voor telers als hun personeel van belang zijn, toestaan uit 10 a 12 theo retische lessen, terwijl er in de a.s. zomer nog 1 a 2 practische lessen gegeven zullen worden. De kosten bedragen 17,50 per persoon. Het boekje van wijlen Ir W. B. L. Verhoeven „Ziekten, selectie en keuring van aardappelen" wordt gratis verstrekt. Aanmeldingen vóór 6 November a.s. aan de Keuringsdienst Noord-Brabant, Hoogstraat 122, Roosendaal. De Directeur, R. HAGENOUW. Per kg Tomaten 2062 ct.; Pronkboner* 1747 ct.; Stokprinces 90105 ct.; Dubbele bonen 84 127 ct.; Snijbonen 90—124 ct.; Andijvie 10—20 ct.; Savoye kool 1425 ct.; Rode kool 1323 ct.; Witte kool 1016 ct.Spinazie 24—45 ct.Prei 1323 ct. Breekpeeji 924 ct.; Koolrapen 9ip ct; Wortelen B-C 616 ct.; Juin 620 ct.; Boerenkool 611 ct.; Kroten 10—25 ct.; Spruiten sch. 3481 ct.; Sprui ten n. sch 1850 ct.Postelein 3032 ct.; Nero 1036 ct.; Gele kool 1015 ct.; Druiven 85 100 ct. Per 100 stuks: Sla 2,50—8. Per stuk: Knolselderij 111 ct.; Perzik (natuur) 14 ct.; Bloemkool 940 ct. Per bos: Bospeen 9—20 ct. Per kg: Appelen 423 ct.; Peren (keuken) 5—21 ct. DE WESTHOEK. Nog een week zulk weer als we gehad hebben en raken in West-Brabant door de allergrootste drukte heen. Dat wil niet zeggen dat we nu klaar zijn, nee dat niet, we zijn met ons werk achter en dat zullen we wel blijven tot de ploeg onder dak staat. Alom is men druk doende de laatste aardappelen uit de grond te halen en Bureau Oogstvoorziening verricht zeer waardevolle diensten. Men is van plan om deze instelling op te heffen, maar met een jaar, als dit, is het een zeer nuttige instelling. De laatste weken laat Nederland zich weer eens van zijn beste kant zien, als men hoort wat men doet om de aardappeloogst geborgen te krijgen. In Den Haag schijnt zelfs een predikant met mensen uit zijn wijk de akker in te trekken om aardappe len te rapen. Op regelmatige tijden kunnen we ons in alle mogelijke bladen verlustigen in verslagen van verschillende keuringen. Naast het bestuderen van pedigree's vormen deze artikelen wel de voornaamste lectuur van de paardenfokkers. Zeker, dit heeft voor de fokker veel waarde. Maar is de tijd niet gekomen, dat hij zich ook in andere dan foktechnische problemen moet verdiepen Ik meen van wel. Immers, de positie van het paard is wel sterk in het gedrang gekomen. Dat weet natuurlijk iedere paardenliefhebber al lang en daar behoeven we toch geen praatje aan te wijden. Alles wat paard is heeft wind tegen en wat zul je tegen de stroom op roeien, redeneert menigeen. Er zal wel eens een tijd komen dat de wind zal draaien. Daar speculeert gewoonweg alles wat des paards is, op. Het is eigenlijk treurig dat men deze berustende houding aanneemt, af gewisseld met af en toe een kleinigheidje kan keren. We kunnen er best wat aan doen. En ik weet zeker dat er heel wat zijn die meteen beginnen tegen te stribbelen en denken: al weer zo'n on werkelijk stukje. Een stukje van een idealist. Nee, probeert het nog even vol te houden. Een stukje van een realist. De meeste paardenfokkers zijn niets meer, geen idealisten en geen realisten. Het zijn fatalisten geworden. Ze verdedigen het paard met oorlogsdreiging en slechte weersom standigheden. Soms hoor ik de opmerking: we strijden voor een verloren zaak. Maar werd er maar gestreden. Wat doen de paardenfokkers in vergelijking met de trekkermensen Toch wer kelijk helemaals niets. Alle hoop bouwen op ge slaagde tentoonstellingen, die wel degelijk waarde hebben, maar die niet meer volledig op de huidige omstandigheden zijn afgestemd. Waar men elkaar komt vertellen, dat er toch zoveel fokkers zijn die doorzetten, ondanks mechanisatie. Motorisatie wordt dan bedoeld en deze mededeling moet de bezoekers en fokkers een hart onder de riem steken. Neen, zo zal ik niet doorgaan, al beseft men beslist niet hoe negatief er vaak gehandeld wordt. Wat kan er dan wel gedaan worden, zal men zich misschien afvragen. Wel, de paardentractie bevorderen. Dat is ons werk niet, zal mij tegen geworpen worden. Och, wat doet het er toe. Zo redeneren de trekkerfabrikanten ook niet. En zij hebben geen organisatie met een hoop geld achter zich. Ze vechten om den brode. Paardenfokkers, neemt een voorbeeld aan de reclame die de trekkermensen maken, schreef de Zeeuwse secretaris Cappon in ons landbouwblad in Mei 1949. Reclame maken kunnen we niet alleen doen door te adverteren en te exposeren. We moeten er aparte mensen voor aanstellen. Er moet een werktuigen-specialist komen, die in overleg met de fabrikanten de werktuigen voor paarden tracht te verbeteren en speciaal voor het kleine bedrijf nieuwe ontwikkelt. Hij moet alle werktuigen-demonstraties helpen organiseren. De paardentractie is op de meeste demonstraties slecht vertegenwoordigd, zowel kwantitatief als kwalitatief. Ik ben benieuwd hoe het in Biervliet zal zijn. Kwantitatief zit het wel goed. Op deze bietenrooidemonstratie (27 en 23 October) wil men het paard in ieder geval een goede kans geven. Het is te hopen, dat deze kans gegrepen wordt. Juist de zijde van de tractie verdient meer dan ooit de volle aandacht. Dat kan niet als iets bijkomends door de huidige functionaris sen behandeld worden. Er moet een speciale op dracht verstrekt worden. Tot de volgende keer. TOONTREDER. i opgevoerd door het gezelschap van Tetman de Vries. De goed gevulde zaal van het Schuttershof in Goes heeft meegeleefd met de uitvoering van een eenvoudig en waarachtig toneel- en zangspel, dat vooral voor het platteland geschikt is door het steeds weer teruggrijpen op het gebeuren in d.e natuur. Het simpele grondmotief: lente, zomer, herfst en winter speelt niet alleen in de natuur, doch ook in het leven van de mens. De uitwerking van het eenvoudige motief was echter verre van cliché achtig en getuigde van een goede smaak, die tot uiting kwam in de wijze waarop ernst en humor elkaar afwisselden. Dat verschillende scènes, vooral in het eerste bedrijf wat sentimenteel aan deden moet in hoofdzaak op rekening van de aard van deze Friezen worden geschreven. Het spel was heel goed, waarbij de tweelingbroers wel ver boven de anderen uitstaken met de flitsende humor. Vooral in de scènes na afloop van de voetbalwed strijd en tijdens de vispartij bereikte dit samenspel hoogtepunten. Goed getekend was ook het gesprek van de oudjes bij het aardappelrooien, terwijl de uitbreiding van het hooien geen gelegenheid gaf het vakmanschap van de tweelingen in twijfel te trek ken. De liedjes deden, het goed, waarbij de Elf stedentocht ongetwijfeld de kroon spande. Met elkaar was het een goed voorbeeld 'hoe met een voudige middelen wat goeds gebracht kan worden als men over de krachten beschikt. Dit zal wel steeds het knelpunt blijven. Na Zaterdag hebben we echter des te mee# bewondering voor de Zuid- Hollandse jongeren die dit spel ook al op de plan ken gebracht hebben. We zouden wensen dat Zeeland ook eens met een dergelijk gezelschap uit de bus kwam. Emplooi is er zeker voor te vinden, zowel in als buiten Zeeland. Het vervolgstuk van „De tijd staat niet stil" hopen we ook nog eens op de planken te zien. Het moet nog „vertaald" worden uit het Fries, doch gezien de wijze waarop dit met het eerste stuk ge beurd is, vrezen we niet voor het resultaat. Tot zo lang zullen we het echter moeten doen met de goede herinneringen aan het gezelschap van Tetman de Vries. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 13